Νέο μέλος, παλιό πρόβλημα......ίσως
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    8

    Νέο μέλος, παλιό πρόβλημα......ίσως

    Γειά σε όλους,

    Είμαι 31 χρονών και ίσως το πρόβλημά μου να είναι αρκετά συνηθησμένο.

    Αισθάνομαι πολύ πιεσμενη συναισθηματικά από τους γονείς μου. Από πολύ μικρή μου λέγανε-μάθαινα τα προβλήματά τους και τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου έχω σταματήσει να αχολούμαι και να χαίρομαι τη δική μου
    ζωή.

    Τους σκέφτομαι συνέχεια και αγχώνομαι με τα δικά τους προβλήματα και αν ξέρω ότι δεν είναι καλά, δεν είμαι κι εγώ. Κυνδυνέυει με αυτό τον τρόπο και η σχέση μου με το αγόρι μου. Έχει κι εκείνος κουραστεί να με βλέπει να χαλιέμαι συνέχεια και δεν μπορεί να μου δώσει μια λύση, οπότε πλέον και οι αντιδράσεις του σε κάθε μου \"γκρίνα\" επί του θέματος είναι απότομες με αποτέλεσμα να στρεσάρομαι περισσότερο.

    Αισθάνομαι ότι αν δεν βρω καποια βοήθεια θα χαλάσει η ζωή μου. Αγαπάω τους γονείς μου και προσπαθω να του βοηθήσω, όμως έιμαι συνέχεια στεναχωρημένοι λόγω των προβλημάτων τους.

    Δεν έχω οικονομική άνεση και έτσι δεν μου έιναι έυκολο να βρω κάπιο ψυχολόγο-θεραπευτή έυκολα. Γνωρίζει κανείς καποια οργανωση-group όπου θα μπορούσα να απευθηνθώ?.

    Όποια άλλη συμβουλή έιναι ευπροσδεκτη.

    Ευχαριτώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητη, τα προβληματα των γονιων σου, σε τι κυριως αναφερονται? Στην μεταξυ τους σχεση για παραδειγμα ή σε εξωτερικα συμβαντα?
    Ειναι δυσκολο, να μην μπορουμε να διαχωρισουμε την δικη μας ζωη απο εκεινη των γονιων μας. Πιστεψε με, σε καταλαβαινω πολυ καλα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Υποθέτω ... πως οι γονείς σου έχουν προβλήματα στη σχέση τους ή και οικονομικά.

    Τα έχω φάει κι εγώ στη μάπα αυτά ...και τα τρώω ακόμα! Βέβαια τώρα, που έφυγα απ\'το πατρικό μου αρχίζω λίγο κι ανασαίνω απ\'αυτό το θέμα.

    Αν όντως έχουν προβλήματα στη σχέση τους και σ\'έχουν βάλει μεσάζοντα, προσπάθησε με τον τρόπο σου \"να κλείνεις τ\'αυτιά \"σου! Μην κάθεσαι σπίτι, απέκτησε ασχολίες κι ενδιαφέροντα ώστε να πηγαίνεις μόνο για ύπνο! Κοίτα πρώτα τον εαυτό σου, νοιώσε εσύ καλύτερα. Απ\'το γεγονός ότι χαλιέσαι εσύ, δηλώνει καταρχάς πως είσαι άνθρωπος που νοιάζεται για τους άλλους και μπαίνεις τόσο βαθυά στο πρόβλημα που επιρρεάζει και σένα την ίδια! Είσαι αρκετά ευαίσθητη κοριτσάκι και σε νοιώθω.( ένα απ\'τα ίδια)

    Ο φίλος σου, είναι μέχρι ένα σημείο λογικό να έχει κουραστεί όπως λες ...αλλά μήπως είναι επιφανειακός μαζί σου και δεν ασχολείται με τον εσωτερικό σου κόσμο? λέω...μήπως.

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω από τμήματα δωρεάν ομαδικής ανάλυσης . Δεν ξέρω αν έχεις στην περιοχή που μένεις ή εκεί κοντά ,κέντρο ψυχικής υγείας.... Ψάξ\'το αυτό!
    Η δικιά μου είναι ιδιωτική αναλύτρια και χρεώνει 50 euro για κάθε συμμετοχή σε group -therapy. Αυτό όμως προϋποθέτει να έχουν γίνει ατομικές συνεδρίες για κάποιο διάστημα.

    Ελπίζω να βοήθησα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •