ψυχοθεραπεία... βοηθάει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    ψυχοθεραπεία... βοηθάει?

    καλησπέρα σας κι από δω...
    θέλω να πάρω την γνώμη σας για την ψυχοθεραπεία σε όλα τα επίπεδα είτε έχετε κάνει είτε όχι...
    αφού άνοιξα το θέμα θα ξεκινήσω και με μένα... εμένα από μικρή με έτρεχαν σε ψυχολόγους και παιδοψυχιάτρους γιατί ήμουν το "προβληματικό" της οικογένειας... όταν η γνωμάτευση ήταν πως είμαι μια χαρά και πρέπει να πάνε οι γονείς μου σε σύμβουλο σταματούσα κι εγώ μέχρι να ξαναρχίσω... μιας και πάντα εγώ εκδήλωνα με πιο σαφή τρόπο ή μάλλον με διαφορετικό τρόπο την προβληματική και δυσλειτουργική μας οικογένεια...
    ψυχοθεραπεία λοιπόν που να έκανα από δική μου επιλογή και ως ενήλικη ήταν 24 νομίζω... συστημική ομαδική ψυχοθεραπεία... η ψυχοθεραπεύτρια μου είχε βγάλει ψυχιατρική και όχι ψυχολόγια... κυρίως κάναμε ομαδικές συναντήσεις... στον ενάμιση χρόνο περίπου που έκανα στο σύνολο ζήτημα είναι να είχα κάνει 5 ατομικά... με βοήθησε αρκετά πάντως στο να καταλάβω πολλά πράγματα τα οποία συνέβαιναν γύρω μου και κυρίως τον εαυτό μου... να απενοχοποιηθώ για αρκετά άλλα... να συγχωρέσω ανθρώπους, άσχετα με το αν τους ξαναέβαλα στην ζωή μου ή όχι και να απορρίψω άλλους... γενικά με ξεμπλόκαρε και ήταν η περίοδος της ζωής μου που είχα την μεγαλύτερη πρόοδο σε όλους τους τομείς της ζωής μου... σταμάτησα για οικονομικούς λόγους και την ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα που έπαιρνα...
    επίσης ψυχοθεραπεία έχω κάνει και σε πρόγραμμα απεξάρτησης που έχω πάει... συμπεριφοριακή νομίζω... εκεί πάντα σε γκρουπ.. και με αρκετά βίαιο τρόπο... η βία έγκειται στο ότι δεν έχει σημασία αν είσαι έτοιμος να αγγίξεις κάποια πράγματα της ζωής σου ή όχι... ή τα αγγίζεις και εις βάθος μάλιστα ή φεύγεις... δεν ολοκλήρωσα εγώ γιατί δεν το άντεχα... παρόλα αυτά με βοήθησε αρκετά στο να καταλάβω πως εγώ έχω την ευθύνη για την ζωή μου και τις επιλόγές μου... και να καταλάβω πως όλα τα πράγματα τα κάνουμε για κάποιο λόγο και κατα λάθος δεν υπάρχει... τελικώς δεν ξέρω αν μου έκανε καλό ή κακό... κάποια στιγμή μου έιχε πει ένας θεραπευτής του προγράμματος... πως το πρόγραμμα είναι σαν εγχείρηση καρδιάς, ο καρδιοπαθής δεν είναι καλά αλλά το να φύγει ανοιγμένος από το χειρουργείο είναι χειρότερο από το να μην έχει κάτσει καν.. και όντως τα πράγματα που μαθαίνεις για την ζωή σου, για τους ανθρώπους σου και τον εαυτό σου είναι δύσκολο να τα διαχειριστείς μετά χωρίς βοήθεια αν δεν έχεις "ομαλή" προσαρμογή... αν δεν κλείσεις τον κύκλο σου ας πούμε...
    αυτό θυμάμαι πως το είχε πει και η πρώτη μου ψυχοθεραπεύτρια σε ένα άτομο απ' την ομάδα που ήθελε να τα παρατήσει "τώρα που ξέρεις θα μπορείς να συνεχίσεις να φέρεσαι έτσι?"
    τώρα είμαι σε φάση που ψάχνομαι ξανά γιατί πολλά κομμάτια της ζωής μου για να μην πω όλα αδυνατώ να τα διαχειριστώ... βέβαια κολλάω με το οικονομικό τώρα αλλά θα δω...

    αυτό που θέλω είναι αν ξέρετε πως γίνεται κάποιος ψυχοθεραπευτής... από την ψυχοθεραπεύτρια μου κατάλαβα πως πρέπει να έχει βγάλει ψυχιατρική ή ψυχολογία και να έχει κάνει και αυτός ψυχοθεραπεία... αλλά δεν ξέρω ούτε εαν καταλαβα σωστά ούτε αν ισχύει...
    επίσης εσείς τι είδος ψυχοθεραπείας κάνετε και αν βλέπεται πως σας βοηθάει... ποσο καιρό και γενικα.... αν την έχετε παρατήσει και γιατί και πως σας επιρέασε ή αν την απορρίπτεται εξαρχής για ποιους λόγους...
    επίσης πιστεύετε πως η ψυχοθεραπεία κάνει για όλους τους ανθρώπους?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Ψυχολόγοι και Ψυχίατροι έχουν το δικαίωμα να ασκήσουν κάποιου είδους ψυχοθερεπεία. Προσωπικά έκανα ψυχανάλυση. Δεν με βοήθησε γιατί δεν ανοίχτηκα ποτέ. Υπάρχει ένα ινστιτούτο εκπαίδευσης που παρέχει ψυχοθεραπείες σε χαμηλές τιμές. Την ψυχοθεραπεία την κάνουν εκπαιδευόμενοι, οι οποίοι όμως επιτηρούνται. Γνωρίζω και για ένα άλλο ινστιτούτο που η τιμή καθορίεται ανάλογα με τις δυνατότητες του θεραπευόμενου. Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ βέβαια, ψάχνοντας έπεσα πάνω τους. Ελπίζω να μην αντίκειμαι στους όρους χρήσης!

  3. #3
    σ' ευχαριστώ και για τις πληροφορίες?
    μα τι έγινε σε φόρουμ ψυχολογίας και δεν έχετε άποψη ή εμπειρία από ψυχοθεραπεία?

Similar Threads

  1. τελικα βοηθαει η ψυχαναληση η οχι?
    By granita in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-2012, 04:36
  2. μπανάλ, αλλά βοηθάει
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 04-09-2011, 23:02
  3. ΤΙΠΟΤΑ δεν βοηθαέι...!
    By Sepia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 01-07-2010, 13:06
  4. Ενα βιβλίο που βοηθάει
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-06-2010, 22:59
  5. Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-05-2009, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •