ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ Η ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΩΣΤΗ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ.ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΒΛΕΙΠΕΙ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.ΝΑ ΟΡΙΣΤΕ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΡΩΓΑΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΡΙΝΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΥΩ ΑΡΟΝ ΑΟΝ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ.ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΠΗΡΑ ΖΑΝΑΧ ΚΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΩΘΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΜΙΑ
    ΧΑΡΑ ΟΜΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ.ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΝΙΩΘΩ ΑΠΑΙΣΙΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑ ΚΑΝ.ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΣΙ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΡΩΣΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΨΥΧΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ.ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καταρχάς μην παρακαλάς να αρωστήσεις με κάτι άλλο καθώς αυτό που έχεις τουλάχιστον είναι ιάσιμο.
    Το ζάναξ είναι μόνο προσωρινή λύση και ούτε.
    Εμένα δε με έπιαναν καν.

    Αλλάζω αγωγή συχνά.
    Υπομονή θέλει και σωστή καθοδήγηση και θα τα ξεπεράσεις ΟΛΑ.

    Για να παίρνεις ζάναξ κάποιος στα συνταγογραφεί άρα ας σου δώσει και ένα ssri και κάποιο ελαφρύ αγχολυτικό πχ buspar.
    20 χρόνια έτσι;
    Μάλλον δεν κυνήγησες αρκετά να το λύσεις.

    Τα χάπια ποτέ δε θα λύσουν το 100%, μετριάζουν τα συμπτώματα και μας δίνουν δύναμη να δουλέψουμε.
    Ξεκίνα με κάποια σοβαρή αγωγή και όχι σπασμωδικά ζάναξ και ξεκίνα ΚΑΙ με ψυχολόγο.

    Τα ζάναξ ΠΑΝΩ μας.
    Και δεν κάνω πλάκα φυσικά.
    Έχω σε όλες τις τσάντες και πορτοφόλια αρκετά κιόλας.

    Τα παίρνω πολύ σπάνια.
    Έτσι δρουν σε 15 μέγιστο 30 λεπτά.
    Οπότε έχε τα πάνω σου, πήγαινε μια τουαλέτα και πάρε ένα και ηρέμησε.
    Δεν χρειάζεται να φεύγεις τρέχοντας.
    Το έκανα 3 χρόνια (κοινωνική φοβία -> κρίση πανικού -> φυγή)

    Έχεις ήδη ένα παιδάκι οπότε πρέπει να δουλέψεις για αυτό.
    Για να μπορείς να είσαι δίπλα του.
    Επισκέψου έναν ειδικό.

    Αλήθεια εργάζεσαι και αν επιτρέπεται πως είναι τα οικονομικά σου;
    Σηκώνουν και ψυχολόγο κ ψυχίατρο;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλημερα..

    βασικα επιδη ειναι λιγες οι φορες που εχω ασχολιθει με τα θεματα σου δε μπορω να μαντεψω τι σου φταιει αν σε ηξερα καλυτερα μπορει κ να το εβρισκα

    σαφως κατι σου φταιει κατι σε πειραζει η κατι σε ενοχλει για αυτο εισαι ετσι κατι συμβαινει στη ζωη σου που δε σε εκφραζει

  4. #4
    ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 1 ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΖΑΝΙΠΡΑΜ ΚΑΙ ΖΑΝΑΧ.ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΒΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΖΑΝΑΧ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΖΑΝΑΧ ΔΕΝ
    ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΟΜΩΣ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ
    ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΗΘΕΛΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ
    ΤΡΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ.ΠΕΡΙΣΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ (ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ)ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σε αλλο επεισοδιο λες κατι για ασυνενοησια στο γαμο σου τι ενοεις ακριβως?

  6. #6
    κυριακή αυτό που σου είπε και ο παναγιώτης... τα ηρεμιστικά πρέπει να τα έχεις πάντα πάνω σου αφού ξέρεις πως έχεις πρόβλημα... ψυχοθεραπεία σε δημόσιο κάνεις? γιατί είναι μόνο μία φορά την εβδομάδα? τη θεραπεία μόνη σου την έκοψες? γιατί δεν ζήτησες να στην αντικαταστήσει με κάτι άλλο? εμένα το ότι διέκοψα την αγωγή μου δεν μου βγήκε και σε πολύ καλό πάντως... δεν ξερω αυτό που παίρνεις για τι πρόβλημα είναι αλλά οι κρίσεις πανικού είναι σύμπτωμα άλλου προβλήματος.. το οποίο πρέπει να λύσεις... τα ζαναξ απλά κουκουλώνουν το πρόβλημα... και τα δεύτερα παιδάκια άστα... κοίτα πως θα τα βγάλεις πέρα με τον εαυτό σου και με το ένα που ήδη έχεις... τα όνειρα που κάνουμε "μικροί" καλό είναι να μπορούμε να τα προσαρμόζουμε στην πραγαμτικότητα που βρίσκουμε-φτιάχνουμε μεγαλώνοντας... το ότι λες το ήθελα όμως και όχι το θέλω είναι πολύ θετικό (όπως το βλέπω εγώ) το πρώτο πόσο είναι?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τα ηρεμιστικα θα σου δωσουν μια στιγμιαια προσωρινη ηρεμια..Πρεπει να κανεις κατι γι'αυτο κυριακι,οι κρισεις πανικου δεν διορθωνονται με ηρεμιστικα..Μπορω να καταλαβω πως ειναι η καθημερινοτητα σου πολυ δυσκολη ομως μην την φορτωνεις και με ενοχες τυπου "απογοητευω τον κοσμο" , δεν τους απογοητευεις , ισως και αυτοι τρομαζουν γιατι δεν ξερουν πως να το διαχειριστουν ολο αυτο και ειναι λογικο.
    Πρεπει παση θυσια να κανεις σωστη ψυχοθεραπεια και οχι μια φορα τον μηνα..20 χρονια ειναι πολλα , παρα πολλα για να σε τρωνε οι κρισεις πανικου!Στο λεει καποια που τις περασε..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Τα ηρεμιστικα θα σου δωσουν μια στιγμιαια προσωρινη ηρεμια..Π
    δεν ειναι λυση αυτο αγαπητη μου.. ετσι απλα παγωνεις το προβλημα δε το διορθωνεις.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν ειναι λυση αυτο αγαπητη μου.. ετσι απλα παγωνεις το προβλημα δε το διορθωνεις.
    Πφφφφφ δεν παλευεσαι ρε αδερφε!!Ειπα το αντιθετο??

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α ναι δε διαβασα την επομενη φραση εφαγα φλας κ δε βλεπω καλα χαχαχα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλη μου σου στελνω την ιστορια μου με την καταθλιψη επειδη γνωριζω οτι ο τροπος που την αντιμετωπισα αφορα καθε ψυχολογικο προβλημα κ μπορεις να βρεις ιδεες κ για την δικη σου περιπτωση,Καλη δυναμη με την οικογενεια σου κ πανω απο ολα κινητοποιησου!

  12. #12
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    κυριακή αυτό που σου είπε και ο παναγιώτης... τα ηρεμιστικά πρέπει να τα έχεις πάντα πάνω σου αφού ξέρεις πως έχεις πρόβλημα... ψυχοθεραπεία σε δημόσιο κάνεις? γιατί είναι μόνο μία φορά την εβδομάδα? τη θεραπεία μόνη σου την έκοψες? γιατί δεν ζήτησες να στην αντικαταστήσει με κάτι άλλο? εμένα το ότι διέκοψα την αγωγή μου δεν μου βγήκε και σε πολύ καλό πάντως... δεν ξερω αυτό που παίρνεις για τι πρόβλημα είναι αλλά οι κρίσεις πανικού είναι σύμπτωμα άλλου προβλήματος.. το οποίο πρέπει να λύσεις... τα ζαναξ απλά κουκουλώνουν το πρόβλημα... και τα δεύτερα παιδάκια άστα... κοίτα πως θα τα βγάλεις πέρα με τον εαυτό σου και με το ένα που ήδη έχεις... τα όνειρα που κάνουμε "μικροί" καλό είναι να μπορούμε να τα προσαρμόζουμε στην πραγαμτικότητα που βρίσκουμε-φτιάχνουμε μεγαλώνοντας... το ότι λες το ήθελα όμως και όχι το θέλω είναι πολύ θετικό (όπως το βλέπω εγώ) το πρώτο πόσο είναι?
    το παιδακι μου ειναι 8.τα ψυχοσωματικ τα εχω απο 16.ολον αυτο τον καιρο το παλευα μονη μου.τα τελευταια 2 χρονια αποφασισα να κινητοποιηθω με ψυχολογους και ψυχιατρους.Εκανα θεραπεια 1 χρονο και σταματησα τον Σεπτεμβριο σε συνενοηση μα τον ψυχιατρο.Την ψυχολογο την βλεπω 1 φορα τον μηνα

  13. #13
    κι εγώ έχω πρόβλημα με κρίσεις πανικού αν και έχουν μειωθεί έως εξαφανιστεί τον τελευταίο καιρό... και μπορώ να καταλάβω πόσο ταλαιπωρήσε... ψυχοθεραπεία σε δημόσιο κάνεις ή σε ιδιώτη? μία φορά τον μήνα μου φαίνεται πολυ λίγο... και σίγουρα είναι, πόσο μάλλον αν είσαι σε φάση κρίσης που και η βδομάδα δεν περνάει... εγώ βασικά έκανα ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο και όχι με ψυχολόγο... αν αποφασίσεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να δεις πρώτα όμως πως είναι πρώτα ψυχοθεραπευτής να μην πάει δηλαδή με την ευκολία του ψυχιάτρου να σε μπουκώσει φάρμακα αλλά να τα έχει βοηθητικά αν και για όσο τα χρειάζεσαι... αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό ή μέχρι να το κάνεις καλό θα ήταν να κλείσεις ένα ραντεβού με τον γιατρό σου να μιλήσετε για το πως νιώθεις τώρα που έκοψες τα φάρμακα και τι παρενέργειες είχες πριν να σου δώσει άλλα... τόσα υπάρχουν και κάποιο θα σου κάνει... κοίτα να φτιάξεις γρήγορα γιατί το μικρό σου σε χρειάζεται γερή κι εσύ χρειάζεσαι να έχεις ωραίες αναμνήσεις μαζί του όσο θα μεγαλώνεις... καλά κουράγια κυριακή

    και μην ξεχνάς πως αυτοί που σε αγαπάνε απογοητεύονται επειδή απογοητεύεσαι κι εσύ... χρόνια άφησες το πρόβλημα σου να σε τρώει... τώρα κοίτα να λειτουργήσεις σωστά για να το φας εσύ... όλα είναι περαστικά αν εμείς προσπαθούμε να τα περάσουμε

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο...
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 31-12-2012, 18:52
  2. δεν αντεχω αλλο
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2012, 15:13
  3. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 23:14
  4. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 14:51
  5. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •