Θα παει το επιδομα συνολικα στα 500 ευρω ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Θα παει το επιδομα συνολικα στα 500 ευρω ;

    Αν καταλαβα καλα, ισως παει το επιδομα μας στα 500 ευρω..

    Δηλαδη θα παιρνουμε 300 ευρω απο το επιδομα και αλλα 200 απο το ελαχιστον εγγυημενο εισοδημα, γιατι το επιδομα δε μετραται ως εισοδημα.

    http://sknews.gr/permalink/21597.html

    Καταργούν τα προνοιακά επιδόματα για να εφαρμόσουν το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα
    08 Οκτ. 2014, 19:51
    A a Decrease font Enlarge font
    Καταργούν τα προνοιακά επιδόματα για να εφαρμόσουν το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα

    Την κατάργηση προνοιακών επιδομάτων ακόμη και αυτό του ΕΚΑΣ που λαμβάνουν οι συνταξιούχοι άνω των 65 ετών και οι ανάπηροι με ποσοστό άνω του 80% προμηνύει το προσχέδιο του προϋπολογισμού ώστε να μπορέσει αν εφαρμοστεί το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

    Στο προσχέδιο του προϋπολογισμού που κατατέθηκε στη Βουλή χθες, στο σκέλος για τα ασφαλιστικά ταμεία, γίνεται ξεχωριστή αναφορά στο Επίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων, με την υποσημείωση ότι εμφανίζεται αυξημένη η δαπάνη του, «εξαιτίας της μη αναπροσαρμογής των κριτηρίων χορήγησής του και κατά συνέπεια της αύξησης του αριθμού των δικαιούχων».

    Άρα με δεδομένο ότι η κυβέρνηση θέλει να μειώσει τις δαπάνες, μια πρώτης τάξεως ευκαιρία μπορεί να παρουσιαστεί από το ΕΚΑΣ, μέσω της αλλαγής των κριτηρίων, που μπορεί να οδηγήσουν σε ουσιαστική κατάργηση για χιλιάδες δικαιούχους. Επίσης ανασχεδιάζεται πλήρως όπως έχει ήδη κάνει γνωστό το υπουργείο Εργασίας όλη η προνοιακή πολιτική ώστε να αντικατασταθούν πολλά από τα προνοιακά επιδόματα και να ενταχθούν στο ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα. Το προσχέδιο του προϋπολογισμού προβλέπει την περικοπή των πιστώσεων σε ύψος περίπου 800 εκατ. ευρώ για την κοινωνική πρόνοια ώστε μπορέσουν αν βρεθούν τα απαιτούμενα κονδύλια για την πλήρη εφαρμογή.

    http://www.kathimerini.gr/787619/art...y-asfalistikoy

    Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα

    Την ερχόμενη Τρίτη, με σημαντική καθυστέρηση, αναμένεται να παρουσιαστεί στο Ζάππειο, παρουσία του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά και του αντιπροέδρου της κυβέρνησης Ευάγγελου Βενιζέλου, η πιλοτική εφαρμογή του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος σε 13 δήμους της χώρας. Το μέτρο θα πρέπει εντός του 2015 να επεκταθεί στο σύνολο της χώρας, μετά και την ολοκλήρωση της αναδιάρθρωσης του συνόλου των προνοιακών πολιτικών. Σύμφωνα με τον σχεδιασμό, για να καταστεί κάποιος δικαιούχος του επιδόματος, θα λαμβάνονται υπόψη τα πραγματικά του εισοδήματα. Το ύψος του καθορίζεται σε 200 ευρώ τον μήνα για ένα άτομο, ενώ το ποσό θα προσαυξάνεται για κάθε ενήλικο μέλος με 100 ευρώ και για κάθε ανήλικο μέλος με 50 ευρώ. Για μονογονεϊκές οικογένειες το πρώτο ανήλικο μέλος θεωρείται ενήλικο.

    Για τον προσδιορισμό του πραγματικού εισοδήματος θα λαμβάνονται υπόψη όλα τα εισοδήματα από οποιαδήποτε πηγή, εκτός από:

    - το 20% από μισθωτές υπηρεσίες, εισόδημα με δελτίο παροχής υπηρεσιών ή εργόσημο, καθώς και τα ποσά από πηγές κατάρτισης,

    - τις εισφορές κοινωνικής ασφάλισης, αλληλεγγύης κ.λπ.

    - και τα επιδόματα: αναπηρίας, διατροφικού ΑΜΕΑ, επιμέλειας με δικαστική απόφαση.

    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=113362399

    «Ψαλίδι» έως 800 εκατ. στα κοινωνικά επιδόματα

    ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΓΑΤΟΥ

    Περικοπές προνοιακών επιδομάτων (συμπεριλαμβανομένου του ΕΚΑΣ) και συμψηφισμούς με το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα όσων παροχών καταβάλλουν ήδη τα Ταμεία και άλλοι φορείς, προαναγγέλλει η κυβέρνηση με το προσχέδιο του κρατικού προϋπολογισμού για το 2015.

    Τη συνολική αναμόρφωση του συστήματος κοινωνικής προστασίας για την εξοικονόμηση των πιστώσεων (περί τα 800 εκατ ευρώ, σύμφωνα με το υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας) που θα χρειαστούν για να χρηματοδοτηθεί η καθολική εφαρμογή του ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος, μετά το πιλοτικό στάδιο των έξι μηνών (Οκτώβριος 2014 - Απρίλιος 2015) προβλέπει το προσχέδιο του κρατικού προϋπολογισμού.

    - «Για την καθολική εφαρμογή του προγράμματος σε εθνικό επίπεδο, οι πιστώσεις αναμένεται να καλυφθούν από πόρους που θα προέλθουν αποκλειστικά από τη συνολική αναμόρφωση του συστήματος κοινωνικής πρόνοιας στη χώρα», υπογραμμίζεται στο προσχέδιο του κρατικού προϋπολογισμού (σελ. 33), ενώ σύμφωνα με διασταυρωμένες πληροφορίες της «Η», ο υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας έχει δώσει εντολή για την εκπόνηση -εντός διμήνου- ειδικής Εκθεσης στην οποία θα καταγράφονται τα πάσης φύσεως καταβαλλόμενα προνοιακά επιδόματα καθώς και κάθε μη ανταποδοτική παροχή (χωρίς δηλαδή καταβολή εισφορών), η οποία δίδεται σε συνταξιούχους και σε άλλες ομάδες του πληθυσμού, είτε έχουν ασφάλιση είτε όχι.

    Για την αναμόρφωση του συστήματος πρόνοιας, θα αξιοποιηθούν σχετική μελέτη του ΟΟΣΑ με λίστα 88 χαρακτηριζόμενων ως «μη ανταποδοτικών» παροχών και ο ν. 3863/10, ο οποίος έχει προβλέψει τον πλήρη διαχωρισμό ακόμη και των συντάξεων από τα προνοιακά τμήματα. Ταυτόχρονα θα τεθούν ενιαία εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια έτσι ώστε να «μοιραστεί» το κονδύλι σε όσους πραγματικά έχουν ανάγκη (όσοι είναι κοντά στο όριο της φτώχειας ή έχουν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ).

    «ΑΝΟΙΓΜΑ» 1,1 ΔΙΣ. ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ
    Τα ασφαλιστικά ταμεία, με βάση το προσχέδιο του προϋπολογισμού, θα έχουν φέτος ταμειακό «άνοιγμα» 1,184 δισ. ευρώ (κυρίως λόγω αυξημένων συνταξιοδοτήσεων και μειωμένων εσόδων από εισφορές) που προβλέπεται να περιοριστεί στα 474 εκατ. ευρώ το 2015 μέσω «νέου νομοθετικού πλαισίου» (αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού νέων συντάξεων) περιορισμού εισφοροδιαφυγής κ.α.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    δεν το πιστευω να παει τοσο πολυ(κανα 400 το ανωτερο πιστευω).παντως αν παει 500 ετσι θα ψιλοεξασφαλιστουν οι ψυχωτικες περιπτωσεις με λογικο κ επομενο αφου δεν θα υπαρχει τοσο το αγχος του βιοπορισμου κ θα ανεβει το βιοτικο μας επιπεδο να γιατρευτουν πολοι πιστευω ακραδαντα γτ θα αλλαξει κ η ψυχολογια των ψυχωτικων σε μαζικο επιπεδο προς το καλυτερο

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    παιδια γεια! ειμαι 26 ετων. με λενε ηλια. ο ψυχιατρος μου ειπε οτι πασχω απο ψυχωτικη συνδρομη.
    μπορω να βγαλω καποιο επιδομα? εαν ναι τι πρεπει να κανω? ποια ειναι η διαδικασια?
    εχω βιβλιαριο απορων. και μεχρι τα 29 μου θα ειμαι στο ικα μεσο οαεδ. εσεις περνετε καποιο επιδομα?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλησπέρα Ηλία, μπορείς να βγάλεις επίδομα, πήγαινε να ρωτήσεις στην Πρόνοια τι χαρτιά χρειάζονται. Θα περάσεις επιτροπή μετά, η αλήθεια είναι όμως ότι πρέπει να χεις νοσηλευτεί στο παρελθόν για να στο δώσουν, αλλιώς είναι πολύ δύσκολο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    245
    εμενα μου εδωσαν ποσοστο αναπηριας ανω του 67% χωρις να εχω νοσηλευτει.
    ισως επαιξε ρολο το οτι στο βιβλιαριο μου, ηταν συνταγογραφημενα ενα καρο φαρμακα.
    επισης στο βιβλιαριο μου καθως και στην γνωματευση απο τον γιατρο μου, αναγραφοταν η νοσος "διπολικη διαταραχη", η οποια θεωρειται η δευτερη πιο σοβαρη ασθενεια μετα την σχιζοφρενεια.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    παιδια γεια! μπορω οταν παρω το επιδομα και εαν το παρω να πιασω καπου δουλεια? σκεφτομαι να παω σε σχολη μαγειρικης. γινετε η δεν γινετε?

  7. #7
    να δουλευεις κ να παιρνεις επιδομα δεν γινεται.επισης πιθανολογικα αν πας να βγαλεις σχολη κ το μαθουν την αλλη φορα που θα εξεταστεις για το επιδομα λογικα θα κοπεις γιατι θα υποθεσουν οτι εισαι ικανος κ για εργασια

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    θα βγαλω την τρελοσυνταξη να τελιωνει το θεμα δεν μπορω αλλο. αφου δεν μπορω να δουλεψω.

Similar Threads

  1. τι θα κάνατε αν κερδίζατε 3.000 ευρω ?
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-11-2012, 16:11
  2. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΕΠΙΔΟΜΑ
    By Karisha in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-2012, 22:54
  3. παει παει η νηπενθες!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2011, 19:36
  4. To χαβιάρι πωλείται στα σουπερμαρκετ ίσα με 2 ευρώ..
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 25-02-2010, 01:42
  5. 20 ευρώ στη ζητιανα
    By lunatica in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 25-10-2006, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •