εξαρτηση απο αγχολυτικα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    66psy πάντα με τη γνώμη γιατρού και δε διατρέχεις κανέναν κινδυνο...οχι με την συμβουλή της κούλας,που τα βρήκε απ την βούλα απ την θεία στο χωρίο....Διαβάζω πολλες σελίδες κορυφαίων γιατρών και όλοι λένε είναι πολύ καλό φάρμακο..ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΟΜΩΣ!
    Ναι σιγουρα. παντα τον συμβουλευομαι. απλως και για τους γιατρους δεν ακουμε και λιγα. Στο κατω κατω οι ψυχιατροι προωθουν φαρμακα. αυτη ειναι η δουλεια τους περα απο την ψυχοθεραπεια. Γι αυτο και δεν ειναι ψυχολογοι και ειναι ψυχιατροι. δεν ειπα οτι δεν εμπιστευομαι τον δικο μου γιατρο αλλωστε ποτε δεν με παροτρυνε να μεγαλωνω την δοση. το αντιθετο μαλιστα. απλως λεω οτι ενας ψυχιατρος αναγκαστικα θα ειναι υπερ τον φαρμακων ως ενα σημειο γιατι αυτη ειναι η δουλεια του

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μα το ειπες και μονη σου psy .. "Εχοντας στο μυαλο μου οτι πηρα ενα ολοκληρο ακομη κι αν η δραση του εχει εξασθενησει με τις ωρες ειμαι ηρεμη"

    Η κυρια εξαρτηση αυτων των φαρμακων ειναι ψυχολογικης φυσεως..Στην οργανικη εξαρτηση προχωρας μετα απο μακροχρονια και αλογιστη χρηση.

    Εμενα μου ειχαν δωσει τα 0.25 , αν και παρθενος οργανισμος απο αυτα δεν μου εκαναν τιποτα!!Ουτε καν μια αυθυποβολη!Μερικες μερες μονο τα πηρα και μετα τα πεταξα , οχι γιατι την ειδα υπερανω αλλα γιατι δεν μου εκαναν τιποτα!! ή ειμαι μοσχαρι ή το αγχος μου τοτε ηταν για ενεσιμα :P
    χαχα ωραια τα λες! ναι θα συμφωνησω μαζι μου. πιστευω οτι ειναι πιο πολυ χυχολογικο. αλλα και παλι η ψυχολογικη εξαρτηση δεν ειναι ευκολη!

  3. #18
    καταρχάς οι βενζοδιαζεπίνες δεν είναι αντικαταθλιπτικά αλλά αγχολυτικά, και η μακροχρόνια χρήση προκαλεί εξάρτηση και ψυχολογική και σωματική, το να μένεις μια βδομάδα άυπνος το θεωρώ σωματική εξάρτηση αλλά σε μεγάλες δόσεις η απότομη διακοπή μπορεί να επιφέρει και θάνατο όπως λέει ο μαγκαιβερ, αυτό που αναφέρεται στο δεύτερο ποστ (σορυ αλλά δεν θυμάμαι ποιος το έγραψε) είναι εξάρτηση... είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που μιλάει για τα φάρμακα που γράφουν οι ψυχίατροι και οι διάφοροι παθολόγοι και γιατί κανείς τους δεν παραδέχεται πως προκαλούν εξάρτηση... γιατί την εξάρτηση οι γιατροί την λένε με έναν επιστημονικό όρο που εμπεριέχει και την ανοχή και την διάθεση αύξηση της ουσίας, ενώ ο μέσος άνθρωπος ως εξάρτηση εννοεί την "ανάγκη" για χρήση... οι βενζοδιαζεπίνες προσφέρουν μια άμεση και πρόσκαιρη ανακούφιση από το πρόβλημα και δεν το λύνουν.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Προσωπικα τα σταματησα παρα την θεληση του γιατρου μου κ υποτροπιασα μετα με εντονη καταθλιψη κ νομιζω οτι πρεπει παντα να ακολουθουμε αυτο που μας λεει ο γιατρος κ εαν παρατηρησουμε παρενεργειες τοτε το λεμε κ μας αλλαζει φαρμακο η την δοσολογια,επισης για να θεραπευτουμε καταβαλλουμε κ προσωπικο κοπο

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    καταρχάς οι βενζοδιαζεπίνες δεν είναι αντικαταθλιπτικά αλλά αγχολυτικά, οι βενζοδιαζεπίνες προσφέρουν μια άμεση και πρόσκαιρη ανακούφιση από το πρόβλημα και δεν το λύνουν.
    Τα xanx ανηκουν στις βενζοδιαζεπίνες και ειναι χαπια αγχολυτα-ανιτκαταθλιπιτκα οποτε στο πρωτο μαλλον κανεις λαθος. Και δευτερον οντως το προβλημα δεν το λυνουν και συμφωνω , αλλα σε βοηθουν να το λυσεις τουλαχιστον το πρωτο διαστημα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    επισης για να θεραπευτουμε καταβαλλουμε κ προσωπικο κοπο
    καλα αυτο εννοειται, αν ειναι να στηριζομασταν μονο στην χημεια καηκαμε

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ - STEDON
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 30-12-2019, 22:49
  2. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 12:07
  3. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 20:42
  4. Διπολική διαταραχή κ αγχολυτικά
    By Konstantinoss in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-04-2010, 00:29
  5. στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-08-2009, 02:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •