εξαρτηση απο αγχολυτικα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    Exclamation εξαρτηση απο αγχολυτικα?

    Καλησπέρα αγαπητα μελή του φορουμ !!
    Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο δω που τυχον κανει χρονια φαρμακευτικη χρηση αν ξερει να μου πει για την εξαρτηση απο τα αγχολυτικα-αντικαταθλιπτικα (συγκεκριμενα αυτα που ανηκουν στην κατηγορια των Βενζοδιαζεπίνων) . Εχω διαβασει ότι αυτα τα φαρμακα μπορουν να προκαλεσουν εξαρτηση αλλα μεσω υπερβολικης και αλλογιστης χρηστης. Τι συμβαινει ομως με την μακροχρονια χρηση? Αν δεν παιρνεις μεγαλες ποσοτητες, αλλα τα καταναλωνεις για πολυ καιρό? τι συμβαινει οταν τα σταματας? Τι επιπτωσεις μπορει να εχουν στην υγεια γενικοτερα? Γενικα αν εχετε καποιες πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα ειμαι ολη αφτια!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Καλησπέρα!!
    Ενας πολύ καλός ψυχίατρος ,ο κ.Κοτανίδης στην σελίδα του αναφέρει οτι η εξάρτηση απο τα αγχολυτικά όταν χρησιμοποιούνται σε θεραπευτικές δοσολογίες,είναι ένας μύθος,και στην ουσία τα συμπτώματα οταν κάνει κάποιος διακοπή απότομη είναι το ιδιο το αγχος που επιστρέφει κατα πολύ εντονότερο καθώς δεν επιλύθηκαν οι αρχικές αιτίες αλλά δυνάμωναν..
    Προσωπικά ξέρω 2 ατομα που κάνουν πολλά χρόνια χρήση αγχολυτικών,ο ένας χρησιμοποιεί το περίφημο xanax,και δεν εχει κανένα προβλημα..
    ΒΕΒΑΙΑ τον παρακολουθεί ειδικός και δεν κάνει του κεφαλιού του!
    Είναι φάρμακα πολύ χαμηλά σε τοξικότητα πάντως..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω νομιζω οτι οι βενζοδιαζεπινες πρεπει να ειναι μια προσωρινη λυση σε καθε προβλημα και οχι μονιμη!Ενταξει αν καποιος παρακολουθειται απο ειδικο εχει καλως..Καποιοι ομως και ειναι και παρα πολλοι τα παιρνουν αλογιστα..Εχω ατομο στην οικογενεια μου που παιρνει ταβορακια για να κοιμηθει , κατεβαζει 6 κουτια ταβορ 2.5 mg τον μηνα!Αφου τα γραφουν και οι παθολογοι ανετοτατα!Μπορεις να τα κοψεις σε εναν τετοιο ανθρωπο?Οχι βεβαια..Κατανταει ναρκομανης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Εχεις απόλυτο δίκιο!!!Προκαλείται ανοχή αλλά σε όλα τα φάρμακα ο οργανισμός προκαλεί ανοχή και πολλές φορές οι γιατροί ανεβάζουν δοσολογίες ακόμα και σε αντικαταθλιπτικά,γιατί οι άνθρωποι επαναπαύονται στα φάρμακα και δεν προσπαθούν να καλυτερεύσουν την κατάσταση μόνοι τους!
    Ακόμα και συνδιασμούς κάνουν για να ενισχύσουν την δράση των αντικαταθλιπτικών με αντιψυχωσικά (πολύ χαμηλή δόση βέβαια)..
    Απλά το κακό είναι οτι πολλά ηρεμιστικά εχουν μικρό χρόνο ημιζωής (μερικά 3-6 ωρες) με αποτέλεσμα να τα παίρνουν μερικοί σαν καραμέλες..και έτσι μεγαλώνει η ανοχή και τα προβλήματα!!
    Ακόμη και στα αντικαταθλιπτικά η μέση ενδεδειγμένη θεραπεία είναι 8-12 μήνες αν θυμάμαι καλά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω να πω τα χειροτερα για αυτατα κ@λοφαρμακα , στην Αγγλια ηδη τα ΖΑΝΑΞ ειναι υπο στενη παρακολουθηση , και μετα παρελευση 4τραμηνου , εξεταζουν τον ασθενη για να εξακριβψσουν αν χρειαζεται και 2ο τετρασμηνο . Εχω εξαρτηθει απο αυτα , λογω ενος κ@λογιατρου , που μου ταγραφε με τη σεσουλα . Μακρια απο ζαναξ , ειναι το εξελιγμενο valium , ειχα φτασει τα 10 mg/ daily , ταχω μειωσει στα 8 , αλλα επειδη τα παιρνω 8 χρονια και βαλε , δυσκολευομαι πολυ να τα κοψω . Θατα κοψω απλως επειδη ειμαι εγω , δλδ οπως εκοψα το αλκοολ , ιδιαις δυναμεις , θα κοψω και αυτα , αλλα αργα αργα , τετοιες δοσεις ειναι υποπτες για την κτθλψη μου , εισαι σε συνεχη καταστολη , δεν εχεις δυναμεις αρκετες κλπ κλπ . Προσπαθω να υποκαταστησω μερος της δοσης με το Λυρικα , καλυτερα θα ηταν με το seroquel , αλλα παχαινει . Εισαι οντως σαν ναρκομανης , ανησυχεις αν θα βρεις την επομενη δοση σου . Αν το παρεις αποφαση , τα κοβεις ομως , αν τα κοψω πχ μαχαιρι , θα πεθανω απο εγκεφαλικο , ανεβαζεις πιεση , οπως συνεβη σε καποιον χρηστη που διαβαζα οτι τον ριξαν φυλακη , επαιρνε μπολικα ζαναξ , δεν ειχε να παρει , και πεθανε . Δυστυχως στην Ελλαδα τα γραφουν ευκολα , καταναλωνωνται 1.5 εκ κουτια ετησιως .
    Ας κανουν 3.5 ευρω το κουτακι , ειναι και παραειναι τοξικα . Δεν κανουν τιποτα καλο .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Χρηστες του δικου σου βεληνεκους μαγκαιβερ μονο υπο παρακολουθηση μπορουν να κοψουν τα φαρμακα αυτα..Μονος σου με τιποτα!Εδω εχεις να κανεις με χημεια , που σημαινει οτι σε μια αποτομη διακοπη ο εγκεφαλος σου μπορει να χτυπησει μπιελα!Γιατι στον εγκεφαλο ειναι ιδιαιτερα τοξικα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Δηλαδή πιστευετε οτι με συνετη χρήση και συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου δεν διατρεχω κινδυνο?
    Και για να διευκρινησω παιρνω 0,5 ζανξ ημερισιως (τυχαινουν μερες που μπορει να παρω και 2 χαπια των 0,5) εδω και μισο χρονο περιπου ισως και λιγο παραπάνω. ειμαι πολυ καλυτερα απλως δεν νιωθω ετοιμη να τα κοψω. ο γιατρος μου μου ειπε οτι τωρα που ειμαι καλυτερα πρεπει να περνω το μισο δηλαδη 0,25mg ημερησιως αλλα δεν μπορω. θελω τουλαχιστον ενα. με ενα ειμαι μια χαρα ολη την μερα. Εχοντας στο μυαλο μου οτι πηρα ενα ολοκληρο ακομη κι αν η δραση του εχει εξασθενησει με τις ωρες ειμαι ηρεμη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αυτα ειναι..την ψυχολογικη εξαρτηση που την πας..??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Στην Αμερική επίσης πολλοί που σταμάτησαν τ αντικαταθλιπτικά μόνοι τους και απότομα,ΚΑΤΙ που απαγορεύεται έφτασαν ακόμα και σε αυτοκτονία!!κανένα φαρμακο δεν είναι εντελώς αθώο για να το παίρνει κανείς μονος του!!Και να το κοβει μονος επίσης! Αποβάλλονται σχετικά εύκολα απ τον οργανισμό σε σχέση μ άλλα φάρμακα ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    66psy πάντα με τη γνώμη γιατρού και δε διατρέχεις κανέναν κινδυνο...οχι με την συμβουλή της κούλας,που τα βρήκε απ την βούλα απ την θεία στο χωρίο....Διαβάζω πολλες σελίδες κορυφαίων γιατρών και όλοι λένε είναι πολύ καλό φάρμακο..ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΟΜΩΣ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Χρηστες του δικου σου βεληνεκους μαγκαιβερ μονο υπο παρακολουθηση μπορουν να κοψουν τα φαρμακα αυτα..Μονος σου με τιποτα!Εδω εχεις να κανεις με χημεια , που σημαινει οτι σε μια αποτομη διακοπη ο εγκεφαλος σου μπορει να χτυπησει μπιελα!Γιατι στον εγκεφαλο ειναι ιδιαιτερα τοξικα..

    Γι αυτο λεω αργα αργα , με την βοηθεια ενος μη εξαρτισιογονου φαρμακου , με μπολικη γυμναστικη , να τρεχουν οι ενδορφινες , και κυριως αποφασιστικοτητα , αλλα ολο το αναβαλλω . Τωρα αισθανομαι οτι ηρθε η ωρα , AMAT VICTORIA CURAM , ( η νικη αγαπα την προετοιμασια ) , εχω προετοιμαστει ψυχολογικα για την επερχομενη μακρα ταλαιπωρια , εχω το Λυρικα ως υποκαταστατο , και κυριως αισθανομαι δυνατος . Ας τα παω στα 4-5 και εκει κανω ενα διαλειμματακι .
    Μνιμονιο , τα ιδια μου λεγαν για το αλκοολ , δεν μπορεις μονος σου , να λοιπον που μπορεσα . Αυτα απλως θελουν τον χρονο τους .
    Οποιο γιατρο εχω ρωτησει , εχω και παιδικο φιλο καλο γιατρο , μου ειπε αργα αργα , και με συμμαχο τα βαρη ( γυμναστ. ) .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Αυτα ειναι..την ψυχολογικη εξαρτηση που την πας..??
    Πιστευεις δηάδη οτι το θεμα μου είναι περισσοτερο ψυχολογικη εξαρτηση ε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Δηλαδή πιστευετε οτι με συνετη χρήση και συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου δεν διατρεχω κινδυνο?
    Και για να διευκρινησω παιρνω 0,5 ζανξ ημερισιως (τυχαινουν μερες που μπορει να παρω και 2 χαπια των 0,5) εδω και μισο χρονο περιπου ισως και λιγο παραπάνω. ειμαι πολυ καλυτερα απλως δεν νιωθω ετοιμη να τα κοψω. ο γιατρος μου μου ειπε οτι τωρα που ειμαι καλυτερα πρεπει να περνω το μισο δηλαδη 0,25mg ημερησιως αλλα δεν μπορω. θελω τουλαχιστον ενα. με ενα ειμαι μια χαρα ολη την μερα. Εχοντας στο μυαλο μου οτι πηρα ενα ολοκληρο ακομη κι αν η δραση του εχει εξασθενησει με τις ωρες ειμαι ηρεμη.
    Ε , τωρα για 1 μγ , σιγα το πραμα , αν και εχω διαβασει στο φορουμ κοπελα να ζητα βοηθεια για 1 mg , ειναι πολυ υπουλο φαρμακο . Αποκτας σε 3 μηνες πληρη ανοχη .

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μα το ειπες και μονη σου psy .. "Εχοντας στο μυαλο μου οτι πηρα ενα ολοκληρο ακομη κι αν η δραση του εχει εξασθενησει με τις ωρες ειμαι ηρεμη"

    Η κυρια εξαρτηση αυτων των φαρμακων ειναι ψυχολογικης φυσεως..Στην οργανικη εξαρτηση προχωρας μετα απο μακροχρονια και αλογιστη χρηση.

    Εμενα μου ειχαν δωσει τα 0.25 , αν και παρθενος οργανισμος απο αυτα δεν μου εκαναν τιποτα!!Ουτε καν μια αυθυποβολη!Μερικες μερες μονο τα πηρα και μετα τα πεταξα , οχι γιατι την ειδα υπερανω αλλα γιατι δεν μου εκαναν τιποτα!! ή ειμαι μοσχαρι ή το αγχος μου τοτε ηταν για ενεσιμα :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Πιστευεις δηάδη οτι το θεμα μου είναι περισσοτερο ψυχολογικη εξαρτηση ε?


    Εγω θα διαφωνησω , με το αλκοολ αποκτας ψυχολογικη εξαρτηση , γιατι δρα στην ντοπαμινη ( εκει δρα και η κοκαινη ) , υποδοχεα ευχαριστησης , ενω το ζαναξ , δρα στο γ - αμινοβουτυρικο οξυ , υπευθυνο για την ηρεμια , ειναι το φυσικο ηρεμιστικο ( GABA ) . Δυστυχως ταχω ψαξει πολυ . Καποτε ταχα παει στα 5 mg ( περισυ ) , ουδεποτε αναπολησα τα περισσοτερα , ενω υπαρχουν μερες που αναπολω το αλκοολ ( ψυχολογικη εξαρτηση ) ,απλως δεν υποχωρω .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ - STEDON
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 30-12-2019, 21:49
  2. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 11:07
  3. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 19:42
  4. Διπολική διαταραχή κ αγχολυτικά
    By Konstantinoss in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 20-04-2010, 23:29
  5. στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-08-2009, 01:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •