Καλώς σας βρίσκω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 80
  1. #1

    Καλώς σας βρίσκω!

    Καλησπέρα σε όλους!

    Όλη μου τη ζωή είχα λάθος σχέση με το φαγητό.
    Το (πολύ και παχυντικό) φαγητό ήταν για χρόνια ολόκληρα ο καλύτερός μου φίλος, η παρηγοριά μου στα δύσκολα, η μόνη μου ηδονή.
    Με τα άπειρα υπερφαγικά επεισόδια έφτασα πριν 2-3 χρόνια να ζυγίζω 140 κιλά.
    Συνέχεια έκανα δίαιτες και μετά τα ξανάπαιρνα πίσω διπλά. Το φαινόμενο γιο-γιο.

    Την 1η Αυγούστου φέτος είπα "τέλος".
    Θα ακολουθήσω σωστή διατροφή!
    Και το έκανα!

    Από 134,5 κιλά που ήμουν την 1η Αυγούστου, τώρα είμαι 114,5!
    Ακριβώς 20 κιλά έφυγαν από πάνω μου!
    Και το κυριότερο είναι ότι δεν στερούμαι και δεν πεινάω!

    Στις 10 Σεπτέμβρη άρχισα και ένα blog όπου γράφω το τί τρώω κάθε μέρα και πώς μαγειρεύω τα γεύματά μου.
    Αυτό με βοηθάει να μένω κινητοποιημένη!

    Το blog μου είναι: http://diatrofis-imerologio.blogspot.gr/ .

    Είμαι αισιόδοξη για την συνέχεια!
    Αυτό που με βοήθησε ήταν το ότι άρχισα να σκέφτομαι θετικά και να αγαπάω τον εαυτό μου!

    Το πιο σημαντικό είναι ν' αγαπάμε τον εαυτό μας!
    Αν το καταφέρουμε αυτό, τότε όλα τα άλλα λύνονται με ευκολία!

    Και πάλι, καλώς σας βρίσκω!

  2. #2
    ..Καλώς μας βρήκες μαντζουράνα.
    Διάβασα το μπλογκ σου, κάνεις πολύ καλή διατροφή.
    Εκεί που διαφωνώ κάθετα, διαγώνια και σε όλες τις στάσεις, είναι το χοιρινό.
    Γιατί δεν τρως μοσχάρι ή κοτόπουλο?

  3. #3
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
    Όσο για το χοιρινό, δεν το τρώω συχνά!
    Πιο συχνά τρώω κοτόπουλο!
    Απλά, μ' αρέσει και το χοιρινό πού και πού (σε μορφή σουβλακίου ή μπριζόλας) και δεν θα ήθελα να το στερηθώ.
    Γενικά δεν κάνω "δίαιτα". Κάνω μια διατροφή που θα την τηρήσω για πάντα (ελπίζω δηλαδή!) και πιστεύω δεν είναι κακό λίγο χοιρινό...
    Γενικά πιστεύεις ότι είναι κακό κρέας, ή δεν σ' αρέσει επειδή έχει αρκετό λίπος;

  4. #4
    ...ειναι το αγαπημένο μου!
    Απλά επειδή έχω γίνει γκουρού σε θέματα διαιτας, είναι άχρηστο κρέας.
    Δεν μας δίνει σχεδόν τίποτα και είναι και λιπαρό.
    Επειδή έκανα τη ντουκάν και τη θεωρώ τοπ, μπες και δες κάποιες συνταγές για κρεατα. (από κοκκινιστό κοτόπουλο, μεχρι γιουβαρλάκια).
    Θα σε βοηθήσει πολύ.
    Γενικότερα προσπάθησε να τρως όσο πιο πολλές πρωτείνες μπορείς.
    Σε χορταίνουν, αδυνατίζεις, χάνεις πόντους και σφίγγει το δέρμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μαντζουρανα , διαβασα με ενδιαφερον την διατροφη σου , ξερω απο διατροφη , αλλα αυτη μου φαινεται ξενηστικωμα , δεν ξερω η Θεοφανια τι γνωμη εχει , ξερει απο διατροφη , ξερω ομως οτι μπορεις να χανεις 1% του βαρους σου εβδομαδιαιως σε μια φυσιολογικη ' διαιτα ' , οτιδηποτε αλλο ειναι υγρα . Δεν θελω να κανω τον εξυπνο , παντα εχω κατι να μαθω . Νερο πινεις πολυ ? με τοσο μικρο βραδυνο , δεν πεινας ( το βραδυνο μουκανε πολυ εντυπωση ) ?
    Μπραβο παντως για την προσπαθεια .
    Τα ρωταω αυτα οχι για κουβεντουλα , κανω και εγω διαιτα , αλλα οχι με τοσο θεαματικα αποτελεσματα . Αγγελος .
    Και τωρα που το ειδα , και εγω εχω δωσει βαρος στις πρωτεινες , κυριως για να μην χασω την μυικη μου μαζα .

  6. #6
    ...συμφωνώ σε όλα Μακ.
    Μια χαρά είναι όμως τα κιλά που χάνει, (κάνε τον υπολογισμό).
    βγαίνουν παραπάνω, γιατί όσο πιο πολλά κιλά έχει κάποιος, τόσο περισσότερα χάνει τον πρώτο καιρό.

    Μαντζουράνα, αυτό με τις πρωτείνες κοίτα το πολύ προσεκτικά

  7. #7
    Θεοφανία,
    επειδή παλαιότερα είχα κάνει 2 φορές την Άτκινς και πήρα πίσω διπλά τα κιλά που έχασα,
    πιστεύω ότι οι πρωτεινικές δίαιτες δεν ταιριάζουν στον οργανισμό μου.
    Έχεις δίκιο για τις πρωτείνες ότι χρειάζεται να τρώμε αρκετές! Γνωρίζω ότι οι πρωτείνες είναι πολύτιμες στη διατροφή!
    Κάνεις ακόμα την ντουκάν ή την έκανες μόνο για απώλεια κάποιων κιλών;


    Macgyver,
    σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, πρέπει να λαμβάνουμε πάντα υπ' όψιν μας πόσα κιλά είμαστε όταν κάνουμε μια προσπάθεια απώλειας κιλών.
    Στα 130 είναι λογικό να χάνω 2,5 κιλά την εβδομάδα (ειδικά τότε που ήταν και αρχή).
    Αν ξεκινούσα στα 80 κιλά να χάσω κιλά, θα ήταν θαύμα αν έχανα 1 κιλό την εβδομάδα.
    Όσον αφορά την σύσταση της απώλειάς μου, δηλαδή αν είναι κυρίως υγρά, έχω ακούσει και εγώ αυτό που περιγράφεις.
    Απλά δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα.
    Αυτό που με απασχολεί είναι να τρώω σαν φυσιολογικός άνθρωπος, να χάσω κάποια ακόμα κιλά έτσι (γιατί είναι και θέμα υγείας), και αργότερα να ασχοληθώ και με την μυική ενδυνάμωση.

    Νερό πίνω γενικά. Δεν πίνω πάααααρα πολύ, αλλά γενικά πιστεύω ότι είμαι καλά ενυδατωμένη. (μακάρι να μην κάνω λάθος!)

    Γενικά δεν πεινάω. Δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω μια διατροφή που να πεινάω και να καταπιέζομαι! Είμαι γενικά ελεύθερο πνεύμα! :P
    Στο ότι δεν πεινάω με αυτά που τρώω, βοηθάνε 2 κυρίως παράγοντες..
    1ον) Αυτά που τρώω δεν ανεβάζουν απότομα την γλυκόζη στο αίμα μου, και έτσι δεν γίνεται μέσα μου ο καταστροφικός κύκλος της γλυκόζης που σε κάνει να πεινάς. Έχω κόψει σχεδόν γλυκά και επεξεργασμένους υδατάνθρακες γι' αυτόν τον λόγο!
    2ον) Όσο και αν ακούγεται περίεργο, πιστεύω ότι με βοηθάνε και τα... κιλά που έχω! Με τις μεγάλες αποθήκες λίπους που έχω, ο οργανισμός δεν χρειάζεται τόσο πολύ τροφή για να χορτάσει. Όταν φτάσω (με το καλό) πχ 80 κιλά, θα πεινάω πολύ περισσότερο από τώρα (πιστεύω) και θα διαμορφώσω και την διατροφή μου ανάλογα. Αυτό δεν το γνώριζα κι εγώ ότι συμβαίνει, αλλά έχω διαβάσει στο ίντερνετ παρόμοιες περιγραφές ανθρώπων που έχασαν πολλά κιλά.

    Όσον αφορά το βραδινό...
    ...γενικά από την οικογένειά μου δεν είχα συνηθίσει ποτέ να τρώμε κανονικό φαγητό το βράδυ (όπως έχω δει σε άλλες οικογένειες).
    Μπορεί η οικογένειά μου να με έμαθε να διατρέφομαι πολύ κακά (με το μαγειρευτό φαγητό να κολυμπάει στα βούτυρα κλπ και να τρώμε συχνά γλυκά), όμως τουλάχιστον δεν μου έμαθε το βραδινό! :P
    Και εγώ το σκέφτομαι ως εξής: αφού κυρίως κινούμαι και έχω θερμιδικές ανάγκες αυξημένες μέχρι το απόγευμα, μέχρι τότε είναι καλό και να τρώω την μεγαλύτερη ποσότητα του φαγητού μου. Το βράδυ κυρίως κάθομαι, οπότε δεν έχω ιδιαίτερες θερμιδικές ανάγκες, οπότε γιατί να φάω πολύ; :P
    Πριν ξεκινήσω διατροφή, τα βράδια πλακωνόμουν στα διάφορα σοκολατοειδή (από το σούπερ).
    Επειδή τα αποχαιρέτισα αυτά, είπα να τα αντικαταστήσω με τίποτα φρούτα ή ξηρούς καρπούς.

    Εύχομαι καλή επιτυχία και στην δική σου προσπάθεια!
    Αν επιτρέπεται, πόσα κιλά θέλεις να χάσεις;

  8. #8
    ...μαντζουράνα, εγώ έκανα τη ντουκάν για να ξεφορτωθώ κάποια κιλά.
    Την έκανα πέρυσι και από τότε, (με πολλή προσοχή) δεν τα έχω πάρει.

    Η άτκινς είναι άχρηστη και επιβλαβής για τον οργανισμό.
    Μέχρι στιγμής, αν εξαιρέσω το χοιρινό, ότι έχεις γράψει και όπως σκέφτεσαι, είναι τέλεια!
    Προσπάθησε να βάλεις στο πρόγραμμα σου περπάτημα. Όσο πιο πολύ περπατάς, τόσο πιο πολύ θα χάνεις.
    Με το καλό κάποια στιγμή να πας και γυμναστήριο.
    Εμένα η γυμναστική μου άλλαξε το σώμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα κ ευγε για την προσπαθεια ευελπιστω να συνεχισεις να χανεις βαρος,εαν θελεις μπορεις να τρως κανονικα αλλα σταματησε τα πολυ παχυντικα πραγματα καλη δυναμη!

  10. #10
    Θεοφανία έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτά που γράφεις!
    Η άτκινς όντως είναι επιβλαβής! (το μόνο θετικό που έχω να της δώσω, είναι ότι μου έμαθε πόσο καταστροφικοί είναι οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες.)
    Έχεις δίκιο και για την άσκηση.
    Γενικά κινούμαι μέσα στη μέρα. Δουλειές στο σπίτι, εξωτερικές δουλειές, και κάποιες πολιτιστικές δραστηριότητες με κρατούν σε δράση ένα μεγάλο μέρος της ημέρας.
    Πηγαίνω και για περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα σε ένα πάρκο.
    Σε λίγες μέρες που επιτέλους θ' αρχίσω και δουλειά θα είμαι ακόμα πιο κινητοποιημένη.
    Για γυμναστήριο δεν το νομίζω σύντομα, γιατί θα καταπονήσω τα γόνατά μου με τόσα κιλά που είμαι!
    Σκέφτομαι γυμναστήριο να πάω όταν έχω κατέβει κάτω από 100.
    Μέχρι τότε σκεφτόμουν να ξεκίναγα κολυμβητήριο που είναι πιο ήπια άσκηση για τα κιλά μου. Θα το κοιτάξω το επόμενο διάστημα.

  11. #11
    Μυσπ, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

  12. #12
    ...το θέμα είναι πως το έχεις πάρει απόφαση και τα πας καλά.
    Οσο αδυνατίζεις, τόσο θα κάνεις περισσότερα απο τη χαρά σου.
    Το μπλογκ γιατί το εφτιαξες?
    Απευθύνεσαι κάπουμ ή ηταν ανάγκη για ημερολόγιο?

  13. #13
    ματζουράνα καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου... πιστεύω πως και το ημερόλογιο που κρατάς είναι βοηθητικό για σένα... του έριξα μια γρήγορη ματιά και το έχεις φτίαξει και όμορφο..
    αν και δεν είμαι καθόλου σχετική με τις διατροφές και παρόμοια έχω καταλάβει πως μετά τα 30-35 η κατανάλωση κρέατος πρέπει να μειώνεται στο 1 φορά την εβδομάδα το πολύ και η υπερκατανάλωση προκαλεί μέχρι και καρκίνους αυτό το λέω γιατί σε κάποια φάση η θεοφανία νομίζω είπε πως είναι προτιμότερη η πρωτεινική διατροφή... είναι μύθος αυτό που έχω στο κεφάλι μου γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου ή υπάρχει και αλλού πρωτείνη?

  14. #14
    καθρευτη, ναι υπάρχει και αλλου, πχ γιαούρτι, ψαρια, ακόμη και φασολια.
    Αυτό που λες με την κατανάλωση κρεατος αφορά στην κακή πρωτείνη, (αρνι, χοιρινο).
    Το κοτοπουλο, το μοσχαρι και τα ψάρια επιβάλλονται για μια υγιεινη διατροφή.

  15. #15
    να σου πω για το μοσχάρι το έχω ακούσει... thanks παντως για τις πληροφορίες δεν το ήξερα πως έχουν κι αυτά πρωτείνες... άσχετη με την διατροφή βλέπεις...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψάχνω πιασάρικο τίτλο,όμως δεν βρίσκω
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2012, 16:13
  2. Νομιζω οτι δεν βρισκω λυση πια.
    By runner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 26-03-2011, 15:39
  3. Καλως τον
    By neo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 19-11-2010, 19:05
  4. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΑΙΡΙ??? ΟΕΟ??
    By runner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-04-2010, 22:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •