Πως είναι να είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ξερω breath πως ειναι η αλλη πλευρα , μικρος με γοητευε η ιδεα να γινω ψυχολογος , τελικα τα μισοκαταφερα , εγινα ασθενης ......
    χαχαχα.Καλό!!!

    Ρώτησα εγώ.Συνήθως με ψυχοθεραπεία.Πολλούς ψυχολόγους βέβαια που έχω γνωρίσει (φίλους και λοιπά) ,έχουν κάποια προβληματάκια.'Αλλος με το αλκοολ,άλλος με διάφορα.Ο ένας μάλιστα μου απάντησε ''πως να σε κάνω καλά,εδώ δε μπορώ να κάνω τον εαυτό μου''
    Σίγουρα είναι δύσκολο επάγγελμα και χρειάζεσαι να είσαι λογικός κι επαγγελματίας.Δεν υπάρχουν περιθώρια για συναίσθημα!
    Στην κοπέλα που πήγαινα εγώ μου είπε πάντως με ψυχοθεραπεία..

    Βέβαια μπορούμε να το πούμε για πολλά επαγγέλματα.Χειρούργος,ιατ ροδικαστής,γραφείο τελετών....Σε όλα με τον καιρό αποκτάς μια ανοσία!Αλλά σίγουρα όχι απο τη μια στιγμή στην άλλη!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Ο ένας μάλιστα μου απάντησε ''πως να σε κάνω καλά,εδώ δε μπορώ να κάνω τον εαυτό μου''
    Μ' αρέσει η ειλικρίνεια του ;)

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    πρεπει να ειναι και λιγο αστειο παντως. να λες συνεχεια τα ιδια και τα ιδια, οπως και να ακους παρομοια προβληματα. χρειαζεται πολυ υπομονη!
    Όντως κάποια στιγμή σκέφτομαι θα βαριούνται λίγο κιόλας, και επίσης τίποτε δεν θα τους φαίνεται περίεργο, θα τα 'χουν ακούσει όλα ;)

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    εχω βρεθει και στις δυο πλευρες και ως επαγγελματιας και ως ασθενης ναι το καταφερα κι εγω αυτο σε αυτη τη ζωη απο τη μια πλευρα ταυτιζομαι και επιρρεαζομαι ειδικα απο ατομα που εχουν παρομοια βιωματα με τα δικα μου και απο την αλλη οσο εκανα συνεδριες ειχα καποια μορφη εξαρτησης.
    Εσύ λοιπόν έχεις την εμπειρία και των δύο πλευρών, οπότε μπορείς να δεις σφαιρικότερα τα πράγματα. Πάντως καμιά φορά σκέφτομαι πως αν ένας έχει προσωπική εμπειρία ψυχολογικού προβλήματος μπορεί να σε καταλάβει καλύτερα. Έτσι όπως καταλαβαινόμαστε εδώ στο φόρουμ και ξέρουμε λίγο, μπορούμε να φανταστούμε τι περνάει ο άλλος.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Θα΄μαι λίγο άκυρη αλλά το σκεφτόμουν καιρό γιατί για μεγάλο χρονικό διάστημα ήθελα να γίνω ψυχολόγος ενώ λάτρευα την ψυχιατρική. Ο λόγος που "έκατσα στ' αυγά μου" ήταν πως είμαι ευαίσθητη σαν χαρακτήρας και θα ψυχοπλακωνόμουν για κάθε τι που άκουγα. Βέβαια θα μου πείτε αυτό με τον καιρό συνηθίζεται, αποκτάς ανοσία που λέει ο λόγος και δεν ψυχοπλακώνεσαι, τουλάχιστον όχι τόσο όσο στην αρχή και στην πορεία μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι για να μην επηρεάζουν και την προσωπική σου ζωή. Μπορεί να έχετε και δίκιο. Τον τελευταίο καιρό όμως, και από προσωπικές εμπειρίες και επαφές έχω αλλάξει γνώμη και δεν έχω σε εκτίμηση κανέναν απ' τους 2. Ξέρω, είμαι υποτιμητικό αυτό που λέω και μπορεί να μην έχω κανένα δικαίωμα να υποβιβάζω κανένα επάγγελμα, αλλά το κάνω επειδή θεωρώ πως είναι από τα πιο δύσκολα! Και τι ακριβώς εννοώ. Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, ο καθένας από εμάς βιώνει με τον δικό του ΜΟΝΑΔΙΚΟ τρόπο κάθε κατάσταση. Μπορεί εσύ χάνοντας την δουλειά σου να θες να φουντάρεις επιτόπου, μπορεί εγώ σαν χαρακτήρας και προσωπικότητα να ψάχνω κατευθείαν για άλλη με θάρρος και δύναμη. Μπορεί εσύ την κατάθλιψη να την περνάς με ήπιο τρόπο, μπορεί εγώ την κατάθλιψη να την περνώ κλειδωμένη σ' ένα δωμάτιο για να μην αυτοκτονήσω. Υπάρχουν και τ' απρόβλεπτα, και παρόλα αυτά εσύ είσαι στην θέση να μπορείς να καταλάβεις τον άλλον αν θες να βοηθήσεις και αφού είναι και η δουλειά σου, όμως να μην μπορείς να το κάνεις γιατί μπορεί να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως κατάλαβες ακριβώς την κατάσταση, να έβγαλες τα πορίσματά σου και ο ασθενής φεύγωντας να πηγαίνει κατευθείαν στον Χάρο... Ναι, τώρα θα μου πείτε πως και ο γιατρός ή ψυχολόγος δεν είναι 100% υπεύθυνοι γι' αυτή του την πράξη, αλλά και πάλι, πόσες τύψεις θα νιώθουν ξέρωντας πως είχαν λάθος ή πως δεν βοήθησαν όσο "έπρεπε"; Δεν ξέρω, ίσως τα παραλέω αλλά είναι επειδή πιστεύω πως ακόμη κι αν έχεις περάσεις από ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, και πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις τον άλλον γιατί είστε 2 διαφορετικοί άνθρωποι. Και στην θέση του ψυχολόγου ή του ψυχίατρου, έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη για την ψυχική υγεία των ασθενών σου... Τουλάχιστον ένας "normal" γιατρός αυτό θα έπρεπε να νιώθει αν ήταν σωστός...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν το ειχες φανταστει ποτε οτι αυτοι που τα πηγαν καλα στη ζωη τους δεν ηταν αυτοι που ειχαν σπουδασει ουτε αυτοι που τα ηξεραν ολα. ηταν αυτοι που ειχαν ενα μετριο μυαλο κ εφευραν απλες πατεντες του στιλ 1+1=2 που πανω σε αυτες σαρωσαν τα μηχανακια της agb

    να σου πω παραδειγμα εγω καθησα κ σκεφτηκα κατι εξοφρενικα απλο.
    ομιος τον ομιο καταλαβαινει κ υποστηριζει.
    δε χρειαζεσετε να εισαι διανοουμενος φτασμενος καταξιομενος professional πτυχιουχος διασημος
    χρειαζεσε ανθρωπους σαν κ σενα
    ετσι απλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Εσύ λοιπόν έχεις την εμπειρία και των δύο πλευρών, οπότε μπορείς να δεις σφαιρικότερα τα πράγματα. Πάντως καμιά φορά σκέφτομαι πως αν ένας έχει προσωπική εμπειρία ψυχολογικού προβλήματος μπορεί να σε καταλάβει καλύτερα. Έτσι όπως καταλαβαινόμαστε εδώ στο φόρουμ και ξέρουμε λίγο, μπορούμε να φανταστούμε τι περνάει ο άλλος.
    Αναλογως τον ανθρωπο εγω για παραδειγμα θα δυσκολευτω να ασχοληθω με το αντικειμενο σπουδων μου γτ ταυτιζομαι ψυχολογικα με τον αλλον (λογω του οτι μπορει να εχουμε παρομοια βιωματα) και αντι να τον βοηθησω μπορει να τον πατωσω.
    Σαν ειδικος δεν φτανει μονο να καταλαβω τον αλλον αλλα και να τον βοηθησω θεωρω οτι δεν εχω τις γνωσεις συν τις ψυχικες αντοχες να το κανω. Ειναι αυτο που ειπε και καποιος παραπανω " πως μπορω να σε κανω καλα, εδω δεν μπορω να κανω τον εαυτο μου"
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Σαν ειδικος δεν φτανει μονο να καταλαβω τον αλλον αλλα και να τον βοηθησω
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    η εξυπναδα εχει ορια
    η βλακεια οχι
    αινσταιν..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    η εξυπναδα εχει ορια
    η βλακεια οχι
    αινσταιν..
    καλα αν ζουσε ο αινσταιν ας μου το λεγε τωρα που μου το λες εσυ ξερεις που το γραφω εεε????
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Θα΄μαι λίγο άκυρη αλλά το σκεφτόμουν καιρό γιατί για μεγάλο χρονικό διάστημα ήθελα να γίνω ψυχολόγος ενώ λάτρευα την ψυχιατρική. Ο λόγος που "έκατσα στ' αυγά μου" ήταν πως είμαι ευαίσθητη σαν χαρακτήρας και θα ψυχοπλακωνόμουν για κάθε τι που άκουγα. Βέβαια θα μου πείτε αυτό με τον καιρό συνηθίζεται, αποκτάς ανοσία που λέει ο λόγος και δεν ψυχοπλακώνεσαι, τουλάχιστον όχι τόσο όσο στην αρχή και στην πορεία μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι για να μην επηρεάζουν και την προσωπική σου ζωή. Μπορεί να έχετε και δίκιο. Τον τελευταίο καιρό όμως, και από προσωπικές εμπειρίες και επαφές έχω αλλάξει γνώμη και δεν έχω σε εκτίμηση κανέναν απ' τους 2. Ξέρω, είμαι υποτιμητικό αυτό που λέω και μπορεί να μην έχω κανένα δικαίωμα να υποβιβάζω κανένα επάγγελμα, αλλά το κάνω επειδή θεωρώ πως είναι από τα πιο δύσκολα! Και τι ακριβώς εννοώ. Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, ο καθένας από εμάς βιώνει με τον δικό του ΜΟΝΑΔΙΚΟ τρόπο κάθε κατάσταση. Μπορεί εσύ χάνοντας την δουλειά σου να θες να φουντάρεις επιτόπου, μπορεί εγώ σαν χαρακτήρας και προσωπικότητα να ψάχνω κατευθείαν για άλλη με θάρρος και δύναμη. Μπορεί εσύ την κατάθλιψη να την περνάς με ήπιο τρόπο, μπορεί εγώ την κατάθλιψη να την περνώ κλειδωμένη σ' ένα δωμάτιο για να μην αυτοκτονήσω. Υπάρχουν και τ' απρόβλεπτα, και παρόλα αυτά εσύ είσαι στην θέση να μπορείς να καταλάβεις τον άλλον αν θες να βοηθήσεις και αφού είναι και η δουλειά σου, όμως να μην μπορείς να το κάνεις γιατί μπορεί να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως κατάλαβες ακριβώς την κατάσταση, να έβγαλες τα πορίσματά σου και ο ασθενής φεύγωντας να πηγαίνει κατευθείαν στον Χάρο... Ναι, τώρα θα μου πείτε πως και ο γιατρός ή ψυχολόγος δεν είναι 100% υπεύθυνοι γι' αυτή του την πράξη, αλλά και πάλι, πόσες τύψεις θα νιώθουν ξέρωντας πως είχαν λάθος ή πως δεν βοήθησαν όσο "έπρεπε"; Δεν ξέρω, ίσως τα παραλέω αλλά είναι επειδή πιστεύω πως ακόμη κι αν έχεις περάσεις από ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, και πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις τον άλλον γιατί είστε 2 διαφορετικοί άνθρωποι. Και στην θέση του ψυχολόγου ή του ψυχίατρου, έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη για την ψυχική υγεία των ασθενών σου... Τουλάχιστον ένας "normal" γιατρός αυτό θα έπρεπε να νιώθει αν ήταν σωστός...
    Γεια σου moonlight, όχι δεν είναι άκυρα τα όσα γράφεις, συμφωνώ ιδιαίτερα με αυτό που γράφεις ότι ο καθένας βιώνει με μοναδικό τρόπο την κατάστασή του.
    Αλλά πιστεύω τελικά στον ασθενή εναπόκειται κυρίως το αν θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα και αν θα καλυτερεύσει. Έχει πολύ να κάνει με τη δύναμη και τη θέλησή του. Τώρα ο ψυχολόγος και ο ψυχίατρος πρέπει να μπορούν να διαβάζουν το χαρακτήρα και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου, να είναι πολύ διορατικοί, τι να πω, ίσως είναι ένα ταλέντο και αυτό. Και να μπορούν να δώσουν τις κατάλληλες θεραπείες και κατευθύνσεις ή τα κατάλληλα φάρμακα. Σίγουρα έχουν υπάρξει αποτυχίες και πολύ άστοχοι και ακατάλληλοι χειρισμοί που τους "πληρώνουν" άνθρωποι. Και 'γω τα θεωρώ δύσκολα επαγγέλματα λόγω της ευθύνης αυτής και ναι οι γιατροί γενικότερα, όχι μόνο οι ψυχιάτροι, είναι αρκετά αναίσθητοι (δεν το λέω αρνητικά, είναι η αλήθεια, έχω γνωρίσει και μερικούς σε φιλικό επίπεδο και αυτό αποκόμισα) αλλιώς θα έκαναν άλλο επάγγελμα.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Αναλογως τον ανθρωπο εγω για παραδειγμα θα δυσκολευτω να ασχοληθω με το αντικειμενο σπουδων μου γτ ταυτιζομαι ψυχολογικα με τον αλλον (λογω του οτι μπορει να εχουμε παρομοια βιωματα) και αντι να τον βοηθησω μπορει να τον πατωσω.
    Σαν ειδικος δεν φτανει μονο να καταλαβω τον αλλον αλλα και να τον βοηθησω θεωρω οτι δεν εχω τις γνωσεις συν τις ψυχικες αντοχες να το κανω. Ειναι αυτο που ειπε και καποιος παραπανω " πως μπορω να σε κανω καλα, εδω δεν μπορω να κανω τον εαυτο μου"
    Πάντως εγώ πιστεύω ότι μπορεί ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος να έχει και κάποια προβλήματα ψυχολογικά ο ίδιος (εντάξει, όχι πολύ σοβαρού βαθμού), αλλά να μπορεί να βοηθήσει τους άλλους ανθρώπους, δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χρειαζεσε ανθρωπους σαν κ σενα
    ετσι απλα
    Το πρόβλημα όμως γενικά, σε αυτή τη ζωή, είναι ότι οι άνθρωποι καλούμαστε πολλές φορές να συναναστραφούμε με ανθρώπους που δεν είναι καθόλου σαν εμάς και να επιβιώσουμε σε μια αρκετά άγρια κοινωνία. Και να βρούμε όσο το δυνατόν κάποιους μηχανισμούς επιβίωσης για να έχουμε λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Πάντως εγώ πιστεύω ότι μπορεί ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος να έχει και κάποια προβλήματα ψυχολογικά ο ίδιος (εντάξει, όχι πολύ σοβαρού βαθμού), αλλά να μπορεί να βοηθήσει τους άλλους ανθρώπους, δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο.
    αν εχει τις γνωσεις και ξερει να τις εφαρμοσει ναι!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    αν εχει τις γνωσεις και ξερει να τις εφαρμοσει ναι!!
    Ναι σίγουρα! Αυτό φαντάζομαι κερδίζεται και με την εμπειρία και την πρακτική εξάσκηση στο επάγγελμα.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Το πρόβλημα όμως γενικά, σε αυτή τη ζωή, είναι ότι οι άνθρωποι καλούμαστε πολλές φορές να συναναστραφούμε με ανθρώπους που δεν είναι καθόλου σαν εμάς και να επιβιώσουμε σε μια αρκετά άγρια κοινωνία. Και να βρούμε όσο το δυνατόν κάποιους μηχανισμούς επιβίωσης για να έχουμε λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα...
    εγω δε τους συναναστρεφομαι σοβαρα τους συναναστρεφομαι για πλακα. κ αδιαφορω κατ επεκταση.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογος ή ψυχιατρος;
    By aleg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 24-09-2011, 01:49
  2. ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ...ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-2009, 20:01
  3. Ψυχολογος ή ψυχιατρος
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2009, 22:04
  4. Ψυχολογος ή Ψυχιατρος
    By giorgos_86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2008, 01:02
  5. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •