Πως είναι να είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761

    Πως είναι να είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος?

    Και γενικότερα να είσαι στον τομέα της Ψυχικής Υγείας? Να έχεις ως αντικείμενο να συναντάς τους ανθρώπους με ψυχολογικά προβλήματα και να προσπαθείς να τους θεραπεύσεις? Να ακούς τα εσώψυχα τους...?
    Ποιες οι δυσκολίες σας, ποιες οι απογοητεύσεις και ποιες οι χαρές? Τι σας δίνει δύναμη?
    Έχετε και σεις ψυχολογικά προβλήματα? και πως τα αντιμετωπίζετε? ή μήπως δεν προλαβαίνετε να τα αντιμετωπίσετε για να αντιμετωπίσετε των άλλων ανθρώπων?
    'Ετσι κάποια ερωτήματα ήθελα να θέσω (αν θέλει και κάποιο μέλος ας θέσει και άλλα) σε αυτούς που λόγω επαγγέλματος συνήθως θέτουν ερωτήματα στους άλλους!...
    και αν και καταλαβαίνω το πρόβλημα του να μιλήσει κάποιος εδώ σε μας, εγώ απευθύνω την πρόσκληση ανοιχτά για όποιον θέλει και μπορεί.
    Ακόμα και μία άποψη (ίσως και από τον administrator) θα είχε ενδιαφέρον, θα ήταν μια προσπάθεια να γεφυρωθεί το χάσμα, αν υπάρχει, μεταξύ του "ασθενή" και του "ειδικού"... να τον δούμε και αυτόν, τον "ειδικό" έτσι απλά σαν άνθρωπο!

    Τελικά πως είναι να είσαι από την άλλη πλευρά?!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι πολυ απλο...!
    σε φλομωνουν 24 ωρες αλυπητα στα ψυχολογικα καθε λογης πελατης κ στο τελος ξεχνας κ αυτα που ξερες με αυτα που ακους κ μετα πατε ολοι μαζι για γκρουπ θεραπυ.
    καλα καπιος να ναι φιλος η γνωστος να τον ακουσω αλλα αν ειναι ασχετος με εμενα γιατι να τον ακουσω? δεν αξιζει κ πολυ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω breath πως ειναι η αλλη πλευρα , μικρος με γοητευε η ιδεα να γινω ψυχολογος , τελικα τα μισοκαταφερα , εγινα ασθενης ......



    Για να σοβαρολογησω , επειδη εχω κανει στον ψυχιατρο μου αυτην την ερωτηση , μου ειπε οτι αναγκαστικα γινεσαι χοντροπετσος , ιδιως σε κουραστικους ασθενεις , αλλιως δεν την βγαζεις . Τωρα αν γινεις χοντροπετσος , το αν μπορεις να βοηθησεις ασθενη , ειναι μια αλλη ιστορια .
    Παλαιοτερα , πηγαινα σε καποιον ' κουλ ' ψυχιατρο , δεν με βοηθησε καθολου , αλλα φαινοταν οτι δεν χολοσκαγε . Ο τωρινος , ισως επειδη δεν τον κουραζω , κανουμε και χιουμορ , με βοηθαει , δεν με βλεπει σαν 50ευρο , ειμαι ομως απο οτι λεει η εξαιρεση ασθενους . Μεχρι καφεδακι μου προτεινε να παμε !!
    Ψυχολογο δεν εχω παει , δεν τους ' πιστευω ' .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Breath , αν θες μπορω να ρωτησω την ψυχολογο μου στην επομενη συνεδρια .

    Παντως η προσωπικη μου αποψη ειναι πως , πρωτον δεν αντιμετωπιζουν παντα "δυσκολες περιπτωσεις " και δευτερον αυτο ειναι το επαγγελμα τους .
    Ξερουν πωςνα προσεγγισουν την καθε περιπτωση , εχουν δικλειδες ασφαλειες για να προστατευσουν την προσωπικη τους ζωη , εχουν μαθει πως να αντιμετωπιζουν αυτα που ρωτας.
    Επισης ειναι γνωστο πως κανουν και οι ιδιοι ψυχοθεραπεια .

    Το χασμα ειδικων-ασθενων , δημιουργειται ειτε επειδη υπαρχουν ακαταλληλοι ειδικοι ,ειτε επειδη υπαρχουν ασθενεις που δεν θελουν να συνεργαστουν .
    Αν καποιος που ειναι ετοιμος και αποφασισμενος να αντιμετωπισει τα προβληματα του , βρει εναν ειδικο που ξερει και κανει σωστα τη δουλεια του , τοτε πιστευω πως η συνεργασια , γιατι περι συνεργασιας προκειται , θα εχει καλα αποτελεσματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    υποθέτω πως μέχρι στιγμής δεν έχει απαντήσει κανένας ψυχίατρος... και πως θα γινόταν άλλωστε? φαντάζομαι ότι αποφεύγουν την ψυχανάλυση τους από εν δυνάμει ασθενείς... αυτό το έκανε ο γιατρός Αντρέι Εφίμιτς με τον "τρελό" Ιβάν Ντμήτριτς του (ψυχιατρικού) θαλάμου 6 (από το γνωστό διήγημα και θεατρικό του Τσέχοφ) και τελικά κατέληξε και ο ίδιος στον ίδιο θάλαμο... αλλά αυτό δεν το λέει η επιστήμη, το λέει η λογοτεχνία...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Μ' αρέσουν οι σκέψεις και οι απαντήσεις σας παιδιά! Να δούμε αν θα απαντήσει και κάποιος ειδικός τελικά, ή θα φοβηθεί την περίπτωση του Αντρέι Εφίμιτς του Τσέχοφ που ανέφερε η mama ;)

    Betelgeuse, ναι να τη ρωτήσεις, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας μεταφέρεις τις απαντήσεις της ψυχολόγου σου στα ερωτήματα αυτά! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ξερω breath πως ειναι η αλλη πλευρα , μικρος με γοητευε η ιδεα να γινω ψυχολογος , τελικα τα μισοκαταφερα , εγινα ασθενης ......



    .
    πολυ κομψο το αστειο σου

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν ξερω breath πως ειναι η αλλη πλευρα , μικρος με γοητευε η ιδεα να γινω ψυχολογος , τελικα τα μισοκαταφερα , εγινα ασθενης ......
    χαχα πολυ καλο εγραψες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    δεν υπαρχουν πλευρες ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε. ΑΝ υποθεσουμε οτι υπαρχουν πλευρες, εκει απεναντι ειναι χειροτερα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Λίλιουμ, ναι το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό, μπορεί να είναι και χειρότερα από την άλλη πλευρά, κάποιες φορές, ανάλογα με τον άνθρωπο και τις δικλείδες ασφαλείας που έχει αναπτύξει, που ανέφερε και η betelgeuse...

    Πάντως σίγουρα πιστεύω αυτό που είπε ο Macgyver ότι όταν ασθενήσεις από κάτι ψυχολογικό, γίνεσαι και συ ψυχολόγος τελικά κατά μία έννοια, δε μπορείς να το δουλέψεις το πρόβλημα αλλιώς. Εξ' ου και αυτό το φόρουμ εδώ, το φόρουμ υποστήριξης. Στην ουσία πολλοί άνθρωποι εδώ από τις εμπειρίες τους, έχοντας αποκτήσει και κάποια στοιχεία, ικανότητες ψυχολόγου προσπαθούν να βοηθήσουν με τη σειρά τους άτομα που βρίσκονται πχ σε δυσκολότερες φάσεις.

    Macgyver, μόνο μια απορία έχω, γιατί δεν πιστεύεις τους ψυχολόγους (συλλήβδην δηλαδή), όπως τους ψυχιάτρους? Ποια είναι εκείνη η διαφορά που σε κάνει να αμφισβητείς τους πρώτους?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Breath View Post


    Πάντως σίγουρα πιστεύω αυτό που είπε ο Macgyver ότι όταν ασθενήσεις από κάτι ψυχολογικό, γίνεσαι και συ ψυχολόγος τελικά κατά μία έννοια, δε μπορείς να το δουλέψεις το πρόβλημα αλλιώς. Εξ' ου και αυτό το φόρουμ εδώ, το φόρουμ υποστήριξης. Στην ουσία πολλοί άνθρωποι εδώ από τις εμπειρίες τους, έχοντας αποκτήσει και κάποια στοιχεία, ικανότητες ψυχολόγου προσπαθούν να βοηθήσουν με τη σειρά τους άτομα που βρίσκονται πχ σε δυσκολότερες φάσεις.

    Macgyver, μόνο μια απορία έχω, γιατί δεν πιστεύεις τους ψυχολόγους (συλλήβδην δηλαδή), όπως τους ψυχιάτρους? Ποια είναι εκείνη η διαφορά που σε κάνει να αμφισβητείς τους πρώτους?

    Breath , ουτε τους μεν πιστευω , ουτε και τους δε , και εχω βγαλει αυτο το συμπερασμα μετα απο ( δυστυχως ) πειρα ετων . Τα φαρμακα των ψυχιατρων ειναι αναποτελεσματικα ( αντκθλκα ) , αλλα σε αλλες ασθενειες , κανουν δουλεια , ο ψυχολογος μπορει να βοηθησει , αν βρεις τον σουπερ χαρισματικο , αλλα μεχρι να τον βρεις , αν τον βρεις , πρεπει να φιλησεις πολλους βατραχους , και ως τοτε θα εχεις αποκαμει , ψυχολογικα και οικονομικα .
    Πιστευω οτι καθενας πρεπει να βρει τον δρομο μονος του , κανεις δεν μπορει να του τον δειξει .
    Μπορει να κανω και λαθος , για μενα μιλαω .

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Breath , ουτε τους μεν πιστευω , ουτε και τους δε , και εχω βγαλει αυτο το συμπερασμα μετα απο ( δυστυχως ) πειρα ετων . Τα φαρμακα των ψυχιατρων ειναι αναποτελεσματικα ( αντκθλκα ) , αλλα σε αλλες ασθενειες , κανουν δουλεια , ο ψυχολογος μπορει να βοηθησει , αν βρεις τον σουπερ χαρισματικο , αλλα μεχρι να τον βρεις , αν τον βρεις , πρεπει να φιλησεις πολλους βατραχους , και ως τοτε θα εχεις αποκαμει , ψυχολογικα και οικονομικα .
    Πιστευω οτι καθενας πρεπει να βρει τον δρομο μονος του , κανεις δεν μπορει να του τον δειξει .
    Μπορει να κανω και λαθος , για μενα μιλαω .
    Καταλαβαίνω πως το θέτεις. Θέλει και λίγη τύχη σε αυτή τη ζωή, σε τι ανθρώπους θα πέσεις. Βασικά πάντως πιστεύω ότι ο άνθρωπος που έχει το ψυχολογικό πρόβλημα κάνει την περισσότερη δουλειά πάντα, από αυτόν εξαρτάται αν καταφέρει να καλυτερεύσει την κατάστασή του ή όχι. Μέσα μας βρίσκουμε τις δυνάμεις. Απλά κάποιοι άνθρωποι με συγκεκριμένες ψυχικές παθήσεις χρειάζονται και τα φάρμακα ή ψυχοθεραπεία και τελικά ας πούμε κάποιο σπρώξιμο, μια κατεύθυνση, για να πάρουν μπρος και να παλέψουν.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πρεπει να ειναι και λιγο αστειο παντως. να λες συνεχεια τα ιδια και τα ιδια, οπως και να ακους παρομοια προβληματα. χρειαζεται πολυ υπομονη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    εχω βρεθει και στις δυο πλευρες και ως επαγγελματιας και ως ασθενης ναι το καταφερα κι εγω αυτο σε αυτη τη ζωη απο τη μια πλευρα ταυτιζομαι και επιρρεαζομαι ειδικα απο ατομα που εχουν παρομοια βιωματα με τα δικα μου και απο την αλλη οσο εκανα συνεδριες ειχα καποια μορφη εξαρτησης.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολυ πετυχημενο ηταν αυτο ηθελα να γινω επαγγελματιας κ τελικα εγινα ασθενης καραεγραψε...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογος ή ψυχιατρος;
    By aleg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 24-09-2011, 01:49
  2. ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ...ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-2009, 20:01
  3. Ψυχολογος ή ψυχιατρος
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2009, 22:04
  4. Ψυχολογος ή Ψυχιατρος
    By giorgos_86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2008, 01:02
  5. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •