Χαιρομαι που εγινα μελος της παρεας , καλωσορισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Χαιρομαι που εγινα μελος της παρεας , καλωσορισμα

    Καλημερα σε ολους , διαβαζω το φορουμ για παρα πολυ καιρο και μολις σημερα αποφασησα να γραψω , η μαλλον ειχα αρκετα περισσοτερο χρονο για να γραψω . Καταρχην να σας χαιρετισω ολους . Ειμαι η Βικυ απο Θεσσαλονικη , ειμαι 38 ετων και ειμαι μαμα με 3 τελεια παιδια . Υποφερω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου απο εκτακτοσυστολικες αρρυθμιες και διαφορα αλλα συμπτωματα αγχωδους διαταραχης οπου ανα καιρους εμφανιζονται η εξαφανιζονται και ζω λιγο καλυτερα απο πριν . Αγχος πολυ οταν εχω ειναι περιοδος συμπτωματων ή οταν δεν ειναι αγχος για εμφανιση αυτων . Βεβαια ειναι φορες που ζω απαλλαγμενη απο καθε συμπτωμα η αγχος και τοτε ειναι λιγο καλυτερα . Επισκεψη σε γιατρους πολλες , πολλοι διαφορετικοι γιατροι , μεχρι που εδω και 6 χρονια εχω τον ιδιο , το θεωρησα οτι ειναι πλεον χασιμο χρονου να αλλαζω συνεχεια καρδιολογους . ΓΙα μεγαλα διαστηματα εζησα χωρις αρρυθμιες εως και 1μιση χρονο μαζεμενο , βεβαια ειχα παρουασιασει αλλα συμπτωματα οπως δυσπνοιες κτλ αλλα τελικα δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειναι χειροτερο απο το αλλο . Στις 2 πρωτες μου εγκυμοσυνες τα πραγματα ητανε ανεξελγκτα επι 10ημερου η καρδια μου χτυπουσε συνεχεια αρρυθμα μετα ενα μικρο διαλλειμα και μετα παλι τα ιδια και μετα απλα ε3αφανιζοτανε αφηνοντας πισω τους συντριμια και μια φοβισμενη βικυ η μαλλον τρομοκρατιμενη . Στην τριτη εγκυμοσυνη η τρομοκρατια κρατησε 2 μερες , αλλα σε ολη την εγκυμοσυνη ειχα καθημερινες αρρυθμιες ομως οχι πανω απο 3-4-5 το πολυ . Εκτος εγκυμοσυνων , παθαινα διαφορες κρισεις με ενα διαστημα με αρκετες αρρυθμιες εως 10 τη μερα το πολυ 20 ή πιο ελαφρια κατασταση με 3-4 τη μερα . Μετα και παλι ε3αναφιζοντουσαν , ολο αυτο ειναι το σκηνικο του ..... τρομου , οσο ξαφνικα και απροσδοκιτα ερχονται τοσο ξαφνικα φευγουνε , μπορει να κρατησουνε απο 1 εως 10 μερες και μετα παλι απο 1 μηνα . Το σιγουρο ειναι οτι ερχονται μετα απο ενα μεγαλο διαστημα εντονου στρες που θα εχω περασει εγω , εσωτερικου στρες . Ολο αυτο ξεκινησε το 2004 με ταχυπαλμιες , ξαφνικες ταχυπαλμιες , στα καλα καθουμενα 120-130 σφυγμοι σε ηρεμια . Ετρεξα σε παρα πολλα νοσοκομεια και παντα η απαντηση ιδια , δεν εχεις τιποτα . Τις αρρυθμιες τοτε δεν τις φοβομουνα δεν ειχα και πολλες , ητανε σπανιες . Αυξηθηκανε ραγδαια στην πρωτη εγκυμοσυνη , δηλαδη ουσιαστικα ζω με αυτες εδω και 8 χρονια πλεον . Απο χαπια , εχω παρει ιντεραλ και δεν βοηθησε και καποια αλλα που δεν βοηθησανε , η τελευταια συζητηση με το γιατρο μου , εναν πραγματικα υπεροχο ανθρωπο που με ανεχεται οταν παω εντρομη χτυπημενη απο καποια κριση αρρυθμιων ηταν να παρω ενα ηρεμο αγχολυτικο το βεσπαρ , το ειχα παρει ενα διαστημα στη 2η εγκυμοσυνη και με βοηθησε λιγο . Η γενικη κατασταση της υγειας μου ειναι καλη, αμα εξαιρεσεις λιγο τα υψηλα μου τρυγλικεριδια ,αλλα αυτο ειναι θεμα των 20 παραπανω κιλων που εχω και κανω διατροφη και για να τα χασω και για να μειωθουνε τα τρυγλεκιριδια μου .Ψυχολογους εχω αλλα3ει επισησ πολλους , με τελευταιο να εχω μεινει 7 χρονια , τουλαχιστον μου θεραπευσε τις κρισεις πανικου που παθαινα την εποχη των ταχυπαλμιων , απο και περα δεν καταφερε να κανει τη διαφορα με τις αρρυθμιες . Ο αντρας μου παντα διπλα μου , σε ολα αυτα να προσπαθει και εκεινος τις περιοδους των κρισεων να βρει λυσεις με τη δουλεια τουθ για να ειναι σπιτι περισσοτερο και να φροντιζει τα παιιδα οσο περισσοτερο γινεται .
    Ευχαριστω που με ακουσατε , η μαλλον που με διαβασατε .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Καλως ηρθες!!!
    Καταραμενες εκτακτες συστολες!!! Εγω αν ειχα 10-20 σε μια μερα θα εκανα παρτυ παντως :P
    11/12/2006

  3. #3
    Καλως σας βρηκα , ειναι απαισιες οι καταραμενες , και ο φοβοσ για αυτες χειροτερος και απαισιος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΕΧΩ κ γω εκτακτες επειδη εχω νοσο graves(υπερθυρεοειδισμο) κ σε καταλαβαινω.
    οταν εχω εκτακτες παιρνω inderal k ηρεμω αρκετα.για κανα μηνα οχι παραπανω μου λενε.
    με το inderal τιποτα?δεν καταλαβες χριστο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πρεπει να μαθεις να ζεις με το προβλημα σου..εγω ζω απο τα 17 μου με βαρυτατες κρισεις ημικρανιας 1 φορα την εβδομαδα.εχω παει σε απειρους γιατρους κ ολοι μου λενε να παρω αντιεπιληπτικα..ομως δεν θελησα να τα παρω ποτε διοτι εχουν πολλες παρενεργειες.οποτε οταν εχω ημικρανια (κραταει 17 ωρες κ πραγματικα με αχρηστευουν κ με κανουν αναπηρη να ανταπεξελθω) απλα καθομαι σπιτι..το ζω κ σκεφτομαι οτι το αυριο θα ειναι μια καλυτερη μερα.
    το εχω 1 φορα την εβδομαδα.δηάδη 1 φορα την εβδομαδα ειμαι αναπηρη.ειναι οτι χειροτερο εχω ζησει ποτε κ οταν το ζω θελω να πηδηξω απο το μπαλκονι.
    εχω ληθαργο, εμετο, σιελορροια, φωτοφοβια κ απιστευτο πονο στο μισο κεφαλι παντα απο την δεξια πλευρα.

  6. #6
    καλησπερα , σε καταλαβαινω απολυτα , εχω παθει κρισεις ημικρανιας που κρατησανε ευτυχως λιγο , για αυτο ειπα παραπανω δεν 3ερω τι ειναι χειροτερο τελικα . Θυροειδη δεν εχω , το ελεγχω μια φορα το χρονο . Και ναι αυτη ειναι η λυση που λες να μαθω να ζω με το προβλημα μου , οπως ολοι δηλαδη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου κοινοτυπο το προβλημα σου εδωπερα ειναι παρα πολλοι που εχουν τις ιδιες φοβιες με εσενα για την υγεια τους περισσοτερο για την καρδια,Κανε μια ερευνα κ θα βρεις να μελετησεις παρομοιες η ομοιες περιπτωσεις,εισαι τυχερη επειδη σε στηριζει ο αντρας σου κ εχεις κ τα παιδια σου,Εαν το εχεις ψαξει απο καθε πλευρα κ εισαι υγιης τοτε το προβλημα ειναι καθαρα ψυχολογικο ειναι πολυ πιθανον να στρεσαριστηκες παρα πολυ σε καθε εγκυμοσυνη για το να πανε ολα καλα με τον τοκετο να ειναι καλα το παιδι να μην πονεσεις πολυ κ τα λοιπα κ μαζεψες μεσα σου πολυ ενταση που εκτονωνεται τωρα με αυτον τον τροπο,εισαι πολυ μικρη κ συνηθως τα προβληματα υγειας παρουσιαζονται μετα την εμμηνοπαυση,Μαλλον θα σε βοηθησει ενας ψυχολογος να ηρεμησεις επειδη ισως δεν μπορεις να διαχειριστεις το στρες της καθημερινοτητας,εαν εισαι κ τελειομανης στρεσαρεσαι ακομα περισσοτερο,Καλο κουραγιο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καλως σε βρηκαμε μελος..
    παιδια να ρωτησω κατι επειδη ειναι σχετικο... καμια φορα νιωθω οτι η καρδια μου σταματα για ενα δευτερολεπτο (ισως και λιγοτερο απλως δεν θυμαμαι ποια ειναι η μοναδα μερτησης κατω απο το δευτερολεπτο) και μετα χτυπαει καπως πιο γρηγορα και μετα απο καποια δευτερολεπτα επανερχεται στα κανονικα.. δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως γτ ειναι περιεργο..
    καταλαβαινει κανεις τι εννοω?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    66psy , ολοι καταλαβαινουμε τι εννοεις . Διαγνωση δεν μπορουμε να κανουμε . Για ποσο σταματαει η καρδια σου ? για 1/10 , 1/100 sec , 1 picosec , 1 nanosec ? μηπως εισαι απλα ερωτευμενη ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    --------------------------------------------------------------

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ε τωρα δεν το χω μετρησει. για κλασματα δευτερολεπτου. υπερβολικα λιγο.. ειναι σαν η καρδια σου να φευγει για λιγο απο την θεση της.. δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα.:/ κι οχι δεν ειναι απο ερωτα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κριμα που δεν ειναι απο ερωτα ! δεν νομιζω οτι μπορει κανεις απο δω να σου κανει διαγνωση , ακομα και γιατρος να ειναι .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    γιατρος δεν είμαι ,αλλα επειδή καπωτες που ειχα συνδρομο στέρησης το παθαινα συνεχως για δεκα μερες περιπου! θυμαμαι ότι μου ειχε πει ο γιατρος ότι συμβαινει λογο της χαμηλης πιεσης που εχω, όπως κι λογο του προβλήματος που υπηρχε στο δυαφραγμα.
    τελος θυμαμαι ότι μου αναφερε κι ότι ειχα φυσιμα στην καρδια .
    ευχομαι να μην εχεις τπτα από όλα αυτά, ευχομαι απλα να είναι ιδεασου- κατι που μαλον είναι, δλδη ιδεα σου¨)- χωρις παρεξηγηση το λεω διοτι θα είναι το ιδανικο ε?¨Λ)

  14. #14
    kalimera kai po mena 66psy νομιζω οτι καταλαβαινω τι εννοεις αλλα γιατρος δεν ειμαι σιγουρα , η πιεση σου πως ειναι ? αιματροκριτης κτλ ? επισης εχεις επισκεφτει καποιο καρδιολογο ? καθε ποτε σου συμβαινει αυτο , οταν λες οτι σταματαει εννοεις τελειος ή κανει καποια δευτερα να επανελθει ο σφυγμος δηλαδη εκει που χτυπαει μια καρδια σε ηρεμια ρυθμικα , μπιπ μπιπ μπιπ εσενα πως κανει ? μπιπ μπιπ μπιπ δηλαδη ποιο αραια ? τοτε ακουγεται σαν να ειναι βραδυκαρδια η το αισθανεσαι το σταματημα γιατι πολλες φορες συμβαινει και στις εκτακτες συστολες να αργησει να επανανταχτει , οτι και να ειναι αμα δεν εχεις παει σε γιατρο πηγαινε και συζητησε το για να σου φυγει η ιδεα .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο το παθαινα εγω πριν μου διαγνωσουν υπερθυρεοειδισμο.σταματαγ� � για ενα κλασμα του δευτερολεπτου η καρδια μετα ερχοταν αυτοματα ενα αντανακλαστικο βηχαλακι κ επαιρνε μπρος.
    αυτο ειναι που λενε εκτακτες συστολες κ θελει διερευνηση.
    ειτε ειναι απο προβλημα στον θυρεοειδη, ειτε κατι αλλο..
    καλο ειναι να πας στον καρδιολογο να σου γραψει μια σειρα απο εξετασεις.
    μη το αφηνεις.εγω το αφηνα νομιζοντας οτι ειναι απο στρες κ τελικα ειχα βαρυτατο υπερθυρεοειδισμο, τον οποιο μου ανακαλυψαν τυχαια σε μια εξεταση παθολογου για γυμναστηριο..μετα με εστειλαν σε νοσοκομειο διοτι η καρδια εκανε ο.τι γουσταρε κ με μπουκωσαν στα φαρμακα.
    τωρα ειμαι καλα..τα ρυθμισα ολα κ απο τοτε η καρδια ηρεμησε.δεν κανει τετοια.

Similar Threads

  1. Καλωσόρισμα! Καινούριο μέλος!
    By 66psy in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 28
    Last Post: 15-10-2014, 19:23
  2. 'Όταν γίνεσαι ο ''στόχος'' της παρέας τι κάνεις...?
    By Μητσάκος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 15:41
  3. δεν ζω φυσιολογικα!!!!!δν χαιρομαι τπτ!!!!!!!!!
    By Gogo23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-09-2012, 23:37
  4. Χαιρομαι που σας βρηκα
    By alexiaf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-08-2008, 11:04
  5. Χαίρομαι που σας βρήκα!!!!
    By Happyman in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-04-2007, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •