θεραπεια αντικαταθλιπτικα αποριες!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27

    θεραπεια αντικαταθλιπτικα αποριες!!

    καλημερα παιδια σε ολους!!!εδω και μια βδομαδα ξεκινησα θεραπεια με αντικαταθλιπτικα το en lift!!θα ηθελα να μου πειτε οσοι εχετε κανει η συνεχιζετε να κανετε τετοια θεραπεια για τις παρενεργειες!!!πχ παρολο που σταματησαν τα ψυχωσωματικα μου πονοκεφαλοι βαρος στο στηθος κτλ παρουσιασα αλλα πραματα τα οποια μπορω να πω οτι με ενοχλουν περισσοτερο απο τα ψυχωσωματικα!!δηλ. μου κοπηκε η ορεξη εχει πεσει η διαθεση μου κατακορυφα απο καναπε στο κρεβατι και απο κρεβατι στο καναπε!!κοιμαμαι νωρις και ξυπναω νωρις!ας πουμε κοιμαμαι 2300 και ξυπναω 4 και δε μπορω να ξακακοιμηθω!αυτο βασικα ειπαμε να αλλαξουμε την ωρα που περνω το χαπι!!!αυτα πανω κατω!!!απο το ψαξιμο που εχω κανει τα πιο πολλα λενε οτι αυτα ειναι στην αρχη τα συπμτωματα μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος το φαρμακο κτλ!!ισχυει?οσοι εχετε παροιμοιες εμπειριες πειτε ρε παιδια γιατι σκεφτομαι να τα κοψω αν συνεχισει αυτο το πραγμα!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    τι εγινε ρε παιδια?κανεις δε περνει αντικαταθλιπτικα??χαχαχα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Καλησπέρα φίλε μου. Ειναι αλήθεια οτι στην αρχή τα αντικαταθλιπτικά μπορει να εντείνουν καποια συμπτώματα της κατάθλιψης γιαυτο και συνήθως οι γιατροί χορηγούν και κάποιο ηρεμιστικό παράλληλα. Κάνε λίγο υπομονή και αν δεις οτι συνεχίζεται αυτή σου η κατάσταση, επικοινώνησε με το γιατρό σου μηπως χρειάζεται να αλλάξεις το αντικαταθλιπτικό.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by mariostdm900 View Post
    καλημερα παιδια σε ολους!!!εδω και μια βδομαδα ξεκινησα θεραπεια με αντικαταθλιπτικα το en lift!!θα ηθελα να μου πειτε οσοι εχετε κανει η συνεχιζετε να κανετε τετοια θεραπεια για τις παρενεργειες!!!πχ παρολο που σταματησαν τα ψυχωσωματικα μου πονοκεφαλοι βαρος στο στηθος κτλ παρουσιασα αλλα πραματα τα οποια μπορω να πω οτι με ενοχλουν περισσοτερο απο τα ψυχωσωματικα!!δηλ. μου κοπηκε η ορεξη εχει πεσει η διαθεση μου κατακορυφα απο καναπε στο κρεβατι και απο κρεβατι στο καναπε!!κοιμαμαι νωρις και ξυπναω νωρις!ας πουμε κοιμαμαι 2300 και ξυπναω 4 και δε μπορω να ξακακοιμηθω!αυτο βασικα ειπαμε να αλλαξουμε την ωρα που περνω το χαπι!!!αυτα πανω κατω!!!απο το ψαξιμο που εχω κανει τα πιο πολλα λενε οτι αυτα ειναι στην αρχη τα συπμτωματα μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος το φαρμακο κτλ!!ισχυει?οσοι εχετε παροιμοιες εμπειριες πειτε ρε παιδια γιατι σκεφτομαι να τα κοψω αν συνεχισει αυτο το πραγμα!!!
    Δεν παιρνω χαπια αλλα μηπως κοιμασαι καλα με αυτα και χορταινεις υπνο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    δε μπορω να πω οτι κοιμαμαι και παρα πολυ απλα δε κανω και τπτ για να κουραστω!! αλλα να ξυπνας και 0300 0400 και να μη μπορεις να κοιμηθεις δε νομιζω να ειναι τυχαιο!θα δουμε πως θα παει με την αλλαγη της ωρας ληψης φαρμακου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by mariostdm900 View Post
    δε μπορω να πω οτι κοιμαμαι και παρα πολυ απλα δε κανω και τπτ για να κουραστω!! αλλα να ξυπνας και 0300 0400 και να μη μπορεις να κοιμηθεις δε νομιζω να ειναι τυχαιο!θα δουμε πως θα παει με την αλλαγη της ωρας ληψης φαρμακου!
    πριν τι ωρα κοιμοσουν?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    συνηθως μετα τις 0000 και ξυπνουσα 8 9!!τωρα κοιμαμαι βαρια μεχρι τις 0000 και ξυπναω πολυ νωρις παλευω να κοιμηθω αλλα δε μπορω!μπορει να κοιμαμαι ανα διαστηματα αλλα δε με ξεκουραζει!!και αυτα αρχισαν λιγες μετα τη θεραπεια!!γιαυτο λεω δε μπορει να ειναι τυχαιο!!το χαπι το επερνα μεσημερι σημερα θα το παρω το βραδυ και βλεπουμε πως παει!

    και επισης να πω γιατι μπορει να μπερδευτηκε ο φιλος πιο πανω οτι τα πηρα για αγχωδης διαταραχη οχι για καταθλιψη!!γιαυτο μου φαινεται παραξενο οτι παρολο που διακοπηκαν τα ψυχωματικα πολυ γρηγορα επεσε η διαθεση το ιδιο αποτομα!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    προσπαθησε να κοιμηθεις λιγο αργοτερα και κανε υπομονη ρε συ να τα συνηθησεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μια βδομαδα ειναι πολυ νωρις..
    συνηθως κανουν ενα μηνα να δρασουν

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    Το θεμα με τον υπνο παντως δεν αλλαζει παιδια και αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα να τα κοψω!με 4 ωρες υπνο το βραδυ και ουτε μεσημερι δε με πιανει υπνος!εχω και τα xanax αλλα μια φορα που πηρα δεν μπορω να πω οτι βοηθησαν να κοιμηθω!ακουω εμπειριες αποψεις!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    The Wall
    Posts
    16
    Έχω ξεκινήσει εδώ και 15 ημέρες θεραπεία με αντικαταθλιπτικά (Ladose). Παίρνω ένα των 20mg κάθε πρωί και παράλληλα Xanax γιατί μου είπε ο γιατρός πως το αντικαταθλιπτικό θέλει κάποιες εβδομάδες μέχρι να δεις την διαφορά. Δεν με έχει επηρεάσει στον ύπνο καθόλου το Ladose, αλλά το Xanax πιστεύω πως μπορεί να βοηθήσει κάποιον να κοιμηθεί.
    Παίρνω 0.25mg (μισό χάπι των 0,5) κάθε πρωί τις καθημερινές και άμα έχω μεγάλη ημέρα ίσως πάρω το άλλο μισό το μεσημέρι. Σήμερα πήρα κατά τις 10:30 το πρώτο, αλλά επειδή κατά τις 12:00 άρχισε να με πιάνει μία κρίση πανικού πήρα το άλλο μισό κατά τις 12:κάτι. Είχα κοιμηθεί το βράδυ 8 ώρες, αλλά το μεσημέρι που γύρισα σπίτι ξάπλωσα χωρίς να νυστάζω, αλλά με πήρε ο ύπνος τελικά. Το είχα ξαναπάθει όταν είχα πάρει Xanax με μικρή χρονική διαφορά μεταξύ τους, δεν με έπιασε υπνηλία, αλλά όταν ξάπλωνα, μετά από λίγο ήθελα να κοιμηθώ.
    Πάντως, δεν θα πρότεινα το Xanax ως λύση για τον ύπνο, καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου για αυτά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μη τα κόψεις προτού συζητήσεις με τον γιατρό σου.Από τα μέλη μη περιμένεις εμπεριστατωμένη απάντηση.Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός όπως και ο βαθμός της πάθησης.Εγώ πχ παλιά που έπαιρνα αντικαταθλιπτικά δεν είχα πρόβλημα με τον ύπνο.Στις αρχές κοιμόμουν θα έλεγα πολύ!!Ίσως θέλει αλλαγή η δοσολογία ή να δοκιμάσεις κάποιο άλλο.Αλλά αυτό το κάνεις σε συνεργασία με τον γιατρό σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    Ναι ναι εννοειται θα του μιλησω!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    Αλλα μου κανει εντυπωση το οτι περασαν ρα συμπτωματα και ηρθε αυτο με τον υπνο!και επειδη δε θελω να περνω καθε λιγο και λιγακι τηλ το γιατρο τα γραφω εδω!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Περίμενε να κλείσεις ένα μήνα με τα αντικαταθλιπτικά και αν συνεχίσεις να έχεις συμπτώματα το βλέπεις με το γιατρό σου τί θα κάνεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αποριες!
    By DeganDer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2012, 16:44
  2. ΚΨΥ (απορίες)
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2011, 20:15
  3. αποριες...
    By k_thessal in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 113
    Last Post: 13-03-2009, 13:50
  4. ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By papiseroton in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 13-04-2007, 20:08
  5. 2 αποριες...
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2006, 11:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •