σε νέα πόλη και δεν έχω παρέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    23

    σε νέα πόλη και δεν έχω παρέα

    πρόσφατα μετακόμισα πάλι στους δικούς μου μετά από τόσα χρόνια που έμενα φοιτητής μόνος μου και είμαι στη φάση που χρώστάω λίγα μαθήματα για να πάρωτο πτυχίο μου. Το πρόβλημά μου είναι το εξής εδώ πέρα δεν έχω παρέα, δηλαδή έχω κάποιους συμμαθητές μου που δεν κάνουν παρέα μεταξύ τους, είναι μεμονωμένοι ο καθένας από τον άλλο, αν και το προσπάθηση να τους φτιάξω σαν παρέα αλλά δεν πέτυχε ποτέ. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω την ίδια σχέση με αυτή που είχα με τους συμφοιτητές μου φίλους μου, που έιχαμε πολλά κοινά που κάναμε πάρα πολύ παρέα μαζί που βγαίναμε συνέχεια που βρισκόμασταν για την πλάκα όλοι μαζί και φυσικά οι συμμαθητές μου είναι όλοι άντρες, όυε μια κοπέλα, που μετράει σε μια παρέα να έχεεις έστω και μια κοπέλα, δίνει άλλη διάσταση, είναι διαφορετικά πως να το κάνουμε.
    Και έτσι τώρα νιώθω τελείως μόνος, γιατί να θέλω να βγω μέχρι αργά και να μην έχω τη δυνατότητα να έχω άτομα και η ίδια η πόλη (Αθήνα) να σου προσφέρει άπειρες επιλογές αλλά αν δεν έχεις παρέα και αυτοκίνητο να μην μπορείς να πας πουθενά (το αυτοκίνητο για μετά τις 2 το βράδυ). Ο πιο κοντινός φίλος να το πω είναι ένα παιδι που στο σχολείο δεν κάναμε καθόλυο παρέα, ίσωα κάπως και να τον πειράζαμε, και έτυχε και είχαμε ανταλλάξει τηλέφωνα, και αυτός δεν έχει κανέναν φίλο εδώ που μένει τόσα χρόνια την Αθήνα και ουσιατρικά εξαρτάται από το πότε εγώ θαρχομουν Αθήνα (όταν σπούδαζα) και ειδικά τώρα που μένω μόνιμα, κάθε μέρα με πρήζει στα τηλέφωνα, και είναι αυτό το πρόβλημα, αυτός δεν έχει κανέναν άλλο να πεςις ότι θα γνωρίσεις νέα άτομα μέσω αυτού και σαν άτομο είναι αρκετά κλαψομ***ς θα έλεγα και ουσιατικά δεν θέλω εγώ ναμαι η σανίδα σωτηρίας γιαυτον εχω τα δικα μου προβληματα δεν θα λυσω και τα δικα του. Δυο αλλοι συμμαθητες μου θα βγουμε για κανα καφε αλλα παντα εδω στην περιοχη μην τυχον και παμε κανα κεντρο θα τους κοπει ο κωλος ενω οδηγουν και οι δυο αλλα οταν ειναι να βγουν με τους συμφοιτητες τους ποτε δεν μου λενε και αν τυχει να τους συναντησουν ποτε δεν μου τους συστηνουν λες και θα τους κλεψω την παρεα, ενω εγω φιλους μου τους ειχα συστησει. Εν τω μεταξει τα Χριστουγεννα ειχα οργανωσει ενα reunion με τους συμμαθητες αυτους και με δυο συμμαθητριες και μετα πηγα στην πολη που σπουδαζα αφου ειχα τη σχολη και αυτοι συνεχιζαν να βγαινουν και οταν ερχομουν Αθηνα δεν μπορουσαν ενω οταν ελειπα εβλεπα στο φβ φωτογραφιες και check in , δηλαδη και τους βρηκα παρεα και με αφησαν απεξω. Ενας αλλος συμμαθητητς μου που με αυτον βγαινω πιο συχνα δεν ελω εχω γνωρισει τους φιλους του απο τη σχολη και εχουμε βγει και καποιες φορες αλλα δεν μου λεει παντα οταν θα βγει μαζι τους, εδω ειχαμε βγει τις προαλλες και μου λεει μετα θα παει για υπνο και βλεοω την αλλη μερα check in με κτ συμφοιτητες του και τσαντιστηκα. Γενικα νιωθω σκατα μου λειπουν πολυ οι φιλοι μου γιατι ηταν και γαματα παιδια και ειλικρινεις και οποτε τους χρειαστεις και εξω καρδια ρε παιδι και οχι δεν βγιανω για να μην μου φας την παρεα ενα πραμα και τβρα εδω νιωθω σκατα και μονος μου απο κει που ημουν με τος φιλους μου τωρα δεν εχω κανεναν.. Και στην τελικη που να γνωρισεις τωρα νεο κοσμο, να κανεις τον τρελο στο μετρο, να πας να παρακολουθησεις κανα μαθημα σε καμια σχολη που εχει φοιτητες και τι θα πεις γεια σας δεν εχω κανεναν ηρθα να βρω παρεα να και δεν σπουδαζω στη σχολη σας, να πας γυμναστηριο με ολα τα τουμπανα που συχναζουν εκει, να πας ξενες γλωσσες κοστιζει και δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις παρεα, να πας σε σχολη χωρου (το χω κανει στο παρελθον για να βρω γκομενα, αλλα για παρεα δεν ενδεικνυται, ειναι πολυ φρου φρου κι αρωματα εκει μεσα και πολυ καυλωμενοι με το χορο κατι που δεν συμμεριζομαι), κι απτην αλλη εχω και τον αλλο τον κλαψοτετοιονα που απο τη μια τον λυπαμαι αλλα απο την αλλη νιωθω οτι με κρατα πισω και δεν ειναι η παρεα, εδω ας πουμε γουσταρω το περπατημα και τα παρκα, αυτος βαριεται να παρει τα ποδια του. Μεχρι και ξαδερφια σκεφτηκα να επικοινωνησω, θα βγω μαλλον την αλλη βδομαδα μενα ξαδερφο δεκα χρονια μεγαλυτερο, γενικα δεν εχω και ξαδερφια κοντα στην ηλικια μου. Τα παιδια απο το φροντιστηριο που κραταμε επαφες θα βγουμε καμια φορα ολοι μαζι αλλα ουσιατικα δεν ειμαστε παρεα αλλα σαν ενα reunion, εδω ειχα πει σε μια απο το φροντιστηριο που σπουδαζουμε και στην ιδια σχολη απλα σε αλλη πολη ξερω γω να βγουμε και πες και σε κανα παιδι απο τη σχολη σου και μου λεει συμμαθητες δεν εχεις?.Βγηκα τις προαλλες με εναν αλλο συμμαθητη μου που ειχα να τον δω 7 χρονια δεν λεω καλα περασα και πολυ καλο παιδι (αφου ημασταν κολλητοι στο γυμνασιο) αλλα γενικα η παρεα που εχει εδω αθηνα ειναι ολοι παιδια που παιζουν παιχινιδια στον υπολογιστη κατι που δεν συμμεριζομαι και δεν εχει και κανα κοριτσι στην παρεα (κια αυτουνου η κολλητη ειναι απο αλλη πολη - btw ναι μου λειπει κι η κολλητη μου παρα πολυ..).. Εν ολιγοις νιωθω σκατα και νιωθω μονος οτι δεν εχω κανεναν εδω περα και φυσικα τωρα πια τους συμμαθητες μου δεν τους θεωρω φιλους τους θεωρω απλα γνωστους, μου λειπει πολυ η παρεα μου, θυμαμαι στιγμες και βλεοω φωτογραφιες και πραγματικα δεν μπορω μου λειπουν πολυ αυτα τα παιδια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Έχεις σκεφτεί ότι οι παλιοί συμμαθητές που λες εισπράττουν αυτή την στάση σου ότι δηλαδή δεν νιώθεις κοντά τους και μπορεί να είναι και αυτοί επιφυλακτικοί απέναντί σου; Δηλαδή, εγώ αν ερχόταν ένας παλιός συμμαθητής μετά από τόσα χρόνια και μου έλεγε να βγούμε θα το έκανα με χαρά αλλά αν η κουβέντα που θα μου έλεγε όταν βρισκόμασταν ήταν "Πολύ ωραία περνάμε βρε, έλα να το ξανακάνουμε και φέρε και συμφοιτητές σου την άλλη φορά" τότε θα αμφισβητούσα το κατά πόσο πέρασε καλά μαζί μου και κατά πόσο θέλει να βγει για μένα και την παρέα που του προσφέρω και όχι ότι είμαι ενα δεκανίκι για να βγει και να γνωρίσει κόσμο όπως ακριβώς νιώθεις κι εσύ για τον άλλο σου φιλο. Αντίθετα, ξέρεις πότε θα του έλεγα να έρθει μαζί με τους υπόλοιπους φίλους μου; Όταν άμα βγαίναμε ήταν ευχάριστος στην παρέα και τον γούσταρα σαν άτομο και έλεγα στους φίλους μου ότι θα φέρω ένα γαμάτο παιδί μαζί μου να το γνωρίσουν κι αυτοί. Μην το πάρεις άσχημα αυτό που λέω, πιστεύω ότι είσαι και μπορείς να γίνεις ευχάριστος σε μια παρέα γιατί είχες κιόλας στην πόλη που σπούδαζες. Απλά η διαδικασία για να έρθεις πιο κοντά με άτομα ειδικά που εχουν σχηματίσει μια παρέα παίρνει χρόνο και θέλει αφοσίωση και ίσως λίγο διαφορετικό τρόπο σκέψης από αυτόν που έχεις αυτή τη στιγμή. Πέρα από το να σκέφτεσαι τι έχουν αυτοί να σου προσφέρουν, σκέψου για λίγο τι έχεις εσύ να τους προσφέρεις, άκουσέ τους όταν μιλάνε, μπορεί να εκφράσουν επιθυμία για κάτι που σε ενδιαφέρει και σένα και να μπορείτε να το κάνετε όλοι μαζί. Τότε να δεις πώς θα έρχονται οι προσκλήσεις.

    Τώρα όσον αφορά χώρους που θα μπορούσες να γνωρίσεις καινούργιο κόσμο, πιστεύω φροντιστήριο ναι μπορείς να γνωρίσεις, όπως επίσης στο γυμναστήριο και γενικά σε ομαδικές δραστηριότητες. Αλλά αν πηγαίνεις εκεί απλά για να γνωρίσεις κόσμο χωρίς να σε ενδιαφέρει αυτό που κάνεις δεν ξέρω κατά πόσον οι υπόλοιποι θα ενδιαφερθούν να σε προσεγγίσουν. Βλέπεις αναζητούμε άτομα που έχουμε κάτι κοινό για να κάνουμε νέες γνωριμίες όχι ανθρώπους που δείχνουν ότι απλά είναι απελπισμένοι να κάνουν νέες γνωριμίες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν ειμαι φοιτητης αλλα τα ιδια τραβαω οπου κι αν παω. πρεπει να υπαρχει μια σταθερη παρεα να πηγαινετε παντου μαζι. οι γνωριμιες σημερα ειναι δυσκολες.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Παιδια ξεκολλάτε! Ζείτε στη Αθηνα υπάρχουν τόσα πράγματα να κάνετε και τόσοι τρόποι για να γνωρίσετε καινούργιους φίλους ! Όμως να ειστε ανοιχτοί στις νέες γνωριμίες οχι κομπλεξικοι. Anewuser ειπες οτι αυτός ο παλιός σου συμμαθητής σε εχει πρήξει στα τηλέφωνα γιατι δεν εχει παρεα και οτι εσυ δεν γουσταρεις να λύσεις και τα δικά του προβλήματα ... Γιατι αντιμετωπίζεις ετσι καποιον που βρίσκεται στην ίδια φαση με εσενα;;; Και για πιο λογο καποιος αλλος να αντιμετωπίσει εσενα καλυτερα ε;;; Εσυ εχεις το προβλημα για να σε κάνουν όλοι πέρα ... Ξεκολλα το μυαλο σου ματια μου γιατι θα χρειαστείς ψυχανάλυση στο τέλος . Τλπ, παντως αν θες να γνωρίσεις καινούργια άτομα με κοινά ενδιαφέροντα πηγαινε και γράψουν σε μια ομάδα .. Θεατρική; Μουσική; Χορό; Κολύμπι , γυμναστήριο; Κατι τέτοιο τέλος πάντων.. Κανε κατι που σου αρεσει και μεσα απο αυτο θα βρεις και παρέες .. Στο λέω εγω που εχω αλλάξει περιβάλλον 4 φορες ... Καλη επιτυχία απο εμενα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Bρες γκομενα καλυτερα κ δε θα σε νοιαζουν οι φιλοι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κατανοητο φιλε μου κ εμενα το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια κ οι φιλες μου ειναι ολοι σε διαφορετικες πολεις,Συμφωνω με το κερασι οτι οταν βρεις την καταλληλη γυναικα για εσεμα θα καλυφθεις σε τεραστιο βαθμο κ οι φιλοι θα ειναι σημαντικοι ομως περισσοτερο δευτερευοντες,Αλλωστε δεν εισαι πλεον μικρο παιδι στο σχολειο να σε ενδιαφερει αποκλειστικα το θεμα των φιλων,Οπωσδηποτε βεβαια ειναι σημαντικος παραγοντας κ πρεπει να το παλεψεις,Πιστευω πρεπει να στηριζεις κανοντας παρεα κ στο παιδι που γνωριζεις κ δεν εχει φιλους μην τον αποριπτεις μπορει να περνατε καλα μαζι,ισως κ αυτος θελει παρεα για να νιωσει καλυτερα κ να παψει να εκφραζεται γκρινιαζοντας,Αλλωστε εαν θελεις να εχεις φιλους πρεπει να τους αξιζεις δηλαδη να ειστε μαζι κ στα ευκολα κ στα δυσκολα,Επισης προσπαθησε εστω μεσα απο γνωστους να βρεις κοπελα κ επιπλεον παρεα,Ειναι κ το θεμα να βρεις δουλεια οταν βρεις σιγουρα θα ερθεις σε επαφη με κοσμο,Μην απελπιζεσαι παντως κ μην σταματας να προσπαθεις παρε μερος κ σε ομαδικα αθληματα κινητοποιησου!

Similar Threads

  1. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 16:27
  2. Πόση μοναξιά μέσα την πόλη?
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 01-12-2013, 18:49
  3. Πως να τον φερω στην πολη μου?
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 08-09-2013, 23:14
  4. καλος ψυχολογος στην πολη των χανιων
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-2012, 22:05
  5. ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2011, 20:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •