Σχεση Χωρίς ΣΕΞ !!!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    το αγορι σου πηρε μιαν αποφαση κ τωρα ειναι κ η δικη σου σειρα . για μενα 1 πραγμα πρεπει να σκεφτεις : απτη στιγμη που απλα εχετε μια ωραια σχεση κ ισως υπαρχουν κ καποια αισθηματα εκ μερους σου αλλα οχι πραγματικη αγαπη αξιζει να στερηθεις το σεξ ? κ στην τελικη πιθανοτατα να τον απατησεις οπως κ συ το φοβασαι ?
    αφου ομως ακομη δεν ξερεις τι θες παρε το χρονο σου δες κ πως θα ρθουν τα πραματα

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Redianna, εδώ μέσα πρόκειται να ακούσεις πολλές απόψεις.
    Ο καθένας θα σου πει τη δική του θεωρία..λόγω της εθνικότητας και θρησκείας του φίλου σου έχουν ακουστεί και πολλά παράλογα.
    Αν ήμουν στη θέση σου θα είχα μπερδευτεί χειρότερα βρε συ..
    Έχω ακούσει περιπτώσεις όπου πράγματι άνθρωποι, χριστιανοί και μουσουλμάνοι, κωλύονται λόγω θρησκευτικής ηθικής στο θέμα των προγαμιαίων σχέσεων. Εάν ήταν Έλληνας χριστιανός, πιθανόν οι περισσότεροι εδώ μέσα να τον είχαμε βγάλει ομοφυλόφιλο, κομπλεξικό, ξενέρωτο, μικροτσούτσουνο και όλα αυτά τα υπέροχα.
    Με δεδομένο ότι είναι μουσουλμάνος μέσα στο μυαλουδάκι μας έχει χαρτογραφηθεί πλέον ως εν δυνάμει τζιχαντιστής.
    Δεν μπορώ να ξέρω τι από όλα ισχύει,και αν κάποια στιγμή θα σε δούμε πρωτοσέλιδο στην Observer με μπούργκα και από κάτω λεζάντα "η νύφη ενός τζιχαντιστή εξομολογείται"... αυτό μόνη σου καλείσαι να το λύσεις.
    Αυτό όμως για το οποίο είμαι 100000000000% σίγουρη είναι ότι οι σχέσεις διαλύονται όταν δεν έχουν καταφέρει οι άνθρωποι που τις απαρτίζουν να χτίσουν διαύλους επικοινωνίας μεταξύ τους.
    Και η επικοινωνία που έχουμε με το σύντροφό μας δεν εξαρτάται από το πόσο καιρό είμαστε μαζί του...βλέπεις ζευγάρια 30 χρόνια παντρεμένα και δεν μπορούν για κανένα λόγο να επικοινωνήσουν.
    Εξαρτάται από τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα και κατά πόσο είναι ενιαίος και για τους δύο αυτός ο τρόπος αντίληψης.
    Στη περίπτωσή σου, βλέπω μια κοπέλα να ρωτάει κάποιους άγνωστους ανθρώπους για κάτι που ο σύντροφός της όφειλε να μην έχει αφήσει ερωτηματικά.
    Ο σύντροφός σου είναι αυτός που θα έπρεπε να σου απαντάει σε όλα αυτά που σκέφτεσαι και δικαιολογημένα σε αγχώνουν.
    Η απόφασή του θυμίζει περισσότερο ένα τελεσίγραφο...δε σου αφήνει ουσιαστικά περιθώρια να το διαχειριστείς..και η συνεχιζόμενη άρνησή του να σου εξηγήσει αυτά που δικαιούσαι να γνωρίζεις δείχνει έναν άνθρωπο αν μη τι άλλο απόλυτο που δεν κάνει καμία προσπάθεια να μπει στη θέση του άλλου ..
    Εάν λοιπόν δεν επικοινωνείς με το άνθρωπό σου, δε σε νοιάζει πως νιώθει αυτός στο - βαθμό που δεν κάνεις κάτι να του απαλύνεις το άγχος- και του ρίχνεις και το μπαλάκι για το αν θα δώσει τέλος αυτός στη σχέση σας (λες και έχει αυτός το πρόβλημα), τότε τι σκατά σχέση είναι αυτή;
    Και ποιος ο λόγος διατήρησης μια τέτοιας σχέσης;
    Αυτά είναι τα ερωτήματα που κατα τη γνώμη μου εσύ η ίδια πρέπει να απαντήσεις πρώτα στον εαυτό σου :)
    Και μακάρι να κάνεις το καλύτερο για εσένα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #48
    Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by redianna View Post
    Καλησπερα σας,

    Ο λόγος που γράφω το θέμα μου είναι διότι είμαι πολύ προβληματισμένη και θα ήθελα πολύ όποια συμβολή σας.

    Έιμαι 23 χρονών και έχω μια σχέση και είμαστε μαζί περίπου στα 2 χρόνια τώρα. Ο φίλος μου είναι από την Αίγυπτο (ξέρετε με κάποιες πιο παλαιές αντιλήψεις σχετικά με τις σχέσεις) αλλά ζει μόνιμα στην Αθήνα με την οικογένεια του. Για να σας βάλω κατευθείαν στο θέμα χωρίς να μακρηγορώ. Είμαι η πρώτη του σχέση και συνεπώς και η πρώτη κοπέλα που προχώρησε στο σεξ.


    Γενικά δεν ήξερε πολλά πράγματα αρχικά αλλά μετά από τόσο καιρό που είμαστε μαζί έχει μάθει πολλά σε διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με τις "σχέσεις". Τον τελευταία καιρό είχαμε κάποια καβγαδάκια όπως κάθε ζευγάρι βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές περνάμε καλά μαζί... ή έτσι νομίζω εγώ δηλαδή....

    Πρόσφατα μου ανακοίνωσε ότι λόγω ενός "γεγονότος" που δεν θέλει να μου πει, θέλει να είμαστε μαζί αλλά να έχουμε σχέση χωρίς σεξ..... "Είναι μια απόφαση αμετάκλητη."
    Μου είχε εκφράσει και στο παρελθόν ότι θεωρούσε το σεξ λάθος και ότι θα μπορούσε να είχε κάποια σχέση δίχως επαφή με την κοπέλα αλλά ποτέ δεν έδωσα σημασία....

    Μου δίνει όσο χρόνο θέλω για να αποφασίσω για κάτι που δεν ξέρω καν πως να το χειριστώ.!!!!!

    ΔΕΝ θέλω να αλλάξει η σχέση που είχαμε αλλά ούτε και να τον χάσω ............... δεν ξέρω αν θα μπορούσα να είμαι σε μια τέτοια σχέση...... δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, δεν ξέρω τι να του απαντήσω αν θα πρέπει να του μιλήσω & τι να του πω.....

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.....

    help :(
    Πές του με απλά λόγια και πολύ κατανόηση.. οτι αν κατάλαβε οτι είναι gay δεν έχεις πρόβλημα και μπορείτε να το συζητήσετε φιλικά...

    Αν μη τι άλλο.. αυτό αν δεν ισχύει τελικά.. μπορεί να τον κάνει να σου ομολογήσει την αλήθεια. Θα νιώθει οτι τον βλέπεις για gay και αυτό δεν αρέσει σχεδόν σε κανέναν, άσχετα απο την εθνικότητα. Οκ να μην γίνομαι .. extreme εδώ, αυτό που εννοώ, είναι οτι εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν στην θέση σου. Θα προσπαθούσα πριν τον στείλω.. η οτιδήποτε να βρώ ένα τρόπο να του εκμαιεύσω την αλήθεια. Μονο και μόνο γιατί την αξίζεις. μην τρελαθούμε τώρα..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by redianna View Post
    ... λόγω ενός "γεγονότος" που δεν θέλει να μου πει, θέλει να είμαστε μαζί αλλά να έχουμε σχέση χωρίς σεξ..... "Είναι μια απόφαση αμετάκλητη." ....

    Είσαι μια νέα κοπέλα. Μη χαραμίσεις την ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο που σου ανακοινώνει αμετάκλητα κάτι που επιφέρει τόσο πολύ μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου χωρίς να το αιτιολογεί πολύ δε περισσότερο να το συζητήσει μαζί σου.
    Άσε που όντως μπορεί να είναι gay...
    Θέλω απλά να ελπίζω σε κάτι...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Replies: 61
    Last Post: 07-11-2014, 21:01
  2. σχεση χωρις σεξ?
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 07-03-2013, 22:25
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  4. Αγχος σχετικά με την σχέση μου χωρίς λόγο
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2010, 19:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •