Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587

    Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;

    Μετα απο 20 χρονια και παλι κριση πανικου;; ή μηπως συμβαινει κατι αλλο;; Ειμαι με φιλη και τα λεμε στο καφε, σηκωνομαστε να φυγουμε κι εκει που προχωραμε, ξαφνικα χανω τον κοσμο, ζαλαδα, ταχυπαλμια, παγωμενα χερια, ποδια. Εντονη πιεση στο κεφαλη, θολωνουν τα παντα, τρεμω ολοκληρη αλλα δε λιποθυμω, ουτε και μπορω να ηρεμησω. Ερχονται οι δικοι μου και με παιρνουν, φτανω σπιτι και συνεχιζεται το ιδιο συναισθημα μ' εντονη πιεση στο κεφαλι, μουδιαζει προσωπο, μουδιαζει σωμα πανω απο μισαωρο κι ομως δεν εχει ηρεμησει ο οργανισμος. Νομιζω οτι, θα πεταχτουν τα ματια εξω απ' την πιεση που νιωθω στο κεφαλι. Ειναι κριση πανικου αυτο ή κατι αλλο;; Δε μοιαζει με τα γνωριμα συμπτωματα. Ας μου απαντησει καποιος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως δεν ηθελες να πας για καφε με αυτη η σκεφτοσουν κατι αλλο που δε της το ειπες καθολου κλπ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Κάνε γενικές εξετάσεις να σου φύγει η αμφιβολία και άν ειναι όλα ΟΚ τότε πολύ πιθανόν ήταν ψυχοσωματικό ή κρίση πανικού.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Αλεξανδρε εισαι πολυ κοντα σ' αυτο αλλα και παλι σκεφτομαι μηπως περναει σε μεταφυσικο επιπεδο. Αυτη ειναι μια φιλη που γνωριζα απο κοντα για 1η φορα, ειχαμε γνωριστει μεσω fb εξαιρετικη κυρια, η οποια μου ειναι και πολυ συμπαθης. Βεβαια ως χαρακτηρας ειναι πολυ εντονη, μιλουσε ακαταπαυστα, γρηγορα, δυνατα, με ενταση, ειναι παθιασμενος ανθρωπος, ασχολειται και με τα κοινα, πολυ δραστηρια. Εγω απλως την ακουγα, την παρακολουθουσα, ξαφνικα ενιωσα αυτο.... δεν ξερω η ενεργεια της... τι να πω;;; Στα ξαφνικα... αρρωστησ, αφου με ρωτησε η γυναικα, μηπως σε ματιασα;;; μηπως ειπα κατι που σε στεναχωρησε;; Και τωρα ακομη δε νιωθω καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Κωνσταντινε, εννοειται πως θα κανω εξετασεις.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Αλεξανδρε εισαι πολυ κοντα σ' αυτο αλλα και παλι σκεφτομαι μηπως περναει σε μεταφυσικο επιπεδο. Αυτη ειναι μια φιλη που γνωριζα απο κοντα για 1η φορα, ειχαμε γνωριστει μεσω fb εξαιρετικη κυρια, η οποια μου ειναι και πολυ συμπαθης. Βεβαια ως χαρακτηρας ειναι πολυ εντονη, μιλουσε ακαταπαυστα, γρηγορα, δυνατα, με ενταση, ειναι παθιασμενος ανθρωπος, ασχολειται και με τα κοινα, πολυ δραστηρια. Εγω απλως την ακουγα, την παρακολουθουσα, ξαφνικα ενιωσα αυτο.... δεν ξερω η ενεργεια της... τι να πω;;; Στα ξαφνικα... αρρωστησ, αφου με ρωτησε η γυναικα, μηπως σε ματιασα;;; μηπως ειπα κατι που σε στεναχωρησε;; Και τωρα ακομη δε νιωθω καλα.
    αφου ειμαι πολυ κοντα θα σου πω σε πμ πιο αναλυτικα τι ενοω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αφου ειμαι πολυ κοντα θα σου πω σε πμ πιο αναλυτικα τι ενοω.
    OK περιμενω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντως για να απαντησω κανονικα σε κατι θα πρεπει να εχει κατι γνωστο μου
    ο τατς δε σκαι ελεγε οτι διαβασε στο βιβλιο οτι οι κρισεις πανικου χτυπανε τα καλα παιδια που δε λενε οχι ποτε.... ετσι ειναι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Αλεξανδρε, ελαβες το μηνυμα μου;;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε οχι.στηλτο αλλη μια. ειχα ζησει κ εγω αυτη τη σχετικα τρομακτικη εμπειρια αλλα δε θα ελεγα οτι θα ηθελα να το ζησω....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σε καπιο αλλο επισοδειο ελεγες οτι πηγενες σε καπια εικαστικα σεμιναρια. τι ειναι αυτο ακριβως?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης απο οτι εψαχνα τοση ωρα σε αυτα που ελεγες πιστευω οτι σου φταιει αυτο εδω....

    Οι φιλοι μου εχουν οικογενειες, υποχρεωσεις αρα και περιορισμενο χρονο. Οποτε περιστασιακα βρισκομαστε μονο. Τον υπολοιπο χρονο;; Να βγω μονη μου εστω και μπαινοντας απο λεωφορειο σε λεωφορειο μονο για να μην ειμαι κλεισμενη μες το σπιτι σε τεσσερα ντουβαρια μαζι με τα προβληματα και να σκεφτομαι τ' αρνητικα ή να καθομαι και να κλαιω τη μοιρα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ αυτο επισης..

    μου ή να μου σπανε τα νευρα οι δικοι μου και να επωμιζομαι και τα δικα τους προβληματα λογω της αγοραφοβιας δεν μπορω. Οποτε;; Τι επιλογες εχω;; Οπως βλεπεις ειμαι εγκλωβισμενη απο παντου.
    πιο κατω διαβαζω κ αυτο..

    απο που να το πιασεις να το λυσεις αυτο το κουβαρι;;;
    σαν αυτο το ποιηματακι που ειχα γραψει καποτε?

    μεσα στου μυαλου μου το στραβοπατημα
    ειμαι μπλεγμενος σε ενα αλυτο κουβαρι
    που ειναι μιας παρορμησης το παραστρατημα
    ενως συναισθηματος απομειναρι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Αλεξανδρε εισαι πολυ κοντα σ' αυτο αλλα και παλι σκεφτομαι μηπως περναει σε μεταφυσικο επιπεδο. Αυτη ειναι μια φιλη που γνωριζα απο κοντα για 1η φορα, ειχαμε γνωριστει μεσω fb εξαιρετικη κυρια, η οποια μου ειναι και πολυ συμπαθης. Βεβαια ως χαρακτηρας ειναι πολυ εντονη, μιλουσε ακαταπαυστα, γρηγορα, δυνατα, με ενταση, ειναι παθιασμενος ανθρωπος, ασχολειται και με τα κοινα, πολυ δραστηρια. Εγω απλως την ακουγα, την παρακολουθουσα, ξαφνικα ενιωσα αυτο.... δεν ξερω η ενεργεια της... τι να πω;;; Στα ξαφνικα... αρρωστησ, αφου με ρωτησε η γυναικα, μηπως σε ματιασα;;; μηπως ειπα κατι που σε στεναχωρησε;; Και τωρα ακομη δε νιωθω καλα.
    οταν πιεζομαι απο καποιον ή κατι νιωθω α κριβως το ιδιο! δεν το αντεχω...
    κριση πανικου ειναι..δεν χρειαζεται να ουρλιαζεις ή να λυποθυμισεις για να πεις οτι εχεις μια κριση πανικου.
    σε καθε ανθρωπο αλλαζουν τα συμπτωματα.εγω ας πουμε εχω εντονη θολουρα,ζαλαδα κ νιωθω καπως αμηχανα κ θελω να πεταχτω να φυγω απο κει που ειμαι.
    το παθαινω ιδιαιτερα οταν καποιος μου μιλαει πολλη ωρα κ με πιεζει κ ντρεπομαι να του το πω..κ καθομαι κ ακουω κ ακουω κ στο τελος παθαινω αυτο.
    ειναι ενα κουδουνακι που μου λεει "φυγε,δεν αντεχεις δεν το βλεπεις?".
    ειναι πιθανο να σε πιεζει η συγκερκιμενη κυρια..να σε κουραζει...
    επιπλεον αν ειχες πιει κ καφε κ ησουν με λιγο φαγητο...σου πυροδοτησε κ ο καφες αυτο.
    αν πασχεις απο κρισεις πανικου καλο ειναι να πινεις ντεκαφεινε.
    δεν ειναι για εμας τους πανικοβλητους οι καφεδες..ουτε οι καφετεριες μη σου πω..
    εγω προσωπικα ζαλιζομαι με την πολλη βαβουρα κ μουσικη κ να μου μιλαει ο αλλος συνεχομενα! μου ρχεται να εκραγω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σε καπιο αλλο επισοδειο ελεγες οτι πηγενες σε καπια εικαστικα σεμιναρια. τι ειναι αυτο ακριβως?
    Έχω κάνει πολλά.. εικαστικό κόσμημα, αγγειοπλαστική, φωτογραφία, photoshop, web design, σκηνοθεσία, μοντάζ, έχω κάνει κάποιες ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις (σχετικά με τραγούδι), δημιουργική γραφή, ποιητικό εργαστήρι όλα αυτά σε σεμιναριακό επίπεδο. Ό,τι έχει σχέση με δημιουργία και έκφραση.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού;;; η μήπως κάτι άλλο;;;
    By Osmaci in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 16
    Last Post: 10-02-2015, 11:11
  2. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 10:12
  3. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By anonimos1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 25-06-2009, 23:08
  4. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2008, 23:28
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •