Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 87
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    Εγω π.χ. θεωρω οτι πολλες φορες μπορει να γινομαι κουραστικη στους γυρω μου οταν καθε λιγο και λιγακι κατι εχω, καπου ποναω, δεν νοιωθω καλα, ολο και κατι περιεργο αισθανομαι σε καποιο μερος του σωματος μου, εχω γινει αρρωστοφοβικη και γκρινιαζω πως κατι εχω και τι ειναι αυτο που εχω! Πλεον βεβαια προσπαθω να μην τα μοιραζομαι αυτα γιατι ξερω οτι θα κουρασω τον αλλον και στη τελικη δεν μπορει να με καταλαβει, αρα προσπαθω να το παλεψω μονη μου.
    Εσυ τι θα προτεινες;
    Λες ότι γίνεσαι κουραστική σε κάποιους γύρω σου. Νομίζω ότι υπάρχουν πολλές περιτπώσεις για αυτό το θέμα:
    Κάποιοι να φοβούνται για αντίστοιχα θέματα με τον εαυτό τους και να αποφεύγουν να μπουν στο θέμα κατανόησης για τα δικά σου θέματα. Εδώ παίζει το θέμα ειλικρίνειας. Αν μπορούνε να σου το πούνε, τότε δεν είναι κακό. Αυτοί που το κρύβουν κάνουν κακό.
    Κάποιοι να προσπαθούν να σε κάνουν να αισθανθείς άσχημα για τα δικά σου θέματα, ενώ έχουν οι ίδιοι πρόμοια ή και περισσότερα. Στην ουσία να προσπαθούν να σε παραπλανήσουν προσπαθώντας να κερδίσουν "αυτοπεποίθηση" σε βάρος σου. Να πείσουν τον εαυτό τους ότι οι ίδιοι είναι καλά, συγκρίνοντας με εσένα.
    Κάποιοι να είναι συνεχώς απορροφημένοι στα δικά τους προβλήματα, και στην προσπάθειά τους να τα λύσουν να αγνοούν και να μην έχουν την ευαισθησία να καταλάβουν ότι και του άλλου το θέμα είναι ισάξιο. Πάλι είναι ένα ψέμα, βαθμολογούν στην ουσία το δικό τους 10 και το δικό σου 1 ή και 0.
    Είναι λίγες από τις περιπτώσεις φαντάζομαι. Μπορείς να καταλαβαίνεις τι σκέφτεται ο άλλος? Να καταλαβαίνεις τι είναι στην ουσία ο άλλος? Νομίζω ότι αυτό είναι κατανόηση, δύσκολη να επιτευχθεί.
    Για παράδειγμα, εδώ στο forum απαντάνε πολλοί. Μπορείς να καταλάβεις τι σκέψεις έχει ο καθένας? Επειδή είμαστε συνήθως μέσα στο πρόβλημά μας και επειδή αυτό μας απορροφά μεγάλη ενέργεια, μένει λίγη ενέργεια για να καταλάβουμε πραγματικά τι κάνουν οι άλλοι. Είναι δύσκολο θέμα, μπορείς να δεις το ότι δεν καταλαβαίνουμε πάντα το τι κάνουν οι άλλοι?

    Επειδή συνήθως δεν καταλαβαίνουμε, μπερδευόμαστε και νομίζουμε τον κακό άνθρωπο για καλό. Και τον καλό για κακό. (το λέω απλοϊκά για να γίνει κατανοητό). Νομίζω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο για εσένα (αλλά και για όλους μας). Να επιβεβαιώνεις κάθε περίπτωση και να είσαι 100% σίγουρη σε κάθε σου συμπέρασμα. Είναι σημαντικότερο από το να παλαίψει κανείς. Γιατί τι νόημα έχει κάποιος να μπει σε μια πάλη όταν είναι απλά λάθος. Γιατί τότε μόνο κακό στον ευατό του και στον άλλο μπορεί να κάνει.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    6
    Είναι απίστευτο το πως βλέπω τον εαυτό μου μέσα από τα ποστ σου..
    Σου προτείνω (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), να ελέγξεις λίγο την Β12. Εμένα ήταν κάτω του μετρίου όταν πρωτοεμφανίστηκαν τα τρέμουλα.. Βέβαια, την σταθεροποίησα και πάλι τα έχω, αλλά είμαι καλύτερα από τότε.. Άγχος και φοβίες, τι να πεις....

    Καλή δύναμη να έχεις και υπομονή.. Είμαστε πολλοί!! :-)

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    John11 σε πολλά απο τα λεγόμενα σου συμφωνώ απολυτα. Αλλα το να ειμαι σίγουρη 100% για το κάθε μου συμπέρασμα θεωρώ οτι είναι πολύ δυσκολο. Εδω δεν μπορώ να ειμαι 100% σίγουρη για μένα για να πάρω αποφάσεις, πόσο μάλλον για τους ανθρώπους, και θεωρώ οτι ένα απο τα βασικότερα μου μειονεκτήματα είναι οτι δεν μπορώ να πάρω εύκολα αποφάσεις. Ειμαι τοσο ανασφαλής, που θέλω πάντα να είμαι 100% σίγουρη για κάτι, αλλα δυστυχως αυτό δεν ειναι εφικτό και μπαίνω σε ένα φαύλο κύκλο. Σχεδόν για τα πάντα. Για παραδειγμα, όλα αυτα τα ψυχοσωματικά, με έχουν κάνει αρρωστοφοβική και έχω μπει σε μια κατάσταση, όπου ότι παθαίνω να σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι το ένα ή το άλλο και ποτέ να μην μπορώ να ειμαι 100% σίγουρη οτι τελικά όλα αυτά ειναι ψυχολογικά. Και μετά να αγχώνομαι οτι ολο αυτό το άγχος μπορεί να μου προκαλέσει κάποια σοβαρή νόσο! Αγχος στο τετράγωνο. Μιλάμε για μαζοχιστικές καταστάσεις! Άλλο παράδειγμα ειναι οτι κανω δυο δουλειες σε αυτή τη φάση της ζωής μου, με αποτέλεσμα να κουράζομαι πολύ. Πρέπει να αφησω μια απο τις δυο, αλλα η μια μου προσφέρει ενα μεγάλο ποσοστό σιγουριάς, και η άλλη μου προσφέρει ευχαρίστηση γιατι είναι κάτι δικό μου που μου αρέσει να ασχολούμαι, αλλα ταυτόχρονα με πολύ αβέβαιο μέλλον. Αρα βρισκομαι εδω και μήνες στο συνεχές δίλλημα "να κρατήσω τη μίζερη αλλα σίγουρη δουλειά η οποία παρεπιπτώντως μου έχει δημιούργησει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο τα ψυχολογικά τα οποία έχω, ή να ασχοληθώ με αυτό που μου αρέσει αλλα ίσως στο μέλλον να μη μου αποδίδει όσο χρειάζεται ή να βρεθώ χρεωμένη". Και αυτή η κατάσταση διαιωνίζεται μήνες τώρα γιατι απλά δεν μπορώ να πάρω απόφαση! Δεν έχω τα κότσια, το πείσμα, και τη δύναμη να ρισκάρω! Ακόμα κι αυτό δεν μπορώ να το συζητάω με τους ανθρώπους γύρω μου γιατι και αυτό θεωρώ οτι θα τους κουράζει και θα σκέφτονται "όφου καημένη! αντε πάρε μια αποφαση και μη μας πρίζεις!". Και αντικειμενικά τους καταλαβαίνω. Όπως κατα κάποια τρόπο μπορώ να καταλάβω κάποιον ο οποίος π.χ. δεν έχει ζήσει ποτέ του κρίση πανικού δεν μπορεί να καταλάβει ούτε στο ελάχιστο κάποιον που παθαίνει. Θεωρώ οτι στην ουσία κανεις δεν μπορεί να με καταλάβει καλύτερα απο κάποιον που περνάει και αυτός το ίδιο ή το έχει ζήσει! Για αυτόν που δεν το έχει ζήσει και δεν γνωρίζει πως ειναι ακούγεται μίζερο, κουραστικό, βαρετό και εκνευριστικό ορισμένες φορές και το μόνο που ξέρει να σου πει "όλα ειναι μεσα στο μυαλό σου! σύνελθε!"
    Αλλα γιατί λες οτι οι άνθρωποι θα αποφύγουν να κατανοήσουν τα θέματα τα δικά μου ή του οποιοδήποτε επειδή έχουν παρόμοια ή και περισσότερα? Ίσα ίσα θα περίμενα το αντίθετο! Και μάλιστα αν βρω κάποιον που να νοιώθει ακριβώς όπως νοιώθω εγώ και έχει και αυτός τα ίδια προβλήματα, όχι μόνο θα τον καταλάβω, αλλα θα νοιώσω κι εγώ καλύτερα που υπάρχει κι άλλος που νοιώθει έτσι και μπορεί να με καταλάβει. Και το πιο πιθανόν να νοιώσω και ανακούφιση και θα θελήσω σε αυτόν να μιλήσω περισσότερο παρά σε κάποιον που δεν έχει ιδέα απο ψυχολογικά και ψυχοσωματικά.
    Για παράδειγμα, διαβάζοντας της lina1985 το post ένοιωσα μια δόση ανακούφισης, που υπάρχει κι άλλος που νοιώθει έτσι και οτι π.χ. ισως όντως τελικά να μην έχω κάποια βαριά ασθένεια που φοβάμαι οτι ίσως έχω παρόλο που κάθε 6μηνο κάνω τσεκάπ, αλλα για τον αρρωστοφοβικό ποτέ δεν ειναι οι εξετάσεις αρκετές! Χαχαχα! Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι και πως σκέφτεται ο καθένας, αλλα όσο να 'ναι, αν συναντήσω κάποιον που έχει τέτοια θέματα δεν θα φοβηθώ να μιλήσω κι εγώ για τα δικά μου πιστεύοντας οτι με αυτό τον τρόπο δίνει κουράγιο ο ένας στον άλλον! Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον!

    Αγαπητή lina1985 ελένχω την Β12 τουλάχιστον 1 φορά τον χρόνο και ειναι σταθερά στα 300κάτι εδω και χρόνια και από οτι μου έχουν πει ειναι οκ ασχέτως οτι εμενα λίγο μου φαίνεται. Καλή δυναμη και σε σένα!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    απο τοτε που ξεκινησαν ολα αυτα πριν σχεδον 20 χρονια δλδ ...τωρα ειμαι 34 και ακομα τα ιδια...υπαρχουν φασεις που ειμαι καλα και φασεις παλι χαλια .αυτη η μονιμη υπερενταση με εχει τσακισει .Δεν ξερω τι να πω..Τωρα κολλησα με την σκληρυνση κατα πλακας καπου διαβασα συμπτωματα κι επειδη εχω μερικες φορες μουδιασματα αδυναμια σκεφτομαι διαφορα .Δεν περναειιιι με τιποτα ολο αυτοοοοο.χανεται η ζωη μας ...δυστυχως .απογοητευση...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    John11 σε πολλά απο τα λεγόμενα σου συμφωνώ απολυτα. Αλλα το να ειμαι σίγουρη 100% για το κάθε μου συμπέρασμα θεωρώ οτι είναι πολύ δυσκολο. Εδω δεν μπορώ να ειμαι 100% σίγουρη για μένα για να πάρω αποφάσεις, πόσο μάλλον για τους ανθρώπους, και θεωρώ οτι ένα απο τα βασικότερα μου μειονεκτήματα είναι οτι δεν μπορώ να πάρω εύκολα αποφάσεις.
    Διάβασα τώρα αυτό το μήνυμά σου. Χίλια, χίλια συγνώμη που δεν το είχα δει νωρίτερα. Αν και έρχονται email με ειδοποίηση όταν κάποιος στείλει σε θέμα που έχω συνδρομή, αυτό μου ξέφυγε και δεν ξέρω γιατί. Ίσως γιατί και εσύ άργησες μέρες να απαντήσεις και να μην είχα το νού μου σε αυτό το θέμα.

    Και είναι σημαντικότατο αυτό το μήνυμά σου. Γιατί στην ουσία βλέπω να σκέφτεσαι με παρόμοιο τρόπο που σκέφτομαι και εγώ.


    > Αλλα γιατί λες οτι οι άνθρωποι θα αποφύγουν να κατανοήσουν τα θέματα τα δικά
    > μου ή του οποιοδήποτε επειδή έχουν παρόμοια ή και περισσότερα? Ίσα ίσα θα
    > περίμενα το αντίθετο! Και μάλιστα αν βρω κάποιον που να νοιώθει ακριβώς όπως
    > νοιώθω εγώ και έχει και αυτός τα ίδια προβλήματα, όχι μόνο θα τον καταλάβω,
    > αλλα θα νοιώσω κι εγώ καλύτερα που υπάρχει κι άλλος που νοιώθει έτσι και
    > μπορεί να με καταλάβει.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι, αποφεύγουν να κατανοήσουν τα θέματα τα δικά τους, γιατί δεν θέλουν να δουν την ανθρώπινη φύση. Επειδή τότε θα θεωρηθούν ίδιοι με εσένα: "Άρρωστοι", λάθος, "αδύναμοι", κλπ, κλπ. Προτιμούν να πάνε στο άλλο άκρο και να δείξουν ότι εκείνοι δεν έχουν πρόβλημα. Με όλες τις συνέπειες αυτής της στάσης ζωής.
    Έτσι, κάποιος μπορεί να βάλει όλη του τη δύναμή του, όλα τα μέσα, για να μπορέσει να σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα. Έτσι, τον έχεις ανάγκη, εξαρτάσαι από αυτόν, εκείνος το παίζει "εντάξει" στον κοινωνικό περίγυρο και μ' αυτόν τον τρόπο σε εκμεταλλεύεται.

    Ένα παράδειγμα. Υπάρχει κάποιος γνωστός (ο Βασίλης) που έχει μια γκόμενα (τη Ζωή). Η Ζωή βρίσκεται σε δυσκολίες. Εκείνος την εκμεταλλεύεται. Πώς? Μια μέρα σε εμένα είπε ότι η Ζωή έχει χαμηλό νοητικό επίπεδο (δεν ισχύει αυτό). Όμως αυτός τη διαβάλλει στον κοινωνικό περίγυρο. Αν κάποιος τον πιστέψει, θα βλέπει τη Ζωή κατώτερη, θα την απομονώσει περισσότερο, έτσι αυτός κερδίζει. Η Ζωή θα αισθάνεται κατώτερη, και ο Βασίλης ανώτερος. Στην κοινωνία που ζούμε ο περισσότερος κόσμος δεν βλέπει βαθύτερα, βλέπει την επιφάνεια και πλησιάζει ευκολότερα τον "σπουδαίο". Από την άλλη ο ίδιος την κατηγορεί συνεχώς (π.χ. αυτό που αναφέρεις "όλα στο μυαλό σου είναι, σύνελθε!", είναι μια πλάγια κατηγόρια). Έτσι η Ζωή θα αισθάνεται όλο και πιο "αδύναμη" και ο Βασίλης πιο "δυνατός". Όταν αισθάνεσαι αδύναμος, ο φόβος αυξάνει, και τότε αυξάνει και η εξάρτηση. Και όσο αυξάνει η εξάρτηση αυξάνει και ο φόβος. Και έτσι ο φαύλος κύκλος έχει ξεκινήσει.

    Βέβαια για να το κάνει κανείς αυτό που ανέφερα προηγούμενα (καθώς και πολλά άλλα, δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω δει και τι έχω περάσει και ο ίδιος) χρειάζεται να γίνει σκληρός. Να υποφέρει ο δίπλα του και εκείνος να τον κάνει να υποφέρει περισσότερο χωρίς να νοιάζεται γι' αυτό. Δεν είναι ότι δεν σε καταλαβαίνουν ή δεν με καταλαβαίνουν, αν κάποιος θέλει να καταλάβει κάτι είναι σχετικά εύκολο. Προσποιείται ότι δεν καταλαβαίνει, για να κάνει τον άλλο να αισθάνεται ακόμα χειρότερα.
    Μπορείς να μου δώσεις ένα email να σου στείλω ένα κείμενο?

    Προσθήκη: Ο Βασίλης που προανέφερα, όταν τον πρωτογνώρισα, έτρεξε αρκετά για να με βοηθήσει σε ένα θέμα. Έτσι, εγώ το είδα και είπα: "α! τι τυχερός που είμαι, βρήκα ένα φίλο". Όμως την πάτησα, ήταν ένα μεγάλο μέρος της καταστροφής μου! Το συνηδειτοποίησα μερικά χρόνια αργότερα αλλά ένα μέρος της "ζημιάς" είχε γίνει. Είναι ίσως αρκετά δύσκολο να καταλάβουμε ποιός είναι κακός. Σχεδόν κάθε μέρα τρώω τα μούτρα μου. Βέβαια αυτό οφείλεται στο γεγονός που είπα πριν, περισσότερος κόσμος (και εμείς) πλησιάζουμε ευκολότρα κάποιον που εμφανίζεται "σπουδαίος" παρά κάποιον που έχει προβλήματα.


    .
    Last edited by John11; 17-02-2017 at 07:07.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by John11 View Post

    Ένα παράδειγμα. Υπάρχει κάποιος γνωστός (ο Βασίλης) που έχει μια γκόμενα (τη Ζωή). Η Ζωή βρίσκεται σε δυσκολίες. Εκείνος την εκμεταλλεύεται. Πώς? Μια μέρα σε εμένα είπε ότι η Ζωή έχει χαμηλό νοητικό επίπεδο (δεν ισχύει αυτό). Όμως αυτός τη διαβάλλει στον κοινωνικό περίγυρο. Αν κάποιος τον πιστέψει, θα βλέπει τη Ζωή κατώτερη, θα την απομονώσει περισσότερο, έτσι αυτός κερδίζει. Η Ζωή θα αισθάνεται κατώτερη, και ο Βασίλης ανώτερος. Στην κοινωνία που ζούμε ο περισσότερος κόσμος δεν βλέπει βαθύτερα, βλέπει την επιφάνεια και πλησιάζει ευκολότερα τον "σπουδαίο". Από την άλλη ο ίδιος την κατηγορεί συνεχώς (π.χ. αυτό που αναφέρεις "όλα στο μυαλό σου είναι, σύνελθε!", είναι μια πλάγια κατηγόρια). Έτσι η Ζωή θα αισθάνεται όλο και πιο "αδύναμη" και ο Βασίλης πιο "δυνατός". Όταν αισθάνεσαι αδύναμος, ο φόβος αυξάνει, και τότε αυξάνει και η εξάρτηση. Και όσο αυξάνει η εξάρτηση αυξάνει και ο φόβος. Και έτσι ο φαύλος κύκλος έχει ξεκινήσει.

    Βέβαια για να το κάνει κανείς αυτό που ανέφερα προηγούμενα (καθώς και πολλά άλλα, δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω δει και τι έχω περάσει και ο ίδιος) χρειάζεται να γίνει σκληρός. Να υποφέρει ο δίπλα του και εκείνος να τον κάνει να υποφέρει περισσότερο χωρίς να νοιάζεται γι' αυτό. Δεν είναι ότι δεν σε καταλαβαίνουν ή δεν με καταλαβαίνουν, αν κάποιος θέλει να καταλάβει κάτι είναι σχετικά εύκολο. Προσποιείται ότι δεν καταλαβαίνει, για να κάνει τον άλλο να αισθάνεται ακόμα χειρότερα.
    Μπορείς να μου δώσεις ένα email να σου στείλω ένα κείμενο?
    .
    John11 πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η συμπεριφορά αυτού του Βασίλη, τόσο που δεν μπορώ και να την κατανοήσω. Αρχικά, δεν μπορώ να καταλάβω, πως γινεται να είσαι με κάποιον τον οποίο στον κοινονικό σου περίγυρο θές να μειώνεις συνεχώς. Καταλαβαίνω αυτό που λες οτι το κάνει για να φανεί πιο δυνατός, αλλά αυτό θα το καταλάβαινα κατα κάποιο τρόπο (χωρίς να το δικαιολογώ βέβαια) αν γινοταν π.χ. για έναν συνάδελφο και όχι για τον άνθρωπο που εισαι μαζί! Συνήθως το αντίθετο συναντάω. Δηλαδή θεωρώ υποχρέωση κατα κάποιο τρόπο, οταν εισαι με κάποιον να τον υπερασπίζεσαι και να τον προβάλεις τα καλά του και όχι το αντίθετο. Αλλιώς ο άλλος που ακούει π.χ. αυτόν τον Βασίλη να λέει οτι η Ζωή εχει χαμηλό νοητικό επίπεδο δεν αναρωτιέται "τοτε γιατί είσαι μαζί της αφού προφανώς αυτό σε χαλάει;".
    Last edited by depifish; 24-02-2017 at 10:25.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    John11 πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η συμπεριφορά αυτού του Βασίλη, τόσο που δεν μπορώ και να την κατανοήσω.
    Πρώτα απ' όλα να πατήσεις edit κάτω από το μήνυμά σου και να σβήσεις το email. Δεν είναι καλό να υπάρχει στο internet, αυτόματα προγράμματα μαζεύουν email και θα αυξηθούν τα spam μηνύματα που θα λαμβάνεις.

    Προσθήκη:

    > Έψαχνα να βρω να το στειλω private αλλα δεν βρηκα τροπο!

    Το forum δεν επιτρέπει σε κάποιο χρήστη να στείλει ή να λάβει προσωπικό μήνυμα αν δεν έχει συμπληρώσει συνολικά 50 post.


    Θα σου στείλω email. Αλλά γρήγορα να σου πω κάποιες σκέψεις, ότι υπάρχουν πολλές λάθος συμπεριφορές. Δεν τις καταλαβαίνουμε στους άλλους γιατί εμείς δεν τις κάνουμε, τις θεωρούμε παράλογες, αλλά υπάρχουν.
    Μερικοί κόβουν και το κλαδί που κάθονται. Κάποιος μπορεί να αισθάνεται τόσο δυνατός που νομίζει ότι πάντα θα είναι, δεν καταλαβαίνει ότι στην ουσία η δύναμή του προέρχεται από τους άλλους.
    Όμως ο κύριος λόγος που το είπα αυτό, είναι για να σου δείξω ότι κάποιοι άνθρωποι δεν είναι τόσο ευαίσθητοι, δεν αισθάνονται. Θα ήθελα να το κρατήσεις αυτό στο μυαλό σου. Και να το δεις στους γύρω σου. Για να το καταλάβεις αυτό, δες τη συμπεριφορά τους στους άλλους. Αν απομονώσεις το συναισθηματικό δέσιμο, θα δεις ευκολότερα τις συμπεριφορές.
    Last edited by John11; 24-02-2017 at 04:28.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    John11 σε πολλά απο τα λεγόμενα σου συμφωνώ απολυτα. Αλλα το να ειμαι σίγουρη 100% για το κάθε μου συμπέρασμα θεωρώ οτι είναι πολύ δυσκολο. Εδω δεν μπορώ να ειμαι 100% σίγουρη για μένα για να πάρω αποφάσεις, πόσο μάλλον για τους ανθρώπους, και θεωρώ οτι ένα απο τα βασικότερα μου μειονεκτήματα είναι οτι δεν μπορώ να πάρω εύκολα αποφάσεις. Ειμαι τοσο ανασφαλής, που θέλω πάντα να είμαι 100% σίγουρη για κάτι, αλλα δυστυχως αυτό δεν ειναι εφικτό και μπαίνω σε ένα φαύλο κύκλο. Σχεδόν για τα πάντα. Για παραδειγμα, όλα αυτα τα ψυχοσωματικά, με έχουν κάνει αρρωστοφοβική και έχω μπει σε μια κατάσταση, όπου ότι παθαίνω να σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι το ένα ή το άλλο και ποτέ να μην μπορώ να ειμαι 100% σίγουρη οτι τελικά όλα αυτά ειναι ψυχολογικά. Και μετά να αγχώνομαι οτι ολο αυτό το άγχος μπορεί να μου προκαλέσει κάποια σοβαρή νόσο! Αγχος στο τετράγωνο. Μιλάμε για μαζοχιστικές καταστάσεις! Άλλο παράδειγμα ειναι οτι κανω δυο δουλειες σε αυτή τη φάση της ζωής μου, με αποτέλεσμα να κουράζομαι πολύ. Πρέπει να αφησω μια απο τις δυο, αλλα η μια μου προσφέρει ενα μεγάλο ποσοστό σιγουριάς, και η άλλη μου προσφέρει ευχαρίστηση γιατι είναι κάτι δικό μου που μου αρέσει να ασχολούμαι, αλλα ταυτόχρονα με πολύ αβέβαιο μέλλον. Αρα βρισκομαι εδω και μήνες στο συνεχές δίλλημα "να κρατήσω τη μίζερη αλλα σίγουρη δουλειά η οποία παρεπιπτώντως μου έχει δημιούργησει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο τα ψυχολογικά τα οποία έχω, ή να ασχοληθώ με αυτό που μου αρέσει αλλα ίσως στο μέλλον να μη μου αποδίδει όσο χρειάζεται ή να βρεθώ χρεωμένη". Και αυτή η κατάσταση διαιωνίζεται μήνες τώρα γιατι απλά δεν μπορώ να πάρω απόφαση! Δεν έχω τα κότσια, το πείσμα, και τη δύναμη να ρισκάρω! Ακόμα κι αυτό δεν μπορώ να το συζητάω με τους ανθρώπους γύρω μου γιατι και αυτό θεωρώ οτι θα τους κουράζει και θα σκέφτονται "όφου καημένη! αντε πάρε μια αποφαση και μη μας πρίζεις!". Και αντικειμενικά τους καταλαβαίνω. Όπως κατα κάποια τρόπο μπορώ να καταλάβω κάποιον ο οποίος π.χ. δεν έχει ζήσει ποτέ του κρίση πανικού δεν μπορεί να καταλάβει ούτε στο ελάχιστο κάποιον που παθαίνει. Θεωρώ οτι στην ουσία κανεις δεν μπορεί να με καταλάβει καλύτερα απο κάποιον που περνάει και αυτός το ίδιο ή το έχει ζήσει! Για αυτόν που δεν το έχει ζήσει και δεν γνωρίζει πως ειναι ακούγεται μίζερο, κουραστικό, βαρετό και εκνευριστικό ορισμένες φορές και το μόνο που ξέρει να σου πει "όλα ειναι μεσα στο μυαλό σου! σύνελθε!"
    Αλλα γιατί λες οτι οι άνθρωποι θα αποφύγουν να κατανοήσουν τα θέματα τα δικά μου ή του οποιοδήποτε επειδή έχουν παρόμοια ή και περισσότερα? Ίσα ίσα θα περίμενα το αντίθετο! Και μάλιστα αν βρω κάποιον που να νοιώθει ακριβώς όπως νοιώθω εγώ και έχει και αυτός τα ίδια προβλήματα, όχι μόνο θα τον καταλάβω, αλλα θα νοιώσω κι εγώ καλύτερα που υπάρχει κι άλλος που νοιώθει έτσι και μπορεί να με καταλάβει. Και το πιο πιθανόν να νοιώσω και ανακούφιση και θα θελήσω σε αυτόν να μιλήσω περισσότερο παρά σε κάποιον που δεν έχει ιδέα απο ψυχολογικά και ψυχοσωματικά.
    Για παράδειγμα, διαβάζοντας της lina1985 το post ένοιωσα μια δόση ανακούφισης, που υπάρχει κι άλλος που νοιώθει έτσι και οτι π.χ. ισως όντως τελικά να μην έχω κάποια βαριά ασθένεια που φοβάμαι οτι ίσως έχω παρόλο που κάθε 6μηνο κάνω τσεκάπ, αλλα για τον αρρωστοφοβικό ποτέ δεν ειναι οι εξετάσεις αρκετές! Χαχαχα! Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι και πως σκέφτεται ο καθένας, αλλα όσο να 'ναι, αν συναντήσω κάποιον που έχει τέτοια θέματα δεν θα φοβηθώ να μιλήσω κι εγώ για τα δικά μου πιστεύοντας οτι με αυτό τον τρόπο δίνει κουράγιο ο ένας στον άλλον! Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον!

    Αγαπητή lina1985 ελένχω την Β12 τουλάχιστον 1 φορά τον χρόνο και ειναι σταθερά στα 300κάτι εδω και χρόνια και από οτι μου έχουν πει ειναι οκ ασχέτως οτι εμενα λίγο μου φαίνεται. Καλή δυναμη και σε σένα!
    Καλησπέρα depifish και Χριστός Ανέστη!
    Στο ξαναλέω πως σε ότι γράφεις βλέπω τον εαυτό μου! H σκέψη μας είναι ίδια.. Έχω πάψει να μιλάω στους φίλους μου για το τι μου συμβαίνει, ακριβώς γιατί για κάποιον που δεν το έχει περάσει, δε θα το καταλάβει.. Επιβεβαιώθηκα 2 φορές στη δουλειά μου, όταν 2 κυρίες έπαθαν κρίση πανικού μπροστά μου. Η μία κοπελίτσα 22 χρονών όπου της κόπηκε η ανάσα και έτρεμε και μια ακόμη κυρία, γύρω στα 50, όπου κατέρρευσε και αναγκαστήκαμε να φωνάξουμε ασθενοφόρο.. Μόνο εγώ και ο τραυματιοφορέας καταλάβαμε πως ήταν κρίση πανικού. Μίλησα και στις 2 μετά τα συμβάντα. Η ανακούφιση που είδα στα μάτια τους όταν τους είπα πως και εγώ τα έχω περάσει, δεν λέγεται! Οι συνάδερφοί μου, τρόμαξαν μεν, γέλασαν δε όταν έμαθαν για τη διάγνωση.. Μπορείς να το συζητάς, δεν σε καταλαβαίνουν όλοι όμως, δυστυχώς.. Εγώ νιώθω πως κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να με "νταντεύει" αν πάθω κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να τους φορτώνω με την σκέψη μην τυχόν μου συμβεί κάτι.. Θα σου πω όμως και μια συζήτηση που έκανα και με μία κοπέλα, η οποία είναι χαρά Θεού (έτσι τουλάχιστον φαίνεται) και μου αποκάλυψε, τυχαία και πάνω σε συζήτηση, πως έχει περάσει 3 φορές από τη φάση των αντικαταθλιπτικών και μάλιστα από μικρή σχετικά ηλικία, λόγω κρίσεων πανικού.. Αλήθεια σοκαρίστηκα! Δεν το περίμενα ποτέ πως αυτός ο άνθρωπος έχει περάσει τέτοιο ζόρι.."Ήμουν ένα μαύρο χάλι" μου είπε επί λέξη.. Φάρμακα για 1 χρόνο, υποτροπή μετά από 4 χρόνια, φάρμακα για 6 μήνες, μικρότερη υποτροπή, και φάρμακα για 3 μήνες! Αυτό που μου είπε όταν της είπα και τα δικά μου (πράγμα που το είπε και ο ψυχίατρός μου), είναι πως έτσι είμαστε φτιαγμένοι και πως θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό.. Να μειώνουμε στο μυαλό μας τη σημασία των συμπτωμάτων και να συνεχίζουμε τη ζωή μας.. Με άλλα λόγια, δεν αλλάζει εύκολα όλο αυτό και όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουμε, τόσο θα μειώνεται και η αξία που του δίνουμε. Δύσκολο? Αν ρωτάς εμένα στη φάση που είμαι τώρα και με το ότι τα σκέφτομαι όοοολη μέρα, σχεδόν ακατόρθωτο.. Φοβική στα πάντα και σε τεράστιο βαθμό! Πρέπει όμως να το παλέψουμε.. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο...
    Last edited by lina1985; 21-04-2017 at 23:32.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    3
    Καλησπέρα depifish! Εχω κι εγω τα ίδια συμπτωματα με εσενα θα ηθελα να κανεις ενα update για το πως εισαι τωρα και αν ρα εχεις ξεπεράσει και πως ;;

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    4
    Ωραία υπάρχουν και άλλοι γιατί νόμιζα ότι τρελαίνομαι... Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και εγώ... Μου την δίνει η ταχυπαλμια και το αίσθημα παλμών... Πρώτον γιατί νομίζω ότι θα πεθάνω και δεύτερον γιατί με κάνει να βλέπω το πρόβλημα μου... Μου έχει δωθεί αγωγή αλλά φοβάμαι να ξεκινήσω.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Ειμαι καινούργια στο forum και αρκετά ταλαιπωρημένη θα έλεγα όπως και πολλής κόσμος από οτι βλέπω! Συνοπτικά η ιστορία μου έχει ως εξής: πριν από καμια 10αριά χρόνια μου ξεκίνησαν οι πρώτες κρίσεις πανικού. Αφού πηρα σβάρνα όλους τους γιατρούς, κατέληξα σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους και σιγά σιγά μαζί με φαρμακευτική βοήθεια τους ξεπέρασα και πλέον αν έρθουν ξέρω πως θα τους διώξω! Πριν όμως από κανα 5άρι χρόνια, έπαθα υπερκόπωση λόγω δουλειάς και άντε πάλι να τρέχω σε γιατρούς και κατέληξα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε κάτι χάπια, πήρα και για αρκετό καιρό βιταμίνη Β12 και συνήλθα. Γενικά όμως είμαι αρρωστοφοβική και κατα φαντασίαν ασθενής! Νομίζω συνεχώς οτι κάτι έχω! Έτσι και πριν από 1,5 χρόνο περίπου, εξαιτίας ενός καλοήθη ιλίγγου θέσεως (ένα είδος ζαλάδας απο το αυτί εντελώς ακίνδυνη) νόμιζα οτι είχα τα χειρότερα! Μέχρι και μαγνητική έκανα για να ηρεμήσω, αλλά μέχρι να σιγουρευτώ οτι δεν έχω κάτι χειρότερο ζόρισα και πίεσα πάρα πολύ τον εαυτό μου με το άγχος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα από τότε, και κατά διαστήματα να έχω κάτι σαν μόνιμη υπερένταση. Ξεκινήσανε προβλήματα στον ύπνο μου που δεν είχα ποτέ! Δηλαδή με το που ξάπλωνα, την ώρα που με έπαιρνε ο ύπνος ένοιωθα ενα τίναγμα, εναν κρύο ιδρώτα, ταχυπαλμία από την τρομάρα και ενα απιστευτο εσωτερικό τρέμουλο λες και γινεται σεισμός! Είναι δηλαδή το αίσθημα που έχεις όταν κοιμάσαι και χτυπάει π.χ. το τηλέφωνο και πεταγεσαι τρομαγμένος! Εκτός αυτούς, κατά τη διάρκεια της μέρας, ένοιωθα το κεφάλι μου βαρύ, είχα αίσθημα τασης, δηλαδή σαν να κουνιέμαι για κλάσματα δευτερολέπτου χωρίς να κουνιέμαι ή σαν να πεφτω σε κενά αέρος, βούισμα στα αυτιά και κατά συνέπεια πονοκεφάλους, αρρυθμίες, αίσθημα παλμών και καμιά φορά ενοιωθα και βαριά τα ποδια μου όταν ξάπλωνα. Πήγα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε ψυχοφάρμακα τα οποία εγώ όμως δεν θέλησα να πάρω. Μετά ξεκίνησα σε ψυχολόγο, και με τη βοήθεια ενός φυτικού φαρμάκου της solgar, το 5-HTP, σιγά σιγά συνήλθα και ηρέμησα. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι ότι όποτε κουραστώ σωματικά ή ψυχικά πολύ, ή κάτι με στρεσάρει, για αρκετό καιρό ξαναεμφανίζονται αυτά τα τινάγματα και γενικά όλα αυτά τα συμπτώματα, με το βαρύ κεφάλι και το αίσθημα οτι σαν να κουνιέμαι ολόκληρη ενώ ειμαι ακίνητη. Κάποιες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου, να προσπαθώ να κάτσω εντελώς ακίνητη, και να νοιώθω οτι κουνιέμαι αμυδρά ρυθμικά με τους χτύπους της καρδιάς! Είμαι πάλι στο στάδιο να αρχίσω να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς γιατί αυτή η εσωτερική τρεμούλα με έχει αγχώσει πολύ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς άλλος εδώ εχει βιώσει αυτή την έντονη αόρατη τρεμούλα (δεν φαίνομαι δηλαδή να τρεμω ή να κουνιέμαι) και τη διαρκής υπερένταση! Ακόμα και γυμναστική που μου είπανε να κάνω για να χαλαρώνω, εμενα μου δημιουργεί τα αντιθετα αποτελέσματα! Μου δημιουργεί ακόμα περισσότερη υπερένταση! Το χει παθει κανείς αυτό; :( :( :( Σνιφ!!
    άμα θέλεις να μιλάς και να έχεις κάποια επικοινωνία με κάποιον στείλε μου να τα πούμε

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Ειμαι καινούργια στο forum και αρκετά ταλαιπωρημένη θα έλεγα όπως και πολλής κόσμος από οτι βλέπω! Συνοπτικά η ιστορία μου έχει ως εξής: πριν από καμια 10αριά χρόνια μου ξεκίνησαν οι πρώτες κρίσεις πανικού. Αφού πηρα σβάρνα όλους τους γιατρούς, κατέληξα σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους και σιγά σιγά μαζί με φαρμακευτική βοήθεια τους ξεπέρασα και πλέον αν έρθουν ξέρω πως θα τους διώξω! Πριν όμως από κανα 5άρι χρόνια, έπαθα υπερκόπωση λόγω δουλειάς και άντε πάλι να τρέχω σε γιατρούς και κατέληξα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε κάτι χάπια, πήρα και για αρκετό καιρό βιταμίνη Β12 και συνήλθα. Γενικά όμως είμαι αρρωστοφοβική και κατα φαντασίαν ασθενής! Νομίζω συνεχώς οτι κάτι έχω! Έτσι και πριν από 1,5 χρόνο περίπου, εξαιτίας ενός καλοήθη ιλίγγου θέσεως (ένα είδος ζαλάδας απο το αυτί εντελώς ακίνδυνη) νόμιζα οτι είχα τα χειρότερα! Μέχρι και μαγνητική έκανα για να ηρεμήσω, αλλά μέχρι να σιγουρευτώ οτι δεν έχω κάτι χειρότερο ζόρισα και πίεσα πάρα πολύ τον εαυτό μου με το άγχος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα από τότε, και κατά διαστήματα να έχω κάτι σαν μόνιμη υπερένταση. Ξεκινήσανε προβλήματα στον ύπνο μου που δεν είχα ποτέ! Δηλαδή με το που ξάπλωνα, την ώρα που με έπαιρνε ο ύπνος ένοιωθα ενα τίναγμα, εναν κρύο ιδρώτα, ταχυπαλμία από την τρομάρα και ενα απιστευτο εσωτερικό τρέμουλο λες και γινεται σεισμός! Είναι δηλαδή το αίσθημα που έχεις όταν κοιμάσαι και χτυπάει π.χ. το τηλέφωνο και πεταγεσαι τρομαγμένος! Εκτός αυτούς, κατά τη διάρκεια της μέρας, ένοιωθα το κεφάλι μου βαρύ, είχα αίσθημα τασης, δηλαδή σαν να κουνιέμαι για κλάσματα δευτερολέπτου χωρίς να κουνιέμαι ή σαν να πεφτω σε κενά αέρος, βούισμα στα αυτιά και κατά συνέπεια πονοκεφάλους, αρρυθμίες, αίσθημα παλμών και καμιά φορά ενοιωθα και βαριά τα ποδια μου όταν ξάπλωνα. Πήγα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε ψυχοφάρμακα τα οποία εγώ όμως δεν θέλησα να πάρω. Μετά ξεκίνησα σε ψυχολόγο, και με τη βοήθεια ενός φυτικού φαρμάκου της solgar, το 5-HTP, σιγά σιγά συνήλθα και ηρέμησα. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι ότι όποτε κουραστώ σωματικά ή ψυχικά πολύ, ή κάτι με στρεσάρει, για αρκετό καιρό ξαναεμφανίζονται αυτά τα τινάγματα και γενικά όλα αυτά τα συμπτώματα, με το βαρύ κεφάλι και το αίσθημα οτι σαν να κουνιέμαι ολόκληρη ενώ ειμαι ακίνητη. Κάποιες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου, να προσπαθώ να κάτσω εντελώς ακίνητη, και να νοιώθω οτι κουνιέμαι αμυδρά ρυθμικά με τους χτύπους της καρδιάς! Είμαι πάλι στο στάδιο να αρχίσω να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς γιατί αυτή η εσωτερική τρεμούλα με έχει αγχώσει πολύ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς άλλος εδώ εχει βιώσει αυτή την έντονη αόρατη τρεμούλα (δεν φαίνομαι δηλαδή να τρεμω ή να κουνιέμαι) και τη διαρκής υπερένταση! Ακόμα και γυμναστική που μου είπανε να κάνω για να χαλαρώνω, εμενα μου δημιουργεί τα αντιθετα αποτελέσματα! Μου δημιουργεί ακόμα περισσότερη υπερένταση! Το χει παθει κανείς αυτό; :( :( :( Σνιφ!!
    Κα εγώ παρόμοια έχω εδώ καί 6 μήνες έχω πάει σε νευρολόγο Μ είπε ότι δεν έχω τίποτα καρδιογράφημα έκανα γενικές αίματος επίσης έκανα μόνο μαγνητική δεν έχω κάνει και θεωρώ πώς άργησα κ έχω κλείσει για 15 του μήνα είχε κάνεις εκτός από όλα αυτά τις φλέβες στο χέρι τους μυς τέλος πάντων να κουνιούνται συνέχεια νευρικα πέρα δοθε???

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    εγώ παρόμοια έχω εδώ καί 6 μήνες έχω πάει σε νευρολόγο Μ είπε ότι δεν έχω τίποτα καρδιογράφημα έκανα γενικές αίματος επίσης έκανα μόνο μαγνητική δεν έχω κάνει και θεωρώ πώς άργησα κ έχω κλείσει για 15 του μήνα είχε κάνεις εκτός από όλα αυτά τις φλέβες στο χέρι τους μυς τέλος πάντων να κουνιούνται συνέχεια νευρικα πέρα δοθε???
    Επεξεργασία/ΔιαγραφήΕπεξεργασία Μηνύματος Γρήγορη απάντηση σε αυτό το μήνυμαΑπάντηση Απάντηση με ΠαράθεσηΑπάντηση

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Tsouk View Post
    εγώ παρόμοια έχω εδώ καί 6 μήνες έχω πάει σε νευρολόγο Μ είπε ότι δεν έχω τίποτα καρδιογράφημα έκανα γενικές αίματος επίσης έκανα μόνο μαγνητική δεν έχω κάνει και θεωρώ πώς άργησα κ έχω κλείσει για 15 του μήνα είχε κάνεις εκτός από όλα αυτά τις φλέβες στο χέρι τους μυς τέλος πάντων να κουνιούνται συνέχεια νευρικα πέρα δοθε???
    Επεξεργασία/ΔιαγραφήΕπεξεργασία Μηνύματος Γρήγορη απάντηση σε αυτό το μήνυμαΑπάντηση Απάντηση με ΠαράθεσηΑπάντηση
    Οταν σου λενε οτι δεν εχεις τιποτα, ενω προφανως εχεις..... Καταλαβαινεις οτι απλως πρεπει να πας σε γιατρο αλλης ειδικοτητας.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Καλησπέρα! Κ εγώ έχω παρόμοια συμπτώματα αλλά ρε παιδιά σκέφτομαι μήπως τελικά υπάρχει ναι μεν μια βάση (παθολογική η ψυχολογική) αλλά κάνοντας εξετάσεις μαγνητικής με σκιαγραφικό μετά γινόμαστε χειρότερα; Εγώ απ τότε έχω παραπάνω νευρολογικά και κάποια καινουρια δλδ κ σκέφτομαι σοβαρά ότι φταίει αυτό. Μέταλλο είναι κ δημιουργεί παρενέργειες. Οκ ναι χρειάζεται για τις εξετάσεις αλλά λέω μήπως γιαυτο έχουμε τόσοι παρόμοια συμπτώματα. Τι να πω δεν ξέρω.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2014, 02:03
  2. ΕΧΩ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    By vasilis_90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 04:55
  3. Υπερενταση και Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 14:37
  4. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 18:20
  5. Replies: 19
    Last Post: 12-11-2007, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •