Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12

    Unhappy Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα...

    Καλησπέρα σε όλους! Ειμαι καινούργια στο forum και αρκετά ταλαιπωρημένη θα έλεγα όπως και πολλής κόσμος από οτι βλέπω! Συνοπτικά η ιστορία μου έχει ως εξής: πριν από καμια 10αριά χρόνια μου ξεκίνησαν οι πρώτες κρίσεις πανικού. Αφού πηρα σβάρνα όλους τους γιατρούς, κατέληξα σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους και σιγά σιγά μαζί με φαρμακευτική βοήθεια τους ξεπέρασα και πλέον αν έρθουν ξέρω πως θα τους διώξω! Πριν όμως από κανα 5άρι χρόνια, έπαθα υπερκόπωση λόγω δουλειάς και άντε πάλι να τρέχω σε γιατρούς και κατέληξα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε κάτι χάπια, πήρα και για αρκετό καιρό βιταμίνη Β12 και συνήλθα. Γενικά όμως είμαι αρρωστοφοβική και κατα φαντασίαν ασθενής! Νομίζω συνεχώς οτι κάτι έχω! Έτσι και πριν από 1,5 χρόνο περίπου, εξαιτίας ενός καλοήθη ιλίγγου θέσεως (ένα είδος ζαλάδας απο το αυτί εντελώς ακίνδυνη) νόμιζα οτι είχα τα χειρότερα! Μέχρι και μαγνητική έκανα για να ηρεμήσω, αλλά μέχρι να σιγουρευτώ οτι δεν έχω κάτι χειρότερο ζόρισα και πίεσα πάρα πολύ τον εαυτό μου με το άγχος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα από τότε, και κατά διαστήματα να έχω κάτι σαν μόνιμη υπερένταση. Ξεκινήσανε προβλήματα στον ύπνο μου που δεν είχα ποτέ! Δηλαδή με το που ξάπλωνα, την ώρα που με έπαιρνε ο ύπνος ένοιωθα ενα τίναγμα, εναν κρύο ιδρώτα, ταχυπαλμία από την τρομάρα και ενα απιστευτο εσωτερικό τρέμουλο λες και γινεται σεισμός! Είναι δηλαδή το αίσθημα που έχεις όταν κοιμάσαι και χτυπάει π.χ. το τηλέφωνο και πεταγεσαι τρομαγμένος! Εκτός αυτούς, κατά τη διάρκεια της μέρας, ένοιωθα το κεφάλι μου βαρύ, είχα αίσθημα τασης, δηλαδή σαν να κουνιέμαι για κλάσματα δευτερολέπτου χωρίς να κουνιέμαι ή σαν να πεφτω σε κενά αέρος, βούισμα στα αυτιά και κατά συνέπεια πονοκεφάλους, αρρυθμίες, αίσθημα παλμών και καμιά φορά ενοιωθα και βαριά τα ποδια μου όταν ξάπλωνα. Πήγα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε ψυχοφάρμακα τα οποία εγώ όμως δεν θέλησα να πάρω. Μετά ξεκίνησα σε ψυχολόγο, και με τη βοήθεια ενός φυτικού φαρμάκου της solgar, το 5-HTP, σιγά σιγά συνήλθα και ηρέμησα. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι ότι όποτε κουραστώ σωματικά ή ψυχικά πολύ, ή κάτι με στρεσάρει, για αρκετό καιρό ξαναεμφανίζονται αυτά τα τινάγματα και γενικά όλα αυτά τα συμπτώματα, με το βαρύ κεφάλι και το αίσθημα οτι σαν να κουνιέμαι ολόκληρη ενώ ειμαι ακίνητη. Κάποιες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου, να προσπαθώ να κάτσω εντελώς ακίνητη, και να νοιώθω οτι κουνιέμαι αμυδρά ρυθμικά με τους χτύπους της καρδιάς! Είμαι πάλι στο στάδιο να αρχίσω να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς γιατί αυτή η εσωτερική τρεμούλα με έχει αγχώσει πολύ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς άλλος εδώ εχει βιώσει αυτή την έντονη αόρατη τρεμούλα (δεν φαίνομαι δηλαδή να τρεμω ή να κουνιέμαι) και τη διαρκής υπερένταση! Ακόμα και γυμναστική που μου είπανε να κάνω για να χαλαρώνω, εμενα μου δημιουργεί τα αντιθετα αποτελέσματα! Μου δημιουργεί ακόμα περισσότερη υπερένταση! Το χει παθει κανείς αυτό; :( :( :( Σνιφ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν ειναι αναγκη να παρεις σβαρνα τους γιατρους! απλως να συνεχισεις την ψυχοθεραπεια!!
    απο την περιγραφη σου φαινεται οτι το προβλημα σου ειναι ψυχοσωματικο..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    Εισαι πολυ ευαισθητη.
    Τι ειναι εκεινο που σε ηρεμει εκτος απο φαρμακα ; Ας ξεκινησουμε απο εκει και βλεπουμε που θα παει η συζητηση.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    Με ηρεμεί το να ειμαι καλα! :) Βασικα την ψυχοθεραπεία την σταμάτησα πριν κανα 5μηνο γιατι ειχα φτασει σε ενα σημειο οπου ημουν αρκετά ήρεμη, και γενικά ήμουν μια χαρά! Ο λόγος υπαρξης ολων αυτών των ψυχοσωματικών είναι απο συσωρευμένο θυμό γιατί καλώς ή κακώς σαν άνθρωπος, δεν ειμαι της διαμάχης και δεν θέλω να ερχομαι σε σύγκρουση ευκολα με ανθρώπους με αποτέλεσμα να καταπίνω διάφορα συναισθήματα. Αυτό μου είναι όμως και δύσκολο να το αλλάξω και η κύρια πηγή των εντάσεων στη ζωή μου ειναι η δουλειά. Γενικά δίνω παραπάνω σημασία σε πράγματα ανούσια που δεν θα έπρεπε. Αλλά αντικειμενικα, αυτη τη στιγμή στη ζωή μου δεν συμβαίνει κατι που να με αγχώνει άμεσα εμένα. Πριν μια βδομάδα γύρισα και απο ταξίδι στο εξωτερικό όπου και εκεί είχα κάποιες τρεμούλες αλλά όχι σε τέτοια ένταση. Συμβαίνουν διάφορα με τους γύρω μου διάφορα που δυστυχώς με επιρεάζουν πολύ αλλά χωρίς να έχουν σχέση με μένα, είναι προσωπικά δικά τους. Αυτό μονο, τίποτε άλλο. Σκέφτομαι μήπως να δοκιμάσω κάποιο ρέϊκι, μασάζ ή βελονισμό αλλά δεν ξέρω αν θα έχουν αποτέλεσμα γιατί δεν είναι και ιδιαίτερα οικονομικά. Απλά με αγχώνει και με κουράζει όλη αυτή η τρεμούλα και η αίσθηση οτι κουνιέμαι, και το μονιμο βαρύ κεφάλι με ξαναπάει αρκετούς μηνες πισω, μα αποτέλεσμα να απελπίζομαι, να αγχώνομαι και να γίνονται όλο και πιο έντονα αυτά τα συπτώματα... Ενας φαύλος κύκλος δηλαδή!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    καλα ολα αυτα . Εχεις ομως εντωπισει ακριβως τι ειναι αυτο που σου προκαλει την υπερενταση.
    Θελω να πω ποιο ειναι το αρχικο αιτιο. Σε ποιες περιπτωσεις ενω δεν συμβαινει τιποτα φαινομενικα , εσυ πεφτεις στο λουπ της εντασης.
    Ο καθενας θα πει οτι με αγχωνει το αγχος. Εχεις δοκιμασει τον εαυτο σου , με διαφορετικες συνθηκες ; Λογου χαρη , εχεις δει ποτε ποιες τροφες αποδυναμωνουν και ποιες ενισχυουν τα συμπτωματα ;
    Κατα την διαρκεια της μερας , ποτε θεωρεις (ποιες ωρες) ανεξαρτητα αλλων συνθηκων, οτι τα φαινομενα επιδινωνονται περισσοτερο.
    Το πρωϊ οταν ξυπνας , με ποια διαθεση ξυπνας;
    Αντε καλα σε ζαλισα ...ο ανακριτης:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου,κοινοτυπο το προβλημα σου εδωπερα καλο ειναι να βρεις κ να μελετησεις αρκετες αναλογες περιπτωσεις με την δικη σου,Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ψυχολογικο αυτο λογω εντονου στρες ομως καλο ειναι να κανεις κ μια εξεταση αιματος να δεις εαν πασχεις απο αναιμια υποταση η θυρεοειδη,ολα αυτα συχνα προκαλουν ζαλαδες στρες κ τα λοιπα,εκτος την αρρωστοφοβια γνωριζεις τι επιπλεον σε κραταει σε τετοια ενταση στην καθημερινοτητα?Πρεπει να δωσεις ορισμενες απαντησεις στον εαυτο σου σχετικα με τι σε βασανιζει για να το αντιμετωπισεις,εαν ειναι ο μαζεμενος θυμος που λες παραπανω πρεπει να βρεις τροπο να εκτονωνεσαι

  7. #7
    ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ.ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΑΔΥΝΑΜΗ.ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΥΡΑΣΤΩ Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙ Η ΚΟΠΩΣΗ ΚΑΙ Η ΚΟΠΩΣΗ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ.ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΥΤΟ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! @DTM δεν εχω εντοπίσει τι ειναι αυτό που μου προκαλεί υπερένταση, το μονο που εχω καταλάβει είναι οτι με πιάνει οταν κουραστώ ή ταλαιπωρηθώ είτε σωματικά είτε ψυχολογικά. Οσον αφορά τις τροφές, δεν το έχω ψάξει καθόλου, και γενικά δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ωρες που μπορεί να με πιάσει. Συνήθως με πιάνει και όταν προσπαθώ να συγκεντρωθώ σε κάτι όπως είναι η δουλειά μου που είναι 100% σε υπολογιστή. Το πρωί γενικά νορμάλ ξυπνάω αν εξαιρέσεις οτι τις τελευταίες μέρες οταν ξυπνάω εχω για κάμποσα λεπτά μια εντονη εσωτερική τρεμούλα σαν να γίνεται σεισμός... :( αλλα η διάθεση μου ειναι νορμάλ! @μυσπ, αναιμία και υπόταση 90% δεν εχω, γιατί γενικά κανω καθε 6μηνο εξετάσεις γενικές, και ποιο πιθανό ειναι να εχω υπερταση παρα υποταση, λογω κληρονομικότητας κιόλας. Αλλα για την ωρα ειναι νορμαλ αυτά. Επίσης έχω και θυρωειδή, συγκεκριμένα υποθυρωειδισμό, αλλα επειδή τον παρακολουθώ τακτικά ειναι ρυθμισμένος. Προσπάθησα να βρω διάφορους τρόπους εκτόνωσης, κυρίως με άσκηση αλλα δυστυχώς η άσκηση μου επιδεινώνει το πρόβλημα και τα συμπτώματα! @κυριακι, οταν τα σταματησες σε ξαναπιάσανε ή δεν περάσανε ποτέ; Το παν πιστεύω είναι, αν οντως ειναι ολα αυτά ψυχοσωματικά, η αλλαγή τρόπου σκέψης. Αλλα θεωρώ οτι μου είναι υπερβολικά δύσκολο να σταματήσω να δίνω σημασία σε κάποια πράγματα και να αρχίσω να συμπεριφέρομαι αλλιώς! Όταν π.χ. γίνεται μια αδικία στη δουλειά μου, και βρίσκω για άλλη μια φορά το μπελά μου δεν γίνεται να μην επιρεαστώ και να μην πιεστώ, παρόλο που ξέρω οτι το ίδιο θα μου κάνει και δεν θα καταφέρω να βρω το δίκιο μου γενικά. Πως μπορεί να αλλάξει κάποιος χαρακτήρα; Εχω κάνει αρκετή ψυχοθεραπεία, αλλα νομίζω οτι κατι τετοιο δεν μπορεί κάποιος να με κάνει να το αλλάξω...! :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Depifish το ίδια περίπου είχα και εγώ πριν μήνες. Ψυχοσωματικά ήταν γιατί από τότε που άρχισα την ομοιοπαθητική τα περισσότερα μου έφυγαν. Έσερνα με το ζόρι το κορμί μου μέχρι το γυμναστήριο με τα γόνατά μου για δύο μήνες να νιώθουν ότι κουβαλούσαν έναν ελέφαντα, ανέβαινα στο διάδρομο και μετά από ένα τέταρτο ήμουν τόσο κομμάτια με τόση ταχυπαλμία που έφευγα κάνοντας 8αρια πάλι έρποντας μέχρι το σπίτι μου όπου μόνο τέζα στον καναπέ ηρεμούσα κάπως. Όλη η μέρα μου γενικώς ήταν ένα μαρτύριο, ταχυπαλμίες, εξάντληση μέχρι εκεί που δεν πάει, απόδοση στη δουλειά μηδέν, γενικά όλα χάλια. Αφού έχεις ψαχτεί τόσο και δε σου βρίσκουν τίποτα οι γιατροί, κοίτα τα ψυχολογικά σου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    Χωρις να πιαστεις απο αυτο που θα σου πω 100%, νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι ψυχολογικο. Ειναι μαλλον μονο νευρολογικο.
    Απο αυτα που καταλαβα δεν υπαρχει καπου ενα εστιασμενο αγχος . Δηλαδη δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αιτια φοβιας.
    Το αγχος ειναι μια αλλη λεξη για τον φοβο . Εσυ μαλλον δεν εχεις καποια φοβια , παρα μονο σε δευτερο χρονο , μετα τα αποτελεσματα της υπερεντασης.
    Ετσι λεω οτι το προβλημα σου βρισκεται στο φυσικο επιπεδο των νευρων. Προφανως εκει εχεις μια μεγαλη ευαισθησια που θα πρεπει να αντιμετωπισεις.
    Γιατι δεν δοκιμαζεις μια μορφη αμυνας εναντιον του στρες. Υπαρχουν φυσικα σκευασματα στην αγορα, που καταπολεμουν τις επιδρασεις της εκθεσης σε περιβαλον με εντονο στρες.
    Αν το προβλημα σου ειναι η υπερενταση λογο ακομα φυσικης πιεσης , λογου χαρη σωματικης ασκησης , το καλυτερο που θα εκανες θα ταν να ενισχυσεις τον οργανισμο σου με αντιστρες τροφες.
    Γιατι δεν ψαχνεις σε αυτη την κατευθυνση ...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by DTM View Post
    Χωρις να πιαστεις απο αυτο που θα σου πω 100%, νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι ψυχολογικο. Ειναι μαλλον μονο νευρολογικο.
    Απο αυτα που καταλαβα δεν υπαρχει καπου ενα εστιασμενο αγχος . Δηλαδη δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αιτια φοβιας.
    Το αγχος ειναι μια αλλη λεξη για τον φοβο . Εσυ μαλλον δεν εχεις καποια φοβια , παρα μονο σε δευτερο χρονο , μετα τα αποτελεσματα της υπερεντασης.
    Ετσι λεω οτι το προβλημα σου βρισκεται στο φυσικο επιπεδο των νευρων. Προφανως εκει εχεις μια μεγαλη ευαισθησια που θα πρεπει να αντιμετωπισεις.
    Γιατι δεν δοκιμαζεις μια μορφη αμυνας εναντιον του στρες. Υπαρχουν φυσικα σκευασματα στην αγορα, που καταπολεμουν τις επιδρασεις της εκθεσης σε περιβαλον με εντονο στρες.
    Αν το προβλημα σου ειναι η υπερενταση λογο ακομα φυσικης πιεσης , λογου χαρη σωματικης ασκησης , το καλυτερο που θα εκανες θα ταν να ενισχυσεις τον οργανισμο σου με αντιστρες τροφες.
    Γιατι δεν ψαχνεις σε αυτη την κατευθυνση ...
    Παίρνω γενικά το 5-HTP το οποίο ειναι ενα φυτικό συμπλήρωμα σερετονίνης. Βαλεριάνες, χαμομήλια και τέτοια γενικά δεν μου κάνουν τίποτα. Και το 5-ΗΤP το παίρνω όποτε το θυμαμαι γιατί γενικά δεν το χω και πολυ με τα χάπια...! Όταν είχα παει σε νευρολόγο (σε 2 κιόλας) με τα ίδια συμπτώματα αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό, μου δώσανε και οι δύο ψυχοφάρμακα: entact, xanaz κτλ. τα οποία δεν πήρα όμως. Όταν λες αντιστρές τροφές τι εννοείς;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Depifish το ίδια περίπου είχα και εγώ πριν μήνες. Ψυχοσωματικά ήταν γιατί από τότε που άρχισα την ομοιοπαθητική τα περισσότερα μου έφυγαν. Έσερνα με το ζόρι το κορμί μου μέχρι το γυμναστήριο με τα γόνατά μου για δύο μήνες να νιώθουν ότι κουβαλούσαν έναν ελέφαντα, ανέβαινα στο διάδρομο και μετά από ένα τέταρτο ήμουν τόσο κομμάτια με τόση ταχυπαλμία που έφευγα κάνοντας 8αρια πάλι έρποντας μέχρι το σπίτι μου όπου μόνο τέζα στον καναπέ ηρεμούσα κάπως. Όλη η μέρα μου γενικώς ήταν ένα μαρτύριο, ταχυπαλμίες, εξάντληση μέχρι εκεί που δεν πάει, απόδοση στη δουλειά μηδέν, γενικά όλα χάλια. Αφού έχεις ψαχτεί τόσο και δε σου βρίσκουν τίποτα οι γιατροί, κοίτα τα ψυχολογικά σου.
    Σκέφτομαι και γω να απευθυνθώ σε ομοιοπαθητικό, το μόνο που με βρίσκει αρνητική είναι τα placebo χαπια που σου δίνουν... Εσύ τι γνώμη έχεις; Είδες αμεσα αλλαγή;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    Οχι, οχι δεν εννοω χαπια 5ΗΤΡ κτλ , αυτα ειναι τεχνιτα και αναποτελεσματικα.
    Δεν χρειαζεσαι χαπια . Τα χαπια ειναι μια ακραια μορφη εσχατης "λυσης". Απο την στιγμη που το προβλημα της υπερεντασης ξεκινα ακομα και απο το σωμα , δηλαδη απο μια σωματικη προσπαθεια ή ασκηση , αρκει να οπλισεις το σωμα με την καταλληλη δυναμικη, και το αποτελεσμα θα ερθει μονο του. Ακομα και αν φανταστουμε οτι τα προβληματα μας ξεκινουν απο τον ψυχικο μας χωρο, δεν θα πρεπει να ξεχναμε ποσο στενα συνδεεται η ψυχη με το σωμα. Τα νευρα ειναι το υποβαθρο πανω στο οποιο χτιζεται η ψυχη και ο νους. Και τα νευρα ειναι σωμα.
    Αυτα τα ψυχοφαρμακα ειναι φυσικες ουσιες και οχι πνευματικες υποστασεις. Παρα το οτι ομως ειναι φυσικες ουσιες επιδρουν στο πνευμα και την ψυχη.
    Πολλες φορες παραλληλιζουμε την κατασταση του αγχους με την κατασταση μαχης ή φυγης. Αυτο που μας αγχωνει , ειναι αυτο που θα πρεπει να αντιμετωπισουμε και το φοβομαστε πολυ.
    Οσο περισσοτερο φοβομαστε κατι , τοσο αυτο μας αγχωνει περισσοτερο.
    Δηλαδη η ενδειξη αγχους ή φοβιας , ειναι ενδειξη αδυναμιας να αντιμετωπισουμε μια κατασταση.
    Αν καταφερεις να εξαλυψεις την κατασταση της αδυναμιας , καταφερνεις να νικησεις σε μεγαλο βαθμο το φοβο , αρα και το αγχος.
    Οσο αστειο και να σου φαινεται , οταν εγω αισθανομαι οτι το περιβαλλον και οι συνθηκες γινονται ολο και πιο πιεστικες , αρα τα νευρα μου πιο αδυναμα, καταφευγω στην πολυ αποτελεσματικη λυση της μαυρης σοκολατας με 70% κακαο.
    Καταναλωνοντας μαυρη σοκολατα σιγα σιγα, τα νευρα μου αρχιζουν να ξανααποκτουν δυναμικη και ελεγχο . Ειναι σαν να αντισταθμιζουν τις απωλειες απο το στρες της καταπιεσης (φυσικης ή ψυχολογικης) του περιβαλλοντος.
    Η μαυρη σοκολατα δεν ειναι το μοναδικο αντιστρες φαρμακο. υπαρχουν και αλλα.
    Το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι το αγχος αρα ο φοβος , ειναι αποτελεσμα ενος πολλαπλου δεικτη, σωματικης αδυναμιας.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    12
    Αν και ειμαι λατρης της σοκολατας γάλακτος και η μαύρη δεν μου πολυαρέσει, λεω να το δοκιμάσω αυτό που λες! Γενικά πρέπει με κάποιο τρόπο να σταματήσει αυτη η αρρωστοφοβία που έχω που νομίζω οτι αυτή ειναι η μεγαλύτερη πηγή του φόβου και του άγχους και κατ' επέκταση των διάφορων ψυχοσωματικών. Είναι σπαστικό και για μένα αλλά και για τους γύρω μου! Αυτή η αρρωστοφοβία ξεκίνησε βέβαια με την ύπαρξη διαφόρων ψυχοσωματικών και κρίσεων πανικού τα οποία βέβαια και αυτά με τη σειρά τους έχουν ξεκινήσει απο καταπιεσμένα συναισθήματα κυρίως. Ένας φαύλος κύκλος...! Η ψυχολόγος μου όταν της έλεγα οτι τώρα στην ζωή μου δεν υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει να με αγχώνει και να με στρεσάρει, μου έλεγε ότι υπάρχουν πράγματα που τρέχουν στο υποσυνείδητο και δεν τα καταλαβαίνουμε... αλλά πως είναι δυνατόν να ελέγξουμε το υποσυνείδητο;;;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    Μπορεις να το ελεγξεις το υποσυνειδητο.
    Μην νομιζεις οτι και οι αλλοι ανθρωποι γυρο μας , δεν εχουν τα ιδια ή και χειροτερα πραγματα στο υποσυνειδητο τους. Ολοι μεσα τους κουβαλανε το δικο τους προβλημα, αλλα καποιοι εχουν την ικανοτητα να το κρατανε χαμηλα.
    Εχω και εγω νευρικοτητα , αλλα το μελετησα και κατεληξα οτι αυτο μορει να περιοριστει αρκετα . Αρκει να το κρατησεις χαμηλα.
    Το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να μην τρωω τροφες που ανεβαζουν γρηγορα το γλυκαιμικο δεικτη. Αποφευγω γλυκα (εκτος απο μαυρη σοκολατα 70%) και λιπαρα φαγητα , γιατι ανεβαζουν γρηγορα την ενεργεια στο σωμα μου , με αποτελεσμα να μην μπορω να την διαχειριστω νευρικα. Καταναλωνω τροφες που δινουν αργα αργα ενεργεια στο σωμα (χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη) και με αυτο το τροπο μειωνω τις υπερβολικες παρενεργειες.
    Το δευτερο που κανω ειναι να κρατιεμαι σε καλη φυσικη κατασταση , για να μπορω να αντιμετωπιζω μια κατασταση σωματικης πιεσης . Εσυ λες οταν τρεχω αυτο με στρεσαρει. Σε στρεσαρει γιατι δεν εχεις εκπαιδευτει. Αν στρεσαριστεις αρκετα για ενα διαστημα με καλη γυμναστικη, τοτε το επομενο διαστημα πιο εντονης γυμναστικης, θα μπορεις να αντιμετωπιζεις το προηγουμενο χωρις στρες. Δηλαδη οσο εκπαιδευεσαι στην πιεση ενος βαθμου σωματικου στρες, καταφερνεις να ξεπερνας ευκολα, τα εμποδια και τις παρενεργειες του προηγουμενου.
    Το τριτο πραγμα που κανω ειναι να κραταω παντα μισο γεματο εστω και με νερο, το στομαχι μου. Εχω παρατηρησει οτι αν μεινει αδειο το στομαχι ανεβαινει η ενταση και το αγχος.
    Αυτα ειναι τρια πραγματα κανω για να κραταω χαμηλα τα πραγματα του υποσυνειδητου.:)
    Last edited by DTM; 23-10-2014 at 23:32.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2014, 02:03
  2. ΕΧΩ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    By vasilis_90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 04:55
  3. Υπερενταση και Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 14:37
  4. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 18:20
  5. Replies: 19
    Last Post: 12-11-2007, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •