Ειμαι διπολικος η οχι? Βοηθηστε με σας παρακαλω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138

    Ειμαι διπολικος η οχι? Βοηθηστε με σας παρακαλω!

    Καλησπερα σε ολους!
    Εχθες, επισκεπτομενος τον ψυχιατρο μου για να μου αλλαξει την αγωγη, διοτι μετα απο 2 μηνες με σεροξατ 40mg και newzypra 5mg, δεν ειδα βελτιωση στην καταθλιψη που με ταλαιπωρει εδω και καποιους μηνες μαζι με καποιους ιδεοχυχαναγκασμους. Ομως, συζητωντας μαζι του, τελικα κατεληξε οτι εχω διπολικη καταθλιψη, επειδη του ανεφερα οτι εχω παθει πολλες καταθλιψεις κατα καιρους και οτι καποια στιγμη με τη θεραπεια που εκανα σε αλλον ψυχιατρο που με παρακολουθουσε και με την αγωγη που μου ειχε δωσει, ειχα γινει τοσο καλα που ενιωθα τετοια ευφορια και αυτοπεποιθηση για τον εαυτο μου, κατι που θα ηθελα να ξανασυμβει. Λεγοντας του αυτα, θεωρησε οτι αυτο ηταν μανιακο επεισοδιο και κατεληξε στο συμπερασμα οτι πασχω απο διπολικη.
    Ομως εγω βρε παιδια, διαβαζοντας για τα συμπτωματα της διπολικης, βλεπω οτι δεν εχω αυτα που περιγραφετε κι εσεις εδω. Δηλαδη δεν επαθα ποτε τη φαση της μανιας αυτης που να κοιμαμαι μονο 3 ωρες και να εχω απειρη ενεργεια. Εγω, απλα, πιστευω οτι λογω του οτι ειχα γινει καλα απο την καταθλιψη γιαυτο ενιωθα υπεβολικα καλα και ειχα ορεξη να κανω πολλα πραγματα.
    Με αποτελεσμα εχθες αλλαζοντας μου την αγωγη και θεωρωντας πως πλεον εχω διπολικη καταθλιψη, μου εγραψε για αντικαταθλιπτικο το cymbalta 60mg και το seroquel 50 mg και το οποιο ειναι και το βασικο φαρμακο για την διπολικη οπως μου ειπε.
    Με βασανιζει, λοιπον, απο εχθες, αν οντως εχω διπολικη ή εκανε λαθος διαγνωση ο ψυχιατρος και δεν ξερω τι να κανω... Γι'αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εσας που πασχετε απο διπολικη αν πιστευετε οτι τελικα αυτο που εχω ειναι διπολικη απο αυτα που σας ανεφερα. Σιγουρα δε ζητω διαγνωση απλα τη γνωμη σας βρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει. Ειδα επισης οτι το cymbalta δεν εχει ενδειξη οτι βοηθαει στους ψυχαναγκασμους και αυτο με φοβησε περισσοτερο, μηπως και επανελθουν.
    Σας παρακαλω λοιπον να μου πειτε τη δικη σας γνωμη. Τι να κανω? Να ξαναπαω στο γιατρο και να του πω μηπως τελικα εκανε λαθος ή εγω δεν του εξηγησα σωστα την κατασταση μου? Συγνωμη εκ των προτερων για το μεγαλο κειμενο!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το βαν κογκ καταρχην πως σου ηρθε ασχολισαι με τη ζωγραφικη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το βαν κογκ καταρχην πως σου ηρθε ασχολισαι με τη ζωγραφικη?
    Γεια σου Αλεξανδρε! Ναι μου αρεσει σαν ζωγραφος κι επειδη επασχε και αυτος απο καποια ψυχικη διαταραχη γι'αυτο και εβαλα αυτο το νικ
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,στην προσπαθεια σου να γινεις καλα δεν θα συναντησεις παντα καταλληλους ειδικους να σε καθοδηγουν,προτεινω να παρεις κ μια δευτερη γνωμη κ απο αλλο ψυχιατρο κ μπορει να χρειαζεσαι να συνδιασεις την θεραπεια σου με ψυχολογο,παντως με τα φαρμακα δεν παιζουμε ρωτησε κ δευτερο ειδικο κ αποφασιζεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Συμφωνώ με μυσπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας μυσπ και τασο. Αλλα και οι πολλες γνωμες απο γιατρους δεν ξερω αν βοηθουν. Καθε γιατρος εχει διαφορετικη προσεγγιση και αντε μετα να βγαλεις ακρη...
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Μα δεν μπορούμε να το απαντήσουμε εμείς αυτό! Πάντως να ξέρεις ότι επειδή υπάρχουν 2 τύποι 2πολικής διαταραχής κ η συμπτωματολογία είναι τεράστια (πολλά τα συμπτώματα κ δεν τα παρουσιάζουν όλοι όλα κ φυσικά όχι στον ίδιο βαθμό) είναι πάρα πολύ σημαντικό να "πέσεις" σε ψυχίατρο, ο οποίος να μπορέσει να διαγνώσει ακριβώς τον τύπο της διαταραχής, τό είδος το εύρος κ την ένταση των συμπτωμάτων, γιατί από αυτό το σημείο ξεκινά κ η ορθή φαρμακευτική αγωγή. Κ επειδή με τη χημεία του εγκεφάλου δεν παίζουμε, να ξέρεις ότι ιδίως στη διπολική (λόγω αυξημένης δυσκολίας ακριβούς διάγνωσης εν σχέσει μα άλλες ασθένειες) ο σωστός ψυχίατρος μπορεί να σου σώσει τη ζωή, ο λάθος να σε καταστρέψει.
    Κ για τη διπολική ξέρω ότι αν ο γιατρός είναι στοιχειωδώς σοβαρός, έρχεται κ σε επικοινωνία (ας πόυμε συνέντευξη) με τα άτομα του στενού του περιβάλλοντος, ώστε να αποκτήσει μια πιο πλήρη εικόνα της κατάστασης κ να λάβει επιπλέον πληροφορίες. Αυτό συμβαίνει διότι ορισμένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της ασθένειας (απουσία/μειωμένη αντίληψη της πραγματικότητας, του μέτρου, της αυτοκριτικής κ αδυναμία-μερική ή ολική- για αντίληψη του νοσηρού της κατάστασης) δεν επιτρέπουν στο θεραπευτή να εξακριβώσει την έκταση, την κατηγορία κ την ένταση του προβλήματος (αν φυσικά αυτό υπάρχει, ενδέχεται κάλλιστα να είσαι κ μια χαρά).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Φίλε μου ζήτησε και την άποψη ενός άλλου γιατρού, αφού πάρεις κάποιες συστάσεις πρώτα για αυτόν. Το να σε διαγνώσουν διπολικό έχοντας περιγράψει στο γιατρό σου αυτά που γράφεις παραπάνω .... σε μια συνεδρία των 50 λεπτών. Περίεργο μου ακούγεται.
    Η διπολική διαταραχή είναι άλλη ιστορία σε σχέση με καταθλίψεις και πανικούς.
    Last edited by Tasos75; 23-10-2014 at 09:27.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου VanGogh, συμφωνώ και ΄γω με τα παιδιά που λένε να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από άλλον ειδικό, παρ' ότι μπορεί να είναι λίγο ψυχοφθόρο και αυτό, να λες τα ίδια και σε άλλον, καλύτερα να είσαι πιο σίγουρος για όλα και για τα φάρμακα που σου σύστησε ο πρώτος. Αξίζει το καλύτερο η ψυχική σου υγεία. Και αν δεν πας σε άλλον, να μιλήσεις και στον τωρινό για τους προβληματισμούς σου αυτούς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    245
    βαν κογκ συμφωνω με τους προλαλησαντες.
    παρε και δευτερη γνωμη απο αλλο ψυχιατρο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    αλλο ενα 15χρονο ζηταει βοηθεια λοιπον ακου δεν εχεισ διπολικη δεν εχεισ ψυχωση δεν εχεισ τιποτα εχεισ τα κοινα ψυχολογικα που εχουν ολοι εισαι καλα εγγυημενα στο λεω
    ακου τωρα να δεισ τι εχεισ,εχεισ μια ψυχολογικη δυσκολια στο να κανεισ τα πραγματα που θελεισ ετσι να το βλεπεισ ακομα εισαι μικρη/ος για να σε απασχολουν αυτα μεγαλωνοντασ τα λυνεισ με τηυν εμπειρια
    τωρα σου φαινονται ολα τεραστια σιγα σιγα λυνονται αυτα ειτε γτ κανεισ τισ καταλληλεσ παρεεσ ειτε γτ κανεισ τισ καταλληλεσ κινησεισ στη ζωη δουλεια γκομενα κλπ
    και επειδη εισαι μικρη μη βιαστεισ να πεισ οτι λεω μπαρουφεσ και γενικοτητεσ γτ εσυ το ξεκινησεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    παει ενασ που ειχε ενα ζασταβα στο συνεργειο και λεει θελω να μου βαλεισ επανω 2πλεσ εξατμισεισ 2πλα τουρμπο χταποδι χοανη και προγραμμα
    ποτε να περασω να το παρω;
    σε 10 λεπτα του λεει ο μηχανικος
    ρε φιλε του λεει ο αλλοσ δεν κοβεισ τισ μαλακιεσ;
    και του απανταει ο μηχανικοσ εγω τισ αρχισα πρωτος;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Ευχαριστω όλους που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Elis δεν καταλαβαίνω την ειρωνία σου... Δεν είμαι άλλο ενα 15χρονο, οπως με χαρακτήρισες, είμαι πολυ μεγαλύτερος και δεν έγραψα εδω για να παίξω. Σε παρακαλώ λοιπόν μην ασχοληθείς ξανά αν δεν εχεις κατι να προσφέρεις στη συζήτηση.
    Για την δεύτερη γνώμη που αναφέρετε παιδια, να σας πω οτι το εχω κανει, και εκείνος με διέγνωσε με οριακή/ μεταιχμιακη διαταραχή προσωπικότητας. Τι να κανω εγώ λοιπόν τώρα? Ποιον να εμπιστευτώ? Αν και περισσότερη εμπιστοσύνη, μου εμπνέει αυτός που μου μίλησε για διπολισμό αλλά βρε παιδια εγώ δεν εχω, ούτε είχα ποτέ, το σύμπτωμα αυτο που εχω διαβάσει εδω μεσα οτι έχουν οι διπολικοί, δηλαδή να κοιμάμαι μόνο τρεις ώρες και να εχω άπειρη ενέργεια. Δεν ξέρω ειλικρινά...
    Εσύ dreamless που παρακολουθώ λίγο τα θέματα σου εχεις τέτοια συμπτώματα οταν εισαι σε φάση μανίας, δηλαδή να κοιμάσαι μόνο τρεις ώρες και να εχεις απίστευτη ενέργεια? Ούτε είχα ποτε απουσία/ μειωμένη αντίληψη της πραγματικότητας οπως ανέφερε παραπάνω το μέλος mariposa.
    Και δεν αντέχω να πάω και σε τρίτο γιατρό, διότι εκτος απο ψυχοφθόρο, εάν μου κανει άλλη διάγνωση άσχετη απο των προηγούμενων δυο, θα πάω να φουνταρω...
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Εσύ dreamless που παρακολουθώ λίγο τα θέματα σου εχεις τέτοια συμπτώματα οταν εισαι σε φάση μανίας, δηλαδή να κοιμάσαι μόνο τρεις ώρες και να εχεις απίστευτη ενέργεια? Ούτε είχα ποτε απουσία/ μειωμένη αντίληψη της πραγματικότητας οπως ανέφερε παραπάνω το μέλος mariposa.
    Και δεν αντέχω να πάω και σε τρίτο γιατρό, διότι εκτος απο ψυχοφθόρο, εάν μου κανει άλλη διάγνωση άσχετη απο των προηγούμενων δυο, θα πάω να φουνταρω...
    Μια στιγμή, περίμενε......δεν είπα ότι ντε κ σώνει όλοι οι διπολικοί όλων των τύπων κ κατηγοριών παρουσιάζουν τα ως άνω συμπτώματα..... Είπα ότο το ποιά συμπτώματα, πόσα κ σε τί βαθμό κ συχνότητα εξαρτάται από τον τύπο (Ι ή ΙΙ) του ασθενή κ τη βαρύτητα της περίπτωσης. Δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε, αν υποθέσουμε πως κάποιος είναι διπολικός δεν έχει κ αίσθηση της πραγματικότητας, αν κ πίστεψέ με κανένας διπολικός ή άνθρωπος μς ψυχική νόσο δεν αντιλαμβάνεται Ο ΙΔΙΟΣ πως έχει μειωμένη/αλλοιωμένη εικόνα της πραγματικότητας, αυτό το διαπθστώνει το περιβάλλον του (εξ ου κ οι συνεντεύξεις με το στενό συγγενικό ή φιλικό του κύκλο που πραγματοποιεί ο ψυχίατρος).
    Βέβαια είναι πιθανό να μην έχεις κ τίποτα κ να σε ταλιπωρούν τζάμπα.
    Πάντως στο ότι δεν αντέχεις να τρέχεις κ σε 3ο γιατρό το καταλαβαίνω, κ άλλα να λέει ο ένας κ άλλα να λέει ο άλλος....... Θα σε συμβούλευα να έκλεινες κάποιο ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο ψυχικής υγείας (πχ Αιγινήτειο). Απόλυτη εγγύηση δεν υπάρχει σε τίποτα, αλλά είναι οι πλέον -σε γενικές γραμμές- αξιόπιστοι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    245
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Ευχαριστω όλους που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Elis δεν καταλαβαίνω την ειρωνία σου... Δεν είμαι άλλο ενα 15χρονο, οπως με χαρακτήρισες, είμαι πολυ μεγαλύτερος και δεν έγραψα εδω για να παίξω. Σε παρακαλώ λοιπόν μην ασχοληθείς ξανά αν δεν εχεις κατι να προσφέρεις στη συζήτηση.
    Για την δεύτερη γνώμη που αναφέρετε παιδια, να σας πω οτι το εχω κανει, και εκείνος με διέγνωσε με οριακή/ μεταιχμιακη διαταραχή προσωπικότητας. Τι να κανω εγώ λοιπόν τώρα? Ποιον να εμπιστευτώ? Αν και περισσότερη εμπιστοσύνη, μου εμπνέει αυτός που μου μίλησε για διπολισμό αλλά βρε παιδια εγώ δεν εχω, ούτε είχα ποτέ, το σύμπτωμα αυτο που εχω διαβάσει εδω μεσα οτι έχουν οι διπολικοί, δηλαδή να κοιμάμαι μόνο τρεις ώρες και να εχω άπειρη ενέργεια. Δεν ξέρω ειλικρινά...
    Εσύ dreamless που παρακολουθώ λίγο τα θέματα σου εχεις τέτοια συμπτώματα οταν εισαι σε φάση μανίας, δηλαδή να κοιμάσαι μόνο τρεις ώρες και να εχεις απίστευτη ενέργεια? Ούτε είχα ποτε απουσία/ μειωμένη αντίληψη της πραγματικότητας οπως ανέφερε παραπάνω το μέλος mariposa.
    Και δεν αντέχω να πάω και σε τρίτο γιατρό, διότι εκτος απο ψυχοφθόρο, εάν μου κανει άλλη διάγνωση άσχετη απο των προηγούμενων δυο, θα πάω να φουνταρω...
    βαν κονγκ σχετικα με αυτο που με ρωτας με την απιστευτη ενεργεια και τρεις ωρες υπνο κλπ. το εχω παθει μονο δυο φορες στη ζωη μου.βασικα παιζει και να μην ειμαι διπολικη αλλα μεταιχμιακη.τουλαχιστον αυτο εχει διαγνωσει η κλινικη ψυχολογος που με παρακολουθει.παντως επειδη κ εσυ ανεφερες οτι ο αλλος γιατρος που πηγες σου διεγνωσε μεταιχμιακη, θα ηθελα να σου πω οτι αυτες οι δυο ασθενειες (μεταιχμιακη και διπολικη), μοιαζουν παρα πολυ σε συμπτωματολογια.οταν εξεθεσα στην ψυχολογο μου, τον προβληματισμο μου σχετικα με την διαγνωση του ψυχιατρου(διπολικη τυπου 2), μου ειπε να μην ανησυχω γιατι απο την κλινικη πειρα της, τα φαρμακα που παιρνουν οι διπολικοι ειναι παρομοια με αυτα που παιρνουν οι μεταιχμιακοι.
    τελικα μοιαζουν οι περιπτωσεις μας βλεπω

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. σας παρακαλω, βοηθηστε!
    By azia3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2013, 02:06
  2. βοηθήστε με παρακαλώ!
    By johnnyy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2012, 16:10
  3. σας παρακαλω βοηθηστε!
    By death19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 24-03-2012, 23:52
  4. Σας παρακαλω βοηθήστε με!!!
    By dragonpro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-06-2011, 04:11
  5. Σας παρακαλώ βοηθήστε με...
    By Love_Sorrow in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2007, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •