για ποιο λόγο ζείτε? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    favvel
    Guest
    όχι η γιατρός που πάω είναι καλή..έχω αλλάξει πολλούς γιατρούς..ο τελευταίος μου είναι αυτός που με βοήθησε με τα φάρμακα και τώρα αυτή που πάω είναι η πρώτη που είχα και πιστεύω θα με βοηθήσει ψυχοθεραπευτικά..αλλά χρόνια παλεύω με τα ψυχολογικά,έχω κουραστεί..δεν πιστεύω και πολύ στην ψυχοθεραπεία γιατί είναι χρονοβόρα και δεν έχω υπομονή και πέρα απ'αυτό είναι και πολυδάπανη..δίνεις και πολλά χρήματα που κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να είναι τόσα..έχουμε ξοδέψει τόσα χρήματα σε γιατρούς που δεν ξέρω αν έπρεπε,ή αν έχει νόημα όλο αυτό..το ιατρικό κομμάτι θεραπεύτηκε όπως λέει και ο γιατρός μου και το καταλαβαίνω αφού δεν έχω πια πλάκωμα και έχω φυσιολογικά συναισθήματα,αλλά παραμένει ο προβληματικός τρόπος σκέψης μου που δεν με πάει μπροστά..κι αυτό θέλει πολύ χρόνο για να αλλάξει..χρειάζεται είτε η δική μου θέληση γι'αυτό είτε να μου γίνει ένα κλικ..

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ζω γιατι μου δοθηκε αυτη η ευκαιρια , το δωρο της ζωης..Και οσο μπορω ειμαι χρησιμη , οσο μπορω θα ρουφαω ευτυχια , θα δεχομαι και την αποτυχια και την απορριψη , θα βλεπω τον ηλιο , θα μυριζω και θα ακουω την βροχη , θα απολαμβανω ενα καλο φαγητο , μια καλη ταινια , ενα βιβλιο , μια μοναχικη βολτα με το αυτοκινητο , το γελιο , τον ερωτα , την αγαπη οπου μου δινεται , μια μπυρα κλπ κλπ κλπ.. Λογοι υπαρχουν πολλοι οπως βλεπεις , αρκει η ψυχη να ειναι ανοιχτη ακομα και στα μικρα πραγματα τα οποια τελικα ειναι και τα πιο ουσιαστικα.
    ρε οποιο θέμα και να ανοίξω βλέπω εσένα,αφού όλη σου η ζωή είναι εδώ μέσα , ποτε προλαβαίνεις να τα κανεις όλα αυτά? xa

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Stafidas View Post
    ρε οποιο θέμα και να ανοίξω βλέπω εσένα,αφού όλη σου η ζωή είναι εδώ μέσα , ποτε προλαβαίνεις να τα κανεις όλα αυτά? xa
    Ναι μου δινουν και μισθο και ενσημα εδω μεσα χα χου!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Eγώ ζω γιατί αγαπώ τους γονείς μου και θέλω να τους βλέπω τους αγαπώ πραγματικά. Είναι ευλογία από τον Θεό να έχεις κάποιον να αγαπάς και ένα σπίτι να μείνεις.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    η ζωη ειναι ενα δωρο.τα δωρα δεν μπορεις να τα γυρισεις πισω

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εγω πριν καποια χρονια θα σου λεγα οτι ζω για τον ερωτα ..για αυτο το μοναδικο συναισθημα που σε κανει να νιωθεις την ευτυχισμενος ...το νοημα της ζωης μ ηταν αυτο μονο γελουσα κ εκανα ονειρα με τον αμθρωπο μ μεχρι να με χωρισουν οι γονεις..μετα επεσα σε βαρια καταθλιψη και χρονια τωρα παλευω με κρισεις πανικου αγχος καθημερινο και δεννιωθω τιποτε τωρα εκτος απο μισος θλιψη και απογοητευση ...

  7. #37
    favvel
    Guest
    δλδ πιστεύεις στον έρωτα ή στην αγάπη των γονιών?τι είναι πιο αληθινό?ή μήπως τπτ απ'τα δύο δεν υπάρχει?ή είναι ανάλογα την περίπτωση?
    γιατί σε χώρισαν οι γονείς?αυτό δεν το καταλαβαίνω..κρίμα πάντως..στη δική σου την περίπτωση πάντως ο έρωτας ήταν πιο αληθινός και πιο δυνατός απ'την αγάπη των γονιών..
    κι εγώ κάπως έτσι ήμουνα παλιά και ήμουνα πιο κοντά με τον εαυτό μου πιο φυσιολογική..τώρα έχω γυρίζει σε θέμα ωριμότητας πίσω..έχω πάει πίσω..έχω γυρίσει στην παιδική ηλικία όπου είσαι παιδί(αν και τόσων χρονών γαϊδούρι πια)που αναζητά την προστασία των γονιών για να μην πάθει κανά κακό απ΄τον έξω κακό κόσμο!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    εγω ζω γιατι με γεννησε η μανα μου!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #39
    favvel
    Guest
    χαχααααα!!!έλα αλήθεια?κι εγώ που νόμιζα ότι φύτρωσες!πάντως άμα με ψάξω θα βρω κι εγώ ρίζες..έχω βγάλει ρίζες!
    δεν περίμενα τέτοια απάντηση..αλλά δεν έχω να απαντήσω κάτι σ'αυτό..είναι αποστομωτικό!
    και η υπογραφή σου δεν περίμενα να είναι τοιαύτη..έχω ένα τετράδιο με αυτή τη λεζάντα και ανάλογη ζωγραφιά απ'έξω!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    χαχααααα!!!έλα αλήθεια?κι εγώ που νόμιζα ότι φύτρωσες!πάντως άμα με ψάξω θα βρω κι εγώ ρίζες..έχω βγάλει ρίζες!
    δεν περίμενα τέτοια απάντηση..αλλά δεν έχω να απαντήσω κάτι σ'αυτό..είναι αποστομωτικό!
    και η υπογραφή σου δεν περίμενα να είναι τοιαύτη..έχω ένα τετράδιο με αυτή τη λεζάντα και ανάλογη ζωγραφιά απ'έξω!
    μου φαινεται η πιο ρεαλιστικη απαντηση ισως επειδη δεν εχω αλλο λογο να πω στην ερωτηση σου οσο για την υπογραφη μου καπου το ακουσα και μου φανηκε αστειο!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου εγω ζω για το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια,ειναι φανερο οτι δεν αγαπας τον εαυτο σου ο περισσοτερος κοσμος δεν αγαπαει τον εαυτο του,Ουτε εγω παρα πολυ ομως κ εγω θελω να ζησω για να πραγματοποιησω τα ονειρα μου την δημιουργια οικογενειας,εσενα ποια ειναι τα ονειρα σου?Ζησε για αυτα κ ξεχασε εδω κ τωρα την αυτοκτονια!Η αυτοκτονια ειναι αμαρτια κ δειλια κ πρεπει να παλεψεις,Καλο ειναι να μιλησεις στους δικους σου για το πως νιωθεις ολα οσα λες με παραπεμπουν σε συμπτωματα καταθλιψης,ειναι αναγκαιο να απευθυνθειςσε ενα ειδικο,Καλη δυναμη κ γεμισε την ζωη σου με λιγους κ καλους ανθρωπους!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 26-10-2014 at 04:40.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Macgyver;510186]Aααααα , το αιωνιο ερωτημα ! να ζει κανεις η να μη ζει ? ( Σαιξπηρ ) . Και ο Σοφοκλης διατυπωσε μια αποψη ' το να μην εχεις γεννηθει . ειναι η μεγαλυτερη ευλογια ' . Ειναι ομως ετσι ? δεν υπαρχουν μετρησιμες αξιες , ποιοτητα η ποσοτητα . Η ζωη ειναι απροβλεπτη , ενιοτε δυστυχης , ενιοτε ευτυχης . Κυριως υπερτερει το δυστυχης , με διαλειμματα ευτυχιας . Και ομως , για καποιον λογο ειμαστε εδω , τον λογο δεν το ξερω , μιας και υπαρχει μεγαλη δυστυχια στον κοσμο , μακαρι να μπορουσαμε να ρωτησουμε τον Μεγαλο ! η ζωη ειναι αυτη που εχουμε , και πρεπει να την ζησουμε με τον καλυτερο τροπο . που πολλακις δεν το καταφερνουμε . Αξιζει λοιπον κανεις να ζει ? αξιζει , αν το δει σαν προκληση . Και η ζωη ειναι μικρη . Η υπερτατη δυναμη στο συμπαν δεν ειναι ο μαγνητισμος , ουτε η πυρηνικη , ειναι η αγαπη . Αν αγαπας και σαγαπουν , εισαι πληρης . Τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες . Ενταξει , και κανα φραγκο δεν βλαπτει !!! αλλα στην Αφρικη , υποτιθεμενη τριτη χωρα , οι ανθρωποι ειναι πιο ευτυχεις απο τον λεγομενο ' πολιτισμενο ' κοσμο . Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο .

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εγω ημουν πραγματικα ευτιχισμενη μ αυτον τον ανθρωπο με λατρευε τον λατρευα κ ταιριαζαμε απολυτα ηθελε να παντρευτουμε ..ημουν.ομως ανηλικη κ χωθηκαν.οι.γονεις κ μας διελυσαν γιατι ηταν μεγαλυτερος μου .απο τοτε ζω με κατθλιψη κ κρισεις πανικου..με κατεστρεψαν με λιγα λογια ..αυτος ο ανθρωπος μ αγαπουσε πιο πολυ απ την ιδια μ την οικογενεια νιωθω μιση χωρις αυτον την ζωη μ αδεια κ χωρις κανενα νοημα ..απο την απολυτη ευτυχια και πληροτητα χαρα κ ηρεμια περασα σε μονιμο αγχος κ καταθλιψη ..δεν γελασα ποτε αληθινα ξανα ..

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    giorgo panou το νόημα δλδ είναι να αγαπάς και να ζεις τη ζωή μέχρι το πετσί σου για να την καταλαβαίνεις,να καταλαβαίνεις το χρόνο που περνάει και να μην προσκολάσαι σε μικρά,ανούσια και ευτελή πράγματα..συμφωνώ αν και όταν οι άνθρωποι αναλώνονται σε ανούσια πράγματα δεν το καταλαβαίνουν ότι είναι ανούσια και μάλιστα τους δίνουν και χαρά..ίσως για τον καθένα η ευτυχία βρίσκεται σε διαφορετικά μέρη..έχει να κάνει δλδ και με την αντίληψη του καθενού..

    Diana το πιο λογικό είναι να ζούμε μία φορά..Γιατί αν ζούμε κι άλλες ζωές είτε σε αυτόν είτε σε άλλους κόσμους μετά απ'αυτήν εδώ, θα έπρεπε να θυμόμαστε την προηγούμενη ζωή μας για να έχει κάποιο νόημα η συνέχεια της ζωής μας στον καινούργιο κόσμο..

    σάκη,και πώς ζούσε ο ξένος του καμύ?δεν το'χω διαβάσει..

    mnimonio αυτοί είναι καλοί λόγοι για να ζει κανείς όταν τα'χει καλά με τον εαυτό του..όταν είσαι ευχαριστημένος απ'τον εαυτό σου,την εμφάνισή σου και το μυαλό σου,μπορείς να χαρείς την κάθε στιγμή..για παράδειγμα δεν μπορώ να χαρώ μια ταινία γιατί βαριέμαι να την παρακολουθήσω και γιατί έχω στο μυαλό μου το φαγητό και γιατί δεν καταλαβαίνω και τι λέει,χάνω τους διαλόγους..χάνω πολλά πράγματα ακόμα και στην καθημερινότητά μου όταν μιλάω με έναν άνθρωπο,χάνω αυτά που μου λέει..με λίγα λόγια έχω χαζέψει λίγο..το ίδιο ισχύει και με τα βιβλία..κάθομαι να διαβάσω και στο επόμενο λεπτό έχω σηκωθεί..δεν μπορώ να απολαύσω τπτ..δε με βοηθάει και το μυαλό μου δε με βοηθάει και η υπομονή που δεν έχω..

    aeolous θα ήθελα ο κόσμος να ήτανε παράδεισος..δε συμβιβάζομαι με το λιγότερο που είναι ο κόσμος μας..εκτός κι αν ο παράδεισος είναι κάπου κρυμμένος μέσα σε αυτόν τον κόσμο και δεν τον έχω βρει ακόμα..θα ήθελα να μην είναι αυτοί οι κανόνες της ζωής,να μην υπάρχει η τροφική αλυσίδα που είναι άδικη..έχει κολήσει το μυαλό μου και λέω όλο τα ίδια αλλά δεν μπορώ αλλιώς..δεν μπορώ να τον καταλάβω και μου'ρχεται να φουντάρω
    Φαβελ θα διαφωνήσω με τα παραπανω λογια σου! ¨) ,συγχωραμαι αλλα νιωθω πως κι εσυ κατά βαθους ,με πιο ηρεμη σκεψη θα διατύπωνες αλλιως το ιδιο θεμα ¨), δε λογοκρινω ¨)χαχα, απλα! νομιζω πως εισαι ατομο με βαθος στην σκεψησου, πως εχεις μορφοση κι γνωσεις!¨) .
    όπως γνωρίζεις φαβελ η κοινωνια δεν είναι οι "αλλοι", δεν είναι το "ειστε" αλλα το "ειμαστε", η κοινωνια διαμορφώνεται και από τις δικες σου πραξεις δεν είναι κατι το ξεκαρφοτο από εμας, προκυπτει από εσενα για!! εσενα!! αρα εισαι -ειμαστε ολοι μας υπευθηνει για το αποτελλεσμα αυτης , συμφωνεις?
    Φαβελ! λυπάμαι για την κακη διαθεση που εχεις, όπως κι για την μελαγχολια που περνας, όμως εχεις αυτογνωσια! ξερεις τι παιζει με την "παρτυσου" φανταζομαι ε? δλδη το τις πταιει που σε "παιρνει" από κατω ευκολα ε? απλα ,νομιζω οτι εισαι κι αδικη αλλα συναμα κι ατολμει στο να δρασεις προς την αλλαγη αυτου που σε τυραννα! Φαβελ συγχωραμε για την κριτικη μου προς εσενα κι για την "διαγνωση" ¨)¨),αλλα εδώ στο φορουμ εκτιθομαστε εφόσον ζητάμε καποια γνωμη ε? παντως τα λεω από αγαθη κινητρα! κι από ενδιαφερον για την γαληνη της ψυχης σου!!¨)
    Φαβελ για να αγαπήσεις! ,για να αγαπηθείς! ορθων είναι κατά εμε πρωτα να "ΑΓΑΠΗΣΕΙς" τον εαυτοσου! να φροντησεις το κορμι σου και να νοιαστείς για την ψυχη σου! δλδη να συνεχισεις όπως καλα κανεις την γυμναστικη! αλλα πιο πολύ!¨),να ξεκουραζεις κι να απαληνεις το πνευμασου - οσο μπορεις φυσικα- από κακες σκεψεις! μετα να ασχοληθείς με την εμφανησησου! όχι για τα ματια ενός ανδρος ,αλλα για τα δικασου!!! πρωτα από όλα, να κοιτας τον καθρεπτη κι να χαμογελας με την ομορφιασου! μπορει να ακούγετε υπερβολικο όπως το λεω κι σορρυ, αλλα ενοω να ντυθείς ομορφα κι τεριαστα με το σωμασου, να περιποιηθεί ακομα πιο πολύ από οσο συνηθίζεις το προσωπο σου,τα μαλακιασου κι γενικα την "εικονασου" διοτι είναι καθικον σου προς τον εαυτοσου να το κανεις, εισαι γυναικα κι δεν είναι ντροπη!! μα ουτε κι "ψωνιστικο" το να αναζητεις την ομορφια σου!! θα σου φερει αυτοπεπηθεση με τον καιρο!! κι σημειωνω οτι δεν είναι αναγκη να εισαι κορμαρα!! ουτε κι να εχεις το πιο κουκλιστικο προσωπο για να νιωσεις καλα!! είναι λαθος αυτό!! να νομιζεις οτι μονο οι κουκλαρες εχουν δικαιωμα στην φρωντιδα!! κι οι κοπελες που εχουν παραπανισια κιλα πρεπει να ντυνοντε ομορφα, να περιπιουντε κι να ασχολουντε με την εμφανηση τους!! ετσι δεν είναι??
    όταν λοιπον δεις ποσο μπορεις να ομορφινεις τον εαυτοσου, οταν ασχοληθείς με την σκεψησου!! θα δεις που μονομιάς θα αρχησουν να σε ποθουν !!να σε αναζητουν και για φιλια κι για ερωτα!! πρωτα όμως θα πρεπει ΕΣΥ!! ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙς ΤΗΝ ΦΑΒΕΛ!! διοτι με το αντιθετο πως θα μπορέσεις να αγαπήσεις καποιον αλλον? ε? αν δεν αγαπας πρωτα εσενα?? είναι σαν να απετω από καποιον που φιλοξενω στο σπιτιμου να είναι καθαρος με αυτό ενώ , εγω, να εχω το σπιτιμου αχουρι!!¨), λογικο θα είναι κι ο φιλοξενούμενος να το βρωμισει!! ε?
    Φαβελ θαρρω πως εχεις την γνωση κι τον τροπο για όλα αυτά!! θαρρω πως μπορεις να τα κανεις!!απλα - νομιζω- οτι λυπει το κινητρο κι η τολμη για να το κανεις!! αξίζεις όμως να προσπαθήσεις!!διοτι αξίζεις κι τα αγαθα αυτης της προσπαθειας!! ετσι δεν είναι? κι μην "ταπινωνεις" το "δωρο" της ζωης!!! σε θερμοπαρακαλώ!! φαντασου τα παιδακια που εχουν λιγες μερες ζωης!! λογο καποιας βαριας ασθενειας!! κι όμως τολμουν να ζουν!! δεν παραταν την ζωη!! παιζουν, γελουν!!! ενώ ξερουν πως σε λιγες μερες θα παιθανουν!! είναι μεγαλη η τυχη που εχεις να εισαι υγειες !! η ζωη -κατά την γνωμημου παντα- δεν είναι μονο φαγητο!!,βολτες στο παρκο κατω από τον ηλιο, κι σεξ με οποιον λαχη, ! αυτά τα κανει κι ενας σκυλος!! χιχι,¨), η ζωη είναι κι πνευματικες εμπειριες!! είναι τα συναισθηματα που μπορούμε να νιώσουμε !!!! ας μην την "προσβαλουμε" αυτή την τυχη που εχουμε να ζουμε !! το λεει με ομορφο κι τραχι λογο ο καβαφης !!"
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
    μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
    μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
    Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
    γυρίζοντας συχνά κι εκθέτοντάς την
    στων σχέσεων και των συναναστροφών
    την καθημερινήν ανοησία,
    ώσπου να γίνει σα μια ξένη φορτική

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ανχος λογο Στρατου
    By giannis250 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 21-08-2014, 02:08
  2. Δως μου λογο να σωθω
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-2013, 02:00
  3. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 13:50
  4. ΠΩΣ ΖΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2007, 19:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •