για ποιο λόγο ζείτε? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    favvel
    Guest
    τι ωραία λόγια!!παρόλο που ο εαυτός μου είναι η επιτομή της αντίδρασης μου άρεσαν πολύ τα λόγια σου και θα έλεγα ότι συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος..
    δυστυχώς δεν έχω καμιά σπουδαία μόρφωση ούτε γνώσεις..από τα 18 μου έχω μείνει στάσιμη πνευματικά,δεν έχω εξελιχθεί,κουβαλάω τις ίδιες ιδέες,τα ίδια μυαλά και οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες καθότι δεν μπορώ να διαβάσω εύκολα ένα βιβλίο,να παρακολουθήσω μια εκπομπή ή μια διάλεξη ή να δω μια ταινία..

    Δεν αντιλέγω..η κοινωνία είναι το σύνολο των ανθρώπων και όταν πάσχει ένα μέρος της επηρεάζει και το σύνολο με την αρρώστια του και την αρνητική του ενέργεια..όπως και στην οικογένεια..όταν ένα μέλος είναι προβληματικό,έχει κατάθλιψη ή είναι επιθετικό επηρεάζει και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας..
    Και ναι στα μέτρα τα ανθρώπινα όσο περνάει απ'το ανθρώπινο χέρι μας δλδ διαμορφώνουμε την κοινωνία που ζούμε όλοι μαζί..
    Όμως όταν αναφερόμουν στον παράδεισο δεν εννοούσα ότι παράδεισος για μένα θα ήταν μια κοινωνία διαφορετική,με καλύτερους ανθρώπους για να μπορώ κι εγώ να είμαι καλά..(οπότε με αυτόν τον τρόπο θα έβγαζα τον εαυτό μου απ'έξω και θα έριχνα το φταίξιμο στους άλλους ανθρώπους..όχι δε ρίχνω το φταίξιμο στους ανθρώπους!)εννοούσα ένα κόσμο απ'την αρχή καμωμένο με διαφορετικούς νόμους πιο δίκαιους..ρίχνω το φταίξιμο στο θεό που τον κατασκεύασε..πάντα το έκανα αυτό..δικαιολογώ τους ανθρώπους και κάθε μορφή ζωής εδώ στη γη γιατί μας θεωρώ όλους θύματα μιας ανώτερης δύναμης που καθορίζει το μυαλό μας και την τύχη μας..δε θεωρώ ότι έχουμε και πολλά περιθώρια αυτόβουλης-ελεύθερης επιλογής..κατά κάποιον τρόπο οι επιλογές μας είναι περιορισμένες,κινούνται σε στενά πλαίσια και καθορίζονται από την αντίληψή μας για τα πράγματα και η αντίληψή μας με τη σειρά της εξαρτάται από το dna που κουβαλάμε αλλά και από την παιδεία που έτυχε να λάβουμε στη συγκεκριμένη εποχή που έτυχε να ζούμε..

    Έχεις δίκιο..κάπου έχω κολήσει και είμαι άτολμη στο να αλλάξω την πορεία της ζωής μου..κάτι με κρατάει..νομίζω ότι αυτό που με κρατάει είναι το ότι έχω απομυθοποιήσει κάθετί που δίνει ζωή στον άνθρωπο και κίνητρο..κάθε λόγο για να ζει κανείς τον έχω απομυθοποιήσει..κατά κάποιον τρόπο κοροϊδεύω όποιον βρίσκει νόημα σε κάτι..λέω από μέσα μου"κούνια που σε κούναγε καημένε!" πχ έστω ότι κάποιος γιατρός βρίσκει θεραπεία για τον καρκίνο..λέω από μέσα μου"καημένε μου και τι νόημα έχει αυτή η θεραπεία?αφού οι αρρώστειες πάντα υπήρχαν στον άνθρωπο και αν θεράπευσες εσύ τον καρκίνο και τι μ'αυτό?δόξα τω θεώ από αρρώστειες η φύση φροντίζει να μας τις προσφέρει πλουσιοπάροχα!μια τρύπα στο νερό έκανες..αν κάποιος δεν πεθάνει από καρκίνο θα πεθάνει από μια καινούργια αρρρώστεια"και ο κατάλογος δεν σταματά με τις αρρώστειες..θέλω να πω ότι τα πάντα,η κάθε προσπάθεια για να δώσει κάποιος νόημα στη ζωή του μου φαίνεται μάταιη..
    Εδώ βλέπεις κάποιος χτίζει ένα σπίτι με κόπο και ιδρώτα,έρχεται μια θεομηνία,μια πλημμύρα και του το κάνει ναυάγιο..
    Το ίδιο και με την εμφάνιση που ανέφερες κι εσύ..εγώ παράτησα τον εαυτό μου γιατί κουράστηκα με την περιποίηση συνέχεια..και τι νόημα έχει?τώρα πια όλες λίγο πολύ ασχολούνται με την εμφάνισή τους..όλες είναι λίγο πολύ όμορφες..που σημαίνει ότι έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός για να βρει κάποια σύντροφο και να τον κρατήσει και λόγω αυτού του ότι είναι όλες όμορφες αλλά και λόγω του ότι ζούμε σε μεγαλουπόλεις και όχι σε κλειστές κοινωνίες όπως χωριά όπου ο άντρας δεν είχες και πολλές γνωριμίες με κοπέλες..και οι όμορφες του χωριού ήτανε λίγες οπότε και η πιθανότητα να απιστήσει ο άντρας ήτανε μικρή..υπάρχει ανταγωνισμός δλδ και έχω βγει απ'αυτό το κυνηγητό..
    Θα μου πεις τώρα να το κάνω για τον εαυτό μου και όχι για να βρω άντρα..η αλήθεια είναι ότι δε με ενδιαφέρει και πολύ ο εαυτός μου και αυτό φαίνεται απ'τον τρόπο ζωής μου..οπότε αν θα πρόσεχα την εμφάνισή μου θα το έκανα μόνο για χάρη κάποιου άντρα..

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φαβελ! εισαι ανθρωπος με αισθηματα ομορφα! οπου μπορει καπωτες να μην βρηκαν τα καταλληλα συναισθηματα! από αλλους, να σε προδωσαν!! ξερω, πονα πολύ!! γεμιζει με πικρα την καρδια !! αλλα δεν πρεπει να σε αποτρεπει από την "ελπιδα"!! η ελπιδα οτι εκει εξω υπαρχουν ανθρωποι που θα αναγνωρισουν την αξια σου, ανδρες που θα ερωτευθουν ολοκληροτικα εσενα!! κι το σωμασου κι την ψυχησου!! υπαρχουν!!!! όπως κι φιλιες!! που θα τρεξουν να ρθουν στο πλαι σου σαν τους εχεις αναγκη!! υπαρχουν ατομα εκει εξω ανταξια των δικων σου συναισθηματων!! όμως για να μπορέσεις να τα ξανα κερδισεις όλα αυτά θα πρεπει να πας μεθοδικα, δλδη να πλασεις από την αρχη παλυ τον εαυτο σου, να αγαπήσεις το σωμα κι το πνευμασου!! να τα ξανα καλλιεργησεις ,θα πρεπει να προσπαθήσεις όμως ,να μην το βλέπεις αγγαρια¨), κι μετα θα ερθουν διπλα σου , θα βρεις παλυς κι τα αγαθα που θες, αλλα κι το νοημα ολων αυτων!!
    σχετικα με το παραδιγμα που λες με το θεμα των ανδρων στις πολεις κ.α. μπορει να εχεις δικιο αν το βλέπεις απαισιοδοξα, όπως δυστυχως κανεις κι με τα αλλα που λες πιο πριν, αυτό πρεπεινα αλλαξεις, κατά την γνωμημου ολο αυτό είναι το πρόβλημα , οτι τα βλέπεις εξ αρχης τα πραματα με λαθος πλευρα!! , λυπάμαι για οτι συμβαινει στην ζωη σου! αλλα δεν σου αξιζει!! εχεις να λαβεις αλλα κι να προσφερεις ομορφα αισθηματα!! εχεις να δωσεις κι να πλασεις αναμικτα συναισθηματα!! όμως θα πρεπει να "παλεψεις" πρωτα με τον εαυτοσου κι μετα με του γυρο!!
    οσο για την κοινωνια που λες, παλυ δε συμφωνω!! χιχιχι, μαλον σε πολλα σου παω κοντρα ε??¨)σορρυ, αλλα δεν θα ειχε νοημα αν λεγαμε τα ιδια ε? μπορει όμως να εχουμε παρομιες "συνεφιες" στην ψυχη μας¨),συνεχιζω λοιπον κι λεω οτι μπορούμε να αλλαξουμε την κοντινημας κοινωνια, να αλλαξουμε εστω τα τριγυρο μας, αλλα κι να μην μπορούμε αρκει να προσπαθήσουμε!!! εσυ? γτ. δεν τολμας? ακομα κι να χασεις θα εχεις την¨" τιμη της μαχης" κερδισμενη!!!!!ε?
    φαβελ , τα οσα σου λεω ισως φανουν γραφικα από καποιους, όμως θα στο πω!!! αυτό που αναζητάς στο θεμα του ερωτα για παραδηγμα δεν πρεπει να το ψαξεις εκει που το ψαχνες ισως πριν!! αληθεια γτ. να σε λυπει οτι μπορει καποιος ανδρας να μην σε ποθει εσενα λογο του οτι υπαρχουν ομορφότερες??? γτ/?αντίθετα να χαιρεσαι!!¨)¨), μα τι να τον κανεις αυτόν τον ανδρα διπλασου αμα το μονο που κυνηγα σε μια γυναικα είναι αυτά που φτανουν τα χερακια του??? τι να τον κανεις εάν τα αισθηματα του "γεμιζουν" μονο με τα οσα μπορει να εχει σε εικονες!!! ε?? , αληθεια δεν θα ηθελες καποιον που να σε θελει για την μοναδικοτιτα του χαρακτήρα σου? ε? να σε ποθει για το ομορφο χαμογελο σου, για τα οσα μπορει να ζει στην αγγαλιασου ?
    κατι παρομοιο θα υπαρχει κι σε φιλους, αλλα κι σε πραγματα, όπως το ποσο σε γεμιζει ένα επαγκελμα, η μια πνευματικη περιπετια!~!
    αληθεια, είναι πολύ κριμας να τα παρατα μια κοπελα με "ψαγμενη" ζωη όπως εσυ!!!

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φαβελ! εισαι ανθρωπος με αισθηματα ομορφα! οπου μπορει καπωτες να μην βρηκαν τα καταλληλα συναισθηματα! από αλλους, να σε προδωσαν!! ξερω, πονα πολύ!! γεμιζει με πικρα την καρδια !! αλλα δεν πρεπει να σε αποτρεπει από την "ελπιδα"!! η ελπιδα οτι εκει εξω υπαρχουν ανθρωποι που θα αναγνωρισουν την αξια σου, ανδρες που θα ερωτευθουν ολοκληροτικα εσενα!! κι το σωμασου κι την ψυχησου!! υπαρχουν!!!! όπως κι φιλιες!! που θα τρεξουν να ρθουν στο πλαι σου σαν τους εχεις αναγκη!! υπαρχουν ατομα εκει εξω ανταξια των δικων σου συναισθηματων!! όμως για να μπορέσεις να τα ξανα κερδισεις όλα αυτά θα πρεπει να πας μεθοδικα, δλδη να πλασεις από την αρχη παλυ τον εαυτο σου, να αγαπήσεις το σωμα κι το πνευμασου!! να τα ξανα καλλιεργησεις ,θα πρεπει να προσπαθήσεις όμως ,να μην το βλέπεις αγγαρια¨), κι μετα θα ερθουν διπλα σου , θα βρεις παλυς κι τα αγαθα που θες, αλλα κι το νοημα ολων αυτων!!
    σχετικα με το παραδιγμα που λες με το θεμα των ανδρων στις πολεις κ.α. μπορει να εχεις δικιο αν το βλέπεις απαισιοδοξα, όπως δυστυχως κανεις κι με τα αλλα που λες πιο πριν, αυτό πρεπεινα αλλαξεις, κατά την γνωμημου ολο αυτό είναι το πρόβλημα , οτι τα βλέπεις εξ αρχης τα πραματα με λαθος πλευρα!! , λυπάμαι για οτι συμβαινει στην ζωη σου! αλλα δεν σου αξιζει!! εχεις να λαβεις αλλα κι να προσφερεις ομορφα αισθηματα!! εχεις να δωσεις κι να πλασεις αναμικτα συναισθηματα!! όμως θα πρεπει να "παλεψεις" πρωτα με τον εαυτοσου κι μετα με του γυρο!!
    οσο για την κοινωνια που λες, παλυ δε συμφωνω!! χιχιχι, μαλον σε πολλα σου παω κοντρα ε??¨)σορρυ, αλλα δεν θα ειχε νοημα αν λεγαμε τα ιδια ε? μπορει όμως να εχουμε παρομιες "συνεφιες" στην ψυχη μας¨),συνεχιζω λοιπον κι λεω οτι μπορούμε να αλλαξουμε την κοντινημας κοινωνια, να αλλαξουμε εστω τα τριγυρο μας, αλλα κι να μην μπορούμε αρκει να προσπαθήσουμε!!! εσυ? γτ. δεν τολμας? ακομα κι να χασεις θα εχεις την¨" τιμη της μαχης" κερδισμενη!!!!!ε?
    φαβελ , τα οσα σου λεω ισως φανουν γραφικα από καποιους, όμως θα στο πω!!! αυτό που αναζητάς στο θεμα του ερωτα για παραδηγμα δεν πρεπει να το ψαξεις εκει που το ψαχνες ισως πριν!! αληθεια γτ. να σε λυπει οτι μπορει καποιος ανδρας να μην σε ποθει εσενα λογο του οτι υπαρχουν ομορφότερες??? γτ/?αντίθετα να χαιρεσαι!!¨)¨), μα τι να τον κανεις αυτόν τον ανδρα διπλασου αμα το μονο που κυνηγα σε μια γυναικα είναι αυτά που φτανουν τα χερακια του??? τι να τον κανεις εάν τα αισθηματα του "γεμιζουν" μονο με τα οσα μπορει να εχει σε εικονες!!! ε?? , αληθεια δεν θα ηθελες καποιον που να σε θελει για την μοναδικοτιτα του χαρακτήρα σου? ε? να σε ποθει για το ομορφο χαμογελο σου, για τα οσα μπορει να ζει στην αγγαλιασου ?
    κατι παρομοιο θα υπαρχει κι σε φιλους, αλλα κι σε πραγματα, όπως το ποσο σε γεμιζει ένα επαγκελμα, η μια πνευματικη περιπετια!~!
    αληθεια, είναι πολύ κριμας να τα παρατα μια κοπελα με "ψαγμενη" ζωη όπως εσυ!!!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ζω προσπαθωντας να μαθω πως θα ειναι η επομενη ζωη μου.

  5. #50
    favvel
    Guest
    giοrgo panou...τα λες τόσο ωραία!αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα ωραία είναι και αληθινά!πάντως σε πολλά έχεις δίκιο κι έχεις πέσει μέσα..
    όπως σ'αυτό που λες στην αρχή..ότι τα συναισθήματά μου δε βρήκαν την ανταπόκριση που περίμενα..βρήκαν σε τοίχο..γνώρισα έναν άνθρωπο που μου άλλαξε όλη τη ζωή προς το χειρότερο..από τότε που τον γνώρισα έχω μείνει στάσιμη..σα να μου έκοψε τα φτερά,μου πήρε όλον τον αέρα να μην μπορώ να ανασάνω..έχουν περάσει χρόνια από τότε,έχω επανέλθει με τη βοήθεια φαρμάκων στο μεγαλύτερο μέρος αλλά όχι τελείως..έχουνε μείνει ας πούμε υπολείμματα..

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μιλάς σαν να ξέρεις τον άλλον που έχεις απέναντί σου και του μιλάς..σα να τον ψυχολογείς..
    Όμως θα σε ρωτήσω..πώς ξέρεις ότι αξίζω κάτι καλύτερο?μια ζωή καλύτερη?έναν άντρα και φίλους καλύτερους?αφού εγώ όταν τον γνώρισα εκείνον ας πούμε πήγαινα γυρεύοντας..ήταν παράξενος άνθρωπος κι εμένα μ'έφαγε η περιέργεια..αλλά και δεύτερη ζωή να είχα πάλι θα τον γνώριζα..δεν το'χω μετανιώσει..
    Γενικά αυτό το θέμα με την αξία των ανθρώπων πάντα με μπέρδευε..πιστέυω ότι δεν αξίζει κανείς περισσότερο από κάποιον άλλον..δλδ πχ αυτός που με πλήγωσε δεν το έκανε επειδή δεν άξιζε σαν άνθρωπος απλά ήταν διαφορετικός από μένα και ίσως δεν ταιριάξανε οι ψυχές μας..δεν είναι θέμα αξίας αλλά θέμα ταιριάσματος..
    Ακόμα και το γεγονός ότι αυτός μπορεί να κοίταζε μόνο την εμφάνιση σε μια κοπέλα,(λέμε τώρα..δεν έχω καταλήξει ότι έκανε αυτό ο συγκεκριμένος)αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει..απλά εκπέμπει σε διαφορετικά μήκη κύματος από ότι εγώ,έτσι ώστε να μην μπορούν να συναντηθούν οι συχνότητές μας..

    Τέλος θα ήθελα να σου πω ότι χάρηκα πολύ που μου αφιέρωσες τόσο χρόνο(όπως και οι άλλοι)με τις απαντήσεις σας..χαίρομαι όταν κάποιος μου δίνει σημασία..αυτό σημαίνει πως η φωνή μου δεν είναι ανύπαρκτη ούτε βρίσκει τοίχο!

    Αυτό με το επάγγελμα που λες προς το τέλος..το έχω πάρει απόφαση ότι δεν θα βρω ένα επάγγελμα που να με γεμίζει γιατί δεν μπορώ να του αφιερώσω το χρόνο που χρειάζεται για να το φτάσω και να με φτάσει κάπου ψηλά..θα κάνω ένα επάγγελμα χαμηλότερων προσδοκιών..ήδη έχω ξεκινήσει να παρακολουθώ ένα ιεκ που σημαίνει ότι άφησα τη σχολή μου..δεν μπορώ να πω ότι με γεμίζει και πολύ αυτό που κάνω..δεν είναι ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά απ'το ολότελα καλό είναι κι αυτό..
    Πνευματική περιπέτεια είχα στη ζωή μου και ίσως γι'αυτό τώρα η ζωή μου φαίνεται τόσο άνοστη..γιατί ζω κάτι κατώτερο,πιο άγευστο και πιο πεζό από αυτό που είχα ζήσει κάποτε..αλλά πρέπει να ζήσω..κι ας έχω αυτήν την αίσθηση της πεζότητας..

    stefamw με ποιον τρόπο αυτή ζωή σου εδώ σου δείχνει πώς θα είναι η επόμενη?είσαι σίγουρος ότι θα υπάρχει επόμενη ζωή δλδ?

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    H ζωή είναι ωραία, έχει τα υπέρ και τα κατά της όπως κάθε τι στον κόσμο. Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις που πιστεύω ότι ακόμα και αν είχες 10 ζωές να ζήσεις δε θα προλάβαινες να τα κάνεις.

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φαβελ , εισαι ευγενικη κι με καλο λογο, αλλα δεν είμαι ουτε ειδικος ουτε κι γνωστικος! δεν ξερω από μεθόδους ψυχοθεραπείας παρα μονο από την πλευρα του πελατη!¨),χαχα. απλα, προσπαθω να μπαινω στην θεση με οσο πιο ησυχο τροπο!κι με λογικη!!
    τα οσα γραφεις μεχρι τωρα δειχνουν ότι εχεις περασει ασχημα, όπως ειπες καποια αγαπη σε εχει τραυματισει ! είναι κριμα, είναι ασχημο, αλλα δεν εισαι εξερεση, είναι σχεδόν κανονας σε ολους τους ενηλικες!! δεν ενοω ότι η δικη σου αγαπη ηταν μια συνήθεις όπως ολες ,απεναντίας ηταν μοναδικη!! όπως και κάθε μοναδικοτητα που προκυπτει από δυο μοναδικα ατομα!!¨)
    όπως δυστυχως πολλα ομορφα κι τρυγερα συναισθηματα σε αυτην την ζωη ετσι κι το δικο σου εφτασε στο τελος!! εκλαψες!! πονεσες!! πικράθηκες!! ηπιες - λογικα - τα ποτα σου, θα περασες εν ολιγις ολη την σειρα!!! οσα κι λογια παριγοριας να σου εγραφα θα ηταν λιγα μπρος στον πονο που εχεις μεσα στην καρδια σου!! σε καταλαβαινω!! κι μαλον εχω περασει κι εγω κατι παρομοιο! κι όχι μια φορα μοναχα¨), δυστυχως! το κακο είναι ότι καπωτες νομιζα πως σαν μεγαλοσω δεν θα νιωθω τοσο πονο στην καρδιαμου σαν θα κοβω με μια κοπελα! νομιζα ότι με τον καιρο θα είμαι πιο χαλαρος!! όμως δεν είναι ετσι!! διοτι οσο αγαπας!! οσο σε αγαπανε ,οσο ερωτευεσαι θα εχεις τα αναλογα συναισθηματα!! όπως την χαρα, την γαληνη αλλα κι τον πονο !! όμως αυτό θα είναι μια ενδιξη ότι εισαι ακομα ζωντανη!!!
    θα μπορουσα να σου πω ότι η ζωη δεν σταματα σε έναν που εζησες όλα αυτά, υπαρχουν χιλιαδες αλλοι!!! όμως θα σου ξανα πω ότι σκοπος σου πρεπει να είναι πρωτα το δικο σου καλο!! δεν είναι κι τοσο κακο να μεινεις για λιγο καιρο μονη!! ξερω πως η εποχη θελει -ειδικα τις νεες εργαζόμενες κοπελες- να μην μενετε χωρις συντροφο!! κατι σαν τις ασφαλειες αυτοκινητων!!χαχα, παντος θα ελεγα να τα βρεις με εσενα!
    σχετικα με την αποφαση σου , με την επυλογη σου εχω να σου πω μπραβω!!! κι ότι αυτό που λες δειχνει ανθρωπο γεματο ζωη!! διοτι κανεις επυλογες, σκέφτεσαι, εχεις πλανα κι τελος βρησκεις κινητρο στην ζωη σου!!!! μπραβω!!! κι ευχομαι από ψυχης να πανε όλα καλητερα!!!

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Κανονικά θα έπρεπε να δουλεύω για να ζω...... αλλά πολύ φοβάμαι πως κατάντησα να ζω για να δουλεύω.

  9. #54
    Χμμμ.... Νομίζω ότι το να ζούμε δεν χρειάζεται κάποιο λόγο από τη στιγμή που δεν επιλέξαμε εμείς οι ίδιοι να γεννηθούμε. Χαλάρωσε λοιπόν σκέψου όμορφα πράγματα και δοκίμασε να βρίσκεις τί σου δίνει χαρά. Έχεις δίκιο πώς πίσω από όλα υπάρχει μία ματαιότητα, όμως έχει σημασία η στιγμή που ζούμε.

  10. #55
    favvel
    Guest
    mariposa εγώ κατάντησα να ζω για να τρώω που πρέπει να είναι ακόμα χειρότερο..
    ξέρω ότι αυτό που θα με βοηθούσε θα ήταν να μείνω μόνη μου για να ελέγχω εγώ τι θα μπαίνει στο σπίτι αλλά δεν μπορώ να μείνω μόνη μου!

    giorgo panou για κάποιο λόγο δεν θεωρώ τον εαυτό μου μοναδικό άνθρωπο..πρέπει να πληροίς κάποιες προϋποθέσεις για να αξίζεις να λέγεσαι μοναδικός άνθρωπος και δε νομίζω ότι τις πληρώ!όπως το να έχεις μια σημαντική και ισχυρή προσωπικότητα..όταν είχα σχέση με αυτόν τον άνθρωπο είχα μια έντονη προσωπικότητα,η οποία ύστερα απ'τα ψυχολογικά που πέρασα και τα φάρμακα αλλοιώθηκε και εξαφανίστηκε..τώρα καταλαβαίνω τον εαυτό μου σαν ένα χλιαρό συνηθισμένο ανθρωπάκι..θα ήθελα όμως κάποια στιγμή να γίνω ξανά μοναδική!μπορεί να ακούγονται χαζομάρες όλα αυτά που λέω τώρα αλλά έτσι νιώθω..
    Επίσης είναι αλήθεια ότι πόνεσα για αυτόν τον άνθρωπο τώρα όμως το έχω ξεπεράσει θα έλεγα και κάτι άλλο που με προβληματίζει επί τη ευκαιρία είναι το κατά πόσο είμαι ζωντανή με δυνατά συναισθήματα καθότι με τα φάρμακα νομίζω ότι έχω αναισθητοποιηθεί..ναι μεν είμαι καλά πια αλλά νομίζω ότι δεν θα μπορέσω ξανά να βιώσω έντονες συγκινήσεις..ζω μια πεζή πραγματικότητα..η οποία είναι ανεκτή και υποφερτή αλλά δε με γεμίζει..είμαι σε κατάσταση συντήρησης..συντηρούμαι στη ζωή με τεχνητή υποστήριξη κάπως έτσι..
    Και σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

    Κασσάνδρα,θες να πεις δλδ πως ζούμε απλά γιατί ζούμε..δεν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος ούτε εξήγηση..κι εγώ θα συμφωνήσω..
    Αυτή είναι μια γενική αλήθεια..υπάρχουν όμως και επιμέρους αλήθειες όπως το χρώμα με το οποίο χρωματίζει ο καθένας τη ζωή του και της δίνει ένα νόημα..ο καθένας έχει τους λόγους του που τον κρατάνε στη ζωή..
    Ένας λόγος είναι το ότι μπορεί κάποιος να δυσκολεύεται να αυτοκτονήσει..είναι κι αυτός ένας λόγος..ή να μη θέλει να στενοχωρήσει κάποιους δικούς του ανθρώπους με μια του απόπειρα..
    Άλλος ότι χαίρεται πραγματικά τη ζωή,ότι είναι ερωτευμένος..
    Άλλος ότι έχει ένα σημαντικό σκοπό να εκπληρώσει στη ζωή του,κάτι που έχει βάλει στόχο..κλπ..

  11. #56
    Favvel, έτσι κι αλλιώς είσαι μοναδική. Έχω καταλάβει πως η σχέση που είχες σου έδινε πολλή χαρά και από όταν χώρισες κατάλαβες ότι δεν μπορεί τίποτα απ´ ότι κάνεις να σε κάνει να νιώσεις όπως ένιωθες τότε, που η χαρά και η πληρότητα σου έδιναν τη δύναμη και το κέφι να κάνεις τα πάντα. Φαντάζομαι ότι σου φαίνονται όλα ανούσια, όλα ίδια... Σκέφτεσαι πως ό,τι και να πετύχεις δεν πρόκειται να νιώσεις χαρά, πληρότητα και ευτυχία, οπότε ποιός ο λόγος να προσπαθήσεις να πετύχεις κάτι....Γι αυτό και δεν θέλεις να κάνεις τίποτα και τα βλέπεις όλα μάταια.
    Αν έχω "πέσει μέσα" πες μου να συνεχίσω να σου γράψω κάποια πράγματα.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φαβελ! εισαι μοναδικη! γεννήθηκες μοναδικη όπως ολοι μας ,ο κάθε ενας μας είναι συνδιασμος από διαφορα αισθηματα, από σκεψεις κ.α., όπως από εξωτερικη εμφανιση δεν εχεις καποιον κλονο ετσι κι πνευματικα όπως εσυ ετσι κι ολοι ειμαστε ξεχωριστοι!!
    ξεχωριστος είναι κι ο πρωην σου!! ξεχωριστος θα είναι κι ο επομενος! κι ο μεθεπομενος¨), κι ο μετα! κι ο πιο μετα¨)!!! μην αφηνεσαι στην λυθη λοιπον!! αν καποιος σε πονεσε ! μπορει να εχεις πονεσει κι εσυ καποιον αλλον!! αυτό νομιζω ότι υπαρχει σχεδόν σε ολους τους ανθρώπους!!
    θαρρω πως πρεπει να ποτισεις την ψυχη σου ώστε να ανθισει δυνατη!! να βγει από μεσα σου μια νεα, παθιασμενη ψυχη που λακταρα για ζωη!!
    αποψη μου είναι ότι μπορεις!! αφου μπορω κι εγω ¨)¨),τωτες εσενα θα είναι πολύ πιο ευκολο!!¨), η ζωη μας είναι πολύ μικρη!! κι δεν αξιζει να τη σπαταλάμε σε πικρες ασκοπες!! ουτος η αλλιος θα ερθουν πικρες στην ζωη μας!! ας μην τις λησμονάμε πιο πολυς βρε φαβελ¨)¨)

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    είναι βέβαιο ότι ζω επειδή έτυχε να γεννηθώ και επειδή δεν έτυχε ακόμα να πεθάνω... όλοι οι άλλοι λόγοι που θα μπορούσα να σου πω, θα ήταν τόσο ασταθείς όσο και οι συνθήκες της ζωής μου κάθε φορά...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ανχος λογο Στρατου
    By giannis250 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 21-08-2014, 01:08
  2. Δως μου λογο να σωθω
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-2013, 01:00
  3. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 12:50
  4. ΠΩΣ ΖΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2007, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •