για ποιο λόγο ζείτε? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ζω γιατι μου δοθηκε αυτη η ευκαιρια , το δωρο της ζωης..Και οσο μπορω ειμαι χρησιμη , οσο μπορω θα ρουφαω ευτυχια , θα δεχομαι και την αποτυχια και την απορριψη , θα βλεπω τον ηλιο , θα μυριζω και θα ακουω την βροχη , θα απολαμβανω ενα καλο φαγητο , μια καλη ταινια , ενα βιβλιο , μια μοναχικη βολτα με το αυτοκινητο , το γελιο , τον ερωτα , την αγαπη οπου μου δινεται , μια μπυρα κλπ κλπ κλπ.. Λογοι υπαρχουν πολλοι οπως βλεπεις , αρκει η ψυχη να ειναι ανοιχτη ακομα και στα μικρα πραγματα τα οποια τελικα ειναι και τα πιο ουσιαστικα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    ας πούμε εγώ για να είμαι ευτυχισμένη δε θέλω να κάνω τπτ ούτε να σπουδάσω ούτε να δουλέψω ποτέ μου..και αυτό κάνω μέχρι τώρα όμως δεν είμαι ευτυχισμένη γιατί ξέρω ότι δεν θα είναι τα πάντα ευνοικά για μένα αν δεν κάνω εγώ τπτ..θα ήθελα να ζήσω χωρίς να χρειάζεται να τρέχω πίσω απ'την κάλυψη των αναγκών μου..θα ήθελα να μην είχα καμία ανάγκη,ούτε για φαγητό-νερό,ούτε ρούχα,ούτε στέγη,ούτε θέρμανση,μετακίνηση κλπ..και όποια άλλη ανάγκη μας κάνει να δουλεύουμε για να βγάλουμε χρήματα για να την καλύψουμε..θα ήθελα ο κόσμος να ήταν αλλιώς για να είμαι εγώ ευτυχισμένη..κάτι τέτοιο δε γίνεται καθ'ότι γεννήθηκα άνθρωπος κατά λάθος οπότε δεν μπορώ να είμαι κι ευτυχισμένη..
    Πως δηλαδή θα ήθελες να είναι ο κόσμος για να είσαι ευτυχισμένη;

  3. #18
    favvel
    Guest
    giorgo panou το νόημα δλδ είναι να αγαπάς και να ζεις τη ζωή μέχρι το πετσί σου για να την καταλαβαίνεις,να καταλαβαίνεις το χρόνο που περνάει και να μην προσκολάσαι σε μικρά,ανούσια και ευτελή πράγματα..συμφωνώ αν και όταν οι άνθρωποι αναλώνονται σε ανούσια πράγματα δεν το καταλαβαίνουν ότι είναι ανούσια και μάλιστα τους δίνουν και χαρά..ίσως για τον καθένα η ευτυχία βρίσκεται σε διαφορετικά μέρη..έχει να κάνει δλδ και με την αντίληψη του καθενού..

    Diana το πιο λογικό είναι να ζούμε μία φορά..Γιατί αν ζούμε κι άλλες ζωές είτε σε αυτόν είτε σε άλλους κόσμους μετά απ'αυτήν εδώ, θα έπρεπε να θυμόμαστε την προηγούμενη ζωή μας για να έχει κάποιο νόημα η συνέχεια της ζωής μας στον καινούργιο κόσμο..

    σάκη,και πώς ζούσε ο ξένος του καμύ?δεν το'χω διαβάσει..

    mnimonio αυτοί είναι καλοί λόγοι για να ζει κανείς όταν τα'χει καλά με τον εαυτό του..όταν είσαι ευχαριστημένος απ'τον εαυτό σου,την εμφάνισή σου και το μυαλό σου,μπορείς να χαρείς την κάθε στιγμή..για παράδειγμα δεν μπορώ να χαρώ μια ταινία γιατί βαριέμαι να την παρακολουθήσω και γιατί έχω στο μυαλό μου το φαγητό και γιατί δεν καταλαβαίνω και τι λέει,χάνω τους διαλόγους..χάνω πολλά πράγματα ακόμα και στην καθημερινότητά μου όταν μιλάω με έναν άνθρωπο,χάνω αυτά που μου λέει..με λίγα λόγια έχω χαζέψει λίγο..το ίδιο ισχύει και με τα βιβλία..κάθομαι να διαβάσω και στο επόμενο λεπτό έχω σηκωθεί..δεν μπορώ να απολαύσω τπτ..δε με βοηθάει και το μυαλό μου δε με βοηθάει και η υπομονή που δεν έχω..

    aeolous θα ήθελα ο κόσμος να ήτανε παράδεισος..δε συμβιβάζομαι με το λιγότερο που είναι ο κόσμος μας..εκτός κι αν ο παράδεισος είναι κάπου κρυμμένος μέσα σε αυτόν τον κόσμο και δεν τον έχω βρει ακόμα..θα ήθελα να μην είναι αυτοί οι κανόνες της ζωής,να μην υπάρχει η τροφική αλυσίδα που είναι άδικη..έχει κολήσει το μυαλό μου και λέω όλο τα ίδια αλλά δεν μπορώ αλλιώς..δεν μπορώ να τον καταλάβω και μου'ρχεται να φουντάρω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Diana το πιο λογικό είναι να ζούμε μία φορά..Γιατί αν ζούμε κι άλλες ζωές είτε σε αυτόν είτε σε άλλους κόσμους μετά απ'αυτήν εδώ, θα έπρεπε να θυμόμαστε την προηγούμενη ζωή μας για να έχει κάποιο νόημα η συνέχεια της ζωής μας στον καινούργιο κόσμο..

    Δεν έχεις άδικο favvel σε αυτό που λες...ίσως να είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα-ίσως και να είναι έτσι όπως τα λέω εγώ!
    Ούτε εγώ έχω ανακαλύψει την προηγούμενη ζωή μου γιατι ίσως και να μην υπάρχει-πάντως καλύτερες είναι οι απαντησεις που σου έδωσαν οι υπόλοιποι
    Ζούμε γιατί απλά μας δόθηκε αυτή η ευκαιρία-μπορεί να είναι δύσκολη η ζωή αλλά μπορούμε να την κάνουμε εμείς όμορφη,από τις επιλογές που κάνουμε.

    Οσο για τον παραδεισο που λες παρακάτω και δεν συμβιβάζεσαι με κάτι λιγότερο-μεγάλες προσδοκίες μου ακούγονται αυτές....ξεκίνα να νιώθεις καλά που ζεις και βρες το νόημα στη ζωή σου και μετά θα δεις πόσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα.....μην στεναχωριέσαι για την τροφική αλυσίδα-είναι πολύ φυσιολογική αυτή η ροή της ζωής-μην σκέφτεσαι τόσο αρνητικά


    Αλήθεια εκτός από όλες αυτές τις σκέψεις-έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι που θα σε βοηθήσει;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    aeolous θα ήθελα ο κόσμος να ήτανε παράδεισος..δε συμβιβάζομαι με το λιγότερο που είναι ο κόσμος μας..εκτός κι αν ο παράδεισος είναι κάπου κρυμμένος μέσα σε αυτόν τον κόσμο και δεν τον έχω βρει ακόμα..θα ήθελα να μην είναι αυτοί οι κανόνες της ζωής,να μην υπάρχει η τροφική αλυσίδα που είναι άδικη..έχει κολήσει το μυαλό μου και λέω όλο τα ίδια αλλά δεν μπορώ αλλιώς..δεν μπορώ να τον καταλάβω και μου'ρχεται να φουντάρω
    Θα ήθελες ο κόσμος να είναι παράδεισος και δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο. Αυτό ακριβώς αποτελεί και ένα από τα βασικά προβλήματα στον τρόπο που σκέφτεσαι. Δηλαδή για εσένα από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις του γκρίζου παρά μόνο το άσπρο και το μαύρο. Ο κόσμος μέσα από αυτή την οπτική είναι παράδεισος ή κόλαση, άδικος ή δίκαιος, καλός ή κακός κ.ο.κ. Μπορείς να φανταστείς πως μπορεί ένας τέτοιος τρόπος σκέψης να παραποιήσει την πραγματικότητα και να επηρεάσει αρνητικά την ψυχολογία σου;

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ο μονος λογος για μενα ειναι επειδη δεν εχω ενα οπλο μπροστα μου να τιναξω στον αερα τα μυαλα μου. και η αυτοκτονια δεν ειναι ευκολη, πρεπει να πονεσεις μεχρι να μην αντεχεις αλλο, και παλι μπορει να μη τα καταφερεις.

    δεν υπαρχουν ουτε γονεις ουτε τιποτα να με κρατησει, κι εχω ζησει αρκετα για να σιγουρευτω οτι δεν προκειται να μου προσφερει κατι αλλο και δεν αξιζει.

    απαντησεις τυπου ποιο ειναι το νοημα στη ζωη-ειναι να της δωσεις νοημα, οπως και ποσο ομορφη ειναι, μου φαινονται κλισε κι ανωριμες απο ανθρωπους που δε φαγαν ποτε χαστουκι.

    η ζωη ειναι μια κουραδα που τη μασας και τη καταπινεις με το ζορι, καποιοι δεν αντεχουν και ξερνανε, ενω αλλοι κανουν οτι μπορουν για να καλυτερεψουν τη γευση της.

  7. #22
    favvel
    Guest
    ναι έχω κάνει πολλά πράγματα που θεωρητικά έπρεπε να με βοηθήσουν..ξεκίνησα πριν ένα μήνα να πηγαίνω στην παλιά μου ψυχίατρο κι αυτό ύστερα από παρότρυνση της νονάς μου για να ξεκουνηθώ και να πάρω μπρος..κι αυτό όχι φυσικά με λεφτά δικά μου..έχω κουραστεί συνέχεια να πληρώνω με ξένα λεφτά..αλλά απ'την άλλη δεν έχω και καμία όρεξη να δουλέψω και να βγάλω δικά μου λεφτά..
    ξεκίνησα παρ'όλ'αυτά να πηγαίνω σε ένα ιεκ,τις μισές όμως μέρες δεν πήγα γιατί έτσι, δεν υπήρχε λόγος μόνο το ότι ήθελα να κάτσω σπίτι και να σαπίσω..ήθελα να βυθιστώ στη μιζέρια μου και την αναποδιά μου και το χάζεμά μου..φαίνεται τα έχω ανάγκη δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά..
    επίσης ξεκίνησα και γυμναστήριο..πηγαίνω σε κάτι προγράμματα πιλάτες κλπ..παρ'όλα αυτά όμως συνεχίζω να τρώω υπερβολικά μιας και το στομάχι μου είναι απύθμενο..
    Όπως καταλαβαίνεις είμαι χρόνια σε ένα βάλτο,που τον έχω συνηθίσει και πλέον τον θεωρώ φυσιολογικό τρόπο ζωής..
    Δεν ξέρω κατά πόσο οι δραστηριότητες θα με βοηθήσουνε απ'τη στιγμή που δε μου αρέσει η επικοινωνία με τον κόσμο..

    aeolus απ'ό,τι φαίνεται έτσι είναι..τα βλέπω όλα μαύρα..ακόμα και στα άσπρα εγώ μαύρο θα δω..κι αυτό γιατί θεωρώ ότι τα πιο αληθινά πράγματα είναι συγχρόνως και μαύρα..η αλήθεια είναι μαύρη δλδ είναι ένα ψέμα ολόκληρη η ζωή μας γιατί ενώ η φύση μας είναι ζωώδης ωστόσο καλούμαστε να ζήσουμε σ'αυτή τη ζωή παρά φύσιν,παρά τη φύση μας,εξευγενισμένα και πολιτισμένα..μα είναι δυνατόν?αυτό δε γίνεται κι έτσι ξεσπάμε είτε στον εαυτό μας είτε στους άλλους ανθρώπους απλά επειδή καταπιέζουμε τη φύση μας..αλλά δε γίνεται κι αλλιώς έτσι όπως είναι τα πράγματα..είτε θα καταπιέσουμε τη φύση μας ασκούμενοι στην υπομονή,την εγκράτεια στο φαγητό και στο θυμό,την πνευματική πρόοδο με το διάβασμα,την άσκηση δλδ σώματος και ψυχής και θα αποκτήσουμε αγαθά όπως ένα ωραίο σώμα κι ένα μορφωμένο μυαλό,είτε θα αφήσουμε τη φύση μας ανεξέλεγκτη δλδ θα ζήσουμε σύμφωνα με τη φύση μας αλλά θα εισπράξουμε τις συνέπειες όπως θα παχύνουμε,θα σκοτώσουμε,θα αυτοκτονήσουμε,θα μείνουμε άνεργοι κλπ..και οι δύο περιπτώσεις είναι αρνητικές!οπότε πού να δω εγώ το άσπρο?
    και πιάνω τον εαυτό μου να λέει και να σκέφτεται τόσα χρόνια τα ίδια μιας κι έχω ανοίξει παρόμοια θέματα εδώ και πραγματικά με έχει κουράσει και ο εαυτός μου που έχει κολήσει ο δίσκος μου..
    Σίγουρα ο τρόπος που σκέφτομαι επηρεάζει την πραγματικότητα που ζω αλλά δεν μπορώ να τον αλλάξω γιατί θεωρώ ότι όλα αυτά που σκέφτομαι είναι σωστά..θεωρώ ότι έχω δίκιο οπότε δεν έχω κάποιο κίνητρο για να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι..απλά γκρινιάζω γιατί ο κόσμος είναι έτσι..εε ξέρω δεν έχει νόημα αυτό που κάνω γιατί δεν θα αλλάξει τπτ απλά έτσι νιώθω έτσι κάνω..είναι στη φύση μου να γκρινιάζω!δε φταίω εγώ ο κόσμος φταίει γιατί αν ο κόσμος δεν ήταν έτσι δεν θα είχα λόγο να γκρινιάζω!καλά ξέρω τώρα πως αν το διαβάσει αυτό κανείς θα πέσει πάνω μου να με πλακώσει θα με πει ανεύθυνη ότι δεν αναλαμβάνω την ευθύνη του εαυτού μου και ρίχνω το φταίξιμο έξω από μένα!αλλά πιστεύω πως έχω δίκιο..

  8. #23
    favvel
    Guest
    χαχαα ωραίο αυτό το τελευταίο Κενό!δεν είχα σκεφτεί ποτέ μια παρόμοια παρομοίωση για τη ζωή!είναι ωραίο εννοώ μέσα απ'την ασχήμια που εκφράζει με ωραίο,εύστοχο τρόπο..αυτό ήθελα να πω..και συμφωνώ..κάπως έτσι είναι η ζωή..
    και με το όπλο δεν είναι εύκολα τα πράγματα να πετύχεις δλδ τον εαυτό σου και να μη σου φύγει η σφαίρα στο ταβάνι απ'την εκπυρσοκρότηση..ή να μην πετύχεις κανάν άλλον άνθρωπο εκεί κοντά..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    απαντησεις τυπου ποιο ειναι το νοημα στη ζωη-ειναι να της δωσεις νοημα, οπως και ποσο ομορφη ειναι, μου φαινονται κλισε κι ανωριμες απο ανθρωπους που δε φαγαν ποτε χαστουκι.
    Χμμ... αυτό που γράφεις σηκώνει συζήτηση διότι ο πρώτος που εισήγαγε την σημαντικότητα του νοήματος στην ζωή του ανθρώπου είναι ο Βϊκτωρ Φράνκλ ο οποίος έφαγε ουκ ολίγα χαστούκια στην ζωή του. Για να καταλάβεις είχε επιβιώσει από το Αύουσβιτς και έχασε όλη του την οικογένεια (σύζυγο, παιδιά). Παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε να βρει νέο νόημα ώστε να συνεχίσει την ζωή του και να προσφέρει στον εαυτό του και στους άλλους. Ίσως να έχεις περάσει κι εσύ αντίστοιχες κακουχίες στην ζωή σου για να φτάνεις στο παραπάνω συμπέρασμα. Για περισσότερες πληροφορίες: http://en.wikipedia.org/wiki/Viktor_Frankl

    βιβλιογραφία: http://www.protoporia.gr/author_info...hors_id=913903

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    aeolus απ'ό,τι φαίνεται έτσι είναι..τα βλέπω όλα μαύρα..ακόμα και στα άσπρα εγώ μαύρο θα δω..κι αυτό γιατί θεωρώ ότι τα πιο αληθινά πράγματα είναι συγχρόνως και μαύρα..η αλήθεια είναι μαύρη δλδ είναι ένα ψέμα ολόκληρη η ζωή μας γιατί ενώ η φύση μας είναι ζωώδης ωστόσο καλούμαστε να ζήσουμε σ'αυτή τη ζωή παρά φύσιν,παρά τη φύση μας,εξευγενισμένα και πολιτισμένα..μα είναι δυνατόν?αυτό δε γίνεται κι έτσι ξεσπάμε είτε στον εαυτό μας είτε στους άλλους ανθρώπους απλά επειδή καταπιέζουμε τη φύση μας..αλλά δε γίνεται κι αλλιώς έτσι όπως είναι τα πράγματα..είτε θα καταπιέσουμε τη φύση μας ασκούμενοι στην υπομονή,την εγκράτεια στο φαγητό και στο θυμό,την πνευματική πρόοδο με το διάβασμα,την άσκηση δλδ σώματος και ψυχής και θα αποκτήσουμε αγαθά όπως ένα ωραίο σώμα κι ένα μορφωμένο μυαλό,είτε θα αφήσουμε τη φύση μας ανεξέλεγκτη δλδ θα ζήσουμε σύμφωνα με τη φύση μας αλλά θα εισπράξουμε τις συνέπειες όπως θα παχύνουμε,θα σκοτώσουμε,θα αυτοκτονήσουμε,θα μείνουμε άνεργοι κλπ..και οι δύο περιπτώσεις είναι αρνητικές!οπότε πού να δω εγώ το άσπρο?
    και πιάνω τον εαυτό μου να λέει και να σκέφτεται τόσα χρόνια τα ίδια μιας κι έχω ανοίξει παρόμοια θέματα εδώ και πραγματικά με έχει κουράσει και ο εαυτός μου που έχει κολήσει ο δίσκος μου..
    Σίγουρα ο τρόπος που σκέφτομαι επηρεάζει την πραγματικότητα που ζω αλλά δεν μπορώ να τον αλλάξω γιατί θεωρώ ότι όλα αυτά που σκέφτομαι είναι σωστά..θεωρώ ότι έχω δίκιο οπότε δεν έχω κάποιο κίνητρο για να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι..απλά γκρινιάζω γιατί ο κόσμος είναι έτσι..εε ξέρω δεν έχει νόημα αυτό που κάνω γιατί δεν θα αλλάξει τπτ απλά έτσι νιώθω έτσι κάνω..είναι στη φύση μου να γκρινιάζω!δε φταίω εγώ ο κόσμος φταίει γιατί αν ο κόσμος δεν ήταν έτσι δεν θα είχα λόγο να γκρινιάζω!καλά ξέρω τώρα πως αν το διαβάσει αυτό κανείς θα πέσει πάνω μου να με πλακώσει θα με πει ανεύθυνη ότι δεν αναλαμβάνω την ευθύνη του εαυτού μου και ρίχνω το φταίξιμο έξω από μένα!αλλά πιστεύω πως έχω δίκιο..
    Μάλιστα! Θεωρείς δηλαδή την τάση του ανθρώπου για δημιουργικότητα, εξερεύνηση, εξέλιξη, αποδοχή και κοινωνικότητα ότι αποτελούν τάσεις πέρα από την φύση του;

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Χμμ... αυτό που γράφεις σηκώνει συζήτηση διότι ο πρώτος που εισήγαγε την σημαντικότητα του νοήματος στην ζωή του ανθρώπου είναι ο Βϊκτωρ Φράνκλ ο οποίος έφαγε ουκ ολίγα χαστούκια στην ζωή του. Για να καταλάβεις είχε επιβιώσει από το Αύουσβιτς και έχασε όλη του την οικογένεια (σύζυγο, παιδιά). Παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε να βρει νέο νόημα ώστε να συνεχίσει την ζωή του και να προσφέρει στον εαυτό του και στους άλλους. Ίσως να έχεις περάσει κι εσύ αντίστοιχες κακουχίες στην ζωή σου για να φτάνεις στο παραπάνω συμπέρασμα. Για περισσότερες πληροφορίες: http://en.wikipedia.org/wiki/Viktor_Frankl

    βιβλιογραφία: http://www.protoporia.gr/author_info...hors_id=913903
    ολοι μας περναμε κακουχιες, αυτος μπορει να ειχε οικογενεια και να την εχασε, εγω μπορει να μην ειχα καν ή να μην ηταν οπως ηθελα. πολεμος τοτε, πολεμος και σημερα, οικονομικος ομως. κι οταν το συνολο αυτων που ζησαμε ως τωρα δεν ειναι καλο, δεν ειναι τουλαχιστον οπως θα θελαμε, δεν αξιζει. ποιος ο λογος τοτε να προσπαθεις και να επιμενεις αφου βλεπεις οτι δε τραβαει ? ειδικα αμα περασεις και τα 30-40, σε προδιδουν τα χρονια, και στο τελος λογικο ειναι να παραιτηθεις.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Favvel να ξερεις οτι κανενος η ζωη δεν ειναι ιδανικη..Δεν υπαρχει ιδανικη ζωη κιολας , ειναι και ο ανθρωπος τετοιο ον που πραγματικα δεν ευχαριστιεται με τιποτα.
    Αν δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις αυτο μπορεις να το λυσεις με εναν ειδικο αν εχεις την διαθεση..Η μοναξια και η απομονωση μας χαζευει ειναι γεγονος ακομα και ο πιο υγιης ανθρωπος να εισαι.
    Επειδη διαβασα για χαστουκια παραπανω , δεν ειναι κανεις σε θεση να γνωριζει ποσα χαστουκια εχει φαει καποιος ή αν συνεχιζει να τα τρωει καθημερινα.
    Μια διαφημιση δεν θυμαμαι ποια, ελεγε "η ζωη εχει την γευση που της δινεις" , καπως ετσι ειναι..Αμπελοφιλοσοφιες θα μου πεις..!
    Για αρχη ξεκινα να επικοινωνεις με ανθρωπους , η μοναξια δεν θα σε βοηθησει ισα ισα ολο και πιο πολυ θα βαλτωνεις.

  13. #28
    favvel
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μάλιστα! Θεωρείς δηλαδή την τάση του ανθρώπου για δημιουργικότητα, εξερεύνηση, εξέλιξη, αποδοχή και κοινωνικότητα ότι αποτελούν τάσεις πέρα από την φύση του;
    σωστή η παρατήρηση..βασικά θεωρώ ότι όλα αυτά που ανέφερες απαιτούν προσπάθεια..η δημιουργικότητα δεν θα υπήρχε αν δεν προσπαθούσε κάποιος να δημιουργήσει κάτι..το ίδιο ισχύει και με τα άλλα..ακόμα και με την αποδοχή και την κοινωνικότητα..τπτ δε σου έρχεται εξ'ουρανού..πρέπει να παλεύουμε και να κερδίζουμε τα αγαθά..οπότε ναι θεωρώ την προσπάθεια έξω απ'τη φύση του ανθρώπου..η μόνη αληθινή τάση του ανθρώπου είναι η αδράνεια το λέει και η φυσική..τα σώματα έχουν την τάση να διατηρούν την αρχική κινητική τους κατάσταση όταν πάει κάποιος να τους την αλλάξει..όπως όταν είμαστε στο αυτοκίνητο που φρενάρει κι εμείς φεύγουμε μπροστά..
    Τέλος πάντων δεν ξέρω..δεν είμαι στο μυαλό των άλλων ανθρώπων για να ξέρω τις τάσεις τους και τη φύση τους..το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες τάσεις και καλύτερα δεν έχουμε τις ίδιες τάσεις σε όλες τις φάσεις της ζωής μας..το ξέρω απ'τον εαυτό μου..

  14. #29
    favvel
    Guest
    Επειδη διαβασα για χαστουκια παραπανω , δεν ειναι κανεις σε θεση να γνωριζει ποσα χαστουκια εχει φαει καποιος ή αν συνεχιζει να τα τρωει καθημερινα.
    συμφωνώ μ'αυτό..δεν μπορούμε τώρα να συγκρίνουμε πόσα χαστούκια έχει φάει ο καθένας..μπορεί το χαστούκι που έφαγε ο Α να φαίνεται μικρό στον Β που κατά τη γνώμη του έχει φάει ένα μεγαλύτερο χαστούκι στη δική του ζωή αλλά οι άνθρωποι είναι τόσο διαφορετικοί και αυτό που φαίνεται μικρό στον Β για τον Α να είναι βουνό..καλύτερα να κοιτάμε τη δική μας την καμπούρα

  15. #30
    ...φαβέλ, απ όσα γράφεις και απ όσα η ίδια έχεις διαπιστώσει θεωρώ πως πρέπει να δεις με καλύτερο ματι την ψυχοθεραπεία.
    Αν νιώθεις ότι δεν κάνεις δουλειά με το γιατρό που πας, άλλαξε τον...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ανχος λογο Στρατου
    By giannis250 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 21-08-2014, 01:08
  2. Δως μου λογο να σωθω
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-2013, 01:00
  3. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 12:50
  4. ΠΩΣ ΖΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2007, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •