για ποιο λόγο ζείτε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    favvel
    Guest

    για ποιο λόγο ζείτε?

    γεια σας πάλι..θα ήθελα να μου πείτε το εξής:τι είναι αυτό που σας κρατάει στη ζωή?
    Υπάρχει κάτι τόσο ισχυρό,τόσο σημαντικό στη ζωή σας που να σας πείθει ότι αξίζει να τη ζείτε?

    Για παράδειγμα εγώ ζω μόνο και μόνο για χάρη των γονιών μου,γιατί είναι οι μόνοι που θα στενοχωριόντουσαν σε σημείο να τρελαθούν αν με έχαναν..Αλλά δε μου φτάνει αυτός ο λόγος!γιατί δεν κάνω τπτ για τον εαυτό μου,δε ζω για μένα,ζω για κάποιον άλλον!
    Ζω διεκπεραιωτικά κατά κάποιον τρόπο..δλδ διεκπεραιώνω τη ζωή μου σα να είναι μια διαδικασία που πρέπει να γίνει προκειμένου να μην κάνω στους γονείς μου κακό..
    Δε ζω επειδή τους αγαπάω,γιατί αν τους αγαπούσα θα υπήρχε κι ένας δεσμός μεταξύ μας και δεν θα ήθελα να πεθάνω..θα είχα ένα σοβαρό λόγο για να ζω ο οποίος θα ωφελούσε εμένα..τώρα όμως θέλω να πεθάνω παρ'όλ'αυτά ζω όμως γιατί έχω πάλι ένα λόγο ο οποίος όμως δεν ωφελεί εμένα αλλά τους γονείς μου..δε θέλω να τους κάνω τόσο μεγάλο κακό..Δε θέλω κανείς να παθαίνει κακό ακόμα κι αν είναι εχθρός μου..
    Και δεν τους αγαπάω πολύ απλά γιατί με έφεραν στον κόσμο..

    Παρατηρώ τους άλλους που μιλάνε μεταξύ τους,γελάνε,σχετίζονται κάπως..Αναπτύσσουν δεσμούς,έλκονται μεταξύ τους,μοιράζονται στιγμές..κάτι τους ενώνει..
    Παρατηρώ και τον εαυτό μου που μένει απαθής σε όλο αυτό το παιχνίδι..Δε μου λέει τίποτα..Δεν παίρνω τίποτα γιατί δεν έχω και τπτ να δώσω..

    Γνώμη μου είναι πως αυτό που κρατάει κάποιον στη ζωή είναι το ενδιαφέρον..έλκεται από κάτι ενδιαφέρον είτε αυτό είναι οι φίλοι,είτε είναι ο/η σύντροφος είτε είναι ένα αντικείμενο επιστήμης..Υπάρχει ένα κίνητρο,κάτι που παρακινεί τον άλλον να ζήσει..
    Εδώ και χρόνια το μόνο κίνητρο για να ζω είναι οι γονείς μου που δε θέλω να τους στενοχωρήσω με μια τυχόν αυτοκτονία μου..

    Μπορείτε να μου δώσετε λόγους για να ζω παρακαλώ?
    Κάνοντας αυτήν την ερώτηση δε σημαίνει πως θα πεθάνω απλά θέλω να μου δώσετε πειστικούς λόγους για να ζει κανείς..
    Μπορεί κάποιος να ζει όλη του τη ζωή για χάρη των άλλων?εγώ που το κάνω καταπίνω κάθε φορά την πίκρα της ζωής μου,κάνω ένα βήμα πίσω και συνεχίζω να ζω..
    Αλλά πιστέψτε με δεν είναι ζωή αυτή..να μη σε κρατάει τπτ σ'αυτόν τον κόσμο και παρ'όλ'αυτά να ζεις..

  2. #2
    ...φαβελ κανονικά έπρεπε να ανοίξεις θέμα με τίτλο, "γιατί δεν ζω" :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Μπορείτε να μου δώσετε λόγους για να ζω παρακαλώ?
    Κάνοντας αυτήν την ερώτηση δε σημαίνει πως θα πεθάνω απλά θέλω να μου δώσετε πειστικούς λόγους για να ζει κανείς..
    Μπορεί κάποιος να ζει όλη του τη ζωή για χάρη των άλλων?εγώ που το κάνω καταπίνω κάθε φορά την πίκρα της ζωής μου,κάνω ένα βήμα πίσω και συνεχίζω να ζω..
    Αλλά πιστέψτε με δεν είναι ζωή αυτή..να μη σε κρατάει τπτ σ'αυτόν τον κόσμο και παρ'όλ'αυτά να ζεις..
    Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω λόγους να ζεις γιατί ούτε εγώ έχω πολλούς, μπορώ όμως (κι ελπίζω να σε παρηγορήσει κάπως αυτό) να σου πω ότι η κατάσταση μας μοιάζει λίγο γιατί κι εγώ ως επί το πλείστον ζω για να μην πληγώσω τον αδελφό μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    favvel
    Guest
    το γιατί δεν ζω το ξέρω και το ανέφερα κιόλας..δεν έχω αναπτύξει δεσμούς με τπτ ή καλύτερα τους έχω κόψει όλους τους δεσμούς..
    τώρα θα ήθελα να μάθω για ποιο λόγο να ζω αφού τα πράγματα είναι έτσι..
    πες μου εσύ για παράδειγμα γιατί ζεις για να πάρω ιδέες..

  5. #5
    favvel
    Guest
    τουλάχιστον Κύκνε είναι παρήγορο το ότι έχουμε παρόμοιο λόγο για να ζούμε..

  6. #6
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    το γιατί δεν ζω το ξέρω και το ανέφερα κιόλας..δεν έχω αναπτύξει δεσμούς με τπτ ή καλύτερα τους έχω κόψει όλους τους δεσμούς..
    τώρα θα ήθελα να μάθω για ποιο λόγο να ζω αφού τα πράγματα είναι έτσι..
    πες μου εσύ για παράδειγμα γιατί ζεις για να πάρω ιδέες..
    ...γιατί σε γενικές γραμμές η ζωή μου είναι έτσι όπως θα ήθελα να είναι.
    Το θέμα όλων μας είναι να βρούμε τα πραγματικά "θέλω".
    Οταν τα βρούμε, παλεύουμε γι αυτά, όχι μια φορά, αλλά συνέχεια.
    Αυτό σου λείπει φαβελ. Να βρεις αυτό που θες για να είσαι ευτυχισμένη.

  7. #7
    favvel
    Guest
    ας πούμε εγώ για να είμαι ευτυχισμένη δε θέλω να κάνω τπτ ούτε να σπουδάσω ούτε να δουλέψω ποτέ μου..και αυτό κάνω μέχρι τώρα όμως δεν είμαι ευτυχισμένη γιατί ξέρω ότι δεν θα είναι τα πάντα ευνοικά για μένα αν δεν κάνω εγώ τπτ..θα ήθελα να ζήσω χωρίς να χρειάζεται να τρέχω πίσω απ'την κάλυψη των αναγκών μου..θα ήθελα να μην είχα καμία ανάγκη,ούτε για φαγητό-νερό,ούτε ρούχα,ούτε στέγη,ούτε θέρμανση,μετακίνηση κλπ..και όποια άλλη ανάγκη μας κάνει να δουλεύουμε για να βγάλουμε χρήματα για να την καλύψουμε..θα ήθελα ο κόσμος να ήταν αλλιώς για να είμαι εγώ ευτυχισμένη..κάτι τέτοιο δε γίνεται καθ'ότι γεννήθηκα άνθρωπος κατά λάθος οπότε δεν μπορώ να είμαι κι ευτυχισμένη..

  8. #8
    Καλησπέρα favvel!

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Και εγώ για πολύ καιρό ζούσα διεκπεραιωτικά.
    Όταν ζούμε έτσι, είναι λογικότατο να μην καταλαβαίνουμε τί νόημα έχει η ζωή.
    Αλλά, πίστεψέ με, έχει! Και στο λέω εγώ, που σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ!

    Το θέμα είναι να.. "μπεις" στην ζωή.
    Ν' ανακαλύψεις τις μαγικές στιγμές της. Να ζήσεις και εσύ αυτό που ζούνε πολλοί γύρω μας.
    Να σχετιστείς με ανθρώπους, να δεις καινούρια μέρη, ν' αποκτήσεις εμπειρίες.

    Μπορεί βέβαια να είσαι απαθής απέναντι στη ζωή εξαιτίας κατάθλιψης ή και εφηβείας (ανεξάρτητα από την ηλικία σου).
    Αν ισχύει η περίπτωση της κατάθλιψης, καλό θα ήταν να το αντιμετωπίσεις!

    Μας έχει δοθεί μια τεράστια ευκαιρία, να ζήσουμε.
    Η ζωή είναι μικρή και πολύτιμη. Άδραξέ την!

  9. #9
    ...θεωρείς δηλαδή ότι είσαι ευτυχισμένη μη κάνοντας τίποτα και ο φόβος σου είναι ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνεις?
    Δεν βαριέσαι?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για ποιο λόγο ζείτε?
    για αυτον.. https://www.youtube.com/watch?v=EEeTgGLFbug

  11. #11
    favvel
    Guest
    Θεοφανία σωστά το έθεσες..όχι δε βαριέμαι..έχω συνηθίσει αυτόν τον τρόπο ζωής,έχω συνηθίσει την απραξία και δε μ'ενοχλεί..έξις δευτέρα φύσις..το χάζεμα και η απραξία είναι κομμάτι του χαρακτήρα μου πια..αλλά καλύτερα θα έλεγα ότι θέλω και τις δύο καταστάσεις στη ζωή μου και το χάζεμα και να κάνω κάτι για να μην βαράω όλη την ώρα το κεφάλι μου στον τοίχο..
    θέλω και τις δύο καταστάσεις τόσο όσο..δλδ τόσο ώστε να μην με πιέζουνε..βέβαια ξέρω ότι δουλειά δε γίνεται όταν πχ δουλεύεις μία ώρα αντί για 8..δε βγάζει πουθενά..μάλλον αυτό δε γίνεται..δε θα σε πάρουνε καθόλου αν είναι να σηκωθείς και να φύγεις απ'τη δουλειά και να τα παρατήσεις..

    Μαντζουράνα,δεν έχω κατάθλιψη πια και έχω βγει κι απ'την εφηβεία πλέον..Το πρόβλημά μου είναι αυτό ακριβώς..να μπω στη ζωή..δε με συνδέει τπτ ούτε με τους ανθρώπους ούτε με τα πράγματα..ίσως γιατί τα έχω δεδομένα οπότε δεν μπορώ τώρα να καταλάβω πώς θα ήμουν χωρίς αυτά..δεν καταλαβαίνω την αξία τους..μάλλον αυτό είναι..

    αλέξανδρε θες να πεις ότι κάποια κοπέλα έχει κάνει συντρίμμια τη ζωή σου,αυτά πέφτουν κάτω ένα ένα και όλα οδηγούν σ'εκείνη?
    οπότε ο λόγος που ζεις είναι ο έρωτας..
    Αυτός είναι ένας πειστικός λόγος αλλά όχι για όλους τους ανθρώπους..
    Ακόμα αυτό το θέμα με μπερδεύει αλλά πιο πολύ κλείνω στο ότι εμείς οι άνθρωποι μιας κι έχουμε πεπερασμένες δυνατότητες κι είμαστε αδύναμα όντα πιο πολύ μοιάζουμε με τα ζώα παρά με τους θεούς..οπότε πιο πολύ είμαστε πολυγαμικά όντα παρά πιστά και μονογαμικά..
    Ο έρωτας είναι περισσότερο μια αρρώστια που σου δίνει ψεύτικες ελπίδες και σε αφήνει να νομίζεις ότι όντως ο άλλος νοιάζεται για σένα και σ'αγαπάει,τη στιγμή που οι μόνοι που νοιάζονται πραγματικά είναι οι γονείς σου..εκτός κι αν οι δύο σύντροφοι καλλιεργούν τη σχέση τους και παλεύουν και οι δύο αλλά και σ'αυτήν την περίπτωση αυτό που συμβαίνει είναι ότι και οι δύο τρέφουν τις αυταπάτες τους ότι δεν είναι μόνοι σ'αυτόν τον κόσμο και ότι έχουν βρει το ταίρι τους..θα τους έλεγα ότι είναι οι περισσότερο εγωιστές γιατί θεωρούν ότι αξίζουν να έχουν το απόλυτο ταίρι τη στιγμή που άλλοι άνθρωποι παλεύουν μια ζωή να το βρούνε και δεν το βρίσκουνε

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    επειδή αυτό που αναρωτιέσαι είναι πολύ μεγαλο θεμα, κι εγω δεν εχω ουτε την γνωση ουτε τις σωστες λεξεις να σου πω, θα σου γραψω κατι από καποιον που μου εχει δωσει απαντησεις σε πολλαααα προβληματαμου¨¨)¨) ""Σκοπός της ζωής μας δεν είναι η χαμέρπεια. Υπάρχουν απειράκις ωραιότερα πράγματα και απ' αυτήν την αγαλματώδη παρουσία του περασμένου έπους. Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη. Σκοπός της ζωής μας είναι η ατελεύτητη μάζα μας. Σκοπός της ζωής μας είναι η λυσιτελής παραδοχή της ζωής μας και της καθεμιάς ευχής εν παντί τόπω εις πάσαν στιγμήν εις κάθε ένθερμον αναμόχλευσιν των υπαρχόντων. Σκοπός της ζωής μας είναι το σεσημασμένον δέρας της υπάρξεώς μας. "" Ανδ.Εμπειρικος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Το να ζεις είναι υποχρεωτικό για να λάβεις το ντάρμα που σου αναλογεί για να περάσεις σε υψηλότερες βαθμίδες ύπαρξης.
    Να το θέσω με λίγα λόγια....όσες πιο πολλές μαλακίες κάνεις τόσο πιο πολύ υποβιβάζεις την θέση σου σε άλλες φάσεις ζωής

    Τωρα για ποιό λόγο ζεις και γτ πρέπει να περάσεις όλα αυτά-δεν γνωρίζω...μπορεί να είναι ένα τυχαίο γεγονός-κοσμικό!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Και επειδή η φιλοσοφία βλάπτει-βρες το ενδιαφερον στην ζωή σου,μάλλον καταθλιψη βιώνεις
    Οι άνθρωποι που δεν έχουν κατάθλιψη,δεν χρειάζονται λόγους για να ζουν.

    Απλά εχουν πολλούς λόγους για να ζουν και μάλιστα να είναι ευτυχισμένοι!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    to be or not to be.... ιδου η απορια.. ισως ολα να ειναι μια πλανη, να ζουμε μονο στον κοσμο των ιδεων και να μην εχουμε την παραμικρη ιδεα για την αληθινη φυση της πραγματικοτητας. Ασε που κι αυτο πεζει να ειναι υποκειμενικο.

    Παντως ενας λογος που θα ηθελα να ζησω, ειναι να ζησω σαν τον ηρωα του Καμυ στο μυθιστορημα του '' Ο ξενος'' .

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ανχος λογο Στρατου
    By giannis250 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 21-08-2014, 02:08
  2. Δως μου λογο να σωθω
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-2013, 02:00
  3. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 13:50
  4. ΠΩΣ ΖΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2007, 19:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •