αγχος, φοβιες, ασχημος υπνος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2

    αγχος, φοβιες, ασχημος υπνος.

    Καλημερα σε ολους.

    Ειμαι ο Domi 32 ετων. Θα ηθελα αν ειναι δυνατον τις συμβουλες σας πανω σε καποια προβληματα που αντιμετωπιζω.
    Τους τελευταιους 9-10 μηνες αντιμετωπιζω προβληματα στον υπνο, δυσκολευομαι να κοιμηθω, πεταγομαι μεσα στο βραδυ
    και ξυπναω πολυ νωρις το πρωι χωρις να μπορω να ξανακοιμηθω. Καθε φορα που συμβαινει αυτο το μυαλο μου γεμιζει με πολλες ενοχλητικες σκεψεις και δεν μπορω να χαλαρωσω, είτε από αγχος, είτε από φοβίες είτε από ενοχές. Ολο αυτο το θεμα με εχει κουρασει στο μυαλο αρκετα και επηρεαζει την καθημερινοτητα μου. Επιπλεον προσφατα (λιγες εβδομαδες) λογω δουλειας μετακομισα και ειναι ολα καινουργια (δουλεια, παρεες) και αυτο με αγχωνει ακομα περισσοτερο και εχει κανει τα συμπτωματα ακομα πιο εντονα. Εχω αρχισει να ελλιπης σε βαθμο που να αγχωνομαι στη δουλεια μου και να μην μπορω να σταθω σε τυχον παρεες αλλα και να νιωθω αβολα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την υπομονη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Δοκιμασες κανενα χαμομιλακι?Η καμια βαλεριανα?
    Η κατι τετοιο?
    http://laneshealth.gr/products/categ...ife/quiet-life
    11/12/2006

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    zεστο με μελισοχορτο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τωρα αν υπαρχει καπιος που δε γνωριζει τι ειναι αυτο ευκαιρια να τον βοηθησω να πλουτισει τις γνωσεις του! :):) http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%...81%CF%84%CE%BF

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Domi View Post
    Καλημερα σε ολους.

    δεν μπορω να χαλαρωσω, είτε από αγχος, είτε από φοβίες είτε από ενοχές.
    αν δεν λυσεις αυτα οτι και να πιεις οτι χαπι κι αν παρεις δεν υπαρχει περιπτωση να ηρεμησεις (σου μιλαω εκ πειρας)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aν έχεις αυπνίες σου προτείνω να κάνεις κάτι όταν σου έρχεται...πχ διάβασε ένα περιοδικό ή κάνε κάποια μικρή δουλειά του σπιτιού ώστε να κουραστείς κ να ξανακοιμηθείς.Τώρα για το άγχος που από ότι φαίνεται εκτός από τις αλλαγές στη ζωή σου κ τις καινούριες ευθύνες είναι κ ψυχολογικό προσπάθησε να κάνεις κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης ή ένα ζεστό μπάνιο πριν τον ύπνο.Κάποιο ρόφημα ίσως βοηθούσε..Αν δεις ότι επιμένει κ αντιμετωπίζεις λειτουργικό πρόβλημα στη ζωή σου επισκέψου κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    προσφατα αντιμετοπιζα - κι ακομα σε μικρο βαθμο - περιπου το ιδιο πρόβλημα με εσενα φιλεμου, η γιατρος μου ειπε να παρω "σερικουελ" ,αλλα κι καποιες άλλες πρακτικες που μου ειπε κι αυτή αλλα κι από φιλους -γνωστους- που εχουν αποτελλεσμα, καποιες από αυτές είναι να προσπαθεις να αλλξεις καπως το βιολογικοσου ρολοι, να μην ξεκουραζεσαι το μεσημρι,αλλα κι γενικα κατά την διαρκια της μερας. άλλο είναι να αρχισεις γημναστικη! ξερω ότι ακούγετε βαρυ, διοτι θα εισαι εξαντλημένος! αλλα εάν παει φυσιολογικα το θεμασου σε λιγες μερες θα κοιμηθείς λογο του ότι θα εχεις εξαντληθεί! μιααλλη λυση είναι όπως ειπαν τα παιδια από πανω είναι να μην νευριάζεις που δεν κοιμάσαι, να μην το εχεις στο μυαλοσου! να ξεχαστείς λιγάκι, να κανεις κατι άλλο ,να μην πιεζεσαι δλδη να κοιμηθείς! θα ελεγα - εάν εισαι παντρεμένος η αν εισαι δεσμευμενος - να δοκιμασετε κι το σεξ τα βραδια που δε κοιμασαι!¨)¨),βεβαια δεν ξερω αν μετα θα μεταφερεις κι στην συντροφοσου την αυπνια!¨)¨)σημαντικο είναι κι να φτιαξεις ένα περιβαλον "φιλικο"προς τον υπνο! δλδη να εχεις ανετο κρεβατι, να νιώθεις "ζεστα" ,να είναι σκοτινα κι οσο πιο ησυχο .
    τα φαρμακα θα στα ελεγα σαν τελικη λυση. κι φυσικα με συνταγή γιατρου! μην παρεις πωτες χαπια από φιλους η φιλες! η γνωμημου είναι να μην αγχωνεσαι κι να βρεις μεθοδικα τον γιο του Υπνου τον Μορφεα!¨)
    Τελος θα θελα να σου ξεκαθαρισω πως μην είμαι γιατρος !μην είμαι κι θεραπευτης! τα παραπανω είναι προσωπικες αποψεις κι δικεςμου εμπειριες από το πρόβλημα του υπνου που χρονια τωρα ανα καιρος με τυραννα! αυτά, ευχομαι οτι καλητερο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Σας ευχαριστω παιδια για τις ιδεες σας και την ανταποκριση σας. Οι ιδεες ειναι απλες και λογικες. Ελπιζω να με βοηθησουν γιατι αν δε λυσω το θεμα του υπνου η τουλαχιστον να το βελτιωσω δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να αντιμετωπισω και τα υπολοιπα θεματα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    Δοκιμασες κανενα χαμομιλακι?Η καμια βαλεριανα?
    Η κατι τετοιο?
    http://laneshealth.gr/products/categ...ife/quiet-life
    αυτο παιρνω κι εγω. εναλλακτικα valmane.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,ευελπιστω ειναι προσωρινο μιας κ εισαι σε μεταβατικο σταδιο λογω της μετακομισης κ ειναι λογικο να βρισκεσαι σε ενταση,Προτεινω χαμομηλι τιλιο πρασινο τσαι η βαλεριανα,Επισης μην πιεζεις τον εαυτο σου ντε κ καλα να κοιμηθεις γιατι λειτουργει σαν ανασταλτικος παραγοντας οταν τα καταφερεις,καλο κουραγιο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Θα συμφωνήσω με τις προτάσεις των παιδιών, διάφορα ροφήματα από βότανα βοηθούν, τα πιο χαλαρωτικά για μένα είναι χαμομήλι και τίλιο.
    Και ζεστό μπάνιο επίσης μπορεί να σε χαλαρώσει. Ακόμα κάτι άλλο φυσικό είναι η λεβάντα, μια κρέμα ή λάδι σώματος πριν τον ύπνο. Ή να βάλεις και ένα ματσάκι αποξηραμένη λεβάντα εκεί που κοιμάσαι, κοντά στο μαξιλάρι, η μυρωδιά της μπορεί να σε ηρεμήσει.
    Πιστεύω σιγά-σιγά θα ξεπεραστεί το πρόβλημά σου, επειδή όπως γράφεις είσαι και σε μεταβατική φάση με καινούρια δουλειά και παρέες. Καλή δύναμη!

Similar Threads

  1. υπνος αγχος και καταθλιψη
    By nana89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2012, 12:54
  2. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  3. Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 27-03-2011, 15:33
  4. Κακός ύπνος, άγχος, νεύρα
    By savant in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:18
  5. ΑΓΧΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΣ
    By pepe in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2006, 11:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •