Αγχος για το στρατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504

    Αγχος για το στρατο

    Λεω να κοψω την αναβολη και να μπω φανταρος σε 2 μηνες η εστω αυτο τον χρονο για να ξεμπερδευω με αυτο.Αυτο που με αγχωνει ειναι το τι θα συναντησω εκει περα,μη πεσω σε μ@λακες παλιους,μη με πηξουν στην αγγαρια,μη με βαλουν στο ματι κλπ.Καποιος που χε κατι παρομοιο πριν μπει?Γενικα μοιραστειτε τις εμπειριες σας πως ησασταν πριν μπειτε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ολα αυτα που λες θα τα συναντησεις κ πολλα ακομα. Ειναι περιεργη φαση. Μεσον δεν εχεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Εχω αλλα δεν ειναι και σιγουρο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6
    Τι μεσον και χαζομαρες ρε σεις μην υπολογιζεις σε αυτα παντα υπαρχει μεγαλυτερο βισμα και σου κανει την ζωη χειροτερη. Αν εχεις κατι κρατα το για την ποιο δυσκολη στιγμη της θητειας σου που σημαινει οτι μπορει και να μην τοχρησπιμοποιησεις ποτε, ετσι εγινε με εμενα. Μπορω να σου πω πολλες ιστοριες αλλα η ουσια συνοψιζεται στο εξης: ο νομος της δρασης και της αντιδρασης η συμπεριφορα σου αντιμετωπιζεται με αναλογη πολλες φορες και με χειροτερη συμπεριφορα. Σιγουρα θα συναντησεις και ηλιθιους κομπλεξικους αλλα αποτελουν μειοψηφεια οποτε μικρο αντικτυπο θα εχουν στην θητεια σου. Θα δεις πολλα καλλα παιδια και θα κανεις φιλιες που θα αντεξουν μια ζωη θα αισθανεσαι τα παιδια αυτα αδερφια σου. Οποτε παρτο χαλαρα και απολαυσε αυτο το ταξιδι και στο τελος του θα εχεις πολλες ομορφες εμπειριες. Μπορω αν θελεις να επεκταθω και με ιστοριες μου. Θα σου πω μονο το εξης πριν απο λιγο καιρο ανεβηκα Θεσσαλονικη και τυχαια στον δρομο βρηκα καποιο παιδι που ημασταν στην ιδια μοναδα αλλα λογω της αποστασης και του οτι χασαμε τα τηλ. και την επαφη μας. Αν παρακολουθουσες την συζητηση μας θα νομιζες οτι δεν εχει περασει ουτε μια ημερα και ομως εχουν περασει σχεδον 13 χρονια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    14
    Συμφωνώ απόλυτα με το dimt. Οι περισσότεροι φίλοι μου αν και αγχωμένοι στην αρχή μετά τους άρεσε πολύ. Όντως υπάρχουν φιλίες που θα κρατήσουν. Η δες το όπως έλεγε ένας φίλος μου "πάω διακοπές". Δεν αντιλέγω ότι δεν υπάρχουν και άσχημες στιγμές στον στρατο αλλά υπάρχουν και πολλά καλά. Αλλά όλα αυτά θα είναι εμπειρίες για την ζωή σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εγω αν και κοριτσι εχω ακουσει απο γνωστους μου που πηγαν οτι δεν ειναι κατι τρομερο.. στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα αλλα μετα προσαρμοζεσαι και δεν εχει τοσα "καψωνια". απο κανεναν δεν εχω ακουσει κατι τρομερο.. βαρετο μεν και χαμενοι μηνες απο την ζωη σου αλλα οχι κατι φοβερο (αυτα μου χουν πει τουλαχιστον)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Λεω να κοψω την αναβολη και να μπω φανταρος σε 2 μηνες η εστω αυτο τον χρονο για να ξεμπερδευω με αυτο.Αυτο που με αγχωνει ειναι το τι θα συναντησω εκει περα,μη πεσω σε μ@λακες παλιους,μη με πηξουν στην αγγαρια,μη με βαλουν στο ματι κλπ.Καποιος που χε κατι παρομοιο πριν μπει?Γενικα μοιραστειτε τις εμπειριες σας πως ησασταν πριν μπειτε.
    ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο,που θα παω,τι θα συναντησω,μην πεσω σε μ@@ες,θα ταιριαξω με κανεναν?,οπως ρωτας εσυ,ετσι ρωτουσαμε και εμεις πριν μπουμε,αλλα ο καθενας θα σου πει οτιδηποτε διαφορετικο,που θα μπερδευτεις,αν δεν πας να δεις ο ιδιος με τα ματια σου τι γινεται οτι και να πουμε οι αλλοι μπορει να μην σε καλυψουμε!εγω ειχα την τυχη να μπω στα 18 ωσπου ολα τα εβλεπα χαβαλε,και τις αγγαρειες και αν μου την εμπαινε κανεις,τον εγραφα κανονικαπου πιστευω αν εμπαινα τωρα στα 28 θα σπαζομουν πολυ ασχημα!εχουν αλλαξει τα πραγματα ομως πλεον απ'οτι ακουω!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε ανακιν αν είναι να σπουδασεις θα προτεινα να το κανεις κι μετα να πας στο στρατο, διοτι ισως σου φανει χρησιμη η ειδικοτητα στη κατά την θητειασου , η να πας δοκιμος - εάν υπαρχει ακομα αυτό! σορρυ - οπου θα κατσεις λιγο πιο πολύ αλλα κι θα παιρνεις λεφτα κι θα εχεις πολύ πιο αξιοπρεπείς θητεια! διοτι εδώ κι δεκα χρονια οι φανταροι δυστυχως συνηθως κανουν μονο εργασιες κι καθαριοτητες!
    προσωπικα η δικημου θητεια ηταν όχι τοσο γλυκια¨),εχω κακιες αναμνήσεις , αλλα όπως λενε κι τα αλλα παιδια παραπανω εχω κι εμπειριες από τοπια που κι να θελω δεν θα βρω τουριστικο γραφειο να με παει εκει !!κι με την "ξεναγηση του ελληνικου στρατου!!¨)¨) όπως κι λιγες περιπέτειες που δεν θα ξανα ζησω !
    συγουρο είναι ότι λογικα θα δεις ανθρώπους από ολο τον τοπο, θα δεις διαφορες στη συμπεριφορα του κάθε ενός όπως κι στην κοινωνια εξω! απλα κι αν σου τυχη -οπου ευχομαι να μην τυχη- συναντήσεις καποιες δυσκολες μερες θα δεις πως αντιδραν οι γυροσου κατω από αγχος, πιεση! κι από αναγκη να κερδισουν κατι!!είναι κατι που μου εχει μεινει στη μνημη!! δλδη πως καποιος που το παιζει φιλος γινετε φιδι στα δυσκολα κι πως καποιος που πριν λιγο νομιζα ότι με απεχθανετε κι στα δυσκολα ηταν πραγματικος συντροφος!! αυτό ηταν για εμενα μαθημα ζωης!! στο στρατο υπαρχουν πολλα κι ο κάθε ενας εχει τον νταλκα του!! όπως για εμενα ηταν η πρωτη σοβαρη αποτοξινωση ,για ένα μηνα !!μαλον υποχρεωτικη!κι για τον διπλαμου ηταν η πρωτη του εμπειρια στα ναρκωτικα!! ο κάθε ενας εχει λοιπον το θεμα του!!
    βεβαια από οσα ξερω κι από τον ανιψιο μου πλεον είναι πολύ πιο ομορφα, σεβοντε τον στρατιωτη πιο πολύ από πριν!! κι φυσικα υπαρχουν τεράστιες διαφορες από Σωμα σε Σωμα, όπως κι από μοναδα σε μοναδα! αλλα νομιζω ότι γενικα αν εισαι ωριμος κι προσεχεις οι μερες θα παιρναν καλα!! η συμβουλη "ακου πολλα μιλα λιγο" μαλον είναι ακυρη πλεον ¨)¨). οσο για τους παλλιους είναι όπως κι στην δουλεια αλλα τι να σου πουνε?? σε 9 μηνες απολυοντε!! πλεον, δεν νομιζω να σου πουνε κατι, ασε που πλεον υπαρχει κι μεγαλη επαγκελματικοτητα στο στράτευμα,αρα δεν νομιζω να εχεις τετοιο θεμα!!
    ότι κι να κανεις ευχομαι καλη θητεια κι καλος πολιτης με το καλο!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ζητα να κανεις εναλλακτικη θητεια σε δημοσια υπηρεσια...14 ή 16 μηνες ειναι νομιζω, αν εγκριθεις δηλαδη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος ανακιν το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια ηταν στον στρατο ολο αυτον τον καιρο κ τωρα απολυθηκε επιτελους,Περασε δυσκολα ομως τα καταφερε,Σιγουρα ειναι βαρετα κ κανεις αρκετες δουλειες δεν ειναι ομως φρικτα κ ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με το παρελθον που ηταν περισσοτερο καιρο η θητεια κ ηταν πιο σκληρες οι αγγαριες,Οπωσδηποτε ειναι πολυ καθοριστικο κ το που θα πας μιας κ καθε μοναδα δεν ειναι ιδια με την επομενη,Εαν ζοριστεις πολυ μεσα δικαιουσαι κ ψυχολογικη στηριξη,Πηγαινε οσο πιο χαλαρα γινεται κ αποστασιοποιησου απο τυχον εκνευριστικους ανωτερους δειξε αδιαφορια

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    χασιμο χρονου ειναι και δεν αξιζει να σπαταλησεις ουτε ενα μηνα απο τη ζωη σου εκει. κανε οτι μπορεις να το αποφυγεις.

Similar Threads

  1. Στρατο Ξηρας
    By εμμανουηλ in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 24
    Last Post: 29-10-2017, 20:51
  2. Προβληματισμός και πολύ άγχος για τον στρατό...
    By AspC2105 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 06-09-2014, 20:14
  3. Άγχος στο στρατό.
    By Ο Σελτζούκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-03-2014, 22:16
  4. Απαλαγη για το στρατο
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 21-06-2010, 14:04
  5. Αγχος - Φοβία πριν το στρατό
    By katapiesmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-12-2007, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •