Φοβος πτησης - αγχος ταξιδιου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692

    Φοβος πτησης - αγχος ταξιδιου

    Χαιρετω.
    Υποφερω πολλα χρονια απο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη με κρισεις πανικου.
    Εχω περασει απο φασεις με και χωρις φαρμακα.
    Τωρα ακολουθω αγωγη και κανω ψυχοθεραπεια.
    Ολα πηγαιναν περιφημα μεχρι που αποφασισαμε με την συντροφο μου να παμε αεροπορικως (γιατι ειναι πιο οικονομικο) στη Θεσσαλονικη για 4 μερες.
    Ημουν σφιγμενη γιατι δεν μου αρεσει να πεταω αλλα παρασυρμενη απο τον ενθουσιασμο δεχτηκα και μαλιστα με χαρα.
    Σε 15 μερες φευγουμε και ηδη απο την προηγουμενη εβδομαδα υποφερω.
    Ξυπναω με ταχυκαρδια και κρισεις πανικου, συνδρομο ευαιρεθιστου εντερου, κακη διαθεση, ειμαι ολη μερα σχεδον χαλια.
    Ο γιατρος μου και οι φιλοι μου λενε οτι η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι να παω κι ας παθω οτι να'ναι.
    Μονο ετσι θα το ξεπερασω.
    Εγω ειμαι σε μια φαση "δεν θελω να παω πουθενα, αφηστε μας ησυχη".
    Απο την αλλη εχουμε κανονισει να φυγουμε την ημερα των γενεθλιων της συντροφου μου, κατι που με πιεζει πολυ γιατι ξερω ποσο πολυ θελει αυτο το ταξιδι και φοβαμαι οτι θα την απογοητευσω.
    Ειλικρινα αισθανομαι οτι εχω κολλησει σε κινουμενη αμμο.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    14
    Δεν έχει πετάξει παλί? Και εγώ φοβόμουν αλλά όταν έκανα το πρώτο μου ταξίδι ενθουσιάστηκα και μ άρεσε πολύ. Μην αγχώνεσαι. Θα δεις ότι όλα καλά θα πάνε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Εχω πετάξει πολύ παλιά. Παιδακι ήμουν. Τοτε μου άρεσε.
    Τωρα φρικάρω και στην ιδέα της πτησης και φοβάμαι ότι θα είμαι τόσο χάλια μετά που θα το χαλασω για όλους.
    Και υπηρξα άνθρωπος που γύριζε την Ελλάδα για πλακα.
    Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Απο την πειρα μου στην διαταραχη πανικου και γω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να πας!και μενα με πιανε τρελο αγχος το καλοκαιρι ππυ πηγαιναμε με κτελ βεβαια σε διαφορα μερη αλλα μετα απο κανα μισαωρο ξεχνιομουν και χαλαρωνα..ειδικα αν εχεις και παρεα ειναι μια χαρα..και η πτηση αφου ειναι για θεσσ θα δειαρκησει λιγο!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω νομιζω οτι σε κανενα σχεδον δε τ βρισκει να πεταει εκτος αν γενηθικε ικαρος απλα ολοι διχνουν κατανοηση μεχρι να φτασουν μαλον ο προορισμος δε θα σ αρεσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    κι εγω μια απο τα ιδια..και εχω πει ομως οτι θα μπω κι οτι γινει δυστυχως η φυγη δεν ειναι λυση και διογκώνει τον φοβο φιλη μου!! Όλα στο μυαλο μας ειναι , θα μπορεσεις καποια στιγμη ν το ελεγξεις κ ν σ φυγει εξαλου ειναι μικρη η διαδρομη(κι εγω τν ιδια θ κανω) οτι κι αν νιωσεις δεν μπορει. Παίρνεις κ αγωγη , δεν νμζ ν σε πιασει κ κατι σοβαρο.Κάνε μια προσπαθεια θα έλεγα μην τα παρατας! Καλη τυχη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Ισα ισα που θα εχω και παρεα και ο προορισμος μου αρεσει και εχω ξαναπαει και με περιμενει και καλη παρεα!
    Αλλα τα τελευταια χρονια τα ταξιδια με αγχωνουν πολυ οποιο κι αν ειναι το μεσο ποσο μαλλον τωρα που το αεροπλανο με φοβιζει ακομα πιο πολυ.
    Θα ηθελα ειλικρινα να μπορω να το χαρω απο την αρχη.
    Να ειμαι ενθουσιασμενη, να κανω σχεδια και να σκεφτομαι μονο τα καλα.
    Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι μονο αρνητικα με καποιες αναπαυλες που προσπαθω να τα δω λιγο πιο χαλαρα τα πραγματα αλλα αυτο διαρκει λιγο.
    Αντι να αισθανομαι ευτυχης αισθανομαι εγκλωβισμενη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση... ειναι πολυ παρηγορο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Σε καταλαβαίνω απολυτα γιατι κι εγω ειμαι με τις αγοραφοβιες μου! Όμως κι ετσι να ειναι καλη μου , πρεπει να το παλευουμε τουλαχιστον όσο ασχημα και εάν προσεχε ΕΑΝ νιώσεις ασχημα γτ δν τ ξερεις κ 100% .. κάποια στιγμη θα υποχωρήσουν κι αυτα που θα παει ! Στο μυαλό μας ειναι αυτα κ μν ξεχνας ειναι απόρροια του αγχους μας! Ξέρω ποσο δυσκολα περνας ποσο φρικτα νιωθεις πιστεψε με. Τ λεω κ γ σενα κ γ μενα κ γ ολους μας ομως οτ πρεπει ν το παλευουμε κ ν τ δουλεψουμε με τν εαυτο μας συνεχώς!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Σε καταλαβαίνω απολυτα γιατι κι εγω ειμαι με τις αγοραφοβιες μου! Όμως κι ετσι να ειναι καλη μου , πρεπει να το παλευουμε τουλαχιστον όσο ασχημα και εάν προσεχε ΕΑΝ νιώσεις ασχημα γτ δν τ ξερεις κ 100% .. κάποια στιγμη θα υποχωρήσουν κι αυτα που θα παει ! Στο μυαλό μας ειναι αυτα κ μν ξεχνας ειναι απόρροια του αγχους μας! Ξέρω ποσο δυσκολα περνας ποσο φρικτα νιωθεις πιστεψε με. Τ λεω κ γ σενα κ γ μενα κ γ ολους μας ομως οτ πρεπει ν το παλευουμε κ ν τ δουλεψουμε με τν εαυτο μας συνεχώς!
    Το ξερω οτι ειναι αγωνας και αγωνιζομαι καθημερινα οπως και ολοι μας.
    Καμια φορα ειναι και το παραπονο που σε πιανει και λες γιατι να μην μπορω να το χαρω χωρις "παρεμβολες".
    Ειχα φτασει σε πολυ καλο σημειο, τοσο που σχεδον ειχα πειστει οτι ολα ειναι καλα.
    Μπορει και γι'αυτο να με εριξε ψυχολογικα αυτος μου ο φοβος.
    Προσπαθω να σκεφτομαι τα καλα του ταξιδιου και να αφησω οσα με αγχωνουν εστω μεχρι την στιγμη της επιβιβασης οπου εκει δεν θα εχω και επιλογες...
    Εκει ειναι "σκασε και κολυμπα".
    Καθε μερα ειναι αγωνας και μονο ελπιδα και πιστη υπαρχει οτι μπορει και να βγει κατι καλο απ'αυτο.
    Επισης, ναι, απο το μυαλο ξεκινανε ολα αλλα τι γινεται οταν το μυαλο κυριαρχει στο σωμα;
    Οταν το μυαλο θετει το σωμα σε ενα συνεχες sos;
    Τοτε γινεται πολυ αληθινο!
    Τοτε ειναι που κουραζεσαι και λες δεν αντεχω αλλο.
    Αλλα αντεχουμε τελικα... δεν εχουμε και αλλη επιλογη.
    Καλημερα σε ολους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Σε καταλαβαίνω απολυτα γιατι κι εγω ειμαι με τις αγοραφοβιες μου! Όμως κι ετσι να ειναι καλη μου , πρεπει να το παλευουμε τουλαχιστον όσο ασχημα και εάν προσεχε ΕΑΝ νιώσεις ασχημα γτ δν τ ξερεις κ 100% .. κάποια στιγμη θα υποχωρήσουν κι αυτα που θα παει ! Στο μυαλό μας ειναι αυτα κ μν ξεχνας ειναι απόρροια του αγχους μας! Ξέρω ποσο δυσκολα περνας ποσο φρικτα νιωθεις πιστεψε με. Τ λεω κ γ σενα κ γ μενα κ γ ολους μας ομως οτ πρεπει ν το παλευουμε κ ν τ δουλεψουμε με τν εαυτο μας συνεχώς!
    Συμφωνω απολυτα με την νεραιδα! και γω λογω της διαταραχης πανικου και της αγοροφοβιας μου αγχωνομουν παρα πολυ για τα μεσα μεταφορας και γενικα οταν επροκειτο να φυγω απο το σπιτι μου.. αλλα ειναι να το παρεις αποφαση.. δεν ειναι τοσο τρομερο.. η πτηση θα διαρκεσει λιγο, θα χεις καλη παρεα και θα περασεις μια χαρα! ειμαι σιγουρη! το μεγαλυτερο λαθος σου θα ειναι να μην πας στο ταξιδι! εγω παντα ελεγα στον εαυτο μου "θα παω κι οτι ειναι να γινει ας γινει"! και στην τελικη τιποτα δεν συνεβαινε και περνουσα μια χαρα!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το χειροτερο δεν ειναι η πτηση και το ταξιδι αυτα καθαυτα, αλλα το αγχος της αναμονης! οσοι ανθρωποι με αγχωδεις διαταραχες το γνωριζουν καλα αυτο! προσπαθησε λοιπον οσο μπορεις να αγνοησεις το αγχος σου, να ξεχαστεις και πανε! μετα θα ειναι ολα πολυ καλυτερα! :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Είστε πολύ γλυκά παιδιά και πραγματικά με κάνετε να αισθάνομαι καπως καλύτερα.
    Θα κανω ότι μπορώ να το θεσω υπο έλεγχο ή ακόμα καλύτερα να αφεθω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Και εκεί που έλεγα ότι ήταν καλύτερη μέρα η σημερινή ξαπλωσα λίγο το μεσημέρι και φρικαρα. Όχι μόνο δεν χαλαρωσα, επαθα και μια κρίση πανικού μικρής έντασης αλλά μεγαλης διάρκειας. Τώρα φυσικά είμαι ρεταλι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ε απο την στιγμή που σκεφτεσαι το ταξιδι το ποιο σε αγχνωνει ειναι λογικο να ερθει η κριση! και γω το χω παθει απειρες φορες.!
    ε και;;; παθαμε τιποτα; ! καλυτερα να αφεθεις οπως λες! εγω αυτο κανω εδω και λίγο καιρο και ειμαι πολυ καλυτερα απο πριν!! μπορει να συνεχιζω την ψυχοθεραπεια και την φαρμακευικη αγωγω, αλλα πλεον τολμαω να κανω διαφορα πραγματα.. αυτο με βοηθησε αρκετα. περισσοτερο απο την θεραπεια θα ελεγα!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 00:17
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29
  3. φοβος ταξιδιου με θαλασσα
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 21-04-2011, 14:53
  4. φοβος ταξιδιου
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2011, 22:36
  5. ΥΨΟΦΟΒΙΑ - ΦΟΒΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
    By gorgi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-06-2006, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •