Φοβος πτησης - αγχος ταξιδιου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Φοβαμαι πως ηταν ακαιρη η αποφαση μου να το κανω αυτο.
    Μολις το καλοκαιρι, οτι ειχα αρχισει την θεραπεια μου, αντι να κανω 350 χλμ ταξιδι, εκανα 100 χλμ για να το παρω σιγα σιγα (με αυτοκινητο).
    Και μετα απο αυτο ξαφνικα βρεθηκα να εχω κλεισει εισητηρια 600χλμ μακρυα και μαλιστα με αεροπλανο.
    Μπορει αυτο που κανω τωρα να ειναι η γνωστη "διαπραγματευση", δεν ξερω, αλλα ισως επρεπε να γινει σταδιακα αυτο.
    Αλλωστε και η ψυχοθεραπεια δεν λεει για σταδιακη εκθεση;
    Και ποιο ειναι το θεραπευτικο στην ολη διαδικασια αν απο τωρα εχω χασει τον υπνο μου;
    Μπορει να προσπαθω να μου το κανω πιο ευκολο, να με δικαιολογησω εν μερει.
    Αλλα απο οσα εχω ζησει μεχρι τωρα, νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει και μια δοση χαρας. Οχι μονο τρομος.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Επισκέπτεσαι ειδικο?αν ναι γτ δεν το συζητας μαζί του?
    Σίγουρα η σταδιακη έκθεση ειναι το καλυτερο.
    Στη περιπτωση σου μπορει να ειναι 600χλμ οπως λες αλλα την κανεις με αεροπλανο κι ειναι πολυ διαφορετικό νομίζω.
    Επίσης, όσο ασχημα και να νιώθεις τωρα θ σ φυγει σκέψου μολις μπεις ή μολις φτάσεις.
    Είναι όπως πριν ειπωθηκε απ μια ομοιοπαθουσα το αγχος αναμονης δυστυχως π μας παιδευει εμας τους πανικοβλητους...
    Η φυγή στη προκειμενη περιπτωση ειναι προσωρινή λυση. Εάν δεν το αντιμετωπιζεις δεν θ τ ξεπεράσεις ποτε ετσι. Προσπάθησε!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    .
    Η φυγή στη προκειμενη περιπτωση ειναι προσωρινή λυση. Εάν δεν το αντιμετωπιζεις δεν θ τ ξεπεράσεις ποτε ετσι. Προσπάθησε!
    συμφωνω αν δεν το αντιμετωπισεις δεν θα το ξεπερασεις!
    η φυγη το μονο που κανει ειναι να δινει τροφη στο αγχος και το εντεινει..
    σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτη η λυση.
    Προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι... οταν ερθει η στιγμη ΚΑΝΤΟ απλα! τιποτα δεν προκειται να συμβει.. και οσο για την σταδιακη εκθεση ισχυει με βαση τους ψυχολογους αλλα οχι παντα! εγω φοβομουν να παω μεχρι το σπουπερ. ενα βραδυ ειπα θα βγω.τελος. κατι προφανως πολυ πιο μεγαλο απο το να παω μεχρι το σουπερ 5 βηματα. και απο τοτε ειμαι πολυ καλυτερα. αυτο σιγουρα δεν ηταν σταδιακη εκθεση κι ομως βοηθησε.. και στην αρχη θυμαμαι η καρδια μου πηγαινε σαν τρελη, ετρεμαν τα χερια μου.. μετα απο ενα μισαωρο τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν και περασα και πολυ ωραια μαλιστα... αν δεν ειχα βγει εκεινη την μερα, αν δεν το ειχα τολμησει τα πραγματα θα ηταν πολυ χειροτερα τωρα.
    ενταξει σιγουρα δεν λειτουργουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο.. αν ειναι να σε εξουθετερωνει τοσο πολυ ολο αυτο ψυχικα αστο.. απλως ειμαι σιγουρη πως οταν φτασεις εκει θα εισαι πολυ καλυτερα.. μεχρι να φτασεις ειναι το ολο θεμα! και απο προσωπικη μου εμπειρια ειναι απλως τρομακρικο στην αρχη..γι αυτο επιμενω να σου λεω να πας. τωρα εσυ ξες βεβαια καλυτερα απο τον καθενα!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    συμφωνω...έπασχες απο αγοραφοβία και εσυ μελος??την ξεπέρασες?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    συμφωνω...έπασχες απο αγοραφοβία και εσυ μελος??την ξεπέρασες?
    διαταραχη πανικου και αγοροφια μαζι.. εναμιση χρονο παιδευομουν. τους τελευταιους δυο με τρεις μηνες ειμαι πολυ καλυτερα ομως. ξαναβρισκω τον εαυτο μου σιγα σιγα. τωρα πλεον βγαινω ανετα εξω και μπορω να κατσω πολλες ωρες εκτος σπιτιου.. επισης δεν φοβαμαι πλεον τις κρισεις.οταν ερχονται απλως δεν τις δινω σημασια.. δεν λεω οτι εχω λυσει το προβλημα μου πληρως απλως βρισκομαι σε καλο δρομο:)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    2 χρονια σχεδον κρίσεις και αγοραφοβία μαζι δηλαδή?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    1 κατι ναι..γιατι τοσο περιεργο ειναι?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Δεν ξερω παιδια, ειμαι σε συνεχη σχεδον επαδη με την θεραπευτρια μου μηπως βρω μια λυση...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    1 κατι ναι..γιατι τοσο περιεργο ειναι?
    Οχι καλε απλα ρωτησα γ ν καταλαβω...μπορω ν σ ρωτησω καποια πραγματα σε προσωπικο μνμ?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Δεν ξερω παιδια, ειμαι σε συνεχη σχεδον επαδη με την θεραπευτρια μου μηπως βρω μια λυση...
    Καλά έκανες αλλα η λύση εισαι εσυ κυρίως εσυ καλη μου..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Οχι καλε απλα ρωτησα γ ν καταλαβω...μπορω ν σ ρωτησω καποια πραγματα σε προσωπικο μνμ?
    ναι μελος εννοειται να μου στειλεις :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Καλά έκανες αλλα η λύση εισαι εσυ κυρίως εσυ καλη μου..
    αυτο ακριβως!! μην περιμενεις την λυσυ απο την ψυχοθερπαυτρια. αυτη απλως σε βοηθαει να βρεις εσυ την λυση! εσυ θα λυσεις το προβλημα, μην περιμενεις κατι παραπανω απο τον ψυχολογο, περα απο καθοδηγηση.. και γω αυτο πιστευα στην αρχη αυτο, αλλα εκανα λαθος!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    είσαι καλύτερα?πως πας?

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 00:17
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29
  3. φοβος ταξιδιου με θαλασσα
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 21-04-2011, 14:53
  4. φοβος ταξιδιου
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2011, 22:36
  5. ΥΨΟΦΟΒΙΑ - ΦΟΒΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
    By gorgi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-06-2006, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •