"ελεύθερη σχέση"- τι είναι αυτό? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 76
  1. #46
    Quote Originally Posted by mama View Post
    συμφωνώ ότι "ελευθερία γενικά δεν υπάρχει" και γι αυτό δεν μιλάω γενικά περί ελευθερίας...
    πες μου αλαφροϊσκιωτε, η "αποκλειστικότητα" (στις ερωτικές σχέσεις πάντα) είναι επιλογή? μήπως είναι ανάγκη με την προβιά της επιλογής
    Κοιταξε,το να εισαι με το αλλο φυλο ειναι βασικη αναγκη,οποτε η οποια ελευθερια εχει να κανει με το πως σχετιζομαστε μαζι του,αρα ποτε δεν μπορει να ειναι απολυτη,οπως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτα ελευθεροι απο το φαγητο πχ.

    Ο καθενας αναλογα με τις συνθηκες τις ζωης του και το χαρακτηρα του κανει τις επιλογες του,οπως αυτος πιστευει καλυτερα.Δε θεωρω τη δεσμευση περιορισμο της ελευθεριας εξ ορισμου,γιατι ως δεσμευμενος μπορεις να κανεις πραγματα που δε μπορεις ως ελευθερος.

    Ισχυει ομως και το αντιστροφο,ο ελευθερος μπορει και κανει πραγματα που δε μπορει να κανει ο δεσμευμενος.Για αυτο ο καθενας τα βαζει κατω ,τα συγκρινει και επιλεγει.

    Καποιοι 'εξυπνοι' προσπαθουν να τα συνδιασουν και την ελευθερια και τη δεσμευση και κανουν παραλληλες σχεσεις.Αλλοι επειδη δε βρισκουν ευκολα συντροφο,προτιμουν να κανουν κατι σταθερο οταν βρισκουν καποιον.Εκει ειναι η αποκλειστικοτητα απο αναγκη (για να παω εκει που με ρωτας),αλλα δε θεωρω αυτα τα ατομα ανελευθερα.Και αυτο γιατι ως μονοι,θα αντιμετωπιζαν περιορισμους πολυ μεγαλυτερους.Και επειδη κανεις δε μπορει να ζησει χωρις αντρα/γυναικα,το μονο που τους μενει ειναι συμβιβασμενες σχεσεις.

    Quote Originally Posted by void View Post
    Εννοώ ότι κοινωνικά για τις γυναίκες υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις από ότι για τους άνδρες.
    π.χ. για εμάς υπάρχει έντονα το ζήτημα της ηλικίας, ότι μετά από κάποια ηλικία δεν μπορείς να κάνεις παιδί, θεωρείσαι γεροντοκόρη και όλα αυτά τα όμορφα.
    Νομίζω λοιπόν ότι από μικρή ηλικία, μπαίνουμε στο τριπάκι να αναζητούμε μια σχέση..αλλά όχι μόνο για να παντρευτούμε..μας έχει δημιουργηθεί πιστεύω σαν ανάγκη και περνάει από γενιά σε γενιά..
    Ακόμα και τώρα που είμαστε πιο ανεξάρτητες λογω οικονομικής αυτάρκειας, σεξουαλικής απελευθέρωσης κλπ, νιώθω ότι παραμένει η ανάγκη για συντροφικότητα..και επειδή ακριβώς είναι ανάγκη, πολλές φορές απογυμνώνεται τελείως από το χαρακτηρα της προσωπικής επιλογής (ασυνειδητα αν θες) και επιδιωκεται με καθε κόστος.
    Οπότε θεωρώ ότι μια γυναίκα, όταν ένας άνδρας αφού κανουν σεξ δε θελήσει να έχει κάτι παραπανω, δε σημαίνει ότι πληγώνεται επειδή ένιωθε περισσότερα από εκεινον...πάνω κάτω υπάρχει αμοιβαιότητα στο συναίσθημα...νομίζω οτι περισσότερο νιώθει ματαίωση που δεν εξελίχθηκε σε σχέση...την οποία η ίδια ενδεχομένως μπορεί να έληγε σε σύντομο χρονικό διάστημα ανακαλύπτοντας πράγματα που δεν της ταιριάζουν.
    Είναι λες και θελουμε να αποδείξουμε στην κοινωνία πόσο άξιες είμαστε για το σκοπό που μας έχει προορίσει...και βάσει αυτης της ανασφάλειας καταλήγουμε να κάνουμε μεγάλες "εκπτώσεις", κυρίως συναισθηματικές.
    Γι'αυτό έλεγα ότι βασικά εμείς οι ίδιοι πρώτα πρέπει να προσδιορίζουμε τι ζητάμε και να διεκδικούμε κάποιον που είναι διατεθειμενος να μας δώσει αυτά που ούτως ή άλλως έχουμε ανάγκη...όχι να διαμορφώνουμε τις ανάγκες μας στα δικά του θέλω.
    +απειρο

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by void View Post
    Εννοώ ότι κοινωνικά για τις γυναίκες υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις από ότι για τους άνδρες.
    π.χ. για εμάς υπάρχει έντονα το ζήτημα της ηλικίας, ότι μετά από κάποια ηλικία δεν μπορείς να κάνεις παιδί, θεωρείσαι γεροντοκόρη και όλα αυτά τα όμορφα.
    Νομίζω λοιπόν ότι από μικρή ηλικία, μπαίνουμε στο τριπάκι να αναζητούμε μια σχέση..αλλά όχι μόνο για να παντρευτούμε..μας έχει δημιουργηθεί πιστεύω σαν ανάγκη και περνάει από γενιά σε γενιά..
    Ακόμα και τώρα που είμαστε πιο ανεξάρτητες λογω οικονομικής αυτάρκειας, σεξουαλικής απελευθέρωσης κλπ, νιώθω ότι παραμένει η ανάγκη για συντροφικότητα..και επειδή ακριβώς είναι ανάγκη, πολλές φορές απογυμνώνεται τελείως από το χαρακτηρα της προσωπικής επιλογής (ασυνειδητα αν θες) και επιδιωκεται με καθε κόστος.
    Οπότε θεωρώ ότι μια γυναίκα, όταν ένας άνδρας αφού κανουν σεξ δε θελήσει να έχει κάτι παραπανω, δε σημαίνει ότι πληγώνεται επειδή ένιωθε περισσότερα από εκεινον...πάνω κάτω υπάρχει αμοιβαιότητα στο συναίσθημα...νομίζω οτι περισσότερο νιώθει ματαίωση που δεν εξελίχθηκε σε σχέση...την οποία η ίδια ενδεχομένως μπορεί να έληγε σε σύντομο χρονικό διάστημα ανακαλύπτοντας πράγματα που δεν της ταιριάζουν.
    Είναι λες και θελουμε να αποδείξουμε στην κοινωνία πόσο άξιες είμαστε για το σκοπό που μας έχει προορίσει...και βάσει αυτης της ανασφάλειας καταλήγουμε να κάνουμε μεγάλες "εκπτώσεις", κυρίως συναισθηματικές.
    Γι'αυτό έλεγα ότι βασικά εμείς οι ίδιοι πρώτα πρέπει να προσδιορίζουμε τι ζητάμε και να διεκδικούμε κάποιον που είναι διατεθειμενος να μας δώσει αυτά που ούτως ή άλλως έχουμε ανάγκη...όχι να διαμορφώνουμε τις ανάγκες μας στα δικά του θέλω.
    σε καταλαβαινω τωρα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    http://www.youtube.com/watch?v=raRASFfprQc

    Ορίστε μέχρι και η φώκια διεκδικεί την αποκλειστικότητα!!!!!!χαχαχα χαχαχ
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #49
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Η αποκλειστικότητα ίσως αποζητάται κυρίως στην αρχή μιας σχέσης,όπου και οι 2 είναι ερωτευμένοι μεταξύ τους και δεν έχουν μάτια γι'άλλον. Από 'κει και πέρα,κάποια στιγμή,όταν χαθεί ο έρωτας είναι πιθανό και οι 2 να αναζητήσουν αλλού συντροφικότητα. Οι ελεύθερες σχέσεις έχουν να κάνουν (κατ'εμέ πάντα) με άτομα που δεν νιώθουν την ανάγκη να δεσμευτούν,ή να ζήσουν κάτι δυνατό (για τον οποιοδήποτε λόγο)και απλώς αποζητούν κάποιον για να κατευνάσουν τις σεξουαλικές τους ορμές.Γι'αυτό και συμφωνώ απόλυτα με αυτό που προειπώθηκε,ότι μια ελεύθερη σχέση απαιτεί συναισθηματική ωριμότητα. Ένα άλλο ερώτημα που θα ήθελα να θέσω είναι το αν και κατά πόσο είναι πιθανό η έναρξη μιας ελεύθερης σχέσης (εννοείται πως έχει συμφωνηθεί εξ'αρχής και απ'τους 2) θα μπορούσε να οδηγήσει σε ανάγκη για δέσμευση-να αναπτυχθούν δηλαδή αμοιβαία ερωτικά συναισθήματα. Έχετε κάποια γνώμη πάνω σ'αυτό?

  5. #50
    Quote Originally Posted by mama View Post
    πως καταλαβαίνουμε την "ελεύθερη σχέση"?
    Ότι σήμερα είμαστε όλοι παρτάκηδες κι αυτό έχει κυριαρχήσει και στις ανθρώπινες σχέσεις

    Quote Originally Posted by mama View Post
    πως θα νιώθαμε μέσα σε μια τέτοια σχέση?
    Να θέλω να φύγω τρέχοντας

    Quote Originally Posted by mama View Post
    τι θα προσδοκούσαμε από αυτήν?
    Αποξένωση, απονέκρωση των συναισθημάτων για τον άλλον άνθρωπο, να βλέπουμε τον άλλον ως αντικείμενο με ο,τι συνεπάγεται αυτό γενικότερα. Στο τέλος θα νοιώθουμε μόνοι χωρίς να ξέρουμε τι μας φταίει αφού την "ελεύθερη σχέση" θα τη θεωρούμε κάτι καλό.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by mama View Post
    το απαντάμε συχνά και εδώ μέσα και στην πραγματική ζωή, αν οχι ως προσωπική εμπειρία τουλάχιστον ως κουβέντα... "ελεύθερη σχέση" "είμαι σε ελεύθερη σχέση" "μου ζήτησε ελεύθερη σχέση" κλπ... ας κάνουμε λοιπόν μια κουβέντα (τι άλλο?)
    πως καταλαβαίνουμε την "ελεύθερη σχέση"?
    πως θα νιώθαμε μέσα σε μια τέτοια σχέση?
    τι θα (ή δεν θα) προσδοκούσαμε από αυτήν?
    ελευθερη σχεση ειναι αυτο που ο ενας θελει μονο σεξ, και ο αλλος δινει το σεξ γιατι ελπιζει οτι ο αλλος δεν τον εχει απλα για πηδημα, αλλα εχουν ενα.. ιδιαιτερο κονεξιον και ο αλλος θα το καταλαβει και θα γινει σχεση :p

    Το να ειναι και οι δυο μονο για το σεξ μεσα σε αυτο, δεν το εχω δει προσωπικα πουθενα. Μπορει βεβαια να εχω περιορισμενες εμπειριες, γνωσεις και κοινωνικο κυκλο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Γιατι ο αλλος γενικα μπορει να ειναι ζωο ορθιο,ή γιατι θες να πηγαινεις με πολλους.

    Εντιτ:παντως εγω νομιζω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να βρεις ''σωστο'' ανθρωπο,απο καλο σεξ.
    θα διαφωνησω. και τα δυο ειναι δυσκολα. Ειδικα οταν σου καθονται κατι πετυχημενα, καλος ανθρωπος/κακο σεξ, ή λαθος ανθρωπος/κορυφαιο σεξ, θες να αρχισεις να δινεις μπουνιες στο συμπαν!!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    θα διαφωνησω. και τα δυο ειναι δυσκολα. Ειδικα οταν σου καθονται κατι πετυχημενα, καλος ανθρωπος/κακο σεξ, ή λαθος ανθρωπος/κορυφαιο σεξ, θες να αρχισεις να δινεις μπουνιες στο συμπαν!!
    Oh , yes .
    Επισης ο συνδυασμος καλος ανθρωπος , καλο σεξ , αλλα πολυ λαθος timing κανει θραυση .

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Oh , yes .
    Επισης ο συνδυασμος καλος ανθρωπος , καλο σεξ , αλλα πολυ λαθος timing κανει θραυση .
    ναι ναι ναι.. η τελευταια μου σχεση...

  10. #55
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Αυτό το timing πια μας έχει καταστρέψει! Η απόλυτη ειρωνεία να ταιριάζετε παντού και να είναι λάθος το timing...

  11. #56
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    θα διαφωνησω. και τα δυο ειναι δυσκολα. Ειδικα οταν σου καθονται κατι πετυχημενα, καλος ανθρωπος/κακο σεξ, ή λαθος ανθρωπος/κορυφαιο σεξ, θες να αρχισεις να δινεις μπουνιες στο συμπαν!!
    Το λεω με την εννοια οτι το κακο σεξ με λιγη καλη διαθεση και προσπαθεια μπορει να διορθωθει,αν ο αλλος ειναι ζωο ομως χεστα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    βρε παιδιά, δεν λάβαμε καθόλου υπόψη μας αυτό που λέμε "φυσική επιλογή", τον αγώνα των ειδών για την ασφαλέστερη και "ποιοτικότερη" διαιώνιση τους... ντάξει, μπορεί να έχουμε ως άνθρωποι δημιουργήσει κοινωνίες και πολιτισμούς εδώ και χιλιάδες χρόνια, αλλά δεν έχουμε καταφέρει (ούτε θα...) να απελευθερωθούμε από τα βασικά μας ένστικτα, ε?

    από την άλλη, στον αντίποδα της φυσικής επιλογής βρίσκεται η ατομική ιδιοκτησία, καθαρά πολιτισμικό "επίτευγμα" ανθρώπινο... μήπως να βλέπαμε την ερωτική αποκλειστικότητα και σ' αυτή τη βάση?

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    ναι ναι ναι.. η τελευταια μου σχεση...



    Οπου κακη σχεση , κακος συντροφος ,κακο timing , νασου και η Λιλιουμ πρωτοστατουσα . Tι τρεχει βρε Λιλιουμ ?
    Εκτος απο στυλιστα , χρειαζεσαι και manager για σχεσεις , αντε προσφερομαι .....
    Last edited by Macgyver; 04-11-2014 at 11:50.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ελευθερη σχεση εναι αυτο που προτεινει ο λιγοτερο γουσταρων εκ των δυο .

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλυτερα 40 χρονια καλος συντροφος + καλο σεξ , παρα μιας ωρας κακος συντροφος + κακο σεξ .

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  3. ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 27-09-2012, 00:34
  4. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •