"ελεύθερη σχέση"- τι είναι αυτό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458

    "ελεύθερη σχέση"- τι είναι αυτό?

    το απαντάμε συχνά και εδώ μέσα και στην πραγματική ζωή, αν οχι ως προσωπική εμπειρία τουλάχιστον ως κουβέντα... "ελεύθερη σχέση" "είμαι σε ελεύθερη σχέση" "μου ζήτησε ελεύθερη σχέση" κλπ... ας κάνουμε λοιπόν μια κουβέντα (τι άλλο?)
    πως καταλαβαίνουμε την "ελεύθερη σχέση"?
    πως θα νιώθαμε μέσα σε μια τέτοια σχέση?
    τι θα (ή δεν θα) προσδοκούσαμε από αυτήν?

  2. #2
    Quote Originally Posted by mama View Post
    πως καταλαβαίνουμε την "ελεύθερη σχέση"?
    Τι αλλο,σεξ μονο,ελλειψη αποκλειστικοτητας

    πως θα νιώθαμε μέσα σε μια τέτοια σχέση?
    Μια χαρα,εκτος και αν αλλος ειναι βλακας ή αν κολλησεις με τον αλλο και δυσκολεψει το πραγμα.

    τι θα (ή δεν θα) προσδοκούσαμε από αυτήν?
    θα:καλοπεραση,γελιο
    δε θα:αποκλειστικοτητα,ερωτα,
    αφοσιωση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    φιλοι με πλεονεκτηματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Όταν ήμουν μικρότερη έλεγα ότι από όταν "ανακαλύφθηκε" η ελεύθερη σχέση , η "κανονική" ας το πούμε έγινε άπιαστο όνειρο :-p
    Τώρα πια σκέφτομαι ότι μια ελεύθερη σχέση δεν δείχνει τίποτα παραπάνω από τη συναισθηματική ωριμότητα των εμπλεκομένων.
    Είναι αυτό το ημίμετρο που υιοθετούμε οι περισσότεροι στη ζωή μας πλέον...αυτό το "τόσο..όσο"...αυτή η ανάγκη για εκτόνωση...για να νιώσεις την τρυφερότητα αλλά με μέτρο, μην πολυδεθείς κιόλας και μετά δημιουργηθούν "απαιτήσεις"..
    Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι, υποβόσκει δηλαδή σαν παράγοντας η συναισθηματική ωριμότητα.
    Και βέβαια υπάρχουν από εκεί και πέρα υποπεριπτώσεις.
    π.χ. μια γυναίκα συνήθως δέχεται να κάνει ελεύθερη σχέση επειδη θέλει να το παίξει και λίγο απελευθερωμένη και ακομπλεξάριστη (αφού μας έχουν περάσει να ντρεπόμαστε αμα νιώθουμε παραπάνω πράγματα ή αμα θελουμε αποκλειστικότητα μην τυχόν και μας δει ο άλλος σαν επίδοξες κυρίες Κοκοβίκου) είτε επειδή είναι πολύ ερωτευμένη με τον αλλον και δε θέλει να τον χάσει ή ευελπιστεί ότι κάποια στιγμή θα την ερωτευτεί και εκείνος (είναι που είδαμε πολύ Meg Ryan όταν ήμασταν μικρές).
    Ένας άνδρας από τη μεριά του,από τη στιγμή που τον ελκύει εμφανισιακά - σεξουαλικα κάποια γυναίκα, μπορεί να κάνει σεξ μαζί της ανα τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς να περιμένει ή να είναι διατεθειμένος για το κάτι παραπάνω, αντλώντας ευχαρίστηση μόνο από αυτό. Και είναι και πολύ ξεκάθαρο μέσα του οπότε σπάνια κιόλας επιδιωκει να εξελιχθεί σαν "κανονική" σχέση. Εν ολίγοις, ξεχαρμανιαζει όποτε νιωσει την ανάγκη χωρίς να χρειαστεί να βγει στη γύρα και να κοπιάσει να προσεγγίσει μια γυναίκα...αρκεί ένα μηνυματάκι :"μωρό έχεις κανονίσει τίποτα για απόψε; μου έλειψες"..(το λενε το "μου έλειψες", ξέρουν αυτοί τι κάνουν :-p)
    Προσωπικά, δε βρίσκω το λόγο γιατί από τη στιγμή που με νοιαζει μόνο το σεξ, να πηγαίνω συνεχώς με τον ίδιο;
    Και αν η απάντηση είναι ότι είναι πολύ καλή η χημεία και το σεξ, τότε γιατί να μην επιδιώξω κατι παραπάνω, δεν είναι και εύκολο πράγμα να πετύχεις καλή χημεία σε αυτό το κομμάτι.
    Ή μήπως νομίζουμε ότι είναι καλό το σεξ μαζί του/της;
    Εάν τίθεται ζήτημα έρωτα...περαστικά!! (ή απλώς κόβεις λάσπη εγκαίρως)
    Τεσπά...μπερδεύεσαι χωρίς λόγο!
    Ή είσαι ή δεν είσαι ... έτσι πιστεύω εγώ :)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Προσωπικά, δε βρίσκω το λόγο γιατί από τη στιγμή που με νοιαζει μόνο το σεξ, να πηγαίνω συνεχώς με τον ίδιο;
    Και αν η απάντηση είναι ότι είναι πολύ καλή η χημεία και το σεξ, τότε γιατί να μην επιδιώξω κατι παραπάνω, δεν είναι και εύκολο πράγμα να πετύχεις καλή χημεία σε αυτό το κομμάτι.
    Γιατι ο αλλος γενικα μπορει να ειναι ζωο ορθιο,ή γιατι θες να πηγαινεις με πολλους.

    Εντιτ:παντως εγω νομιζω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να βρεις ''σωστο'' ανθρωπο,απο καλο σεξ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    η γιατι δεν υπαρχει καποιος διαθεσιμος.ελευθερη σχεση=καβατζα δηλαδη τι αλλο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Γιατι ο αλλος γενικα μπορει να ειναι ζωο ορθιο,ή γιατι θες να πηγαινεις με πολλους.
    σ'εχασα τώρα κάπου :-p
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    η γιατι δεν υπαρχει καποιος διαθεσιμος.ελευθερη σχεση=καβατζα δηλαδη τι αλλο?
    σιγά που δε βρίσκουμε διαθέσιμους/ες..απλά βαριόμαστε μέχρι και να ψάξουμε για σεξ :-p
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Quote Originally Posted by void View Post
    σ'εχασα τώρα κάπου :-p
    Εννοω οτι 1)ο αλλος(ή αλλη) μπορει περα απο το σωματικο να μην εχει κατι αλλο να σου προσφερει
    2)να εισαι σε φαση οτι δεν κανω σχεση γενικα,γιατι κρινεις οτι ετσι περνας περισσοτερο καλα,και ετσι να μην προχωρας ο,τι και αν ειναι ο αλλος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    εννοείς δηλαδή γιατί να κάνει κάποιος ελεύθερη σχέση...
    εμένα εκεί είναι η ένστασή μου :)
    εάν ισχύουν τα 1 και 2 που λες, ούτε ζητημα ελευθερης σχέσης τίθεται..
    Απλώς κάνεις σεξ όποτε νιώσεις την ανάγκη με διαφορετικό άτομο...γιατί να "δεσμεύεσαι" με έναν συνέχεια;;
    μόνο την πρακτική ευκολία φαντάζομαι ως λόγο.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  11. #11
    Quote Originally Posted by void View Post
    εννοείς δηλαδή γιατί να κάνει κάποιος ελεύθερη σχέση...
    εμένα εκεί είναι η ένστασή μου :)
    εάν ισχύουν τα 1 και 2 που λες, ούτε ζητημα ελευθερης σχέσης τίθεται..
    Απλώς κάνεις σεξ όποτε νιώσεις την ανάγκη με διαφορετικό άτομο...γιατί να "δεσμεύεσαι" με έναν συνέχεια;;
    μόνο την πρακτική ευκολία φαντάζομαι ως λόγο.
    Οχι αυτα τα 2 που εγραψα,ειναι οι κυριοι λογοι που πιστευω οτι καποιος δε θα προχωρησει σε κατι παραπανω με το ατομο στο οποιο ειναι σε ελευθερη σχεση.

    Δε δεσμευεσαι,οταν εχεις ελευθερη σχεση,υποτιθεται οτι δεν υπαρχει αποκλειστικοτητα,οποτε μπορεις να βλεπεις αλλους παραλληλα.Θα μου πεις γιατι να πας παραπανω απο μια φορα.Ε ενταξει,δεν τους βαριεσαι και ολους με την πρωτη,μπορει να τους βαρεθεις με την 10η :p

    Μπορει να ειναι και η καβατζα που λεει και η Καιτυ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by void View Post
    σιγά που δε βρίσκουμε διαθέσιμους/ες..απλά βαριόμαστε μέχρι και να ψάξουμε για σεξ :-p
    βαριεσαι να ψαξεις λεω κι εχεις το σιγουρακι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    το προβλημα ειναι να εχεις ελευθερη σχεση και να μην το εχεις αντιληφθει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    το προβλημα ειναι να εχεις ελευθερη σχεση και να μην το εχεις αντιληφθει
    σ αυτη τη περιπτωση τοτε φταιει το ατομο που δε πηρε χαμπαρι .κατι δε παει καλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Οχι αυτα τα 2 που εγραψα,ειναι οι κυριοι λογοι που πιστευω οτι καποιος δε θα προχωρησει σε κατι παραπανω με το ατομο στο οποιο ειναι σε ελευθερη σχεση.

    Δε δεσμευεσαι,οταν εχεις ελευθερη σχεση,υποτιθεται οτι δεν υπαρχει αποκλειστικοτητα,οποτε μπορεις να βλεπεις αλλους παραλληλα.Θα μου πεις γιατι να πας παραπανω απο μια φορα.Ε ενταξει,δεν τους βαριεσαι και ολους με την πρωτη,μπορει να τους βαρεθεις με την 10η :p

    Μπορει να ειναι και η καβατζα που λεει και η Καιτυ.
    Δεν ξέρω..η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι αποδεικνυεται πιο πολύπλοκη ειδικά για το γυναικείο μυαλό..
    μπαίνουν και αλλα ζητήματα..και κυρίως αμφισβητείς τον εαυτό σου, όσο κουλ και να το παίζεις..
    ότι εσύ δεν είσαι αρκετά καλος..και ενδεχομένως και τα αισθήματα που δημιουργείς να έχουν να κανουν με την προσπάθεια να αποδείξεις ότι αξίζεις να σε ερωτευτεί..δηλαδή να μην είναι γνήσια ερωτικά επειδή θέλεις εκείνον/η αλλά καθαρά εγωιστικά.
    Γι'αυτό θεωρώ ότι είναι δύσκολες στην πλειοψηφία τους οι ελευθερες σχέσεις..διότι συνήθως το ένα μέρος βάζει τους όρους, συνήθως το πιο αποστασιοποιημενο. Και το άλλο μέρος ανεξαρτητως του πως ξεκινησε σιγά σιγα ψήνεται, μέχρι να καεί και να ηρεμήσει :p
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  3. ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 27-09-2012, 00:34
  4. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •