κολλημα/εμμονη με το ντυσιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    κολλημα/εμμονη με το ντυσιμο

    εδω κ πολλα χρονια..εχω ενα κολλημα με το ντυσιμο μου..πριν βγω απο το σπιτι για μια δουλεια ή για την δουλεια μου ή οπουδηποτε..
    πρεπει να σκεφτω πολυ εντονα τι θα φορεσω ωστε να μου αρεσει παρα πολυ, να νιωθω ανετα κλπ..
    ομως ανοιγω την ντουλαπα μου κ δεν με ικανοποιει τιποτα, με αποτελεσμα να αλλαζω συνεχεια, να ψαχνω, να φοραω μετα να βγαζω ρουχα κλπ...
    εχω απειρα ρουχα κ μπορω να κανω πολλους συνδυασμους.
    το αποτελεσμα παντα ειναι να τρωω πολυ χρονο, ενω ξερω οτι ειναι λαθος ολο αυτο, δεν σταματαω να το κανω.
    για να βγω εξω πρεπει να ειμαι αψογη.
    οταν πεφτω να κοιμηθω σκεφτομαι τι θα φορεσω αυριο κ τι θα πηγαινει καλυτερα με το ταδε παντελονι κλπ..
    δεν μπορω να ξεκολλησω κ μου κανει την ζωη καπως δυσκολη..
    πολλοι λενε οτι οι περισσοτερες γυναικες ειμαστε ετσι...εμενα δεν μου φαινεται κ τοσο νορμαλ.
    λεφτα δεν χαλαω για ρουχα.εχω πολλα απο παλια.κ αν χαλασω θα παρω 1 πραγμα κ παρα πολυ φτηνο.γυρω στα 10 ευρω και οταν λεω 1 πραγμα εννοω 1 πραγμα στο 2μηνο ή τον μηνα.
    γενικα το ντυσιμο κ το σταιλινγκ ηταν παντα το παθος μου..
    ομως πλεον αφιερωνω πολυ χρονο σε αυτο με αποτελεσμα να με ανησυχει...
    τι λετε εσεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Καλημέρα boom, επειδή έχω διαβάσει και παλιότερες αναρτήσεις σου και ξέρω νομίζω ότι ανησυχείς λίγο
    θα σου πω την γνώμη μου.
    Νομίζω πως άλλοι παράγοντες σε δυσκολεύουν στην επιλογή των ρούχων π.χ. εργασία, που είναι λογικό να έχεις βαρεθεί, να επηρεάζετε αρνητικά η διάθεση σου
    Ίσως όταν έχεις έξοδο ή άλλη πιο ευχάριστη δραστηριότητα να νιώθεις καλύτερα και να είναι ευκολότερο για σένα ..
    δεν το ξέρω εσύ θα μας πεις..
    Καλά κάνεις που δεν χαλάς χρήματα για ρούχα κ.τ.λ. νομίζω ότι τελικά θα νιώθεις πολύ καλύτερα από το να ξόδευες πολλά και να μην ήσουν κι ευχαριστημένη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι δεν εχω καταρχην χρηματα να ξοδεψω..γι αυτο ειμαι μαζεμενη.
    δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το θεμα δουλεια..νομιζω οτι εχει να κανει με οπουδηποτε παω.
    ειναι σαν ψυχαναγκασμος.
    αν δεν ντυθω οπως εγω νιωθω ανετα κ παω καπου..μου χαλαει η διαθεση κ θελω να παω σπιτι παλι.
    κουλο ε?θα ελεγα κ υπερβολικο.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Νομίζω ότι με τα ρούχα ντύνουμε πρώτα απ όλα την ψυχή μας..
    Δεν ξέρω αν είναι αυτό που λες (δλδ ψυχαναγκασμός) αυτό που σου συμβαίνει
    Αν δεν ένιωθες άνετα με τα ρούχα λογικό δεν θα ήταν να χαλάει η διάθεσή σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ποση ωρα δηλαδη μπορει να κανεις για να ντυθεις?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ξερω γω κανα μισαωρο....?ειναι πολυ...ε?χεχε..
    ε ναι ειναι πολυ..γιατι φοραω ενα ρουχο..λεω ωραια μια χαρα.μετα απο 5 λεπτα λεω "α ! δεν μου αρεσει" κ παω κ το βγαζω.μετα ξανα το ιδιο κ ξανα το ιδιο.
    κ απλα μετα σταματαω μεχρι να βρω κατι να με ενθουσιασει.μονο αν με ενθουσιασει αυτο που φοραω το φοραω.
    κουλο ε?
    casual ντυσιμο κανω.δεν βγαινω με τιποτα τουαλετες.χαχαχα!
    απλα κοιταω να πηγαινει το κολαν με την φουστα, η φουστα με τα παπουτσια.η μπλουζα με την φουστα κ τα παπουτσια..αρχιζω κ ιδρωνω, νευριαζω κ αγχωνομαι..
    νιωθω παντα οτι δεν ειμαι αρκετη...κ νομιζω οτι αυτο ειναι το point.
    επειδη ημουν το μικροτερο παιδι της οικογενειας απο 4 αδερφια, οταν ημουν μικρη μου ψωνιζαν πολυ ωραια ρουχα ολοι κ με ντυναναι σαν κουκλα στην βιτρινα..
    μου εμαθαν οτι πρεπει να ξεχωριζω.παντα ο.τι κ να φοραω.
    κ απο τοτε μαλλον παιζει το κολλημα μου.
    δεν μπορω να φορεσω κατι απλο.πχ ενα τζινακι με μια μπλυζιτσα..πρεπει να ναι καπως extreme για να τα φορεσω.καπως πιο εντυπωσιακα.
    πολλοι φιλοι μου εχουν πει οτι εγω θα πρεπε να ασχοληθω με το styling διοτι κανω εκκεντρικο ντυσιμο.ομως εμενα πλεον με βασανιζει τοσο πολυ ολο αυτο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ειναι οντως περιεργο ολο αυτο ρε μελος! ολα τα θηλυκα ειμαστε καπως αναποφασιστες με τα ρουχα, αλλα εσυ μαλλον εχεις δωσει πολυ μεγαλυτερη αξια απόση πρεπει! να αγχωνεσε και να ιδρωνεις για τα ρουχα?? ειναι οντως υπερβολικο!
    μηπως θα ηταν καλο να εφαρμοσεις αυτο που σου λενε οι φιλοι σου? να ασχοληθεις με το styiling? μπορει ετσι να εκτονωσεις την τρέλα σου με τα ρουχα σε ενα χομπυ κι οχι στον εαυτο σου (????).....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    πωπω!! εσενα πρεπει να σε προσλαβω!! ειμαι το ακριβως αναποδο! πεταω πανω μου οτι βρω, παω με τζιν και τισερτ παλιο μεχρι και σε γαμο :p θολωνει το μυαλο μου οταν πρεπει να ασχοληθω με χρωματα, μπλουζες, κολαν, φουστες, φορεματα, ζωνες, αξεσουαρ, δε μπορει να τα επεξεργαστει με τιποτα ο εγκεφαλος μου!! Για αυτο η ντουλαπα μου ολη ειναι ενα μαυρο-γκρι-μπλε πραγμα, με 10 τζην!!

    παλια η κατασταση ηταν πολυ χαλια, τωρα προσπαθω να ντυνομαι πιο πολυ σαν ανθρωπος, η μαλλον σαν 30 χρονων γυναικα, αν και δεν το πολυπετυχαινω μαλλον, εξ ου και ολοι με περνανε για φοιτητρια ακομα :p βασικα και οι φοιτητριες πιο καλα απο μενα ντυνονται! λοιπον θα σε κανω στυλιστρια μου ενδιαφερεσαι?? :p

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    πωπω!! ! λοιπον θα σε κανω στυλιστρια μου ενδιαφερεσαι?? :p


    Λιλιουμ , το πω πω απο μενα το πηρες , δεν πειραζει , χαλαλι σου !! εχω μεγαλη γκαρνταρομπα , μαρεσει το καλο ντυσιμο , να γινω εγω στυλιστας σου ? σου εγγυωμαι επιτυχια !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου κ εγω εχω παθος για το ντυσιμο ομως ετοιμαζομαι οταν ειναι να βγω ευκολα κ συντομα,Τακτοποιησε την ντουλαπα σου καλα κ φροντισε παντα να βρισκεις αυτο που θελεις να φορεσεις μια μερα ΠΡΙΝ να βγεις απο το σπιτι,Λογικα ειναι θεμα στρες στρεσαρεσαι πολυ ειτε για το ντυσιμο ειτε για διαφορετικο θεμα κ σου βγαινει σε αυτην την συμπεριφορα κ καλο ειναι να το εντοπιζεις επειδη ισως ειναι υποσυνειδητο στρες ολο αυτο,Οταν ντυθεις προτεινω να βγαινεις αμεσα απο το σπιτι για να μην μπαινεις στην διαδικασια να αλλαζεις διαρκως ρουχα καθε λεπτο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν το κανεις για να αρεσεις στον εαυτο σου, τοτε ειναι προβλημα, μαλλον παντα θα βρισκεις κατι να σε χαλαει.
    αν το κανεις για να αρεσεις στους αλλους, αδικως προβληματιζεσαι τοσο. ειδικα στη καθημερινοτητα θελουμε κατι απλο και προχειρο, σαν τη λιλιουμ.
    υπαρχουν γυναικες που ενω ειναι ομορφες το παρακανουν με τα ρουχα, μπορει να βαφονται και υπερβολικα, με αποτελεσμα να χανουν καπως αυτο που εχουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    γεια σου BOOM... σίγουρα ξέρεις πως ο,τιδήποτε μας απασχολεί υπερβολικά στην καθημερινότητα μας, είναι πρόβλημα... εγώ απλά σου το θυμίζω :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    λοιπον παιδια εφαρμοσα πολλες απο τις συμβουλες σας κ πετυχαν!
    υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην ξανααγχωθω για τετοιες παπαριες.
    σημερα φορεσα ενα κολαν μια μπλουζιτσα κ αθλητικα πα******κια!
    ειναι μια χαρα.η απλοτητα ειναι πολυ ομορφη.
    θα τα καταφερω..χεχε..
    εχθες το βραδυ πηγα παλι να σκεφτω τι θα φορεσω..αλλα το απεφυγα.εβγαλα τα ρουχα μου απο το βραδυ κ το πρωι τα φορεσα κ εξαφανιστηκα.
    εφτασα νωριτερα επιτελους στην δουλεια..
    αντε να ξεκολλαω λιγο γιατι με κουρασε αυτο το θεμα.
    επισης αν ειχα φραγκα θα σπουδαζα σταιλινκγ..γιατι πραγματικα ειναι το παθος μου.
    εχω φιλη που εχει σπουδασει κ μου λεει οτι χαραμιζομαι..μου ειπε να παρακολουθησω καποια σεμιναρια..ομως κ γι αυτα χρειαζομαι λεφτα.
    τι κριμα...αυτα τα λεφτα παντου εμποδιο ρε γμτ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    εντάξει, αφού εφάρμοσες τις συμβουλές και πέτυχαν, τουλάχιστον δεν είναι ιψδ :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι...δεν ειναι μαλλον..ξερω κ γω..απο χτες κ σημερα βαριεμαι πολυ να ασχοληθω.
    κατι με εχει πιασει κ το μονο που θελω εναι να κοιμαμαι.εχω καλη διαθεση κ νιωθω ηρεμη..απλα νιωθω οτι θελω να αραζω συνεχεια, να τεμπελιαζω..να πιασουν κ οι βροχουλες παλι να αραζω σπιτακι μου...τι καλααα.. με πυτζαμα κ παντοφλα κ κουβερτα φλιζ.χαχα!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κολλημα!!sos!
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 188
    Last Post: 15-05-2012, 07:24
  2. ηλιθιο κολλημα
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2012, 00:38
  3. ΚΟΛΛΗΜΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΡΟΥΧΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2010, 09:26
  4. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΜΑ ..ΤΟ WC!
    By sunset in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-12-2009, 22:41
  5. κόλλημα - ξεκόλλημα
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 26-11-2007, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •