Υπάρχει ενδιαφέρον, ή απλά ήθελε επιβεβαίωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99

    Υπάρχει ενδιαφέρον, ή απλά ήθελε επιβεβαίωση;

    Καλησπέρα στο γκρουπ και καλό καλοκαίρι.
    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες το οποίο όσο και αν προσπάθησα να το λύσω με την λογική μου, καταλήγω πάντα σε αδιέξοδο.
    Όλα ξεκίνησαν πριν περίπου 1μηνα όταν και μετά από δικιά μου ανάρτηση, μια κοπέλα, μου έστειλε μήνυμα σε γνωστή πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης.
    Αρχικά το αντιμετώπισα ήρεμα έως παθητικά δίνοντας μονολεκτικές απαντήσεις.
    Η ώρα περνούσε και η κοπέλα απτόητη συνέχιζε το φλερτινγκ παρόλο που πιθανότητα την ενοχλούσε η αρχική μου στάση.
    Μετά από αρκετές ανταλλαγές μηνυμάτων αποφασίζω να δείξω μεγαλύτερο ενδιαφέρον, να ανοίξουμε κουβέντα για τα προσωπικά μας και ερωτικά μας ζητήματα.
    Οι μέρες περνούσαν με αρκετές ώρες γραπτών μηνυμάτων και αρκετά καλή διάθεση και από τις δύο πλευρές.
    Ξαφνικά προχτές και ενώ μιλάμε στο τηλέφωνο πρωί μεσημέρι και βράδυ, ήρθα αντιμέτωπος με μια τελείως παράλογη συμπεριφορά από την κοπέλα. Απαντούσε διστακτικά, βαρετά έως και επιτακτικά.

    Θεώρησε το ενδιαφέρον μου, στο να έχουμε μια ΚΑΤ ίδιαν συνάντηση για περαιτέρω γνωριμία μου λίγες μέρες πριν ως ασφυκτική πίεση.
    Μετά από προτροπή μου να μου μιλήσει ξεκάθαρα, μου είπε πως ήταν ξεκάθαρη από την αρχή και είπε πως για το επόμενο δίμηνο άμεση προτεραιότητα της θα είναι ο εαυτός της, η ολοκλήρωση της διπλωματικής της εργασίας και η λήψη πτυχίου της. Εγώ δεν έχω χώρο στο πρόγραμμά της.
    Να σημειωθεί πως αυτό το διάστημα υπηρετώ την πατρίδα και βρίσκομαι σχεδον 90 μέρες πριν την πολυπόθητη απόλυση.


    Υπάρχει κάποιος να με συμβουλέψει; Τι να κάνω; Να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες και να την διεκδίκησω; Ή να αφήσω ότι αποφασίσει η μοίρα;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    μην ασχολησε αλλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,229
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα στο γκρουπ και καλό καλοκαίρι.
    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες το οποίο όσο και αν προσπάθησα να το λύσω με την λογική μου, καταλήγω πάντα σε αδιέξοδο.
    Όλα ξεκίνησαν πριν περίπου 1μηνα όταν και μετά από δικιά μου ανάρτηση, μια κοπέλα, μου έστειλε μήνυμα σε γνωστή πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης.
    Αρχικά το αντιμετώπισα ήρεμα έως παθητικά δίνοντας μονολεκτικές απαντήσεις.
    Η ώρα περνούσε και η κοπέλα απτόητη συνέχιζε το φλερτινγκ παρόλο που πιθανότητα την ενοχλούσε η αρχική μου στάση.
    Μετά από αρκετές ανταλλαγές μηνυμάτων αποφασίζω να δείξω μεγαλύτερο ενδιαφέρον, να ανοίξουμε κουβέντα για τα προσωπικά μας και ερωτικά μας ζητήματα.
    Οι μέρες περνούσαν με αρκετές ώρες γραπτών μηνυμάτων και αρκετά καλή διάθεση και από τις δύο πλευρές.
    Ξαφνικά προχτές και ενώ μιλάμε στο τηλέφωνο πρωί μεσημέρι και βράδυ, ήρθα αντιμέτωπος με μια τελείως παράλογη συμπεριφορά από την κοπέλα. Απαντούσε διστακτικά, βαρετά έως και επιτακτικά.

    Θεώρησε το ενδιαφέρον μου, στο να έχουμε μια ΚΑΤ ίδιαν συνάντηση για περαιτέρω γνωριμία μου λίγες μέρες πριν ως ασφυκτική πίεση.
    Μετά από προτροπή μου να μου μιλήσει ξεκάθαρα, μου είπε πως ήταν ξεκάθαρη από την αρχή και είπε πως για το επόμενο δίμηνο άμεση προτεραιότητα της θα είναι ο εαυτός της, η ολοκλήρωση της διπλωματικής της εργασίας και η λήψη πτυχίου της. Εγώ δεν έχω χώρο στο πρόγραμμά της.
    Να σημειωθεί πως αυτό το διάστημα υπηρετώ την πατρίδα και βρίσκομαι σχεδον 90 μέρες πριν την πολυπόθητη απόλυση.


    Υπάρχει κάποιος να με συμβουλέψει; Τι να κάνω; Να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες και να την διεκδίκησω; Ή να αφήσω ότι αποφασίσει η μοίρα;

    Ευχαριστώ
    Καλημέρα !

    Το γεγονός η κοπέλα απλά να στέκεται σε διαδικτυακά παιχνιδάκια και μόνο σου έχει περάσει από το μυαλό?

    Αντιλαμβάνεσαι ότι μπορεί να μιλάει με πάρα πολλούς σαν και εσένα μέχρι να καταφέρει να δημιουργεί "θύματα" και μετά να αποχωρεί ?

    Ύστερα το ενδεχόμενο μέσα από την συζήτηση να αναπτυχθηκαν θεματα που να αντιληφθηκε οτι όλο αυτό δεν μπορεί να πάει παρακάτω δεν παίζει ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα στο γκρουπ και καλό καλοκαίρι.
    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες το οποίο όσο και αν προσπάθησα να το λύσω με την λογική μου, καταλήγω πάντα σε αδιέξοδο.
    Όλα ξεκίνησαν πριν περίπου 1μηνα όταν και μετά από δικιά μου ανάρτηση, μια κοπέλα, μου έστειλε μήνυμα σε γνωστή πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης.
    Αρχικά το αντιμετώπισα ήρεμα έως παθητικά δίνοντας μονολεκτικές απαντήσεις.
    Η ώρα περνούσε και η κοπέλα απτόητη συνέχιζε το φλερτινγκ παρόλο που πιθανότητα την ενοχλούσε η αρχική μου στάση.
    Μετά από αρκετές ανταλλαγές μηνυμάτων αποφασίζω να δείξω μεγαλύτερο ενδιαφέρον, να ανοίξουμε κουβέντα για τα προσωπικά μας και ερωτικά μας ζητήματα.
    Οι μέρες περνούσαν με αρκετές ώρες γραπτών μηνυμάτων και αρκετά καλή διάθεση και από τις δύο πλευρές.
    Ξαφνικά προχτές και ενώ μιλάμε στο τηλέφωνο πρωί μεσημέρι και βράδυ, ήρθα αντιμέτωπος με μια τελείως παράλογη συμπεριφορά από την κοπέλα. Απαντούσε διστακτικά, βαρετά έως και επιτακτικά.

    Θεώρησε το ενδιαφέρον μου, στο να έχουμε μια ΚΑΤ ίδιαν συνάντηση για περαιτέρω γνωριμία μου λίγες μέρες πριν ως ασφυκτική πίεση.
    Μετά από προτροπή μου να μου μιλήσει ξεκάθαρα, μου είπε πως ήταν ξεκάθαρη από την αρχή και είπε πως για το επόμενο δίμηνο άμεση προτεραιότητα της θα είναι ο εαυτός της, η ολοκλήρωση της διπλωματικής της εργασίας και η λήψη πτυχίου της. Εγώ δεν έχω χώρο στο πρόγραμμά της.
    Να σημειωθεί πως αυτό το διάστημα υπηρετώ την πατρίδα και βρίσκομαι σχεδον 90 μέρες πριν την πολυπόθητη απόλυση.


    Υπάρχει κάποιος να με συμβουλέψει; Τι να κάνω; Να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες και να την διεκδίκησω; Ή να αφήσω ότι αποφασίσει η μοίρα;

    Ευχαριστώ
    καλημερα.
    ενα ερωτημα ειναι: εσυ εδειξες απλα ενα ενδιαφερον για να συναντηθειτε, η οντως ασκησες ασφυκτικη πιεση;;; γιατι αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    αν την επρηξες με πιεση και προτασεις, μπορει να μην ειχε αποφασει ακομα την συναντηση και να ενοχληθηκε , γι αυτο αλλαξε και το υφος της.
    αν απλα εδειξες ενδιαφερον για κατι τετοιο κι αυτη "τρελλαθηκε", τοτε εισαι δικαιολογημενος να απορεις και να προβληματιζεσαι.

    το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι θεμα χρονου.... οταν εχει χρονο για να μιλατε 10 ωρες στα τηλεφωνα και να στελνετε ολη μερα μηνυματα, προφανως και εχει χρονο για εναν καφε. αρα, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
    το γιατι δεν θελει, ειναι αλλο θεμα. αλλα, δεν θελει.
    μπορει να ξενερωσε, μπορει κατι να κρυβει, μπορει να παιζει με πολλους, μπορει να εχει σχεση κι απλα τσιλιμπουρδιζει.

    τι κανεις εσυ; εσυ θα το αποφασισεις.
    να επιμεινεις δεν γινεται, γιατι με το ζορι δεν μπορεις να την δεις. η θα της δωσεις ενα τελεσιγραφο, οτι χωρις να συναντηθειτε δεν εχει νοημα για σενα να μ@@##$@Κιζεστε κι ας αποφασισει εκεινη τι θελει να κανει, η θα περιμενεις το διμηνο να τελειωσει την διπλωματικη της να δεις αν κατι αλλαξει..

    εγω θα εκανα το πρωτο παντως, γιατι θα μου εμπαινε η ιδεα οτι κατι (κακο) μου κρυβει και θα απομακρυνομουν.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Το γεγονός η κοπέλα απλά να στέκεται σε διαδικτυακά παιχνιδάκια και μόνο σου έχει περάσει από το μυαλό?

    Αντιλαμβάνεσαι ότι μπορεί να μιλάει με πάρα πολλούς σαν και εσένα μέχρι να καταφέρει να δημιουργεί "θύματα" και μετά να αποχωρεί ?

    Ύστερα το ενδεχόμενο μέσα από την συζήτηση να αναπτυχθηκαν θεματα που να αντιληφθηκε οτι όλο αυτό δεν μπορεί να πάει παρακάτω δεν παίζει ?


    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εννοείται πως όλα αυτά που μου αναφέρεις τα έχω σκεφτεί. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιον λόγο απλά να μην δώσει μια τελεσικη απάντηση, ξέρεις κάτι ξενέρωσα για αυτά και γι'αυτα ή πολύ απλά θα μπορούσε να μην μου ξαναστείλει.
    Δε νομίζω ότι, μέσα από την συζήτηση με βάση τα θέματα που αναπτυχθηκαν να αλλαξε στάση, γιατί σχεδόν στα πάντα συμφωνούσαμε. Κοινές αξίες, κοινά πιστεύω κτλ...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    ενα ερωτημα ειναι: εσυ εδειξες απλα ενα ενδιαφερον για να συναντηθειτε, η οντως ασκησες ασφυκτικη πιεση;;; γιατι αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    αν την επρηξες με πιεση και προτασεις, μπορει να μην ειχε αποφασει ακομα την συναντηση και να ενοχληθηκε , γι αυτο αλλαξε και το υφος της.
    αν απλα εδειξες ενδιαφερον για κατι τετοιο κι αυτη "τρελλαθηκε", τοτε εισαι δικαιολογημενος να απορεις και να προβληματιζεσαι.

    το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι θεμα χρονου.... οταν εχει χρονο για να μιλατε 10 ωρες στα τηλεφωνα και να στελνετε ολη μερα μηνυματα, προφανως και εχει χρονο για εναν καφε. αρα, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
    το γιατι δεν θελει, ειναι αλλο θεμα. αλλα, δεν θελει.
    μπορει να ξενερωσε, μπορει κατι να κρυβει, μπορει να παιζει με πολλους, μπορει να εχει σχεση κι απλα τσιλιμπουρδιζει.

    τι κανεις εσυ; εσυ θα το αποφασισεις.
    να επιμεινεις δεν γινεται, γιατι με το ζορι δεν μπορεις να την δεις. η θα της δωσεις ενα τελεσιγραφο, οτι χωρις να συναντηθειτε δεν εχει νοημα για σενα να μ@@##$@Κιζεστε κι ας αποφασισει εκεινη τι θελει να κανει, η θα περιμενεις το διμηνο να τελειωσει την διπλωματικη της να δεις αν κατι αλλαξει..

    εγω θα εκανα το πρωτο παντως, γιατι θα μου εμπαινε η ιδεα οτι κατι (κακο) μου κρυβει και θα απομακρυνομουν.

    Σε ευχαριστώ πολύ. Περισσότερο προσανατολίζομαι στο να της κάνω ξεκάθαρες τις προθέσεις μου...το να περιμένω 1-2 μήνες δεν θα οδηγήσει πουθενά και απλά ώρες επί ωρών θα προσπαθώ να καταλήξω, ενδεχομένως, στο τι λάθη είχα κάνει και τι ίσως θα μπορούσα να έχω αποφύγει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Ο σκοπός του φλερτ ακόμα και όταν αυτό ξενικάει από το ίντερνετ είναι πάντα ένας, το ραντεβού, η συνάντηση.
    Εάν δεν έχεις αυτό, δεν έχεις τίποτα, απλά σπαταλάς τον χρόνο σου ή σπαταλάς τον χρόνο του άλλου.
    Εάν φυσικά θες στη ζωή σου να ζήσεις κάτι αληθινό, με μία αληθινή κοπέλα ή άνδρα.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί να τρέξεις πίσω από κάθε κοπέλα που σου πετάει λίγο τυράκι.
    Γιατί να κάτσεις να ασχοληθείς εσύ τώρα με μία κοπέλα που στην πραγματικότητα δεν θέλει καν να σε συναντήσει και να σε γνωρίσει από κοντά;

    Πρέπει να ξεχωρίζουμε στη ζωή μας τι αξίζει και τι όχι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θα συμφωνήσω με την προηγούμενη απάντηση, σκοπός μιας εντατικής επικοινωνίας ή φλερτ είναι η συνάντηση, ακόμα κι αν δεν προκύψει κάτι. Δεν είστε μάλλον στο ίδιο μήκος κύματος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,229
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εννοείται πως όλα αυτά που μου αναφέρεις τα έχω σκεφτεί. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιον λόγο απλά να μην δώσει μια τελεσικη απάντηση, ξέρεις κάτι ξενέρωσα για αυτά και γι'αυτα ή πολύ απλά θα μπορούσε να μην μου ξαναστείλει.
    Δε νομίζω ότι, μέσα από την συζήτηση με βάση τα θέματα που αναπτυχθηκαν να αλλαξε στάση, γιατί σχεδόν στα πάντα συμφωνούσαμε. Κοινές αξίες, κοινά πιστεύω κτλ...
    Μα αυτό είναι που σου εξηγώ.
    Πλέον υπάρχουν πολλά άτομα που αρέσκονται σε κάτι ΜΟΝΟ διαδικτυακό μόνο και μόνο για να λαμβάνουν μια επιβεβαίωση και να ενισχύουν την εγωπαθεια τους .

    Είναι δεδομένο πλέον πως αυτή η κοπέλα εκτός από εσένα έχει και άλλους που μιλάει παράλληλα και μάλιστα προκειμένου να πετύχει αυτό που θέλει ξέρει να τα ρίχνει κιόλας και να φτάνει στο αποτέλεσμα που θέλει .


    Το θέμα ει άι εσύ τι μπορείς να διαχειριστείς από εδώ και πέρα .
    Κατά πόσο μπορείς να είσαι με έναν άνθρωπο που ενεργεί έτσι και το κυριότερο να είσαι καλά μέσα σε μια ενδεχόμενη σχέση μαζί του.

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να ασχοληθείς παραπάνω και μάλιστα καλύτερα να την ξεγράψεις τελείως και α πας παρακάτω .
    Άλλωστε δεν έζησες και κάτι το τρομερό για να το ψάχνεις τόσο .
    Ένα διαδικτυακό παιχνίδι ήταν και τελείωσε .
    Ούτε το πρώτο είναι ούτε το τελευταίο .
    Έχει γίνει πλέον μάστιγα όλο αυτό και ο καθένας βρίσκει και χαζιμ@λ@κιζεται μέσα από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη και μετά νομίζει ότι μπορεί με αυτά τα άτομα να κάνει και μια ουσιαστική σχέση .

    Να φιλτράρεις λιγάκι όλο αυτό το διαδικτυακό παιχνίδι και να αντιλαμβάνεσαι Ποιος σε πλησιάζει μόνο για αυτό ή με σκοπό να προχωρήσει σε μια πιο ουσιαστική επικοινωνία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα
    Εγώ θα λεγα οτι ο σκοπός ενός φλερτ - ακόμα και διαδυκτιακού αφού πια είμαστε σε αυτην την εποχή- δεν είναι πάντα η δημιουργία σχέσης.
    Μπορεί να φλερτάρουμε γιατί απλώς μας αρέσει το φλερτ, μπορεί να θέλουμε να περάσουμε ευχάριστα την ώρα μας και να πάρουμε επιβεβαίωση, μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο στην ζωή μας μπορεί χίλια δύο.
    Ένας άνθρωπος που φλερτάρει δεν είναι κι απαραίτητα διαθέσιμος για σχέση ή παραπάνω γνωριμία.

    Προσωπικά βρίσκω την κοπέλα αρκετά ξεκάθαρη μαζί σου. Μάλλον ένιωσε πως επιμένεις σε μια συνάντηση και σου ξεκαθάρισε ότι εκείνη δεν είναι διαθέσιμη τουλάχιστον αυτό το διάστημα.

    Οπότε....όλο το θέμα είναι σε σένα! Εσύ είσαι διατεθειμένος να συνεχίζεις αυτό το παιχνιδάκι γνωρίζοντας πως ίσως δεν συναντηθείτε και καθόλου; Αν ναι, όλα καλά. Απ οτι καταλαβαίνω όμως εσύ θες η γνωριμία να προχωρήσει οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να σπαταλάς τον χρόνο σου με την συγκεκριμένη.
    Προχώρα στη ζωή σου κι αν όντως είναι θέμα συνθηκων αυτή τη περίοδο, άστην να να σε αναζητήσει μόνη της

Similar Threads

  1. Επιβεβαιωση
    By iwannaaa in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2017, 20:20
  2. Υπάρχει ελπίδα η απλά χανόμαστε
    By Rockroad in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 08-12-2015, 18:22
  3. επιβεβαιωση....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-2014, 19:01
  4. εγω η κοπελα μου και γιατι δεν ηθελε σεξ..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 56
    Last Post: 04-04-2013, 02:54
  5. Η επιβεβαίωση ..........
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-06-2008, 00:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •