Πιεσμένος και προβληματησμένος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9

    Πιεσμένος και προβληματησμένος

    Καλημέρα, απο τον τιτλο δεν θα καταλαβετε και πολλά αλλά δεν μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο. Είμαι 22 χρονών και σπουδάζω μακρυα από την πόλη ,αρχικα δεν είχα φιλους αλλα επειτα τα πραγματα εγιναν πολυ καλυτερα.Μεσα λοιπον απο την παρεα(αργοτερα απο τιυς αλλους) γνωρισα ενα παιδι που ηθελε να περναμε πολυ μα παρα πολυ χρονο μαζι.Έγω όμως ήθελα και τον χώρο μου και τον χρόνο .Με αποτέλεσμα να του λεω καποια ψεματα του τυπου οτι ειμαι στην σχολη ενω αραζα σπιτι.Το κακο ειναι οτι θεωρει ο,τι και αν κανω οπου και να παω πρεπει να του πω και να του δινω αναφορα,δλδ δεν μπορω να βγω μ αλλους φιλους π.χ.Η κατασταση εχει ξεφυγει τις προαλες χωρις να εχουμε κανονισει να θα παμε καπου (απλως ειχε αναφερθει οτι κατι ειχε κανονισει και εγω του ειχα πει θα δουμε)λοιπον εγω λεω παρουσια μιας κοινης μας φιλης αν θα κανουμε κατι για βραδυ με τις καλυτερες προθεσεις ωστε να πει και αυτος την προταση.Ειπε απλα οτι κανονισει για βραδυ (club) εγω λοιπον ειπα μηπως να παμε νωριτερα καπου και να παει μετα αυτος εκει π εχει κανονισει...γτ δεν ειναι και οτι καλυτερο μου το club.Tο πηρε τοσο στραβα που μ εστελνε μηνυματα οτι δεν θα μου ξαναμιλησει ...οτι με μισει και θα κανει κακο στον ευατο του.Πηγα τον βρηκα ειχε κατι ελαφριες γρατζουνιες στις φλεβες μιλησαμε και τα βρηκαμε επισης με την οποιαδηποτε πραξη μου κατι θα βρει για να μ πει και να θυμωσει.Επισης τωρα τελευταια μου λεει συνεχεια οτι με τους αλλους περνας καλυτερα και τετοια.Δεν μπορω να το πειραξω μπορστα στους αλλους γτ μου λεει οτι βρισκω πατημα και κατι τετοια(μιλαω παντα και για κοινους φιλους).Πραγματικα μου δινει να καταλαβω οτι τα θελει ολα δικα του γενιικοτερα και οτι ολοι θελουν να τον εχουν πρωτο και δεν παραδεχεται σχεδον ποτε τα λαθη του.Ειμαι ανθρωπος με μεγαλη υπομονη αλλα δεν αντεχω αλλο ειμαι στα ορια μου.Θελω να ειναι καλα αλλα να είμαι και εγω καλα .Προσπαθησα να ειναι το μικροτερο δυνατο το κειμενο,ελπιζω να μην κουρασε.

  2. #2
    ...έμπλεξες.. :Ρ
    Αλλη μια κατηγορία τοξικού ανθρωπου.
    Εκανε γρατζουνιες στον εαυτό του επειδή δεν θέλατε να πάτε στο ίδιο μέρος για καφέ, ή λάθος κατάλαβα?
    Επίσης η σχέση σας είναι μόνο φιλική, και αν ναι, είσαι σίγουρη πως συμβαίνει το ίδιο και στις δυο πλευρες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Οπα οπα σιγουρος αν ειμαι .Μιλαω για αντρικη φιλια οσο παραξενο και αν ακουγεται.Ναι του τυπου οτι δεν τον υπολογιζω και θελω να πηγαινω με τους την υπολοιπη παρεα,εγω προτεινα κατι για ολους.Απο μερους μου λοιπον μιλαω για καθαρα φιλικη σχεση...Απο το μερος του δεν ξερω τι μπορει να εχει σκεφτει,μ αυτα π εχουν συμβει δεν ξερω τι να σκεφτω.Ισως το κανει για τραβηξει προσοχη η κατι τετοιο σαν απειλη .Μαλλον ειναι εξικοιωμενος με την περισσοτερο απο το κανονικο......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν γινεται μια ζωη να κανεις οτι του αρεσει μονο και μονο για να μην πληγωθει (κυριολεκτικα και μεταφορικα).. στο τελος θα πνιγεις απο αγανακτηση.. τετοιου ειδους σχεση δεν ειναι υγειης.. κανε μαζι του μια ωραια κουβεντα και προσπαθησε να ξεκαθαρισεις την θεση σου... προφανως και αυτο που χαρακωθηκε το εκανε μονο και μονο για να σου τραβηξει την προσοχη (αν ηθελε να πληγωσει τον εαυτο του γιατι δεν το εκανε σε σημειο που να μην φαινεται?!!). θα μου πεις μπορει να το χει κανει και οντως να μην το ειδες αλλα το σεναρια να χαρακωνεται επειδη δεν βγηκατε μαζι μου φαινεται υπερβολικο.
    ο φιλος σου σιγουρα εχει μεγαλο θεμα με την απορριψη ,αλλα δεν θα του το λυσεις εσυ... γιατι σιγουρα το να καθεσε μαζι του ενω σε πιεζει δεν ειναι λυση..
    ξερεις τιποτα για αυτο το ατομο? για το παρελθον του? εγω στη θεση σου θα προσπαθουσα να μαθω για να δω πως να χειριστω το πραγμα οσο πιο ανωδυνα γινεται...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι ποτε δεν ειχε πολλες παρεες και φιλους,και θελει εχει καποιο ατομο παντα διπλα του .Για να πω την αληθεια ειναι στο παραμικρο π θα κανω ή θα πω θα συμπεριφερθει σαν μικρο παιδι που δεν του εγινε το χατιρι,και αναφεροομαι σε πραγματα ανουσια ως επι τον πλειστον. ακουγεται σκληρο αλλα αυτο μ εχει δωσει να καταλαβω.
    Επισης με κανει να σκεφτομαι τα πραγματα δυο και τρεις φορες πριν τα κανω για να μην τον ενοχλησει και μιλαω για απλα πραγματα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μηπως θα επρεπε να μιλησεις σε καποιο συγγενη του ? εχει κανενα αδερφο? (το λεω αυτο γιατι σε περιπτωση που τον κανεις περα και κανει καμια ανοησια στον εαυτο του?)........δεν νομιζω να φθασει μεχρι εκει αλλα ποτε δεν ξες τι μπορει να εχει καποιος μεσα στο κεφαλι του.........το θεμα φαινεται να ειναι ευαισθητο..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Αυτο ειναι ενα σεναριο π εχω σκεφτει και εγω αλλα δεν ξερω αν μπορει να γινει υπαρχουν θεματα γενικοτερα και οι γονεις του δεν ξερω αν μπορουν να χειριστουν την κατασταση και λογω αποστασης οσο και την λεπτοτητας του ζητηματος,αυτο που ενοοω ειναι οτι αν καταλαβει τοτε μπορει να κανει πραγματικα κακο στον ευατο του.

  8. #8
    ..εχει καποιο ιστορικό με ψυχολογικά προβλήματα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Ο ιδιος απ οτι ξερω οχι .Παντως καποιο μελος της οικογενειας εχει θεματα και ισως δεχεται βοηθεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Οπωσδηποτε προκεται για ανθρωπο που δεν ειναι καλα η φιλια ειναι μια ελευθερη σχεση κ καθενας δικαιουται να εχει οσους φιλους θελει,Αυτη ειναι κ η διαφορα απο την ερωτικη σχεση που θελει αποκλειστικοτητα,Οσον αφορα τωρα τον ανθρωπο αυτον φαινεται οτι δεν θελει η δεν μπορει να καταλαβει κ ετσι οπως φερεται σαν να σε θελει ερωτικα αποκλειστικα,Προσπαθησε να ερθεις σε επικοινωνια με τα οικεια του προσωπα να τους μιλησεις αυτοι πιθανον μπορουν να κανουν περισσοτερα πραγματα απο εσενα,τωρα προτεινω να του σταθεις με οποιον τροπο μπορεις ομως να του επιβαλλεις τα θελω σου θα βγαινετε ολοι μαζι σαν παρεα κ θα επιλεγετε ολοι μαζι που θα πηγαινετε,Οπωσδηποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ομως δεν πρεπει να φερθεις απερισκεπτα κ μετα αυτος να κανει κατι στον εαυτο του,Θελει αποφασιστικοτητα κ επιμονη για να επιβαλλεις τα θελω σου ομως κ κατανοηση κ λεπτο χειρισμο επιπλεον

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Μυσπ συμφωνω σ αυτα που λες.Το κακο ειναι προσπαθει εν μερει να κανει περα καποια ατομα στην κοινη παρεα .Παρεξηγει σχεδον τα παντα.Πως να γινει αυτη η προσεγγιση;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ο φιλος σου, δεν ειναι στα καλα του, παρταλι....
    στην καλυτερη περιπτωση ειναι απλα εντελως ανωριμος και χειριστικος και προσπαθει με φτιαχτους αυτοτραυματισμους να "εκβιασει" την συμπεριφορα σου, το ενδιαφερον σου και την φιλια σου...
    στην χειροτερη, πραγματικα αυτοτραυματιζεται για εναν τοσο ασχετο λογο, οπως το πως συμπεριφερεται ενας φιλος...
    εννοειται οτι οπως ηδη σου ειπαν, σε μια φιλια ζουμε σαν ελευθεροι ανθρωποι εχοντας οσους αλλους φιλους θελουμε και κανοντας οτι θελουμε με τον ελευθερο χρονο μας, αλλα ακομα κι αν ο φιλος σου δεν το αποδεχοταν αυτο γιατι μπορει να ειχε μια στρεβλη αποψη για τις φιλιες, το περιστατικο με τους αυτοτραυματισμους και τις απειλες, δεν κολλαει ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΠΤ και δεν δικαιολογειται...
    προτεινω να ειδοποιησεις τους δικους του , να δουν τι γινεται με αυτο το ατομο , μηπως καιτ ον βοηθησουν..
    το ιδιο ισχυει, ακομα κι αν το ενδιαφερον εκ μερους του ειναι ερωτικο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by partali View Post
    Μυσπ συμφωνω σ αυτα που λες.Το κακο ειναι προσπαθει εν μερει να κανει περα καποια ατομα στην κοινη παρεα .Παρεξηγει σχεδον τα παντα.Πως να γινει αυτη η προσεγγιση;
    Καλο ειναι να αναλυσεις στην παρεα εμπιστευτικα πως ειναι η κατασταση,σιγουρα δεν ειναι ευκολα διαχειρισιμο,πρεπει να τον βοηθησετε ολοι να νιωσει πιο ανετα να ειστε προσεκτικοι οσον αφορα αυτα που λετε κ κανετε,Ενας τετοιος ανασφαλης ανθρωπος θελει μαλακο τροπο,Πρεπει να δεις κ εσυ ποιοι νοιαζονται για εσενα κ για αυτον,Παραλληλα του επιβαλλεις κ τα θελω σου που ειναι το να ειστε σε μια ευρυτερη παρεα κ να μην ειστε μονοι σας να σε πρηζει

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Συμφωνω πως θελει μια ειδικη μεταχειρηση και εχουν γινει καποιες συζητησεις με την παρεα .Αλλα αυτος αν δει καποιον απο την παρεα να με επισκεπτεται ή εχουμε παει καπου μαζι θα θυμωσει και μαζι μου και μαζι του που δεν εκανε το ιδιο σ αυτον .Πραγματικα προσπαθω οπως και οι υπολοιποι απλα δεν γινεται παντα ο,τι θελει αυτο μας κανει πιεσμενους και χανοντας την ελευθερια και την "ανεση" που εχουμε ο ενας απεναντι στον αλλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κατανοητο αυτα μπορεις να τα επιβαλλεις με τον καιρο,δωστε του να καταλαβει οτι τον λογαριαζετε ομως ειναι κ ορισμενα ορια που δεν πρεπει να υπερβαινει κ απο οτι καταλαβαινω πιθανον δεν γνωριζει πως πρεπει να φερθει για να εχει παρεα κ να την διατηρησει,Ευελπιστω βεβαια να μην σε θελει ερωτικα γιατι εκει περιπλεκονται τα πραγματα,Επιβαλλετε ορισμενα βασικα πραγματα οσο ειναι νωρις επειδη οταν βρεις κοπελα θα ειναι δυσκολοτερα τα πραγματα μαζι του δεν θα μπορει να συμβιβαστει με την ιδεα οτι θα εισαι αφοσιωμενος περισσοτερο σε αυτην,Οργανιωθειτε σαν παρεα να δειτε πως θα κινηθειτε

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •