Μόνη στο σπίτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20

    Μόνη στο σπίτι

    Γεια σας
    Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum συζητήσεων και η αλήθεια είναι πως νιώθω σαν την πρώτη μέρα σε καινούργιο σχολείο... Ο λόγος που γράφω είναι ο αρραβωνιαστικός μου. Είμαστε μαζί 6 χρόνια- τα 2 αρραβωνιασμένοι- και τον τελευταίο χρόνο μένουμε μαζί! Μένουμε κάτω από την πεθερά μου και τα αδέρφια του (ο πεθερός μου έχει φύγει εδώ και 26 χρόνια απ' τη ζωή). Είναι λοιπόν μια πολύ δεμένη και αγαπημένη οικογένεια (και καλά κάνουν φυσικά!!). Εγώ έχω και τους δύο μου γονείς, καθώς και 2 αδέρφια κι είμαστε επίσης πολύ καλά μεταξύ μας χωρίς προστριβές και φασαρίες. Το πρόβλημά μου είναι ότι ο φίλος μου από τη στιγμή που θα γυρίσει από τη δουλειά του θα έρθει να με χαιρετήσει και μετά θα πάει στο πατρικό του να κάτσει με την οικογένειά του και αφού περάσει κανένα δίωρο θα έρθει στο σπίτι μας. Μόλις έρθει θα φάμε (πολλές φορές μου ζητάει να πηγαίνουμε πάνω να τρώμε, αλλά εγώ δεν συμφωνώ πάντα), θα καθίσει λίγο στην τηλεόραση και θα πάει για ύπνο. Δηλαδή για να καταλάβετε, από τις 3-4 ώρες που έχει ελεύθερες μετά τη δουλειά, τις 2-3 τις περνάει πάνω με την οικογένειά του. Φυσικά και πηγαίνω κι εγώ πολλές φορές πάνω μαζί τους αλλά είναι παράλογο να θέλω να καθίσουμε σαν ζευγάρι στο σπίτι μας; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την πεθερά μου ή τ' αδέρφια του και δεν τίθεται κάτι τέτοιο ως ζήτημα, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να αλλάξει λίγο αυτή η κατάσταση... Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και δυστυχώς έχουμε μαλώσει κιόλας αλλά μου λέει ότι με μένα δεν έχει τι να συζητήσει και βαριέται. Πάνω σε καυγάδες μου έχει πει ότι αυτοί είναι μια "ομάδα" κ εγώ πρέπει να "μπω" αν θέλω να είμαι μαζί του. Αναρωτιέμαι όμως: 1. μπορείς να μπεις σε μια ομάδα αν δεν σου ανοίξουν χώρο; 2. Εγώ κι αυτός δεν πρέπει να κάνουμε την δική μας "ομάδα"; Για να μην παρεξηγηθώ:Δεν θα έλεγα ποτέ να παραμελήσει την οικογένειά του! Μόνο να περνάει περισσότερο χρόνο μαζί μου. Όλα αυτά του τα έχω εξηγήσει πολλές φορές αλλά δεν αλλάζει τίποτα...Μάλλον δε θα αλλάξει ποτέ ε;
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλλον εχει συνηθισει απο το πως ητανε πριν σε παντρευτει για τοσα χρονια και του ειναι κατι πολυ οικειο. Δεν ξεριζωνονται τοσο ευκολα συνηθειες χρονων. Η πεθερα σε βοηθαει στις δουλειες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μαλλον εχει συνηθισει απο το πως ητανε πριν σε παντρευτει για τοσα χρονια και του ειναι κατι πολυ οικειο. Δεν ξεριζωνονται τοσο ευκολα συνηθειες χρονων. Η πεθερα σε βοηθαει στις δουλειες?
    kerasaki μην αλλάζεις θέμα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μαλλον εχει συνηθισει απο το πως ητανε πριν σε παντρευτει για τοσα χρονια και του ειναι κατι πολυ οικειο. Δεν ξεριζωνονται τοσο ευκολα συνηθειες χρονων. Η πεθερα σε βοηθαει στις δουλειες?
    Δεν είμαστε παντρεμένοι...Εντάξει είναι οικείο να είναι μ αυτούς που μεγάλωσε αλλά πώς θα του γίνει οικείο το σπίτι μας, αν δεν κάθεται σ' αυτό;;Πώς θα μάθει να συζητάει και με μένα αν δε με ρωτάει ούτε πώς είμαι;( Η πεθερά μου είναι πολύ καλή και πρόθυμη!Εγώ προσπαθώ να μην ζητάω βοήθεια 1ον για να μάθω και να συνηθίσω να τις κάνω μόνη μου και 2ον γιατί είμαι λίγο ιδιότροπη θέλω να τις κάνω μόνη μου. Έμενα μόνη μου 5 χρόνια φοιτήτρια και έχω συνηθίσει βλέπετε..Αλλά ξαναλέω η πεθερά μου δεν με ενοχλεί!)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Quote Originally Posted by marcy View Post
    Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και δυστυχώς έχουμε μαλώσει κιόλας αλλά μου λέει ότι με μένα δεν έχει τι να συζητήσει και βαριέται.
    Καλησπέρα κ από μένα
    Τι πάει να πει βαριέται?? Το ότι δεν υπάρχει κάτι να συζητήσει με τη γυναίκα του, είναι πολύ παράξενο. Τι πιο ενδιαφέρον θα μπορούσε να συζητήσει δλδ με τη μητέρα του, που άλλωστε είναι κ μιας άλλης γενιάς κ ηλικίας, κ το οποίο δε θα μπορούσε να συζητήσει μαζί σου?
    Every morning we are born again

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ναι δεν το ρωτησα για να υπονοησω κατι κακο για την πεθερα σου. Αλλα δεν καταλαβα γιατι σ ενοχλει αυτο το διωρο τοσο πολυ? Ανεβα κ συ να τρωτε ολοι μαζι για μεσημερι κ μετα πατε σπιτι σας. Τσακα τσακα θα περασει το διωρο με το φαι κ αμα βαριεσαι αστον να φαει στη μαμα του. Σκεψου οτι ο αντρας σου ειναι σ αυτο το μοτιβο απο τοτε που γεννηθηκε, ολοι εχουν ενα κολημα με τη μαμα και σε ολους αρεσει ενα φοιτητικο στυλακι ζωης ας πουμε. Οι δουλειες ετοιμες απ τη μαμα ή απ την κοπελα κλπ. Εσυ το πρωι που λειπει ο αντρας σου δεν πας στους δικους σου? αυτος ποτε θα τους δει? Μια αλλη λυση ειναι να εβρισκες μια απασχοληση κ να γυρναγες μετα το διωρο αυτο. Δηλ αν ειναι γι αυτο το διωρο του μεσημεριου, δε το βρισκω τοσο κακο. Ισα ισα που σε απαλασει και απ το φαι η πεθερα σου κ εχεις ολη την ημερα ελευθερη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ναι δεν το ρωτησα για να υπονοησω κατι κακο για την πεθερα σου. Αλλα δεν καταλαβα γιατι σ ενοχλει αυτο το διωρο τοσο πολυ? Ανεβα κ συ να τρωτε ολοι μαζι για μεσημερι κ μετα πατε σπιτι σας. Τσακα τσακα θα περασει το διωρο με το φαι κ αμα βαριεσαι αστον να φαει στη μαμα του. Σκεψου οτι ο αντρας σου ειναι σ αυτο το μοτιβο απο τοτε που γεννηθηκε, ολοι εχουν ενα κολημα με τη μαμα και σε ολους αρεσει ενα φοιτητικο στυλακι ζωης ας πουμε. Οι δουλειες ετοιμες απ τη μαμα ή απ την κοπελα κλπ. Εσυ το πρωι που λειπει ο αντρας σου δεν πας στους δικους σου? αυτος ποτε θα τους δει? Μια αλλη λυση ειναι να εβρισκες μια απασχοληση κ να γυρναγες μετα το διωρο αυτο. Δηλ αν ειναι γι αυτο το διωρο του μεσημεριου, δε το βρισκω τοσο κακο. Ισα ισα που σε απαλασει και απ το φαι η πεθερα σου κ εχεις ολη την ημερα ελευθερη.
    Αρχικά θέλω να φροντίζω τον άντρα μου και δεν μου είναι κόπος το φαγητό του ή οι δουλειές... Ο άντρας μου δεν γυρίζει το μεσημέρι δυστυχώς..Φεύγει στις 6 το πρωί και γυρίζει στις 8 το βράδυ..Την ίδια ώρα σχολάω κι εγώ απ΄τη δουλειά μου. Γι αυτό μ ενοχλεί το δίωρο...γιατί είναι το μόνο κατά το οποίο βρίσκεται σπίτι και ξύπνιος...Φυσικά και θα πάει να δει τους δικούς του και έχεις δίκιο αλλά δεν πρέπει να δει κι εμένα; Δε θέλω να απαλλαγώ απ' το φαγητό ή τα πιάτα...Ίσα ίσα με ευχαριστεί να τον φροντίζω.. Πηγαίνω κ εγώ πάνω κάθε μέρα να τους βλέπω και να μιλάμε φυσικά, αλλά αυτή είναι η λύση; Να φύγουμε κι οι δύο απ' το σπίτι μας; Όχι να μάθουμε να ζούμε σ' αυτό;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω συμπερενω οτι σε χει δεδομενο αλλα μαλον εχει καταλαβει λαθος.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    Καλησπέρα κ από μένα
    Τι πάει να πει βαριέται?? Το ότι δεν υπάρχει κάτι να συζητήσει με τη γυναίκα του, είναι πολύ παράξενο. Τι πιο ενδιαφέρον θα μπορούσε να συζητήσει δλδ με τη μητέρα του, που άλλωστε είναι κ μιας άλλης γενιάς κ ηλικίας, κ το οποίο δε θα μπορούσε να συζητήσει μαζί σου?
    καλησπέρα! με τη μητέρα/ αδέρφια/ θείους κτλ μιλάνε για τη δουλειά συνεχώς.. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να συζητήσουν/συνεννοηθούν για την επόμενη μέρα, να πουν τα δικά τους κτλ.. Είναι λογικό... αλλά είναι λογικό να μην έχει να κάνει τίποτα ή να πει τίποτα στο δικό μας σπίτι; Κ αν ήθελε πραγματικά να είναι εδώ δε θα προσπαθούσε να βρει κάτι να κάνει;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω συμπερενω οτι σε χει δεδομενο αλλα μαλον εχει καταλαβει λαθος.
    Ναι ίσως..αλλά κρατιέται έτσι μια σχέση;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αν ειναι τοσο περιορισμενο το ωραριο τοτε ναι εχεις δικιο. Γιατι δε μιλας στην πεθερα σου αφου εχεις καλη σχεση να του λεει πως πρεπει να περνα περισσοτερο χρονο μαζι σου? Στο προτεινω γτ ειναι καλη οπως λες-πραγμα σπανιο-και τα αγορια ακουνε τη μαμα τους γενικα. Αντι να τσακωνεσαι εσυ δη μπορει εκεινη με τον τροπο της να περασει το μηνυμα. Μια αλλη λυση θα τανε να νοικιαζατε αλλου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by marcy View Post
    Ναι ίσως..αλλά κρατιέται έτσι μια σχέση;
    δεν ειμαι παντα σε θεση να απαντησω αν δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει για ποια κατασταση μιλαω.
    το μυαλο μου λειτουργει μονιμως πανω στη λεω αυτο το ξερω καλα. ετσι οπως το ακουω υποψιαζομαι οτι μια μερα θα ψαχνετε κ δε θα σε αναγνωριζει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αν ειναι τοσο περιορισμενο το ωραριο τοτε ναι εχεις δικιο. Γιατι δε μιλας στην πεθερα σου αφου εχεις καλη σχεση να του λεει πως πρεπει να περνα περισσοτερο χρονο μαζι σου? Στο προτεινω γτ ειναι καλη οπως λες-πραγμα σπανιο-και τα αγορια ακουνε τη μαμα τους γενικα. Αντι να τσακωνεσαι εσυ δη μπορει εκεινη με τον τροπο της να περασει το μηνυμα. Μια αλλη λυση θα τανε να νοικιαζατε αλλου.
    Είναι δύσκολο να νοικιάσουμε αλλού από τη στιγμή που έχουμε σπίτι-έχει δηλαδή. Άσε που δε θα έφευγε ποτέ από δω απ' ό,τι έχω καταλάβει... Η πεθερά μου είναι καλή αλλά δεν παύει να είναι πεθερά :) .... Είναι καλή, διακριτική αλλά θέλει να είναι συνέχεια με τα παιδιά της. Αν μπορούσε θα μας είχε όλη τη μέρα σπίτι της και χαίρεται που ο φίλος μου είναι συνέχεια πάνω (κι όταν δεν είναι το τηλεφωνούν για να πάει).

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν ειμαι παντα σε θεση να απαντησω αν δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει για ποια κατασταση μιλαω.
    το μυαλο μου λειτουργει μονιμως πανω στη λεω αυτο το ξερω καλα. ετσι οπως το ακουω υποψιαζομαι οτι μια μερα θα ψαχνετε κ δε θα σε αναγνωριζει.
    Γιατί το λες αυτό;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Η ερωτικη σας ζωη πως ειναι?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δουλεια στο σπιτι ;
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-2012, 22:28
  2. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 23:51
  3. Θέλω να μένω μόνη μου σπίτι...
    By PostMortem in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 49
    Last Post: 30-08-2011, 01:39
  4. Φυγη απο το σπιτι
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2009, 15:50
  5. Μονη στο σπιτι
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2009, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •