Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Unhappy Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη

    Εχω διαγνωστει με αυτη τη μλκια εδω και 1.5 χρονο περιπου.
    Τοσο καιρο επαιρνα γενοσημο,το ζολοτριν χωρις να βλεπω μεγαλες διαφορες.
    Αυτα που με ενοχλουν,σπασμοι στο δεξι ποδι,εχουν εξαπλωθει στην ωμοπλατη,στο ματι,κλπ...

    Πηγα σε αλλο γιατρο και μου εδωσε effexor και ελαχιστο tranxene (75mg & 5mg) αντιστοιχα.

    Γιατι οι γαμωενοχλησεις δε μου παιρνανε ρε παιδια.
    Ποσο θα μαρτυραω καθε μερα δλδ?
    Δε παει αλλο,αρχιζω και σκεφτομαι βλακειες...
    Εαν τα κανει ολα αυτα τα ψυχοσωματικα το αγχος,γιατι δε μπορω να το ρυθμισω με τα φαρμακα ωστε να ηρεμησω και να μην εχω σπασμους,τσιμπηματα και λοιπες μαλακιες.
    Ειμαι σε τελμα...και νομιζω πως θα κανω καμια χαζομαρα καμια ωρα...
    2 χρονια κοντα δεν αντεχω αλλο...
    Πηγα και σε ψυχοθεραπεια,αλλα δεν ειδα τρελη διαφορα.
    Σιγουρα καποια θεματα τα χειριζομαι καλυτερα,αλλα το σωμα μου δεν ηρεμει...

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων ...πειτε τπτ να παρουμε κουραγιο...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δοκιμασε αλλο γιατρο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δοκιμασε αλλο γιατρο.

    βσκ μπορεις να μην εισαι τοσο τρολ ??
    εχω αλλαξει γιατρους... και αρκετα φαρμακα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τα ψυχοσωματικα θελουν λιγο τον χρονο τους..Θα το ξαναπω για αλλη μια φορα , ειναι βοηθητικα και τα φαρμακα αλλα πρεπει να δωσεις μεγαλυτερη βαση στην ψυχοθεραπεια..Μηπως δεν σου ταιριαξε ο ψυχοθεραπευτης που πηγες?Δεν υπαρχει μαγικο χαπακι για κατι που συμβαινει στο μυαλο.

    Ισως ειναι η μοναδικη φορα που εδω ο Αλεξ δεν τρολλαρε.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ισως ειναι η μοναδικη φορα που εδω ο Αλεξ δεν τρολλαρε.
    το αντιθετο ακριβως.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απλα οταν ακους καπιον να λεει για φαρμακα κ γιατρους κ σου λεει εχω διαγνωστει κλπκλπ τι να του πεις ελα να το συζητισουμε? θα σκεφτει τι λεει αυτος απο τον αρη κατεβηκε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου μελος,Ορισμενες φορες ειναι γεγονος οτι το αγχος σωματοποιειεται γιαυτο προκυπτουν αυτες οι ενοχλησεις που περιγραφεις απο καθαρα ψυχολογικη αιτια,Εαν προκεται για κατι σωματικο θα φανει εαν κανεις ενα τσεκ απ αιματος επειδη το γνωριζω απο προσωπικη πειρα μπορει να προκεται για αναιμια θυρεοειδη η υποταση ειδικα εαν ζαλιζεσαι η τρεμεις κ σε αυτην την περιπτωση το θεμα λυνεται εαν παρεις βιταμινες η σιδηρο,Τωρα αυτο που δεν μου αρεσε καθολου απο οσα λες ειναι οτι επαιρνες γενοσημα προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι καθολου καθοτι δεν εχουν υποστει τον καταλληλο ελεγχο κ απο οσο εχω διαβασει προερχονται απο αναπτυσομενες χωρες κ δεν επρεπε να χορηγουνται σε κανενα ασθενη,Πιθανον αυτο σου προκαλεσε ανεπιθυμιητες παρενεργειες κ καλο ειναι που το σταματησες,τωρα βεβαια το καινουργιο φαρμακο που παιρνεις θελει τον καιρο του για να δρασει συνηθως θελει λιγο περισσοτερο απο μηνα απο οσο θυμαμαι,εαν περασει αυτο το διαστημα κ παραμενεις ετσι επισκεψου παλι τον γιατρο για αντικατασταση φαρμακου η αλλαγη δοσης

  8. #8
    Το ειχα αναφερει κι εγω αυτο σε ενα ψυχιατρο που εκανα ψυχοθεραπεια (δε μου τα χε δωσει αυτος τα ζολοτριν) και μου πε πως δεν εχει παρενεργειες.
    Τι θα λεγε θα μου πειτε...
    Καλα αυτος με μπουκωσε με λυρικα κλπ..τι να πω...
    Πας στο γιατρο με ενα συγκεκριμενο θεμα (μουδιασματα,τσιμπηματα,τρ� �μουλα)και σου λενε..δε ξερω ποτε θα σου φυγουν...

    Οποτε αλλαξα και γιατρο και φαρμακα..
    Φοβαμαι μην μου μεινουν κουσουρι γαμω την τυχη μου.
    Απορω καθε μερα στη δουλεια πως κανω τοσα πραγματα ταυτοχρονα και βοηθαω και τους γυρω μου
    Αρχιζω και κουραζομαι ομως..ειμαι σε μια διαρκη εσωτερικη μαχη και ενταση.
    Εχω να καθησω 10 λεπτα χωρις να κουνηθω απο τη θεση μου (παιζω συνεχεια τα ποδια μου για να μην νιωθω εντονα τα τσιμπηματα/τρεμουλα των μυων) εδω και 1.5 χρονο περιπου.

    Απο τοτε δλδ που σταματησα να παιρνω κατοπιν δικης μου βουλησης τα φαρμακα επειδη ενιωθα καλυτερα.
    Εκτοτε...ενα φοβερο επεισοδιο τον προηγουμενο Σεπτεμβρη και μετα ψιλοσταθεροποιηση στην κατασταση που ειμαι τωρα.Επιπροσθετως εχω και μυοκλονιες στο βλεφαρο,πλατη,χερι κλπ...

    ΕΛΕΟΣ ...
    Καποιοι στρεφονται στο Θεο,τι να σου κανει Θεος?
    Αυθυποβολη και placebo δλδ?

    Χωρισα στο ενδιαμεσο κι ολας,αλλα εκανα σχεση με αλλη στους 5 μηνες χωρισμου..Παρολο αυτα σκεφτομαι και θελω την πρωην ακομα.
    Ειμαι τραγικος το ξερω.
    Ενας αλλος μεγαλογιατρος μου διεγνωσε διπολικη διαταραχη και με φουσκωσε σεροκουελ απο αυτα που σε κανουν να νιωθεις σαν ζομπι.
    Εννοειται δε τα πηρα για πολυ.
    Δλδ θελουν να σε ναρκωνουν να μην αισθανεσαι?
    Γαμησε με τοτε,ας πεθανω μια και καλη.

    Εχω αρκετα θεματα οπως ειπα,αλλα το μεγαλυτερο μου ειναι αυτα τα γαμημενα ψυχοσωματικα/παρενεργειες φαρμακων κλπ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Unbreakable View Post
    Το ειχα αναφερει κι εγω αυτο σε ενα ψυχιατρο που εκανα ψυχοθεραπεια (δε μου τα χε δωσει αυτος τα ζολοτριν) και μου πε πως δεν εχει παρενεργειες.
    Τι θα λεγε θα μου πειτε...
    Καλα αυτος με μπουκωσε με λυρικα κλπ..τι να πω...
    Πας στο γιατρο με ενα συγκεκριμενο θεμα (μουδιασματα,τσιμπηματα,τρ� �μουλα)και σου λενε..δε ξερω ποτε θα σου φυγουν...

    Οποτε αλλαξα και γιατρο και φαρμακα..
    Φοβαμαι μην μου μεινουν κουσουρι γαμω την τυχη μου.
    Απορω καθε μερα στη δουλεια πως κανω τοσα πραγματα ταυτοχρονα και βοηθαω και τους γυρω μου
    Αρχιζω και κουραζομαι ομως..ειμαι σε μια διαρκη εσωτερικη μαχη και ενταση.
    Εχω να καθησω 10 λεπτα χωρις να κουνηθω απο τη θεση μου (παιζω συνεχεια τα ποδια μου για να μην νιωθω εντονα τα τσιμπηματα/τρεμουλα των μυων) εδω και 1.5 χρονο περιπου.

    Απο τοτε δλδ που σταματησα να παιρνω κατοπιν δικης μου βουλησης τα φαρμακα επειδη ενιωθα καλυτερα.
    Εκτοτε...ενα φοβερο επεισοδιο τον προηγουμενο Σεπτεμβρη και μετα ψιλοσταθεροποιηση στην κατασταση που ειμαι τωρα.Επιπροσθετως εχω και μυοκλονιες στο βλεφαρο,πλατη,χερι κλπ...

    ΕΛΕΟΣ ...
    Καποιοι στρεφονται στο Θεο,τι να σου κανει Θεος?
    Αυθυποβολη και placebo δλδ?

    Χωρισα στο ενδιαμεσο κι ολας,αλλα εκανα σχεση με αλλη στους 5 μηνες χωρισμου..Παρολο αυτα σκεφτομαι και θελω την πρωην ακομα.
    Ειμαι τραγικος το ξερω.
    Ενας αλλος μεγαλογιατρος μου διεγνωσε διπολικη διαταραχη και με φουσκωσε σεροκουελ απο αυτα που σε κανουν να νιωθεις σαν ζομπι.
    Εννοειται δε τα πηρα για πολυ.
    Δλδ θελουν να σε ναρκωνουν να μην αισθανεσαι?
    Γαμησε με τοτε,ας πεθανω μια και καλη.

    Εχω αρκετα θεματα οπως ειπα,αλλα το μεγαλυτερο μου ειναι αυτα τα γαμημενα ψυχοσωματικα/παρενεργειες φαρμακων κλπ....
    Οπωσδηποτε δεν ειμαι γιατρος κ εννοειται κ πρεπει να παιρνεις αγωγη εαν χρειαζεσαι ομως για τα γενοσημα δεν τα εμπιστευομαι καθολου,Ισως αυτα σου δημιουργησαν τετοιες παρενεργειες,Κανε κ ενα τσεκ απ αιματος για να δεις να εισαι ησυχος οτι σωματικα εισαι καλα

  10. #10
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Οπωσδηποτε δεν ειμαι γιατρος κ εννοειται κ πρεπει να παιρνεις αγωγη εαν χρειαζεσαι ομως για τα γενοσημα δεν τα εμπιστευομαι καθολου,Ισως αυτα σου δημιουργησαν τετοιες παρενεργειες,Κανε κ ενα τσεκ απ αιματος για να δεις να εισαι ησυχος οτι σωματικα εισαι καλα
    Aγαπητη μυσπ,εννοειται πως εκανα τσεκ απ και ειναι ολα μια χαρα.
    Ουτε θυρεοειδης ουτε τπτ...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Unbreakable View Post
    Aγαπητη μυσπ,εννοειται πως εκανα τσεκ απ και ειναι ολα μια χαρα.
    Ουτε θυρεοειδης ουτε τπτ...
    Καλημέρα,

    Εγώ και 22 μέρες παίρνω το cipraned και από τότε που το ξεκίνησα έχω πολλά προβλήματα που δεν λένε να περάσουν, τα βασικά είναι
    -Συχνοουρία
    -Βλέπω περίεργα, σκιές και σαν ψιλοβροχο (ελάχιστα όπου συγκεντρωθώ), γενικά μια κινητικότητα όπου κοιτάω
    -Και η μια κόρη του ματιού μ είναι πάντα λίγο ποιο μεγάλη από την άλλη
    όλα τα άλλα μου περάσαν άλλα αυτά έχουν παραμείνει και με ανχονουν πολύ, πες μου τώρα πως θα ξεπεράσω το ανχος μου για πιθανών ασθένεια όταν έχω αυτα?
    Η νευρολόγος μου λέει δεν είναι τπτ.. δεν κάθετε καν τα τα συζητήσει μαζί μου.. βεβαία έχω πάει κ σε οφθαλμιάτρους και σε ουρολόγους σε ενα σωρό γιατρούς, μέχρι και μαγνητική εγκεφάλου και αγγειογραφία εγκέφαλου... αφήστε μεγάλη ιστορία και σκέφτομαι να τα κόψω

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    ΔΕΝ τρολλάρω.....έχεις δοκιμάσει να κάνεις κάποιο είδος γυμναστικής;Η γιόγκα για παράδειγμα, δεν θα πιστέψεις πόσο θα σε βοηθήσει...Ζώ με αυτά τα θέματα σχεδόν δέκα χρόνια...όσες φορές δοκίμασα γιόγκα το σώμα μου ήταν πιο "ήρεμο" μετά την γυμναστική και όλη αυτή η "ηρεμία" κρατούσε 1-2 ημέρες..

  13. #13
    Τι εννοεις flower,πως ζεις.με αυτα κοντα 10 χρονια...δλδ τι εχεις ακριβως?γιογκα οχι,δε κανω αλλα γυμναστικη εντονη μονο...trx ,βαρη κλπ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    28
    γεια σου φιλε, εχεις δοκιμασει ψυχολογο ειπες, αλλα εχεις δοκιμασει τον σωστο αραγε? Νιωθω οτι ημουν πολυ τυχερη και πετυχα κατευθειαν προσωποκεντρικο ψυχολογο εν αγνοια μου, τι λες να δοκιμασεις κι συ?
    Μαλλον εχουμε το ιδιο, δεν ξερω αν εμενα ειναι γενικευμενη αλλα λεγεται αγχωδης διαταραχη. Παιρνω abilify. Αν θες τα λεμε τηλεφωνικα αλλα πως? εδω δε μπορει κανεις να στειλει μηνυμα λεει προσωπικο αν δεν εχει φτασει να εχει γραψει καποια μηνυματα στο φορουμ, και βλεπω ειμαστε νεοι και οι δυο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΠΟΣΑ mg abilify παιρνεις?ειχες ψυχωσικο επεισοδιο?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παιδια Βοηθεια :( Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη
    By giannhs82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-10-2014, 00:33
  2. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  3. Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2013, 20:24
  4. οταν το αγχος ερχεται διχως αιτιο τοτε ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη?
    By valleron2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2012, 16:15
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •