Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Απορία

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875

    Απορία

    Λένε ότι οι άνθρωποι που κάνουν κακό στους άλλους υποφέρουν και κάποια στιγμή το βρίσκουν στην ζωή τους, ενώ εκείνοι που πληγώθηκαν έρχεται μια μέρα η στιγμή που ανταμοίβονται. Αλήθεια αυτό το πιστεύεται; η μήπως τελικά εκείνοι προχωράνε στην ζωή τους προοδεύουν κι έχουν μια καλύτερη ζωή από αυτούς που κάποτε πλήγωσαν η κατέστρεψαν οι οποίοι μένουν στάσιμοι χωρίς ευκαιρίες στην ζωή τους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Ο καθένας τη ζωή την παίρνει στα χέρια του και προσπαθεί να την ζήσει όσο καλύτερα μπορεί.. όταν πληγώνετε να βρίσκει το κουράγιο να σηκώνετε και να συνεχίζει αν έχει και βοήθεια ακόμα καλύτερα καλοδεχούμενη
    Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που τιμωρεί εκείνους που λες ότι κάνουν κακό ..αλλά η ζωή είναι ένας κύκλος κάποια στιγμή θα βρεθούν κι εκείνοι σε δύσκολη θέση ε και λοιπόν??
    Αυτό προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου.
    Κανείς που θέλει δεν καταστρέφεται, ούτε στάσιμος μένει κάνει τις επιλογές του και είτε προοδεύει είτε μπορεί και να πάει και παρακάτω.. πάντα όμως όλων ο στόχος είναι να ζούνε καλά
    Τώρα θα μου πεις όταν βρίσκεσαι σε απόγνωση τι κάνεις? Πως μπορείς να σκέφτεσαι θετικά για την ζωή και τις προοπτικές της ?
    Δεν ξέρω καλά καλά να σου πω κι εγώ κι ας έχω βρεθεί πολλές φορές έτσι....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Εχω βρεθεί κι εγώ πολλές φορές σε τέτοια θέση. Σήμερα έμαθα κάτι και στεναχωρηθήκα ότι ο φίλος εκείνου που είχα και με είχαν κακοποιήσει έκανε σχέση με κάποια ενώ συνήθως έκανε ελεύθερες σχέσεις κι έφυγε μαζί της Γερμανία και δουλεύουν εκεί σε ένα ελληνικό εστιατόριο. Βλέπω ότι όλοι προχωράνε στην ζωή τους και εγώ δεν μπορώ να προσφέρω τίποτα στον εαυτό μου μιας κι εχω παντού εμπόδια κι ότι παω να κερδίσω το χάνω χωρίς να υπάρχει λόγος λες κι εχω τίποτα κακό. Ήθελα κι εγώ να φύγω από εδώ αλλά δεν εχω ευκαιρίες

  4. #4
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    η μήπως τελικά εκείνοι προχωράνε στην ζωή τους προοδεύουν κι έχουν μια καλύτερη ζωή από αυτούς που κάποτε πλήγωσαν η κατέστρεψαν οι οποίοι μένουν στάσιμοι χωρίς ευκαιρίες στην ζωή τους;
    Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει αυτό.Το βλέπω σε μένα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Λένε ότι οι άνθρωποι που κάνουν κακό στους άλλους υποφέρουν και κάποια στιγμή το βρίσκουν στην ζωή τους
    ναι το πιστευω οτι οσοι υποφερουν απο πολες αρρωστιες ταυτοχρονα οτι ειναι πολοι κακοι

    ενώ εκείνοι που πληγώθηκαν έρχεται μια μέρα η στιγμή που ανταμοίβονται.
    ναι αν εχουν το απαιτουμενο μυαλο για να ανταπεξελθουν στις καταστασεις της ζωης τους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Κι όταν ο άλλος είναι κακός και παράλληλα υποφέρει από αρρώστιες κι εσυ πρέπει να τον ανέχεσαι μιας και δεν υπάρχουν ανοιχτές πόρτες να φύγεις και από πάνω βγαίνει ότι φταις εσυ τι γίνεται;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    kaπου το εχω ξανακουσει αυτο... πριν λιγο μιλαγα για κατι αναλογο αρα θα σου πω τα ιδια λογια τον γραφεις στα σου κ αδιαφωρεις για οτι λεει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Από την άλλη δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι ισχύει αυτό γιατί από το άγχος μπορείς να πάθεις πολλά προβλήματα κι επίσης όσο μεγαλώνει-γερνάει κάποιος είναι φυσικό να αρχίζει να έχει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ο πνευματικος εκκλησια μου λεει υπαρχει θεια δικαιοσυνη θεια δικη ο,τι εκανες θα λαβεις τωρα η μετα θανατον,εκτος εαν μετανοησεις εξομολογηθεις που σβηνουν τα λαθη σου

  10. #10
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Λένε ότι οι άνθρωποι που κάνουν κακό στους άλλους υποφέρουν και κάποια στιγμή το βρίσκουν στην ζωή τους, ενώ εκείνοι που πληγώθηκαν έρχεται μια μέρα η στιγμή που ανταμοίβονται. Αλήθεια αυτό το πιστεύεται; η μήπως τελικά εκείνοι προχωράνε στην ζωή τους προοδεύουν κι έχουν μια καλύτερη ζωή από αυτούς που κάποτε πλήγωσαν η κατέστρεψαν οι οποίοι μένουν στάσιμοι χωρίς ευκαιρίες στην ζωή τους;
    Ας πούμε ότι κάποιος σου έκανε κακό κι εσύ υποφέρεις. Το να πάθει κι ο άλλος κακό καααποια στιγμή στη ζωή του, θα έχει βοηθήσει εσένα στο μεταξύ να μην υποφέρεις; Μάλλον όχι, οπότε φεύγει από την εξίσωση. Το να περιμένεις μια μέρα που θα ανταμοιφθείς θα σε βοηθήσει στο μεταξύ να μην υποφέρεις; Κι αν η μέρα αυτή αργήσει και υποφέρεις για χρόνια; Άρα, μήπως είναι καλύτερα να το βάλεις σκοπό σου να βρεις τρόπους για να μην υποφέρεις αντί να περιμένεις;

    Όσον αφορά το αν εκείνοι που κάνουν κακό πάνε μπροστά στη ζωή τους εξαρτάται κι απ’ το πώς ορίζεις το “μπροστά”. Πάντως, κάποιος που κάνει κακό έχει λιγότερες αναστολές στο να επιδιώξει αυτό που θέλει κι όταν βρίσκεις έναν τέτοιο που θέτει σε κίνδυνο τη δική σου ευτυχία, θέλει να μην έχεις επιφυλάξεις στο να θέσεις αυστηρά όρια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Λένε ότι οι άνθρωποι που κάνουν κακό στους άλλους υποφέρουν και κάποια στιγμή το βρίσκουν στην ζωή τους, ενώ εκείνοι που πληγώθηκαν έρχεται μια μέρα η στιγμή που ανταμοίβονται. Αλήθεια αυτό το πιστεύεται; η μήπως τελικά εκείνοι προχωράνε στην ζωή τους προοδεύουν κι έχουν μια καλύτερη ζωή από αυτούς που κάποτε πλήγωσαν η κατέστρεψαν οι οποίοι μένουν στάσιμοι χωρίς ευκαιρίες στην ζωή τους;
    εκείνου που σου το είπε, να του πεις να σου το αποδείξει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Δεν είναι τόσο το ότι θέλω οι άλλοι να μην είναι πότε καλά. Ας είναι δεν με ενοχλεί. Είναι οι ευκαιρίες που εγώ δεν μπόρεσα να βρω. Τα 5 χρόνια που έχασα από την ζωή μου ενώ θα έπρεπε να κάνω αλλά πράγματα κοιτάζοντας τον εαυτό μου κι όχι να σέρνομαι να παίρνω χάπια να είμαι κλεισμένη στο δωμάτιο λες και με φυλακίζε κανένας και να πηγαίνω σε ψυχολόγους και να μην μπορώ να συνεννοηθώ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Δεν είναι τόσο το ότι θέλω οι άλλοι να μην είναι πότε καλά. Ας είναι δεν με ενοχλεί. Είναι οι ευκαιρίες που εγώ δεν μπόρεσα να βρω. Τα 5 χρόνια που έχασα από την ζωή μου ενώ θα έπρεπε να κάνω αλλά πράγματα κοιτάζοντας τον εαυτό μου κι όχι να σέρνομαι να παίρνω χάπια να είμαι κλεισμένη στο δωμάτιο λες και με φυλακίζε κανένας και να πηγαίνω σε ψυχολόγους και να μην μπορώ να συνεννοηθώ
    δεν είσαι η μόνη... χιλιάδες άνθρωποι έχουν διάφορα προβλήματα υγείας και το παλεύουν πολύ σκληρά... και ούτε καν για να βελτιώσουν τη ζωή τους, απλά για να την παρατείνουν για λίγο... δεν είναι ισοζύγιο ευκαιριών η ζωή, αγώνας είναι

Similar Threads

  1. απορια !
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2013, 12:46
  2. απορια...
    By pennoula_v in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-2010, 00:12
  3. ΑΠΟΡΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2010, 15:23
  4. έχω μία απορία ...
    By LOGOPSYXOS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •