LADOSE και Φόβος για παρενέργειες!!Κανείς να πει εμπειρίες? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Αλλαξα ψυχιατρο που πανω απ'ολα ειναι ανθρωπος κα ξεκινησα ψυχοθεραπεια...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Περίμενες 6 χρόνια για να αλλάξεις ψυχίατρο;
    Εγώ έπαιρνα τα cipralex για 6-7 μήνες αλλά προς το τέλος μου έφερναν τρομερή ένταση νεύρα κτλ και αφού άλλαξα ψυχίατρο γιατί ο παλιός ήταν λίγο κολλημένος με ζάναξ που επέμενε να πάρω και τα cipralex κατέληξα σε neurontin για άγχος κ κρίσεις πανικού.

    Είχα και εγώ σεξουαλικές δυσλειτουργίες.
    Όχι ανικότητα στύσης. Ίσα ίσα ήταν πολύ καλές.
    Δυσκολία στην ολοκλήρωση είχα που και αυτό χάλια είναι...

    Με τα neurontin το άγχος υπο έλεγχο και οι κρίσεις πανικού το ίδιο.
    Απλά καμιά φορά τυχαίνει να αποσυντονίζομαι, να θολώνω (σα να νυστάζω πολύ έντονα) και κάτι τέτοια κυρίως αν δεν έχω κοιμηθεί καλά ή δεν έχω φάει καλά.
    Αλλά αυτό λύνεται με έναν καφέ ;-)

  3. #18
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Δεν το ξέρω το φαρμακο φ'ιλε μου,ελπίζω να τα συνηθίσεις και να φύγυν οι παρενέργειες..Γεννοσημο του σιπραλέξ είναι?
    αυτό με τα μάτια είναι σίγουρα απ το φάρμακο?
    Εχω ένα θεμα με τα ματια "Οφθαλμικη αυρα" που με ανχονε και με αγχώνει είχα παει πολλές από το μαρτιο φορες στον οφθαλμίατρο σε 3 μάλιστα για αυτό το θεμα και τοτε δεν είχα πρόβλημα με τα ματια μου, από τοτε που αρχίσα το χαπι παρατηρείσα αυτό το πρόβλημα, και ξαναπήγα 2 φορες στον οφθαλμίατρο σε 2 διαφορετικούς, επισεις η μια με έβαλε να κανω μαγνητική εγκεφάλου για να μου περάσει η φοβία για την οφθαλμική αυρα, γιατι μου ειπε ότι και τα αντικαταθλ. να με βοηθησουν όταν με ξαναπιασει η "αυρα" θα υποτροπιάσω παλι με το ανχος. τους είπα και για το άλλο πρόβλημα που παρατηρήσα με τα χάπια και μου είπαν ότι παθολογικά δεν εχω κατι, το ανάφερα στην νευρολόγο και απλα μ είπε δεν είναι τπτ.. σε 10 ήμερες θα παω να μου γράψει και άλλο κουτι cipraned, αν δεν υπαχορισουν τα προβλήματα θα ζητήσω να το κόψω, μην παθω και τπτ... οκ μου εφυγε το ανχος το πολύ που ειχα αλλά αν δεν περάσουν αυτές η παρενέργειες δεν με βλεπω καλα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Εχω παρει ολα τα αντικαταθληπτικα που υπαρχουν, μονο παρενεργειες ειχα...εχασα 6 χρονια απο τη ζωη μου τσαμπα!


    Mηνα , κι εγω εχω παρει ολα ταντικαταθλιπτικα που υαρχουν , και μονο τις παρενεργειες εισεπραξα .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Μεσα σε 6 χρονια αλλαξα 4 ψυχιατρους μεχρι να βρω επιτελους καποιον να μου κερδισει την εμπιστοσυνη.Για παραδειγμα δεν ηξερα καν οτι υπηρχε τεστ dna που σου δειχνει ποια φαρμακα κανουν για σενα και ποια οχι!Οσον αφορα την στυτικη δυσλειτουργια δεν ειχα ποτε...ισως φταιει το γεγονος οτι εχω υψηλη τεστοστερονη απο τη φυση μου...οπως επισης και ντοπαμινη,αδρεναλινη κατι που μου προκαλουσε τις κρισεις πανικου.Βεβαια ολα αυτα χαρη στον καινουργιο μου ψυχιατρο και τις γνωσεις του...ειναι λιγοι οι ψυχιατροι δυστυχως που ξερουν γι'αυτη την ειδικη εξεταση!Μονο παρενεργειες ειχα τοσα χρονια απο τα αντικαταθληπτικα,υπνηλια-αυπνια,νευρα,μανια,καταθλι� �η κτλ.Πληρωσα 1000 ευρω για την εξεταση αλλα τωρα ξερω που βαδιζω και ποια ειναι η καταλληλη αγωγη για μενα.Στην περιπτωση μου μονο τα αντιψυχωτικα νεας γενιας σε μικρες δοσεις βοηθανε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Μηνά έχεις ΜΝΜ προσωπικό!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Γειά σας!!
    Απο ψυχοσωματικά και κρίσεις πανικού μου συστησε ειδικός ψυχίατρος LADOSE 20MG σε σταδιακή αύξηση,(μέρα παρα μέρα μισό για 10 μέρες,κάθε μέρα μισό γι άλλες 10,και μετά ολόκληρο)+ ZANAX 0,25 πρωί βράδυ,και αν νιώσω πολύ αγχωμένος και το μεσημέρι.
    Και να τον πάρω τηλ μετά κοντά στους 2 μήνες γιατί λέει είναι αργό χάπι,αλλά καλό φάρμακο..
    Το θέμα είναι οτι διάβασα το χαρτί με τις παρενέργειες και χέστηκα πάνω μου..Γράφει ακόμα και για γρήγορο και ακανoνιστο παλμό..Τα εχω και αυτά με έκτακτες συστολές και ταχυκαρδίες,δηλάδή θα με αποτελειώσει?
    Τα χω 3-4 μέρες και ολο τα κοιτάω,τα ξανακοιτάω αλλά φοβάμαι.
    Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!!!
    Αν κάποιος εχει εμπειρία απ'αυτό το φάρμακο θα του ήμουν υπόχρεος!!
    Μάνο καλησπέρα .. Πριν απο 20 μερες επισκέφτηκα και εγώ εναν ψυχιατρο (πληροφορήθηκα οτι είναι απο τους καλυτερους ) και μου εγραψε τα ladose να παρω για τον πρωτο 15ημερο και μετα ολόκληρο.. Εχω κοντά 5 μέρες που τα έχω σταματήσει.. δεν πρόλαβα να παρω ολόκληρο.. εγω το πήρα γιατι έκανα συνεχεια εμετους απο το άγχος και για τις ταχυκαρδιες..ενώ ο ύπνος μου ηταν καλος απο πάντα, τις 5 πρωτες μέρες που τα πήρα ξυπνουσα ενδιάμεσα στο βράδυ πολλές φορες και στις 6 το πρωι ήμουν στο πόδι.. οι επόμενες 5 μερες που ακολουθησαν ηταν σχετικα καλές χωρις κατι ιδιαιτερο να προσέξω και στις 5 τελευταιες ήμουν στο κόσμο μου.. φουλ άγχος , εντονος πόνος στην καρδιά και κοιμομουν σαν βοδι, που δεν κοιμαμαι καθημερινα πανω απο 8 ωρες.. πραγματικα τρόμαξα και τον πηρα τηλεφωνο και μου είπε οτι έτσι κανουν τα χάπια στην αρχή .. του είπα οτι δεν θα τα συνεχίσω γιατι δεν φτάνει που ειχα τον εμετό χάλασα και την ψυχολογία μου.. μου είπε οτι κάποια στιγμη θα σταματήσει ο εμετός και ίσως μου εμφανιστεί κατι αλλο όπως έντονοι πονοκεφαλοι αν συνεχισω να αγχώνομαι έτσι.. Είμαι 25 χρονων και θεωρώ οτι μπορώ να το παλεψω και μόνη μου.. Αυτή ηταν η δικη μου εμπειρία και μπορώ να σου πώ οτι ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έκανα .. Αποψη μου είναι αν δεν εχεις κάτι σοβαρό , μην τα ξεκινάς..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by valia.valia View Post
    Μάνο καλησπέρα .. Πριν απο 20 μερες επισκέφτηκα και εγώ εναν ψυχιατρο (πληροφορήθηκα οτι είναι απο τους καλυτερους ) και μου εγραψε τα ladose να παρω για τον πρωτο 15ημερο και μετα ολόκληρο.. Εχω κοντά 5 μέρες που τα έχω σταματήσει.. δεν πρόλαβα να παρω ολόκληρο.. εγω το πήρα γιατι έκανα συνεχεια εμετους απο το άγχος και για τις ταχυκαρδιες..ενώ ο ύπνος μου ηταν καλος απο πάντα, τις 5 πρωτες μέρες που τα πήρα ξυπνουσα ενδιάμεσα στο βράδυ πολλές φορες και στις 6 το πρωι ήμουν στο πόδι.. οι επόμενες 5 μερες που ακολουθησαν ηταν σχετικα καλές χωρις κατι ιδιαιτερο να προσέξω και στις 5 τελευταιες ήμουν στο κόσμο μου.. φουλ άγχος , εντονος πόνος στην καρδιά και κοιμομουν σαν βοδι, που δεν κοιμαμαι καθημερινα πανω απο 8 ωρες.. πραγματικα τρόμαξα και τον πηρα τηλεφωνο και μου είπε οτι έτσι κανουν τα χάπια στην αρχή .. του είπα οτι δεν θα τα συνεχίσω γιατι δεν φτάνει που ειχα τον εμετό χάλασα και την ψυχολογία μου.. μου είπε οτι κάποια στιγμη θα σταματήσει ο εμετός και ίσως μου εμφανιστεί κατι αλλο όπως έντονοι πονοκεφαλοι αν συνεχισω να αγχώνομαι έτσι.. Είμαι 25 χρονων και θεωρώ οτι μπορώ να το παλεψω και μόνη μου.. Αυτή ηταν η δικη μου εμπειρία και μπορώ να σου πώ οτι ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έκανα .. Αποψη μου είναι αν δεν εχεις κάτι σοβαρό , μην τα ξεκινάς..
    Βάλια σ ευχαριστώ πολύ!!Κι άλλο ένα παιδί μου είπε απο εδώ σε μνμ οτι τις πρώτες 20 μέρες,και ειδικά οταν πήρε ολόκληρο έγινε τελείως χάλια..Παίρνεις κάτι άλλο να βοηθηθείς για το αγχος σου?!
    Δηλαδή άμα έπαιρνες ολόκληρο θα κοιμόσουν όρθια??Και γω σε καθηγητή πήγα και εδωσα 160ε!!Δεν τα κράταγα που μου λείπουν!!Και μου είπε αν δε μου κάτσει καλά θ αλλάξουμε χάπι..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    όχι δεν παίρνω τίποτα .. γενικά σαν άνθρωπος είμαι αγχώδης και ευαίσθητη , ασχετα αν δεν το δειχνω που μου λένε συνέχεια .. επειδή τα παιδικά του χρόνια ήταν πολύ δυσκολα με ασχημες συμπεριφορές μέσα στο σπίτι μου είπε ο γιατρός οτι μπορεί να μου άφησανε μια μόνιμη ταραχή αλλά αυτό θα το καταλάβει με τον καιρό και με τις επισκέψεις.. που θέλω να καταλήξω, επειδη ο καθένας μας έχει τα δικά του προβλήματα και δεν τελειώνουν ποτέ , δεν πρέπει να μας παίρνει απο κατω αλλά να μαθουμε να επιβιώνουμε και όχι να πεφτουμε στα χάπια.. Θα προσπαθήσω μονη να αποβάλλω το άγχος και πάνω απο όλα προσπαθώ να μην σκεφτομαι αρνητικα. Στην τελική όλο το αγχος μου ειναι τα οικονομικα, αν καταφερω να συντηρήσω τον εαυτό μου γιατι μεγαλώνω.. τι να πουνε αλλοι και άλλοι που εχουν κανει την ζωη τους ανω κατω και συνεχιζουν με το χαμογελο..δεν ξέρω τι θα γινοταν με ολόκληρο χάπι, τα πεταξα ήδη.. Για ένα καφέ ειχα παει και κοιμομουν όρθια .. εσυ ξεκίνησες να τα παιρνεις ?? παρουσιασες καποιο σύμπτωμα?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by valia.valia View Post
    όχι δεν παίρνω τίποτα .. γενικά σαν άνθρωπος είμαι αγχώδης και ευαίσθητη , ασχετα αν δεν το δειχνω που μου λένε συνέχεια .. επειδή τα παιδικά του χρόνια ήταν πολύ δυσκολα με ασχημες συμπεριφορές μέσα στο σπίτι μου είπε ο γιατρός οτι μπορεί να μου άφησανε μια μόνιμη ταραχή αλλά αυτό θα το καταλάβει με τον καιρό και με τις επισκέψεις.. που θέλω να καταλήξω, επειδη ο καθένας μας έχει τα δικά του προβλήματα και δεν τελειώνουν ποτέ , δεν πρέπει να μας παίρνει απο κατω αλλά να μαθουμε να επιβιώνουμε και όχι να πεφτουμε στα χάπια.. Θα προσπαθήσω μονη να αποβάλλω το άγχος και πάνω απο όλα προσπαθώ να μην σκεφτομαι αρνητικα. Στην τελική όλο το αγχος μου ειναι τα οικονομικα, αν καταφερω να συντηρήσω τον εαυτό μου γιατι μεγαλώνω.. τι να πουνε αλλοι και άλλοι που εχουν κανει την ζωη τους ανω κατω και συνεχιζουν με το χαμογελο..δεν ξέρω τι θα γινοταν με ολόκληρο χάπι, τα πεταξα ήδη.. Για ένα καφέ ειχα παει και κοιμομουν όρθια .. εσυ ξεκίνησες να τα παιρνεις ?? παρουσιασες καποιο σύμπτωμα?
    Εγώ φοβήθηκα να τα πάρω! Τα είχα δίπλα μου και κάθε πρωί ημουν στο τσακ...Είμαι σίγουρος οτι είσαι ευαίσθητη,όλοι συνήθως που εχουν τέτοια θέματα απο ευαισθησία τα παθαίνουν..Θα ήθελα να σου προτείνω ένα βιβλίο "Μεγαλώνοντας μέσα στην Ελληνική οικογένεια" του Ματθαίου Γιωσαφάτ..Η Ελληνική οικογένεια,οπως και η κοινωνία,οπως και οι σχέσεις είναι ανίκανη στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού για την σωστή ανατροφή των παιδιών..Καπνίζουν,πίνουν,μ αλώνουν,βρίζουν μπροστά στα παιδιά τους,τα κάνουν ανταγωνιστικά και φορτώνουν τις δικές τους φιλοδοξίες πάνω τους,άλλοι τα εγκαταλείπουν πολλές ωρες με νταντάδες για να είναι για καφέ και βόλτα(φοβος εγκατάλειψης για το παιδί και ανασφάλεια,δεν κλαίνε για πλάκα τα παιδιά,άντε να το καταλάβει ο κάθε τραχανοπλαγιάς γιδοβοσκός),τα χτυπάνε,και ότι άλλο θές..
    Δεν το λέω για την δική σου οικογένεια,γενικά θα σ αρέσει!
    Γι αυτό και η Ελληνική κοινωνία είναι απ τις πρώτες σε κοινωνικά προβλήματα οπως τζόγο,αλκοόλ,τσιγάρο,βία,τρ οχαία ατυχήματα,διαφθορά,βρωμιά,� �αι ψυχοσωματικά προβλήματα!!
    Κι ομως ναι,παρόλο που λένε οτι είναι με τον φραπέ στο χέρι,ο Ελληνας παίρνει σβάρνα τους γιατρούς με κάποια σειρά οπως Καρδιολόγο,Γαστρεντερολόγ� �,Δερματολόγο που είναι τα πιο συχνά,με ποσοστό 70% των προβλημάτων να είναι ψυχοσωματικά!!!!
    ¨Ολα τα παραπάνω σε συνδιασμό με την ελλειψη ελευθερίας γιατί ολοι οι ποροι και τα χρήματα της χώρας πάνε σε 2.000 άτομα,κάνουν τη Ελλάδα ένα μπαγλαμικό εμιράτο που καταδικάζει σε δυστυχία τον κόσμο της....Δυστυχώς..:(
    Last edited by manos32; 14-11-2014 at 02:02.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    χαχα καλά τα λες .. τους επισκέφτηκα όλους αυτούς τους γιατρούς.. Δηλαδή τα ξεκίνησες ή οχι ακόμη? Εγώ αυτό που γυρισα και είπα στον Ψυχίατρο ειναι οτι άλλοι ηταν να τα πάρουν τα χάπια και άλλοι τα παίρνουν.. και μου απαντά: δεν το ξέρεις? αμαρτίες γονέων παιδευουσι τέκνα. Αν και δεν διαβάζω βιβλία ίσως το ρίξω μια ματιά αυτό.. μερικοί δεν είναι άξιοι να κάνουν οικογένεια.. ήθελα να ξερα γιατι τις δημιουργουν αφου στην πραγματικότητα δεν θέλουν οικογένεια , παιδια και ευθύνες.. ετσι και είπα δεν θα με παρει απο κατω.. εκανα πολλά πράγματα για τον εαυτο μου με στερήσεις και δεν θα επιτρεψω κανεναν να μπει στο δρόμο που χτίζω για την ευτυχία μου.. θα τα αφήσω στο παρελθόν και θα συνεχίσω .. εσυ δεν ξέρω για ποιο λογο τα παρουσιαζεις όλα αυτα τα συμπτώματα αλλα για μενα καλυτερα να ξεκινήσεις ψυχανάλυση αλλιως παλεψε το μόνος σου..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Δεν τα ξεκίνησα,φοβάμαι! Είναι πολύ καλό βιβλίο θα πάθεις πλάκα..Κάνουν οικογένεια απλά γιατί ακολουθούν τις κοινωνικές επιταγές,κάτι σαν υποχρέωση!!Και αναπαράγεται μια προβληματική κατάσταση!Αν σκεφτείς οτι ο χαρακτήρας ενός παιδιού διαμορφώνεται μέχρι τα 5 έτη,φαντάσου τι ζουν πολλά παιδιά με ακαλλιέργητους γονείς..Οι νέες γεννιές είναι πολύ καλύτερες φυσικά,δεν το συζητάμε..Οι παλαιότερες νομιζαν οτι το παιδί είναι φαι,σκατό,υπνο,τιμωρία και πειθαρχία!Για τέτιοιυς τρακτεροκουδουνοβλαχους μιλάμε...Θα ξεκινήσω ψυχανάλυση Βάλια!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Ελπίζω να πιασει τόπο η ψυχανάλυση και να το ξεπεράσεις , όπως και εγω...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Αυτά θέλουν χρόνο!!Οχι απ την μία μέρα στην άλλη..Το έμαθα πλέον!! :) ΕΕΕΕ ρε τι τραβάμε!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    καλά ναι.. :rolleyes:

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Abilify - εμπειρίες - παρενεργειες...
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 11-05-2023, 18:04
  2. Abilify - εμπειρίες - παρενέργειες (contin...by demis...)
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-11-2022, 12:26
  3. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 08:53
  4. LADOSE και απωλεια βαρους- εμπειριες
    By the_downward_spiral in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 18:55
  5. αγχωδης καταθλιψη-εμπειριες -ladose
    By angelinadance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2009, 21:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •