LADOSE και Φόβος για παρενέργειες!!Κανείς να πει εμπειρίες? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Γεια σας, θερμη παρακληση για προσωπικο μυνημα για ψυχιατρο που ιεναι συνεργασιμο/η οσον αφορα μεταβαση απο ταβορ/αντικαταθλιπτικα σε ψυχοθεραπεια. Γιατι εχω λλαξει3 ψυχιατρους και ολοι με την 'λενε' οταν λεω οτι το φλουοξετιν και ενα αλλο που πηρα πιο προσφατα για 3 μηνες δεν μου εκαναν τιποττα , μαλιστα με εκαναν πολυ πιο καταθλιπτικη (αλλα αυτο μου ελεγε ο ψυχιατρος ειναι 'καλο σημαδια', σημαινει οτι 'θα γυρισει' η δραση του, ποτε δεν γυρισε....απλα με εκανε πιο χοντρη και πιο αντικαταθλιπτικη απο ποτε).

    Ο τωρινος ψυχιατρος ναι μεν θελει να σταματησω σιγα σιγα τα ταβρο γιατι μετα απο 5 χρονια εχω εθιστει και παιρνω μεγαλη ποσοτητα απο την αλλη δεν δεχεται να με αφησει χωρις αντικαταθλιπτικο ενω 3 εως τωρα εχουν αποτυχει, το καθε ενα το δοκιμασα 3 μηνες, και στα 3 ειχα φοβερες παρενεργειες. Στο τελευταιο το ενα μου ποδι εγινε διπλο σε μεγεθος κατι που δεν μου εχει συμβει ποτε στη ζωη μου και το αναγραφει ως σπανια παρενεργεια οποτε με σταδιακο ρυθμο σταματησα μετα απο 3 μηνες το συγκεκριμενο αντικαταθλιπτικο.

    Ξερω οτι το θρεντ εδω ειναι ''αρχαιο'' αλλα τα ζητηματα που εγειρονται εδω δεν ειναι αρχαια. Εαν ειστε >Αθηνα και εχετε ψυχιατρο που κανει και καλη ψυχοθεραπεια και δεν ειχε προβλημα να σταματησετε τα φαρμακα απλα πειτε μου καποια ονοματα μεσω ιδιωτικου μυνηματος. Προς το παρον παλευω ν αμην παρω νεο αντικαταθλιπτικο, μολις τωρα ο ψυχιατρος μου με ΣΜΣ μου ειπε οτι δεν μπορω να ζω μονο με ταβορ πρεπει να ξεκινησω αντικαταθλιπτικο. Αυτο με εκνευρισε και ηδη ψαχνω για νεο ψυχιατρο. Νομιζα οτι ειναι καλος γιατι ειναι ο πρωτος που δεν ειχε προβλημα να μειωσω τα ταβορ απο την αλλη ολο με πιεζει να δοκιμασω νεα αντικαταθλιπτικα και δεν θελω. Θελω απλα ψυχοθεραπεια και εξασκηση. Του ζητησα να μου γραψει ειδικο χαρτι για να πηγαινω για θαλασσιο κολυμπι γιατι με βοηθαει παρα πολυ ψυχολογικα αυτο και αρνηθηκε λεγοντας μου οτι χρειαζομαι να ξεκινησω νεα φαρμακα αντικαταθλιπτικης δρασης. Πειτε ενα γιατρο που δεν θα με πιεζει να αρχισω φαρμακα που δεν λειτουργουν....;( Μενω Αθηνα γενικα.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    κολοφαρμακο το λαντοζ να ξερετε
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πήρα το λαντοζ και δυστυχώς χειροτέρεψα δραματικα. Κρίσεις πανικού, άγχος και τάσεις αυτοκτονίας. Όχι απλά δεν έκανε κάτι, με χειροτέρεψε.
    Ο κάθε οργανισμός όμως είναι διαφορετικός.
    Μου το έκοψε άμεσα ο γιατρός και με πήγε σε αλλά φάρμακο.

  3. #63
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    λαντοζ πάντα κατα την προσωπική μου αποψη δεν χρειάζεται να υιοθετεί κανείς ουτε το γραφω για αυτο το χειρότερο SSRI επειδή απλα ειναι το πρώτο εχει πολυδιαφημιστει

  4. #64
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Γειά σας!!
    Απο ψυχοσωματικά και κρίσεις πανικού μου συστησε ειδικός ψυχίατρος LADOSE 20MG σε σταδιακή αύξηση,(μέρα παρα μέρα μισό για 10 μέρες,κάθε μέρα μισό γι άλλες 10,και μετά ολόκληρο)+ ZANAX 0,25 πρωί βράδυ,και αν νιώσω πολύ αγχωμένος και το μεσημέρι.
    Και να τον πάρω τηλ μετά κοντά στους 2 μήνες γιατί λέει είναι αργό χάπι,αλλά καλό φάρμακο..
    Το θέμα είναι οτι διάβασα το χαρτί με τις παρενέργειες και χέστηκα πάνω μου..Γράφει ακόμα και για γρήγορο και ακανoνιστο παλμό..Τα εχω και αυτά με έκτακτες συστολές και ταχυκαρδίες,δηλάδή θα με αποτελειώσει?
    Τα χω 3-4 μέρες και ολο τα κοιτάω,τα ξανακοιτάω αλλά φοβάμαι.
    Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!!!
    Αν κάποιος εχει εμπειρία απ'αυτό το φάρμακο θα του ήμουν υπόχρεος!!
    ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΠΕΨΙΑ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΑς ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Παιδιά καλημέρα,

    Σε λάθος σημείο ποσταρα


    Sorru

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1
    Γειά σού Αλέξη με λένε Χρήστο 47, δυστυχώς έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και 3,5 μήνες κάτι σαν PSSD. 7 χρόνια έπαιρνα Paroxatin λόγω αγχώδους διαταραχής αλλά δεν έβλεπα καθόλου βελτίωση και πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό μου , ξεκίνησα να το κόβω, η αρρώστια του αδερφού μού όμως με έστειλε πίσω πάλι. Κατέληξα να έχω απίστευτους σωματικούς πόνους και καψίματα έτσι ο γιατρός μού , μου έδωσε fluoxetine, οι φρικιαστικοι πόνοι που είχα και τα καψίματα φύγανε, αλλά δυστυχώς ήρθε πλήρης σεξουαλική δυσλειτουργία, και νιώθω απαίσια. Άλλαξα πάλι σε Paroxatin, μετά απο 45 μέρες fluoxetine, αλλά δεν βλέπω βελτίωση ήδη είμαι στο στάδιο να το σταματήσω τελείως τα ψυχοφάρμακα μετά από 7 χρόνια, αλλά μόλις πριν 9 μέρες διάβασα για αυτό το σύνδρομο και πραγματικά σταμάτησε ο χρόνος για εμένα, στα 7 χρόνια που έπαιρνα paroxetin ποτέ δεν είχα σεξουαλικά προβλήματα, ίσα ίσα το αντίθετο μπορώ να πω ήμουν υπερσεξουαλικός, το wellbutrin διάβαζα σε κάποιες περιπτώσεις έχει θεραπεύσει το PSSD, αν υπάρχει κατι τέτοιο, διότι μόλις πρίν από 4 μήνες λόγω των φρικτών πόνων στους μυς και τα καψίματα οι "γιατροί ", με βγάζανε με ταμπέλα "φιμπρομυαλγιας ", και με βάλανε σε άλλο τριπάκι, πού τελικά αποδείχθηκε άλλη μούφα..
    Την φιμπρομυαλγια την έχουν "ανακαλύψει ", πάλι σαν ασθένεια ενώ δεν υπάρχει διάγνωση.
    Μπορείς να μου πείς αν έχεις καλυτέρευση;
    Σ'ευχαριστώ

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2
    Καλησπέρα παιδιά... Να κάνω μια ερώτηση το pssd μπορεί να εμφανιστεί κ σε κάποιον που διέκοψε την αγωγή και δεν είχε καμία παρενέργεια όταν ήταν στην αγωγή;

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by χρηστος1985 View Post
    Καλησπέρα παιδιά... Να κάνω μια ερώτηση το pssd μπορεί να εμφανιστεί κ σε κάποιον που διέκοψε την αγωγή και δεν είχε καμία παρενέργεια όταν ήταν στην αγωγή;
    Το pssd εμφανίζεται μετά την διακοπή των φαρμάκων.

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2
    Ποσο μετά δλδ;


    Ένα μήνα ας πούμε ή μπορεί και άμεσα;;


    Eπίσης αν οταν ησουν σε αγωγη λειτουργουσες κανονικά και μετα απο ενα διαστημα τα διακοπτεις τοτε εμφανιζεις και pssd, ασχετα αν δεν ειχες παρενεργειες;

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Abilify - εμπειρίες - παρενεργειες...
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 11-05-2023, 18:04
  2. Abilify - εμπειρίες - παρενέργειες (contin...by demis...)
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-11-2022, 12:26
  3. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 08:53
  4. LADOSE και απωλεια βαρους- εμπειριες
    By the_downward_spiral in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 18:55
  5. αγχωδης καταθλιψη-εμπειριες -ladose
    By angelinadance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2009, 21:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •