LADOSE και Φόβος για παρενέργειες!!Κανείς να πει εμπειρίες? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    :) ;) Ζήτω η χαρά!! κάτω το αγχος!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    :) ;) Ζήτω η χαρά!! κάτω το αγχος!!!!
    ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑ!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    psy μου φαίνεσαι γαμώ τα παιδιά..

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by valia.valia View Post
    Μάνο καλησπέρα .. Πριν απο 20 μερες επισκέφτηκα και εγώ εναν ψυχιατρο (πληροφορήθηκα οτι είναι απο τους καλυτερους ) και μου εγραψε τα ladose να παρω για τον πρωτο 15ημερο και μετα ολόκληρο.. Εχω κοντά 5 μέρες που τα έχω σταματήσει.. δεν πρόλαβα να παρω ολόκληρο.. εγω το πήρα γιατι έκανα συνεχεια εμετους απο το άγχος και για τις ταχυκαρδιες..ενώ ο ύπνος μου ηταν καλος απο πάντα, τις 5 πρωτες μέρες που τα πήρα ξυπνουσα ενδιάμεσα στο βράδυ πολλές φορες και στις 6 το πρωι ήμουν στο πόδι.. οι επόμενες 5 μερες που ακολουθησαν ηταν σχετικα καλές χωρις κατι ιδιαιτερο να προσέξω και στις 5 τελευταιες ήμουν στο κόσμο μου.. φουλ άγχος , εντονος πόνος στην καρδιά και κοιμομουν σαν βοδι, που δεν κοιμαμαι καθημερινα πανω απο 8 ωρες.. πραγματικα τρόμαξα και τον πηρα τηλεφωνο και μου είπε οτι έτσι κανουν τα χάπια στην αρχή .. του είπα οτι δεν θα τα συνεχίσω γιατι δεν φτάνει που ειχα τον εμετό χάλασα και την ψυχολογία μου.. μου είπε οτι κάποια στιγμη θα σταματήσει ο εμετός και ίσως μου εμφανιστεί κατι αλλο όπως έντονοι πονοκεφαλοι αν συνεχισω να αγχώνομαι έτσι.. Είμαι 25 χρονων και θεωρώ οτι μπορώ να το παλεψω και μόνη μου.. Αυτή ηταν η δικη μου εμπειρία και μπορώ να σου πώ οτι ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έκανα .. Αποψη μου είναι αν δεν εχεις κάτι σοβαρό , μην τα ξεκινάς..
    το οτι ο ψυχιατρος ειναι απο τους καλυτερους αυτο σημαινει οτι θα μπορουσε να αλαξει κ τις παρενεργειες που ειχαν τα χαπια? αρα τι να το κανεις αν ειναι καλυτερος η χειροτερος οταν τα χαπια απο τη μια μερια σε βοηθουν κ απο την αλλη σε χαλανε? δωρο αδωρο. αν κ δε το περιμενα οτι θα τα εκοβες (αν εχω καταλαβει σωστα)

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οτι μπορεί να μου άφησανε μια μόνιμη ταραχή
    κοιτα να δεις αυτο εχει καπια βαση γιατι περιπου κατι τετιο συνεβει κ σε μενα (με καπιο τροπο) ειναι καπως ετσι αλλα αυτο δεν ειναι κ τοσο τραγικο γιατι υπαρχουν φορες που συμβαινει κ σε μενα
    μου άφησανε μια μόνιμη ταραχή
    αλλα το προσπερναω οπως ειναι κ το αγνωω.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τωρα ο καθε ενας ασφαλως δεν εχει τις ιδιες αντοχες μπορει ο ενας να αντεχει τα παντα κ ο αλλος να μη μπορει να παρει ουτε μισο... εγω θα μπορουσα να αντεξω τα παντα εκτος απο το να κοιμαμαι σα βοδι ειναι κ θεμα χαρακτηρα....

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    13
    Παιδιά καλήσπερα. Θέλω να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου με τα αντικαταθλιπτικά. Έπαιρνα ladose για 5 χρόνια λόγω ψυχοσωματικών διότι διεγνώσθη με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Ξεκίνησα σταδιακά με 1 και είχα φτάσει μέχρι και 5 των 20mg. Μετά σταδιακή μείωση και από το 2010 μέχρι και το 2014 ήμουν στα 2-3 την ημέρα. Δεν αισθανόμουν παρενέργειες παρά μόνο ελαττωμένη libido και απώλεια στύσης τα οποία δε τα χα δώσει σημασία η δεν πήγαινε το μυαλό μου σε κάτι παθολογικό. Όταν όμως είχα αποτυχίες με κοπέλες στο σεξουαλικό κομμάτι τότε αντιλήφθηκα ότι κάτι δε πάει καλά. Μέχρι και σήμερα δεν έχω αυθόρμητες στύσεις και καθόλου libido. Προσπαθώντας να δώσω απάντηση στο τι γίνεται έτρεχα απο δω και απο κει σε ψυχιατρους για παρενεργειες και κανενας δε μου επιβεβαιωσε οτι ειναι απο το φαρμακο. Εγω παντως πιστευω οτι ειναι απο κει, τα εχω ψαξει ολα. Ειμαι σε απογνωση ειλικρινα. Σε τετοιες δοσεις υπαρχει περιπτωση να μου αφησει κουσουρι το φαρμακο? Εχω διαβασει και για το Post Ssri Sexual Dysfunction οι γιατροι ομως ειναι ανενημερωτοι για αυτο εδώ.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Amyron View Post
    Παιδιά καλήσπερα. Θέλω να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου με τα αντικαταθλιπτικά. Έπαιρνα ladose για 5 χρόνια λόγω ψυχοσωματικών διότι διεγνώσθη με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Ξεκίνησα σταδιακά με 1 και είχα φτάσει μέχρι και 5 των 20mg. Μετά σταδιακή μείωση και από το 2010 μέχρι και το 2014 ήμουν στα 2-3 την ημέρα. Δεν αισθανόμουν παρενέργειες παρά μόνο ελαττωμένη libido και απώλεια στύσης τα οποία δε τα χα δώσει σημασία η δεν πήγαινε το μυαλό μου σε κάτι παθολογικό. Όταν όμως είχα αποτυχίες με κοπέλες στο σεξουαλικό κομμάτι τότε αντιλήφθηκα ότι κάτι δε πάει καλά. Μέχρι και σήμερα δεν έχω αυθόρμητες στύσεις και καθόλου libido. Προσπαθώντας να δώσω απάντηση στο τι γίνεται έτρεχα απο δω και απο κει σε ψυχιατρους για παρενεργειες και κανενας δε μου επιβεβαιωσε οτι ειναι απο το φαρμακο. Εγω παντως πιστευω οτι ειναι απο κει, τα εχω ψαξει ολα. Ειμαι σε απογνωση ειλικρινα. Σε τετοιες δοσεις υπαρχει περιπτωση να μου αφησει κουσουρι το φαρμακο? Εχω διαβασει και για το Post Ssri Sexual Dysfunction οι γιατροι ομως ειναι ανενημερωτοι για αυτο εδώ.
    Καλωσηρθες αμυρον.
    Βασικα επαθα λιγο πλακα με τη δοσολογια λαντοζ και κοιταξα το φυλλαδιο οδηγιων για να το τσεκαρω.
    Η μεγιστη δοση ειναι 60mg τη μερα, γιατι στο καλο επαιρνες 100mg???
    Αν ενιωθες χαλια στα 40-50-60mg γιατι δε σε αλλαζε χαπι τουλαχιστον??
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    13
    ναι τα 5 τα έπαιρνα για λίγο καιρό. Γενικά ήμουν στη μέγιστη στα 60mg δλδ 3 στα 20mg. Είμαι σε απόγνωση ειλικρινά. Είχα ψυχοσωματικά όντως και διεγνώσθη με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Επίσης έχω πάρει και Ζολοφτ των 200 αλλά αργότερα για λίγο χρονικό διάστημα. Είναι δόση που ενδείκνυται για OCD. Ειλικρινά ένιωθα πειραματόζωο τόσα χρόνια και δυστυχώς το πλήρωσα με τη στύση και τη λίμπιντο. Δε ξέρω τώρα τι γίνεται. Τα φάρμακα αυτά αποδιοργανώνουν δυστυχώς τους νευροδιαβιβαστές και όχι μόνο τους σεροτονινεργικούς αλλά και ντοπαμίνες GABA κτλπ. Έχω σκεφτεί ακόμα και να ασκήσω μήνυση για ηθική και ψυχική οδύνη. Δεν έπαιρνα χαμπάρι ειλικρινά με τη στύση τι γίνεται τόσο καιρό που τα έπαιρνα. Ειλικρινά είμαι σε απόγνωση. Φοβάμαι ότι με άφησαν κουσούρι τα φάρμακα. Ακόμα και να πάρω αγονιστές 5HT1a πρέπει να μου τα γράψει γιατρός. Δε ξέρω ειλικρινά τι να κάνω.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    13
    Φοβάμαι μην είναι μόνιμο το πρόβλημα δυστυχώς. Όντως αυτά τα φάρμακα μπορεί να αφήσουν μόνιμο πρόβλημα σε στύση και λίμπιντο? Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μετά από 6 χρόνια ειλικρινά σπατάλης που τα έπαιρνα για να επανέλθουν η στύση και η λίμπιντο? Ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι το ladose είναι τσεκαρισμένο κτλπ και δε δημιουργεί πρόβλημα. Όταν αντιλήφθηκα ότι έχω θέμα ήδη είχαν περάσει 5 χρόνια. Ειλικρινά και η οικογένεια μου δε στηρίζει. Δε ξέρω τι να κάνω ειλικρινά. Καμιά ιδέα?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πώς θα κανεις μηνυση και σε ποιον? Αφου στο φυλλο οδηγιων αναφερεται και στη σεξουαλικη δυσλειτουργια και στη σωστη δοσολογια.

    Σε αλλα νηματα εχουν γραψει καποιες πληροφοριες 2 μελη με το ιδιο προβλημα με σενα. Ειναι στην ενοτητα εναλλακτικες θεραπειες αν θυμαμαι καλα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    13
    Τον γιατρό να μηνύσω εννοώ. Εγώ εμπιστεύτηκα το γιατρό όχι το φύλλο οδηγιών. Από στιγμή που μου είπε είναι δοκιμασμένο και δεν θα έχεις θέμα και ούτε παρανέργειες δε θα έχεις στο σεξουαλικό μην ανησυχείς κτλπ, αυτόν εμπιστεύτηκα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μηνυσε τον τοτε
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Διαβασε απο το ποστ #63 γραφει ο γκανταλφ32 για το θεμα του PSSD
    https://www.e-psychology.gr/forum/th...l=1#post688306
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Amyron Και γω όταν ξεκίνησα το ladose ο γιατρός μου έλεγε τα ίδια,ότι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στο σεξουαλικό, άλλος πάλι είχε μια αφοπλιστικη απάντηση στην ερώτηση αυτή..."καλά ποιος γαμαει σήμερα...."Γιατροί σου λένε μετά... Εγώ τα σταμάτησα πολύ νωρίς και δεν είχα πρόβλημα κανε μηνυση αν θες. Απλά στο δικαστήριο θα είναι ο λόγος του γιατρού απέναντι στον ασθενή και για να κερδίσεις πρέπει να έχεις αποδείξεις. Όχι μου είπες σου είπα.... To pssd δεν είναι άγνωστο. Και στο εξωτερικό που το ξέρουν οι γιατροί κάνουν την πάπια. Σκέφτηκες καθόλου να πας σε κάποιο σεξολόγο;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Abilify - εμπειρίες - παρενεργειες...
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 11-05-2023, 18:04
  2. Abilify - εμπειρίες - παρενέργειες (contin...by demis...)
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-11-2022, 12:26
  3. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 08:53
  4. LADOSE και απωλεια βαρους- εμπειριες
    By the_downward_spiral in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 18:55
  5. αγχωδης καταθλιψη-εμπειριες -ladose
    By angelinadance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2009, 21:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •