Φόβος για έμφραγμα...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Φόβος για έμφραγμα...!!!

    Καλησπερα σε ολους!Εχω αρκετο καιρο να γραψω σε αυτη την ενοτητα...ο λογος ειναι η απουσια κρισεων πανικου.Εδω και περιπου ενα μηνα εχω πονους στο στηθος,σε διαφορα σημεια.Τελευταια φορα ειχα κανει καρδιολογικη εξεταση πριν 3 μηνες η οποια ηταν φυσιολογικη.Σημερα ομως μου συναιβει ενα ασχημο απροοπτο που με εβαλε σε σκεψεις και εντονο φοβο...σημερα τα ξημερωματα επαθε εμφραγμα ο πατερας μου,ευτυχως προλαβε να παει στο νοσοκομειο και να προλαβει τα χειροτερα.Αυτο που με εβαλε στην πριζα ομως ειναι το γεγονος οτι πριν 3 μερες, πηγε σε καρδιολογο και εκανε τεστ κοπωσεως και καρδιογραφημα...ολα ηταν φυσιολογικα!Αυτο με φρικαρε...πως γινεται να βγηκαν ολα φυσιολογικα και να παθαινει εμφραγμα??Ο φοβος και ο τρομος που εχω δε λεν να με αφησουν.Ειναι ολα ψυχωσωματικα η θα παθω αυτο που φοβοταν σε ολη του τη ζωη ο πατερας μου...δηλαδη εμφραγμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mηνα , λυπαμαι κα χαιρομαι συγχρονως για τον πατερα σου . Εσυ τωρα στα 26 σου δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩς κανενας λογος να φοβασαι οτι θα παθεις κατι τετοιο , απλα σοκαριστηκες και σου μπηκε η ιδεα . Ο φιλος σου , Αγγελος .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Παιζει ρολο το σοκ αλλα και η τραγικη ειρωνια οτι ενω οι εξετασεις ηταν καθαρες, επαθε αυτο που φοβοταν παντα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    minaspap,δεν ειναι και οτι καλυτερο για τους φοβικους να διαβαζουν οτι "οτι φοβοταν το επαθε"....καταλαβαινεις!ΕΤΥΧ Ε,οπως μπορουσαν να τυχουν & πολλα αλλα!Μπορει να ζω εδω και χρονια με φοβους αλλα τουλαχιστον μπορω να διακρινω την αληθεια(ευτυχως!),οπως μονοι μας δημιουργουμε την δυστυχια μας ετσι μπορουμε να δημιουργησουμε την ευτυχια μας!Φυσικα και ειναι δυσκολο οταν ζεις τοσα χρονια με εμμονες φοβιες αλλα τουλαχιστον πρεπει να το ξερεις οτι υπαρχει,οτι μπορεις να το καταφερεις αν το παλεψεις,γιατι ΟΛΑ ειναι στο χερι μας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Κατσε ρε παιδια μην τρελαθουμε!
    Ο ανθρωπος εκανε εξετασεις καρδιολογικες την Πεμπτη,και ολα ηταν μια χαρα και ξαφνικα Κυριακη παθαινει εμφραγμα..Σας ακουγεται λογικο αυτο?
    Ο καρδιολογος τι σας ειπε? Περαστικα του.
    11/12/2006

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ο καρδιολογος εκανε το σταυρο του ο ανθρωπος...γιατι του ειπε μαλιστα ελα μετα απο καμια 5ετια για ενα τσεκ απ.Ειχε 5% πιθανοτητες να το παθει αυτο και ομως το επαθε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Κι εμενα περιεργο μου φαινεται και σαν χρονια φοβικη δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες....εχω ακουσει πως πρεπει να υπαρχει "θεμα" για να το παθεις,αν ειναι ολα καλα δεν το παθαινεις(απο πολλους γιατρους) αλλα οπως ξαναεγραψα,ολα μπορουν να συμβουν στον οποιονδηποτε,οποτε ας το αφησουμε παιδια γιατι εμεις που ζουμε με αυτο τον φοβο δεν πρεπει να το συνεχιζουμε.....περαστικα του!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    ΡΑΝΗ και εγω αλλα και ο πατερας μου ειμαστε νοσοφοβικοι...για αρκετο καιρο ειχα ξεχασει τις φοβιες...μετα απο αυτο αρχιζω παλι να μπαινω σε σκεψεις γιατι σοκαριστικα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Θα σου πω,απλα,οτι αυτο που επαθε ο πατερας σου,δεν το επαθε επειδη φοβοταν μην το παθει & ετσι εγινε.Το παθαινουν και ανθρωποι που δεν το εχουν σκεφτει ποτε,οποτε δεν ειχαν καμια τετοια φοβια,απλα ετυχε για τον α η β λογο......αρα ας βγαλουμε απ το μυαλο μας οτι οτι φοβομαστε το παθαινουμε...ειναι μεγαλη "λακουβα" για ολους μας,και φυσικα δεν ισχυει!

Similar Threads

  1. φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 16-12-2013, 13:39
  2. ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-08-2012, 18:51
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 14:04
  4. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-11-2011, 16:22
  5. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •