Βοηθεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Βοηθεια.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298

    Unhappy Βοηθεια.

    Καλησπερα.ονομαζομαι Γιαννης και ειμαι 20 ετων.ολα ξεκινησαν πριν 6 χρονια μετα απο μια μεγαλη δοση καναβης.δεν εκανα χρηση συχνα.ειχω κανει 10 φορες το πολυ στη ζωη μου.ημουν γενικα πολυ καλα στην ζωη μου και η ψυχολογια μου στα υψη παντα.μιση ωρα μετα τη χρηση ενιωσα οτι πιο φτ=ρικτο εχω νιωσει στη ζωη μου.ενιωθα πως ημουν μεσα σε ονειρο και ετριβα τα ματια μου για να ξυπνησω αλλα δεν μπορουσα.νομιζα πως τρελαθηκα.ο τρομος δεν περιγραφεται με λογια.να μη τα πολυλογω,μετα απο αυτη τη φρικτη εμπειρια ξεκινησαν ΟΛΑ.ειδικα τα τελευταια 2 χρονια.Καθε μερα πιστευω πως εχω καρκινο και καρδιακα προβληματα οτι θα τυφλωθω κλπ(νοσοφοβεια).Οταν για παραδειγμα ειμαι σε λεοφορειο κτελ σκευτομαι πως αν παθω κατι δεν θα μπορει να με βοηθησει κανενας οποτε θα πεθανω εκει.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ: καθε μα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ(ολη την ημερα)τα βλεπω ολα σαν ψευτικα...δεν μπορω να το εξηγησω.τα βλεπω καπως ολα παραξενα λες και ειμαι σε ονειρο η κατι τετοιο.διαβασα για την αποπραγματοποιηση αλλα δεν ειμαι σιγουρος.θελω να θεσω ενα ερωτημα.Υπαρχει πιθανοτητα καποτε να γινω οπως παλια και να αρχισω παλι να ΖΩ? Σε τι γιατρο πρεπει να παω?ευχαριστω για το χρονο σας.να ειστε ολοι καλα

  2. #2
    Γεια σου Τζον ! Τα συμπτωματα που περιγραφεις ,αυτα δηλαδη με το ονειρο μοιαζουν πληρως με τα συμπτωματα της αποπραγματοποιησης/αποπροσωποιησης .Το ειχα και εγω. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΕΙΣ! Και οσο πιο γρηγορα το ψαξεις και το αντιμετωπισεις ,τοσο το καλυτερο.Ηδη ξες τι εχεις! Εγω θα σου ελεγα να απευθυνθεις σε εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο . Δικη σου ειναι η αποφαση αν θα το αντιμετωπισεις ψυχοθεραπευτικα , δηλαδη με συνεδριες ή φαρμακευτικα. Παντως ξεπερνιεται φυσικα :) Και εννοειται το αυτονοητο,ποτε ξανα κανναβη !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου.θα σου πω κατι.απο τοτε εχω ξανακανει αλλα δεν επαθα το ιδιο.σχεδον ΠΑΝΤΑ εσκαγε απο μεσα μου η αναμνυση αλλα το ξεπερνουσα.γενικα δεν κανω γιατι δε μαρεσει η φαση.προτιμω τις μπιρες. :P .δεν θελω να παρω φαρμακα γιατι εχω ακουσει τοοοοοσα πολλα.πραγματικα δεν ζω αυτη τη στιγμη.ελπιζω να ειναι κατι παροδικο και οχι μονιμο! σορρυ για τα ορθογραφικα.δεν γραφω ελληνικα συχνα!greeklish πιο πολυ

  4. #4
    Δες λιγο αυτη τη φραση σου..."πραγματικα δεν ζω αυτη τη στιγμη.ελπιζω να ειναι κατι παροδικο και οχι μονιμο!". Ειναι λιγο αντιφατικη. Για να ζησεις τη στιγμη πρεπει να αποδεχτεις την ελλειψη μονιμοτητας. Ισως θα χρεαζοταν να σκεφτεις οτι ολα ειναι προσορινα...τιποτε δεν ειναι μονιμο... Θα σε βοηθουσε να επιτρεψεις στον εαυτο σου να ζησει αυτη την ασχημη κατασταση του ΤΩΡΑ ή προτιμας συνεχως να την αποφευγεις με ολα τα συμπτωματα που συνεπαγονται σε μια ταση αποφυγης;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Στα 14 σου ρε συ έκανες μάυρο.Τέλεια!Τέσπα έτσι έπαθα και γω τον πρώτο μου πανικό.Μου λέγανε οι φίλοι μου οτι η καναβή σου ανοίγει το μυαλο και αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα διαφορετικά.Έτσι λοιπόν πλακωθήκαμε στην κάναβη και διαβάζαμε βιβλία σαν το doors of perception.Ελπίζω τωρα που άνοιξε και το δικό σου το μυαλό να κατάλαβες γιατί πρέπει να μένει κλείστο σε τέτοιες περιπτώσεις :) Αυτό που πήρες δεν ήταν σκέτη κάναβη προφανως.Το ίδιο συνεβει και με μένα όπου μετα καταλάβαμε οτι ήταν ποτισμένο και με άλλες ουσίες.

    Τωρα το αν φταίει μόνο η κάναβη που πάθαμε τέτοια ζημία προφανώς δεν θα το μάθουμε ποτέ.Σίγουρα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας μας γιατί σε ενα μικρό δείγμα τον 5 ατόμων που ήμασταν εμείς όλους μας πείραξε και αισθανθήκαμε άσχημα αλλα μόνο ένας άρχισε να παθαίνει πανικούς.Με φάρμακα και με τον καιρό θα σου φύγει πιστεύω.Ο ψυχολόγος δεν νομίζω να σε βοηθήσει σε αυτή την φάση.Οταν είσαι στην κοσμάρα σου με φουλ αποπραγματοποίηση σίγα μην κάτσεις να προσέχεις τι λέει ο άλλος.Εγω τότε που πήγα πραγματικά δεν υπήρχε καμία επαφή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    το πολεμαω καθημερινα.το εχω δεχτει εδω και πολυ καιρο.πρεπει να το ξεπερασω.παω να κανω κατι που μου αρεσει και δεν μπορω γιατι μου χαλαει η διαθεση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    γεια σου shifter. στα 15-16 ηταν το περιστατικο.ειπα πριν 6 χρονια λαθος εκανα.δεν ξερω αν ηταν καμια πρεζοφουντα η τιποτα τετοιο παντως δεν ειχα ΙΔΕΑ τι θα πει πανικος.ημουν ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΣ,εκανα παρα πολυ ριψοκυνδινα πραγματα και μου αρεσε παρα πολυ.ημουν παρα πολυ δυνατος χαρακτηρας και πολυ στ@@στης!!!!!εχω αλλαξει παρα πολυ.εσυ το ξεπερασες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    επισης ενταξυ δεν ειμαι στην κοσμαρα μου τοσο πολυ οσο λες εσυ.μπορω να συνεργαστω εννοειτε ειδικα αν προκυτε να βγει κατι καλο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Ρε συ Johnc μη το κανακάνεις το κανναβοπράμα γιατί δε σε βοηθάει να βγεις από τη φάση σου..πίστεψε με μετα τη φρίκη που έφαγες δν έπρεπε ούτε να θες να το ξαναδεις και αν σε κολλάει το φιλικό σου περιβάλλον πες ότι έφαγες μια φρίκη κ δν τη βρίσκεις πια έτσι..καλό είναι να ηρεμήσεις γιατί είναι πολύ πιθανόν να κάπνισες μσε μια φάση ζόρικη και να σε έκανε χειρότερα αυτό..πολλά άτομα δν το αντέχουν για πολύ..είναι ανάλογα τον οργανισμό.Η φρίκη αυτή είναι προειδοποίηση από τον οργανισμό σου να το κόψεις γιατί θα έχεις πολλά προβλήματα χειρότερα!!Πίστεψε με..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    θα σου το πω για 1000 στη φορα φιλε μου.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝΑΒΗ.ποια παρεα ?δεν ειμαι και 15 ετων !!! σοθ λεω δεν κανω και τοτςε π εκανα μια χαρα ημουν στην ψυχολογια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Δεν εννοω οτι εισαι στην κοσμάρα σου σαν άτομο.Απλά η αποπραγματοποίηση όπως την πέρασα εγω ήταν ενα πράγμα πολύ τρομακτικό και μπερδεμένο.Όλα μου φαίνονταν σαν ενα κακό όνειρο η κάτι τέτοιο.Νομιζα οτι άρχιζα να τρελένομαι.Σκεφτόμουν άσχημα πράγματα δεν μπορούσα να δω ειδήσεις,να ακούσω μουσική και γενικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.Ειχε κολλήσει το μυαλό μου να σκέφτεται συνεχώς οτι δεν ειμαι καλά και οτι τρελένομαι.Δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς καθως το εχω αποβάλει απο την μνήμη μου.Με τον καιρό όμως πέρασε.Και ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να σε βοηθήσει να σου φύγει.Όταν ήμουν στην ηλικία σου επαθα για πρώτη φορα πανικό και αποπραγματοποίηση.Μου φυγαν όλα σε 7 μήνες και σε αυτό βοήθησαν 2 παράγοντες.Ο πρώτος ειναι οτι έφυγα για φαντάρος και έτσι τα περιθώρια για να κάθομαι και να σκέφτομαι μειώθηκαν.Και δευτερο ήταν η έλειψη του ίντερνετ.Δεν είχα την δυνατότητα να ψάξω και να ενημερωθώ για το τι έχω.Αυτό φαίνεται σαν μειονέκτημα, όμως δεν είναι.Με το να το ψάχνεις ουσιαστικά το πιστευείς.Και σιγα σιγα φευγεί το μυαλό σου απο τα καθημερινά θέματα που σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι και όλο αυτό γίνετε πλέον κάτι σαν εμμονή.Εγω τότε παθαινα πανικούς στο δρόμο η στον ηλεκτρικό και δεν πήγαινε ποτέ το μυαλο μου οτι υπάρχει μια διαταραχή που λέγεται αγοραφοβία.Ακόμα και οι πανικοί που πάθαινα μου φαίνονταν απλά σαν μια έντονη ζάλη.Και συνέχιζα μετά την διαδρομή μου γιατί αυτό ήξερα να κάνω.Αν καθόμουν και διάβαζα στο ίντερνετ όλες αυτες τις περιπτώσεις ανθρώπων που παθαίνουν πανικούς, σίγουρα θα ειχα κάτι να φοβόμουν παραπάνω.

    Οπότε δέξου οτι για κάποιο καιρό θα σε τυρανάει καπως.Θα φύγει με τον καιρό σίγουρα και προσπάθησε να μείνεις στον αφρό.Δηλαδη ασχολήσου με καθημερινα πράγματα.Η αναζητηση λύσης είτε μεσω ίντερνετ είτε απο αλλού δεν έχει πάτο.Οσο ψάχνεις για μια λύση τόσο θα γίνεσαι άρρωστος χωρις ουσιαστικά να έχεις κάτι.Πιστεψε με άλλη ενταση εχει ο πανικός χωρις να ξέρεις τπτ γιαυτον και άλλη ένταση έχει οτι εχει κυριέυσει την ζωή σου και διαβάζεις για το πόσο τρομακτικός ειναι καθημερινά σε διάφορες σελίδες.Αυτο εχω να σου πώ γιατι αυτα βιώνω και αυτα τα λάθη έκανα την δεύτερη φορα που με επιασε αυτη η διαταραχή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Kaluspera !!! To pc mou den grafei Ellhnika opote sugxwreste me pou tha sas vgalw ta matia ! Grafw meta apo 2 xronia xana sto idio thema giati thelw na paw pws EIMAI KALA ! Ta exw xeperasei sxedon ola.Den ta vlepw pleon ola san pseytika para mono merikes fores(parepiptontos shmera)! kai otan to pathenw de me peirazei eilikrina !! Plaka exei telika.Den pathenw kriseis panikou kai mporw na pw pws den exw KANENA(sxedon) provlhma me thn psixologia mou pleon !!! Elpizw na eiste oloi kala kai na apolamvanete th zwh kathe deyterolepto giati h zwh einai para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para para polu mikrh kai den prepei na afierwnoume xrono se pragmata(skepseis kai genikotera) ta opoia mas kanoun kako! Ayta eixa na pw. na eiste oloi kala kai kalh sunexeia sths zwes sas !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •