Σωματική και λεκτική κακοποίηση απο γονείς !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Σωματική και λεκτική κακοποίηση απο γονείς !

    Οι γονείς είναι σημαντικά πρόσωπα στη ζωή μας ! Μας φερθήκανε σωστά ? Εγω έχω βιώσει κακοποίηση απο την μητέρα μου, ενώ με τον πατέρα μου είχα πολύ καλή σχέση ! Λογω δουλειάς όμως έλειπε αρκετά απο το σπίτι (μηνες) και έτσι γινόταν το κακό !
    Οποιος θέλει ας μοιραστεί την δική του εμπειρία, έστω και με ένα ψήφο !

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    λεκτική κακοποίηση απο εμενα.. βρισιες, φασαριες, υστεριες, προσβολες, απειλες, διωξιμο απο το σπιτι.. συνεχως..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Και τα δυο.....από μαμά..τώρα βγάζω τα σπασμένα όλο κόντρα της πάω και την ακυρώνωνω. Αλλά τι να το κάνεις? Το θέμα ήταν να μην είχε γίνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Magda εμεις τα έχουμε πει !

    Μακαρι να αποδειχθεί οτι είμαστε μειοψηφία ! ( ???????????)



    ( Υ.Γ. ξεχασες μου φαίνεται να ρίξεις ψήφο ? )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..το πρώτο κλειώ, δυστυχώς.

    (το δεύτερο πώς γίνεται?)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Είμαι πεποισμένος φίλη kleiw ότι το σύνολο των μελών αυτής της κοινότητας έχει δεχτεί τέτοιου είδους κακοποίηση που αναφέρεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Μιχάλη πιστευεις οτι μεγάλο ποσοστό παιδιών στην κοινωνία έχει δεχτεί κακοποίηση ή οτι συμβαίνει μόνο στην κοινότητα αυτή ? Γιατι πολύ απλά πολλά απο τα προβλήματα που έχουμε σήμερα οφείλονται σε παιδικά τραύματα ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μακαρι η κακοποιηση να αφορουσε μονο την κοινότητα αυτη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Κι εγώ πιστεύω ότι κάπως έτσι οι περισσότεροι ξεκινούν νά έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Δεν είναι η μόνη αιτία αλλά μια από τις κυριότερες αιτίες ανάπτυξης ψυχολογικών προβλημάτων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..καμμιά φορά αρκούν και τα βλέμματα, και η απουσία αυτών- κι αυτό κακοποίηση είναι. φτου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Κατά βάση ναι klew. Πιστεύω ότι το σύνολο των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα, οφείλεται ότι στην κακοποίηση που δεχτήκαμε από τους γονείς μας...

    Το σύνολο σχεδόν των παιδιών του πλανήτη εχει \"κακοποιηθεί\" κατα κάποιο τρόπο...

    π.χ η σύγκριση που χρησιμοποιούν όλοι οι γονείς είναι μια μορφή λεκτικής κακοποίησης -πολύ αθώα για ορισμένους- αλλά πολύ περιοριστική για την ανάπτυξη της ατομικότητας του παιδιού.

    Οι \"ταμπέλες\" φοβητσιάρης, ντροπαλός, ανώριμος κτλ, είναι επίσης μια σοβαρή μορφή λεκτικής κακοποίησης η οποία και αυτή θεωρείται αθώα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Για πολλά χρόνια θεωρούσα υποχρέωση μου να προστατευσω την μητέρα μου και δεν το μοιραζόμουνα με κανέναν ! Ποσο μεγάλο λάθος ! (αλλα να μου πεις και σε ποιον να το πω?)
    Μια φορά θυμάμαι μόνο μετα απο ενα σκηνικό είχα γράψει γράμμα στον πατέρα μου και μου το πήρε και μου το έσκισε ! Και αν έκλαιγα με χτύπαγε πιο δυνατά , αλλα δεν μπορούσα να σταματήσω !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    πολύ δύσκολες καταστάσεις Κλειώ. Πάντως, χαρά στο κουράγιο σου που προσπαθησες και προσπαθείς να τις ξεπεράσεις. Ήθελα σαν κακοποίηση να αναφέρω και την παραμέληση. Τα παιδιά που οι γονείς αγνοούν την παρουσία τους, δεν τους δίνουν το λόγο, δεν τους δίνουν φροντίδα, δεν τα χαιδεύουν, τα παρκάρουν στους παππούδες ή στους παιδικούς σταθμούς. Κι αυτό το θεωρώ πολύ βάναυσο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αλλος τροπος ισοπέδωσης του χαρακτηρα: οι γονεις προβαλλοντας τις αναγκες τους ως αναγκες του παιδιου,του αφαιρουν το χωρο κ το χρονο που χρειαζεται για να ανακαλυψει το ιδιο τον εαυτο του κ τις δικες του αναγκες.

    Ποσες φορες εχω ακουσει \"ο δικος μου\" (εννοωντας ο γιος μου), ή παμε 1η Δημοτικου (ολοι μαζι?)...ισοπεδωση κ χειραγωγηση που μπορει να μη γινεται συνειδητά,ομως μια χαρα γινεται.

    Κατι πολυ ασχημο που βλεπω ομως ειναι πως ΚΑΙ τα παιδια αντιμετωπιζονται ως μεσο προβολης των γονιων πολλες φορες! Αναλογα με το τί προσοντα εχουν...χυδαιο! Λες κ καθε ανθρωπος δεν εχει την αξία του....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Και φυσικά ενα σωστό συγνώμη δεν έχω ακούσει ! Μεγάλη πια που της είπα οτι μου έχει δημιουργήσει προβλήματα, μου απαντά \'\' Αυτα είναι περασμένα, τι τα θυμάσαι ? Και εγω ήμουν μόνη μου και είχα προβλήματα και στήριξη απο κανέναν ! \'\'
    Συγνώμη είναι αυτό ?
    Επίσης συμπλήρωσε \'\' Και εσύ ήσουν αντιδραστικό παιδί ! \'\'
    Ημουν αντιδραστικό ? Κλεισμένη στο καβούκι μου ήμουν ! Απλα πίστευα οτι δεν έχει δικαίωμα να μου φέρεται έτσι !

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •