Ζώντας με την ασθένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Ζώντας με την ασθένεια

    Καλησπέρα κι από μένα.
    Αντιμετωπίζει κανείς σας κούραση κατα τη διάρκεια της ημέρας, σε σημείο που να μην μπορεί να κάνει τίποτα, να έχει φτωχή σκέψη σε σημείο που να μην έχει να πει τίποτα;
    Εγώ έχω αυτά, συν ότι είμαι πολύ υπέρβαρη λόγω των φαρμάκων, συν ότι είμαι μόνη μου μια ζωή και δεν μπορώ και να αποκτήσω φίλους και αγόρι γιατί πρώτον μου φαίνονται όλοι κακοί και δεύτερον δεν έχω μέρος από που να γνωρίσω κάποιον αφού δουλειά δεν μπορώ να βρω γιατί δεν αντέχω να δουλεύω, γενικά δεν αντέχω τίποτα!! Μια ζωή έτσι είμαι δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν μπορώ να γνωρίσω κανένα άτομο να μπορώ να συνεννοηθώ με όλους τσακώνομαι και γενικά η ζωή μου είναι ένα βάσανο, πολύ βαριά για να μπορέσω να την αντέξω!! Αν συνεχιστεί όλο αυτό που έχω μες στο μυαλό μου (άπειρες αρνητικές σκέψεις και γεγονότα, ελάχιστα θετικά), θα σκεφτώ την αυτοκτονία! Προς το παρόν φοβάμαι το θάνατο αλλά φοβάμαι και τη ζωή. Έχω αρχίσει ψυχοθεραπεία αλλά δεν βλέπω να με βοηθάει κάπου, γενικά εκεί σου λένε ότι εσύ φταις για τα περισσότερα, αλλά έξω από το χορό!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου σε μερικα σημεια ταιριαζουμε και εγω εχω φτωχη σκεψη και δεν μιλαω πολυ . προσπαθησε να εισαι κοινωνικη και η σελιδα που γραφουμε βοηθαει

    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Καλησπέρα κι από μένα.
    Αντιμετωπίζει κανείς σας κούραση κατα τη διάρκεια της ημέρας, σε σημείο που να μην μπορεί να κάνει τίποτα, να έχει φτωχή σκέψη σε σημείο που να μην έχει να πει τίποτα;
    Εγώ έχω αυτά, συν ότι είμαι πολύ υπέρβαρη λόγω των φαρμάκων, συν ότι είμαι μόνη μου μια ζωή και δεν μπορώ και να αποκτήσω φίλους και αγόρι γιατί πρώτον μου φαίνονται όλοι κακοί και δεύτερον δεν έχω μέρος από που να γνωρίσω κάποιον αφού δουλειά δεν μπορώ να βρω γιατί δεν αντέχω να δουλεύω, γενικά δεν αντέχω τίποτα!! Μια ζωή έτσι είμαι δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν μπορώ να γνωρίσω κανένα άτομο να μπορώ να συνεννοηθώ με όλους τσακώνομαι και γενικά η ζωή μου είναι ένα βάσανο, πολύ βαριά για να μπορέσω να την αντέξω!! Αν συνεχιστεί όλο αυτό που έχω μες στο μυαλό μου (άπειρες αρνητικές σκέψεις και γεγονότα, ελάχιστα θετικά), θα σκεφτώ την αυτοκτονία! Προς το παρόν φοβάμαι το θάνατο αλλά φοβάμαι και τη ζωή. Έχω αρχίσει ψυχοθεραπεία αλλά δεν βλέπω να με βοηθάει κάπου, γενικά εκεί σου λένε ότι εσύ φταις για τα περισσότερα, αλλά έξω από το χορό!!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δεν μπορώ να είμαι κοινωνική γιατί στο τέλος με προδίδουν πάντα. Εμπιστεύομαι όλους ενώ ξέρω μάλλον ότι θα με προδώσουν, και στο τέλος την πατάω! Εντωμεταξύ δεν ξέρω και από που να γνωρίσω κόσμο, όσες φορές έχω γνωρίσει από σπόντα κάποιον και έχουμε ανταλλάξει τηλέφωνα, όταν είναι να βγούμε δεν μου απαντάνε καν! Άρα πως να είμαι εγώ κοινωνική όταν οι άλλοι είναι ακοινώνητοι; Ίσως φταίει και οτι μένω σε επαρχία!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου για καταθλιψη μου κανει ολο αυτο πρεπει να μιλησεις σε ειδικο,τωρα για την αισθηση της κουρασης ισως προκεται για αναιμια θυρεοειδη η υποταση κανε εξετασεις αιματος να το ερευνησεις,Ετσι κ δεν ειναι κατι τετοιο τοτε σε καταβαλλει πολυ το στρες νιωθεις ετσι κ ειναι καθαρα ψυχολογικο,Η αυτοκτονια ειναι μεγαλη αμαρτια πρεπει να μεινεις εδωπερα να παλεψεις οπως ολος ο κοσμος κ η θεραπεια επιτυγχανεται με ειδικο φαρμακευτικη αγωγη δραστηριοτητα κ εξοδοι δηλαδη αρκετη προσπαθεια απο μερους σου κινητοποιησου!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο φιλη μου για καταθλιψη μου κανει ολο αυτο πρεπει να μιλησεις σε ειδικο,τωρα για την αισθηση της κουρασης ισως προκεται για αναιμια θυρεοειδη η υποταση κανε εξετασεις αιματος να το ερευνησεις,Ετσι κ δεν ειναι κατι τετοιο τοτε σε καταβαλλει πολυ το στρες νιωθεις ετσι κ ειναι καθαρα ψυχολογικο,Η αυτοκτονια ειναι μεγαλη αμαρτια πρεπει να μεινεις εδωπερα να παλεψεις οπως ολος ο κοσμος κ η θεραπεια επιτυγχανεται με ειδικο φαρμακευτικη αγωγη δραστηριοτητα κ εξοδοι δηλαδη αρκετη προσπαθεια απο μερους σου κινητοποιησου!
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, ήδη είμαι καλύτερα, ίσως γιατί πήρα ένα αντικαταθλπτικό ή και χωρίς λόγο δεν ξέρω. Ελπίζω να μην ξαναγίνω έτσι χάλια. Να 'σαι καλά!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα πχ μια αίσθηση αδυναμίας-ευαλωτότητας-κοπωσης,αλογία αλλά σε ορισμένες στιγμές πχ όταν είμαι με την κολλητή μου οι δυο μας μιλάμε μια χαρά,αν είμαι σε μεγάλη παρέα μένω αμέτοχος..ειδικά αν είμαστε σε κάποιο μπαρ που παίζει δυνατά μουσική κ δεν ακούω τι λένε..!!Το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η έλλειψη αυτοπεποίθησης-αυτογνωσίας.
    @pillow θέλει καθημερινή προσπάθεια κ να μη τα παρατάμε..Γενικά γνωρίζω πως η ζωή παρέα με την ψυχική νόσο μπορεί να γίνει αφόρητη ειδικά αν δεν έχεις κάποιο άτομο να σου δίνει κουράγιο..Και εγώ χθες βγήκα για μπυρα αλλά ένιωθα τόσο χάλια με τον εαυτό μου και την κατάσταση που έλεγα από μέσα μου καλύτερα να πέθαινα να γλιτώσω από αυτή την ντροπή της δυσλειτουργικότητας,αλλά η αυτοκτονία δεν αλλάζει κάτι.Υπάρχουν πολλές όμορφες στιγμές στη ζωή μας όπως και άσχημες αλλά θέλει προσπάθεια και αγώνα για να τις κατακτήσουμε.Πιστεύω όταν είναι κάποιος ηττοπαθής και δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του τότε χάνει πολλά πράγματα από τη ζωή(όπως εγώ).Καλό αγώνα σου εύχομαι κ κάνε κάποιες κινήσεις να αλλάξει η καθημερινότητά σου προς το καλύτερο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Όλα αυτά που λες τα 'χω κι εγώ!! Δεν το 'ξερα ότι τα 'χαν κι άλλοι! Όσο για τον αγώνα, δεν νομίζω ότι κάνουμε και τίποτα άλλο όσοι έχουμε πρόβλημα, αλλά έχω φτάσει στο σημείο να κουραστώ γιατί κανείς δεν με καταλαβαίνει. Είναι άδικο όμως να τα περνάμε όλα αυτά. Και να μας κοροιδεύουν ή να μας υποτιμούν και από πάνω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @πιλ σε καταλαβαινω.. και γω εχω εντονες αυτοκτονικες τασεις αυτη την περιοδο..
    και γω εχω κουραστει να ειμαι αρρωστη..
    να παιρνω φαρμακα να φαινομαι σαν τζανκι
    να κοιμαμαι πολυ και να εχω ημικρανιες..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @πιλ σε καταλαβαινω.. και γω εχω εντονες αυτοκτονικες τασεις αυτη την περιοδο..
    και γω εχω κουραστει να ειμαι αρρωστη..
    να παιρνω φαρμακα να φαινομαι σαν τζανκι
    να κοιμαμαι πολυ και να εχω ημικρανιες..
    Εγώ δεν έχω τόσο αυτοκτονικές τάσεις, όσο ότι έχω την τάση να περιμένω να περάσουν τα χρόνια γρήγορα και όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα. Σε καταλαβαίνω κι εγώ που έχεις κουραστεί να είσαι "άρρωστη", αφού κι εγώ τα ίδια ζω, τώρα τι να σου πω, κουράγιο και στις 2 εύχομαι!!

Similar Threads

  1. Ζώντας με φωνές (βιβλιο)
    By path in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 01-11-2014, 17:09
  2. χιουμορ και ασθενεια
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 17
    Last Post: 28-09-2013, 23:03
  3. μονη .......με την ασθενεια......!!!!!!
    By EΦΗ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-12-2011, 21:31
  4. Ιδεοψυχαναγκασμοί βίας προς τρίτα πρόσωπα/ ζώντας με τον φόβο των αντιποίνων
    By vasilianna85 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-10-2011, 15:25
  5. Replies: 5
    Last Post: 29-03-2011, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •