απογνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 219
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710

    απογνωση

    γεια σας..
    εδω και αρκετο καιρο δεν ειμαι καλα.
    οι φωνες ειναι τοσο δυνατες και η θλιψη μου ειναι αφορητη..
    μιλησα με το γιατρο μου σημερα και μου ειπε για νοσηλεια.
    εγω δε θελω αλλα δεν εχω και αλλες επιλογες..
    ειπα στη μανα μου να ανεβει για να προσεχει τη γατα
    νιωθω διαλυμενη..
    δε θελω να νοσηλευτω αλλα δε με βοηθουν φαρμακευτικα αν δεν το κανω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σηψη , εσυ ξερεις καλυτερα τον οργανισμο σου και την ασθενεια σου .
    Πιστευεις πως μπορεις να ανταπεξελθεις χωρις νοσηλεια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δεν ξερω.. νιωθω φρικτα
    και δεν εχω καμια στηριξη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε καταλαβαινω , οταν πασχεις απο ψυχικη νοσο ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις καποιον να σε καταλαβαινει και να σε στηριζει .
    Και ξερω πως δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο τα να υποφερεις , να νιωθεις μονος και η μονη λυση που σου προτεινουν να ειναι παρε τα φαρμακα σου ή νοσηλευσου , λες και αυτο θα σε παρηγορησει ή θα σταματησει τον πονο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ακριβως..
    δεν αντεχω τη ζωη μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κουραγιο τι να πω. Τωρα εισαι υπο φαρμακευτικη αγωγη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν καταλαβαιν αυτο το " Δεν θα με βοηθησουν φαρμακευτικα αν δεν νοσηλευτω". Παιρνεις φαρμακα και δεν εχουν δραση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    20
    εσωτερική_σήψη γειά σου, γιατί σου είπε να νοσηλευτείς? άμα παίρνεις τα φάρμακά σου τι διαφορά κάνει να είσαι σπίτι σου ή σε ένα νοσοκομείο?? ρωτάω γιατί πραγματικά δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά. Υπήρξε κάτι που σε στεναχώρησε τελευταίως και νιώθεις έτσι??? κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και σε χαροποιούν, μην δίνεις σημασία όσο μπορείς στις φωνές, απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι άλλο, συγκεντρώσου σε κάτι άλλο. Δεν είμαι ειδική και σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως νιώθεις αλλά έχω διαβάσει posts σου στο φόρουμ και απ'οτι έχω καταλάβει υπήρχαν και περιόδοι που ένιωθες πολύ καλά, τι ήταν αυτό που σε έκανε να νιώθεις καλά? κάντο ξανά, έστω και αν σου φαίνεται πολύ δύσκολο σε αυτή τη στιγμή, είσαι ήρωας εσύ και όλα τα παιδιά που αντιμετωπίζετε μια extra δυσκολία στη ζωή σας αλλα παρ'όλα αυτα προσπαθείτε για το καλύτερο, πραγματικά στο λέω, σας θαυμάζω! Προσπάθησε να μην απελπίζεσαι όσο δύσκολο και αν είναι, οι περισσότεροι άνθρωποι αντιμετωπίζουν κάποιες δυσκολίες, μην χάνεις το κουράγιο σου και κυρίως την ελπίδα σου. Εύχομαι αυτό το φρικτό αίσθημα που νιώθεις τώρα να περάσει σύντομα! Και θα περάσει, κάνε λίγο υπομονή και συνέχισε να προσπαθείς! Δίνεις κουράγιο σε πολλούς εδώ στο φόρουμ including me! :-)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Εσωτερική σήψη κουράγιο!! Έχεις σκεφτεί να πάρεις κάποιο αντικαταθλιπτικό; Εμένα με βοήθησε!!
    Φιλικά, whitecandle

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    εσωτερικη σηψη , θα σου προτεινα μια βολτα κοντα στην φυση , εγω εχω ενα σκυλακι και με βοηθαει πολυ . οταν ακουγα φωνες ηταν δυσκολο γιατι καταρεα .οι δικες μου φωνες ηταν επικριτικες μηπως δεν σε βοηθουν τα φαρμακα που παιρνεις ; βαλε λιγο μουσικη τραγουδησε μιλησε μαζι τους , διασκεδασε

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    εσωτερικη σηψη , θα σου προτεινα μια βολτα κοντα στην φυση , εγω εχω ενα σκυλακι και με βοηθαει πολυ . οταν ακουγα φωνες ηταν δυσκολο γιατι καταρεα .οι δικες μου φωνες ηταν επικριτικες μηπως δεν σε βοηθουν τα φαρμακα που παιρνεις ; βαλε λιγο μουσικη τραγουδησε μιλησε μαζι τους , διασκεδασε
    thumbs up!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις!
    παιρνω νομιζω αρκετα βαρια φαρμκευτικη αγωγη (λεπονεξ που ειναι κλοζαπινη νομιζω την εχετε ακουστα, λαμικταλ και ακινετον)
    οι γιατροι λενε οτι για να μου ανεβασουν την κλοζ πρεπει να νοσηλευτω.
    η αληθεια ειναι οτι τραγουδαω πολλες φορες ξεχασμενα τραγουδια που μου θυμιζουν οι φωνες αλλα συνηθως ειναι σαν τις δικες σου νικοπουλ.. επικριτικες
    @γιουλ με ειχε βοηθησει το ρισπερνταλ για ενα διαστημα αλλα μετα παλι σκατα..
    οσο για τα φαρμακα τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα εδω και εξι χρονια και εχω απογοητευθει
    ισως φταιει το οτι μου εκοψαν αποτομα το ντεπακιν και με βαλαν στο λαμικταλ αλλα ακομη δεν εχω φτασει τη θεραπευτικη δοση γιατι το αυξανουν αργα επειδη μπορει να προκαλεσει δερματικα..
    δεν ξερω παιδια νιωθω μια θλιψη μαζι με τις φωνες και εχω φρικαρει τοταλλυ..
    δε θελω να νοσηλευτω αλλα παλι δεν μου αφησαν επιλογη ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Κουραγιο εσωτερικη,
    τις φωνες τις δημιουργουμε εμεις.

    Απλως επεξεργαζομαστε την πραγματικοτητα με αυτο τον τροπο.

    Αμα νιωθουμε απελπισμενοι τοτε ερχονται.

    Καλυτερα ομως να βρουμε αλλους τροπους να αντιμετωπιζουμε την πραγματικοτητα παρα με ψευδαισθησεις.

    Ας εχουμε κουραγιο και ελπιδα οτι ολα θα πανε κανε καλα στο τελος.

    Να κοιμασαι νωρις το βραδυ και να τρως πολλα φρουτα και λαχανικα, οσα περισσοτερο μπορεις.

    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις!
    παιρνω νομιζω αρκετα βαρια φαρμκευτικη αγωγη (λεπονεξ που ειναι κλοζαπινη νομιζω την εχετε ακουστα, λαμικταλ και ακινετον)
    οι γιατροι λενε οτι για να μου ανεβασουν την κλοζ πρεπει να νοσηλευτω.
    η αληθεια ειναι οτι τραγουδαω πολλες φορες ξεχασμενα τραγουδια που μου θυμιζουν οι φωνες αλλα συνηθως ειναι σαν τις δικες σου νικοπουλ.. επικριτικες
    @γιουλ με ειχε βοηθησει το ρισπερνταλ για ενα διαστημα αλλα μετα παλι σκατα..
    οσο για τα φαρμακα τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα εδω και εξι χρονια και εχω απογοητευθει
    ισως φταιει το οτι μου εκοψαν αποτομα το ντεπακιν και με βαλαν στο λαμικταλ αλλα ακομη δεν εχω φτασει τη θεραπευτικη δοση γιατι το αυξανουν αργα επειδη μπορει να προκαλεσει δερματικα..
    δεν ξερω παιδια νιωθω μια θλιψη μαζι με τις φωνες και εχω φρικαρει τοταλλυ..
    δε θελω να νοσηλευτω αλλα παλι δεν μου αφησαν επιλογη ...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο εσωτερικη σηψη,δεν θυμαμαι ακριβως το προβλημα σου ομως νομιζω οτι διαρκει παρα πολυ καιρο,τωρα το θεμα ετσι κ πρεπει να νοσηλευτεις η οχι ειναι πολυ σοβαρο κ προτεινω να παρεις κ δευτερη κ τριτη αποψη για να το αποφασισεις,καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ ισως παιρνεις φαρμακα που δεν λειτουργουν πανω σου,αυτες οι φωνες που λες εαν δεν προκληθηκαν απο παλαιοτερα ισως ειναι παρενεργειες των φαρμακων κ πρεπει να αλλαξεις φαρμακο η δοσολογια,Απαιτησε το δικιο σου ο,τι κ να αποφασισεις δικαιουσαι φαρμακευτικη καλυψη,ο εγκλεισμος σε ιδρυμα δεν ειναι αναγκαια παραγοντας που θα σε θεραπευσει ορισμενοι νοσηλευονται σε ασκημες συνθηκες κ επειδεινωνονται ετσι κ πας προσεξε πολυ καλα που θα πας,Επισης η θεραπεια δεν βασιζεται αποκλειστικα στην ληψη φαρμακων πρεπει να καταββαλεις κ προσωπικη προσπαθεια κ δραστηριοτητες

  15. #15
    ολοψυχα αλλα τελειως ολοψυχα σου ευχομαι να νικησεις εσωτερικη. ΥΓ το λαμικταλ εχει εξωπυριδιμικα οπως κ η αλλοπεριδονη,που σε εμενα τουλαχιστον τα πολλα εξωπυριδιμικα συμπτωματα ασε που ειναι αφορητα με οδηγουσαν στο να εχω φωνες

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόγνωση...
    By aggelik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 117
    Last Post: 20-10-2011, 15:42
  2. Ζωή σε απόγνωση.....
    By Mimis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 08-10-2011, 01:35
  3. απογνωση
    By mathaios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2011, 19:41
  4. απογνωση
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-03-2011, 12:48
  5. ΑΠΟΓΝΩΣΗ..
    By provlimatismeni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-01-2011, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •