απογνωση - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 211 to 219 of 219
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Γεια σας παιδιά
    Είχα χρόνια να γράψω.
    Έφαγα γερή υποτροπή και ξανάρχισα να βλέπω πράγματα και η φωνή που ακούω έχει γίνει πολύ επιθετική.
    Πήγα σε καινούργιο γιατρό μιας και έχω μετακομίσει και αντί να μου μειώσει που ήθελα μου πρόσθεσε και ρισπερνταλ μαζί με το λεπονεξ. Χτες το ξεκίνησα. Έπαιρνα και παλιά ρισπερνταλ ενέσιμο αλλά δεν με είχε βοηθήσει. Τώρα λένε ο συνδυασμός θα βοηθήσει. Έχω φρικαρει με όλα.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Γεια σου σηψη.
    υπομονη θελει μεχρι να δρασει το φαρμακο..
    υποτροπη γτ επαθες? εκοψες τα φαρμακα? σε στρεσαρε κατι?

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    Γεια σας παιδιά
    Είχα χρόνια να γράψω.
    Έφαγα γερή υποτροπή και ξανάρχισα να βλέπω πράγματα και η φωνή που ακούω έχει γίνει πολύ επιθετική.
    Πήγα σε καινούργιο γιατρό μιας και έχω μετακομίσει και αντί να μου μειώσει που ήθελα μου πρόσθεσε και ρισπερνταλ μαζί με το λεπονεξ. Χτες το ξεκίνησα. Έπαιρνα και παλιά ρισπερνταλ ενέσιμο αλλά δεν με είχε βοηθήσει. Τώρα λένε ο συνδυασμός θα βοηθήσει. Έχω φρικαρει με όλα.
    Δεν σε ξέρει και φοβάται μάλλον για αυτό σου έγραψε risperdal. Κωλοφάρμακο μου το είχανε προτείνει αλλά το απέρριψα κατευθείαν.

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν σε ξέρει και φοβάται μάλλον για αυτό σου έγραψε risperdal. Κωλοφάρμακο μου το είχανε προτείνει αλλά το απέρριψα κατευθείαν.
    Γιατί όμως? Εγώ το έπαιρνα μια περίοδο, είτε το έπαιρνα είτε όχι το ίδιο ήταν, ούτε θετικό ούτε αρνητικό

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γιατί όμως? Εγώ το έπαιρνα μια περίοδο, είτε το έπαιρνα είτε όχι το ίδιο ήταν, ούτε θετικό ούτε αρνητικό
    Δεν λειτουργούνε το ίδιο τα φάρμακα σε όλους τους ανθρώπους. Υπάρχουν άνθρωποι που το παίρνουν σε υψηλή δοσολογία και δεν καταλαβαίνουν τίποτα ενώ βλέπουν και αποτέλεσμα, υπάρχουν άνθρωποι από την άλλη που το παίρνουν σε πολύ χαμηλή δοσολογία και χάνουν την ζωή τους, γίνονται άνθρωποι χωρίς συναισθήματα, τους διακατέχει ένα κενό. Υπάρχουν διπολικοί που παίρνουν το abilify και πίνουν νερό στην υγειά του ερευνητή που το δημιούργησε και υπάρχουν διπολικοί που τον καταριούνται. Είναι υποκειμενικό το ζήτημα των φαρμάκων στις ψυχιατρικές διαταραχές. Οι περισσότερες γνώμες για το risperdal τείνουν στο ότι έχει πολύ άσχημες παρενέργειες ψυχικές και σωματικές. Οπότε αν και δεν το έχω πάρει για να έχω προσωπική άποψη, θα αποδεχθώ την άποψη του κοινού!

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Τρίτη ημέρα ρισπερνταλ. Όχι παρενέργειες σο φαρ. Ίσως υπερένταση. Όμως εσείς βρίσκετε σωστό την χορήγηση του μαζί με λεπονεξ;

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    Τρίτη ημέρα ρισπερνταλ. Όχι παρενέργειες σο φαρ. Ίσως υπερένταση. Όμως εσείς βρίσκετε σωστό την χορήγηση του μαζί με λεπονεξ;
    Aν παίρνοντας leponex σκέτο δεν έβλεπα αποτέλεσμα και είχα φωνές ή/και οπτικές παραισθήσεις θα έκανα πέτρα την καρδιά μου και θα τον δεχόμουν αυτό τον συνδυασμό και θα έβλεπα μετά από δύο μήνες, αν είχε αποτέλεσμα ή όχι. Το λογικό θα ήταν να έβλεπα κάποιο θετικό αποτέλεσμα μετά από δύο μήνες. Αν δεν έβλεπα αποτέλεσμα τότε θα πήγαινα σε καρδιολόγο πρώτα θα του έλεγα θέλω να πάρω leponex και geodon να έλεγχε αν η καρδιά μου άντεχε αυτόν τον συνδυασμό και θα το γύρναγα σε αυτόν τον συνδυασμό αν μου έλεγε ο καρδιολόγος πως θα το άντεχε. Το καλό είναι πως σε συτο συνδυασμό leponex-geodon μειώνεται η δόση του leponex.

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    σκεφτομαι να πω στο γιατρο μου απο σολιαν να παρω abilify λετε να ειναι καλυτερα?

  9. #219
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    σκεφτομαι να πω στο γιατρο μου απο σολιαν να παρω abilify λετε να ειναι καλυτερα?
    οχι φιλε μου μην παρεις abilify θα το μετανιωσεις.το abilify ειναι πολυ ελαφρυ και δεν καλυπτει ολους οσοι εχουν περασει ψυχωση και φερνει αρκετο αγχος και υπερενταση γι αυτο το δινουν πρωι δημιουργει και αυπνιες.τα καλυτερα αντιψυχωτικα που δινουν σε ενα πρωτο επεισοδιο ψυχωσης ειναι τρια το solian,το risperdal και το zyprexa(δυστυχως δημιουργει μεγαλη ορεξη) και η κλοζαπινη ειναι καλη σε ανθεκτικες μορφες ψυχωσης χορηγειται οταν δεν καλυπτουν τα αλλα φαρμακα

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Similar Threads

  1. Απόγνωση...
    By aggelik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 117
    Last Post: 20-10-2011, 15:42
  2. Ζωή σε απόγνωση.....
    By Mimis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 08-10-2011, 01:35
  3. απογνωση
    By mathaios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2011, 19:41
  4. απογνωση
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-03-2011, 12:48
  5. ΑΠΟΓΝΩΣΗ..
    By provlimatismeni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-01-2011, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •