υποχονδριαση? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Εχεις δικιο, απλα πρεπει να ξεδιαλινω ενα ενα τα πραματα για να ηρεμω

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Άπο ότι βλέπω το έντονο άγχος υποβόσκει πάντα πίσω από υποχονδρίαση.
    Εγώ πάντα με έντονο άγχος είχα περάσει μια μεγάλη περίοδο τρέχοντας σε γιατρούς για εξετάσεις.
    Στα 18-23 (μέχρι να μου βρουν την αγχώδη καταθλιπτική και να πάρω αγωγή) είχα περάσει κάθε πιθανή ειδικότητα πλην ψυχίατρου που ήταν και η μόνη που χρειαζόμουν.

    Καλά όταν δε μου είχαν βρει βουβωνοκήλη τα είχα δει όλα.
    Φοβόμουν να πάω σε ουρολόγο γιατί νόμιζα πως ήταν καρκίνος των όρχεων.
    Είχα φρικάρει εντελώς δεν έτρωγα γενικά είχα γίνει χώμα.
    Όταν τελικά πήγα και με καθησύχασε εγώ συνέχισα να ανησυχώ και πήγα και σε 2ο και 3ο ουρολόγο και σε χειρούργο.

    Ενώ ήταν μικρή εγώ είχα φρικάρει και νόμιζα πως όλη μέρα πονάω και πως συνεχώς μεγαλώνει με αποτέλεσμα να την χειρουργήσω παρότι μου είπε πως θα μπορούσα να την παρακολουθώ απλά να δω πως θα πάει. Εντάξει και λογικά δεν είχε νόημα να περιμένω να χειροτερέψει...

    Αλλεργιολόγους, πνευμονολόγους, οφθαλμίατρους όλα μου φταίγαν ενώ μόνο το άγχος έφταιγε.
    Για τα μάτια για το άσθμα για τις αλλεργίες.
    Όποτε αγχωνόμουν με πιάναν όλα μαζί μύτες μάτια τρέχαν σαν ποτάμια και εγώ κατέβαζα τα αντισταμινικά με τα κιλά ενώ μόνο το άγχος μου έφταιγε.

    Αφού κατέληξα ότι το πρόβλημα ήταν άγχος αρνούμουν να πιστέψω ότι είναι ψυχιατρικό και έψαχνα οτιδήποτε άλλο.
    Ενδοκρινολογικά, θυροειδή, γενικές αίματος και ειδικές για Β12 μαγνήσια κτλ
    Όταν παρά τις τέλειες εξετάσεις θυροειδή (η τελευταία μου ελπίδα τότε να φταίει ο θυροειδής για το άγχος) βγήκαν τέλειες ο ενδικρινολόγος την ψυλιάστικε και με ρώτησε για άγχος κτλ και μου είπε ευγενικά ο άνθρωπος να δω ψυχίατρο.

    Από τότε πάντως που μπήκα σε αγωγή ξέχασα τι σημαίνει ιατρικό σαλόνι (πλην του ψυχιάτρου).
    Κρυωμένος με πυρετό στη δουλειά και ούτε με νοιάζει ενώ παλιότερα θα νόμιζα πως λιποθυμάω, πως έχω ναυτίες πως πως πως ...
    Έρχεται εποχιακή αλλεργία και απλά αδιαφορώ και έτσι αδιαφορεί και αυτή ενώ παλιά θα έτρεχα να προμηθευθώ χάπια σπρέι σταγόνες και μισό φαρμακείο.

    Οπότε αν πίσω απο αυτή την υποχονδρίαση κρύβεται αγχώδης διαταραχή ίσως η ψυχοθεραπεία ή θεραπεία με αντικαταθληπτικά σε βοηθήσει.

    Το κακό είναι πως ενώ η ψυχοθεραπεία βοηθάει σίγουρα σε τέτοιες καταστάσεις και έχει πιο μακροχρόνια αποτελέσματα ή φαρμακευτική συνήθως είναι πιο βολική.
    Πλέον που η πολυτέλεια να συζητάμε μήνες με τον ψυχολόγο για να λύσουμε κάτι...
    Και πιο ακριβό και πιο χρονοβόρο.

    Καλώς ή κακώς παίρνεις ένα ssri και σε ηρεμεί για τα καλά

  3. #18
    Καλήμερα.

    Χθες πήγα στον γαστρεντερολόγο, αφού με ρώτησε κάποια πράγματα, με εξέτασε με τα χεριά και στηθοσκόπιο, μου είπε ότι δεν βλέπει κανένα εντερικό πρόβλημα και να μην ανησυχώ για τπτ, η κράμπες που έχω είναι ίσος απο καμιά ίωση που με είχε πιάσει, η από κάτι που με πείραξε. του είπα ότι αυτό το έχω 15 μέρες και μου απάντησε οτι μπορεί να συνεχίσει και για άλλες 15 μέρες. μου είπε σαν παράδειγμα οτι μια γαστρεντερίτιδα μπορεί να μας αλλάξει την χλωρίδα του εντέρου και για 1 χρόνο.. μετά των ρώτησα ως ανασφαλής αν με την εξέταση που έκανε με τα χεριά μπορεί να καταλάβει αν κάτι δεν είναι κάλο.. και μου λέει ναι..!! του έδειξα κάτι εξετάσεις που έκανα όταν ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά που πήγα στο νοσοκομείο με φοβερή ναυτία, και μου είπε ότι τα υπατικά είναι λίγο τσιμπημένα, και να κάνω μια επαναληπτική μέσα Δεκεμβρίου, ( γιατί είχα και εξετάσεις που είχα κάνει πριν ξεκινήσω την αγωγή και ήταν φυσιολογικά), και αν είναι πάλι τσιμπημένα να πω στην νευρολόγο να μου αλλάξει την ουσία

    Γενικά κουράστηκα με όλα αυτά.. λεω να μην ξανασχολιθω με τπτ.. έχω πάει σε τοσους γιατρούς και πάντα όλα ήταν καλά..

    -3 φόρες σε Οφθαλμίατρο (λόγο το οτι εχω οφθαλμικές ημικρανίες ή οφθαλμική αύρα που μου μου είναι κάτι δυσάρεστο και ενοχλητικό) λόγο αυτού έκανα μαγνητική εγκεφάλου και μαγνητική αγγείων
    -3 φόρες σε ουρολόγο γιατι μετά απο συχνοουρία πονούσε η κυστικού και είχα συσπάσεις και για μια υδροκήλη μου έχω στον ένα όρχι, έκανα εξετάσεις ούρων, καλλιέργεια,υπέρηχο κύστης υπέρηχο όρχεων)
    -1 φορά σε καρδιολόγο, που μου έκανε φουλ τσεκ απ, υπέρηχο καρδιάς, νεφρών, κοιλιάς, θυρεοειδή (είναι γνωστός και μου έκανε όλα επειδή με είδε ανησυχώ) και μου έγραψε πλήρεις αιματολογικές, και βγήκαν όλα καλά
    -2 φόρες σε χειρούργο για τους πόνους που είχα χαμηλά πάνω από το πέος και την δεύτερη φορά για την κοιλιά, μου είπε ότι δεν έχω κάτι και να σταματήσω να πηγαίνω σε γιατρούς
    -1 φορά σε νευρολόγο που μου είπε ότι είμαι μια χαρά, και μου έγραψε αντικαταθλιπτικά λόγο ανχοδης διαταραχής και κρίσεις πανικού
    -έκανα ακτινογραφία θώρακα γιατί έβηχα και είχα ανχοθει μην έχω κάτι
    -ακτινογραφία κοιλιάς που την είδε και ο χειρούργος, και ο ακτινολόγος, και ο γαστρεντερολόγος και είναι μια χαρά
    -ξανά αιματολογικές εξετάσεις λόγο της ναυτίας και ήταν καλές λίγο τσιμπημένα να υπατικά λογο τον αντικαταθλιπτικον
    -1 φορα σε γαστρεντρεολογο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χαλαρωσε γιατι βλεπω στο τελος να μακραινει η λιστα των γιατρων..το μονο λιγο σοβαρο ειναι οι τρανσαμινασες σου(τα υπατικα)που ειναι λιγο τσιμπημενα..αλλα ουτε κ γι αυτο να αγχωνεσαι.το συκωτι εχει την ταση να ξαναδημιουργειται.
    εγω εχω αυτοανοσο νοσημα κ χρειαζεται να παιρνω ενα φαρμακο το οποιο στην αρχη μου ανεβασε τις τρανσαμινασες..γεμισα πεταλες κ φαγουρα..
    τελικα οντως οι τρανσαμινασες μου ηταν πολυ ανεβασμενες κ φρικαρα..μολις μου μειωσαν τη δοση του φαρμακου επανηλθαν στο φυσιολογικο.
    δεν το αφηνουμε αυτο ομως οταν συμβαινει.οταν δουμε τα υπατικα υψηλα τοτε το δειχνουμε στον γιατρο κ κανονιζει ο γιατρος την δοση ή αλλαζει φαρμακο.
    ειναι κατι για το οποιο πρεπει να πραγματικα να τρεξεις..κ να μην αδιαφορησεις.
    διορθωνεται ομως αμεσα.εγω τωρα παιρνω το φαρμακο αυτο για το αυτοανοσο, 3 χρονια κ οι τρασναμινασες μου ειναι φυσιολογικες επειδη μειωσαμε την δοση.
    επισης να σου πω οτι οταν ειχα αγχωδη διαταραχη τον απριλιο ..αρχισα να ουρω αιμα...ποναγα στην κυστη πολυ..οι γιατροι ειπαν οτι απο το στρες επεσαν οι αμυνες μου κ επαθα ουρολοιμωξη..δεν εχεις τιποτα παραπανω παρα μονο στρες εντονο το οποιο το στρες αποδυναμωνει τα παντα.
    προσπαθησε με καθε τροπο να αποφορτισθεις απο αυτο, το αντικαταθλιπτικο θα σε βοηθησει.αλλα ξεκινα κ κατι αλλο οπως γικογκα ή ασκησεις χαλαρωσης με αναπνοες.
    ποσο καιρο παιρνεις το αντικαταθλιπτικο σου κ ποιο παιρνεις?

  5. #20
    Καλησπερα..

    περνω το cipraned 40mg , σημερα πηγα στην νευρολογο και της ειπα σχετικα με τα ανεβασμενα ηπατικα, και μου ειπε οταν της κανω να της παω να της δει.. απλα ρε παιδια εχθες το βραδι με επιασε παλη η οφθαλμικη ημικρανια, 30 λεπτα διαταραχες ορασης, κ απο εχθες πονοκεφαλο, αν δεν ειχα κανει της μαγνητικες πρην 20 μερες δεν θα ηξερα τη σημβενει.. αλλα μου ειναι πολυ τρομακτικο και δυσαρεστο αυτο, μακαρι να υπηρχε θεραπεια

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Για μένα είναι λάθος νευρολόγοι να δίνουν αντικαταθληπτικά. Είναι γελοίο και ανήθικο και αισχρό.
    Βρες μια καλή/έναν καλό ψυχίατρο να έχει εμπειρία να σε αναλάβει.
    Εξετάσεις για τα ηπατικά εγώ είχα κάνει και μόνος μου όταν τα έπαιρνα και κάποια στιγμή θα ξανακάνω (πάω και τις γράφω σε παθολόγο συνήθως).

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    18
    Exω κυστη αριστερα στη οωθηκη που δε φευγει με αντισυληπτικα.Χρονια ολοκληρα καποια στιγμη εφυγε με την εμμυνο ρηση και ξαναβγηκε(ενιοτε ποναω αριστερα).Μην ανησυχεις καθολου ουτε καρκινος ειναι ουτε τιποτα.Το χω ψαξει πολυ.Σε εβαλε να κανεις αιματολογικη για ενδομητριο>?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by latina bailando View Post
    Exω κυστη αριστερα στη οωθηκη που δε φευγει με αντισυληπτικα.Χρονια ολοκληρα καποια στιγμη εφυγε με την εμμυνο ρηση και ξαναβγηκε(ενιοτε ποναω αριστερα).Μην ανησυχεις καθολου ουτε καρκινος ειναι ουτε τιποτα.Το χω ψαξει πολυ.Σε εβαλε να κανεις αιματολογικη για ενδομητριο>?
    Οχι δεν εχω κανει αλλες εξετασεις ποσο μεγαλη ειναι η δικια σο;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    18
    η καινουρια τωρα βγηκε.Η παλια ηταν μεγαλη δε συγκρατησα μεγεθος απλα μου ελεγαν αν μεγαλωσει λιγο ακομη θα πρεπει να βγει.Αλλωστε λαπαροσκπηση κανεις δεν πονας.Πες στον γιατρο για ενδομητριο,μια αιματος ειναι την κανουν παντα για τις κυστες.Δεν ειναι κατι, και εγω θα την κανω σε κανα 2 μηνες αν δε φυγει η κυστη.Ειλικρινα σου μιλαω ,ειμαι φοβιτσιαρα αλλα εδω κρινω οτι δε πρεπει να φοβαμαι

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    18
    κρινω βασει αυτων που μου λενε οχι απο το κεφαλι μου.Ακριβως επειδη οι φοβιες μου ειναι αλλης φυσης , βλεπω αντικειμενικα και οχι μεσα απο παραμορφωτικο καθρεφτη(οπως λενε και στη ψυχολογια) και σου λεω τσαμπα στεναχωριεσαι

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by latina bailando View Post
    κρινω βασει αυτων που μου λενε οχι απο το κεφαλι μου.Ακριβως επειδη οι φοβιες μου ειναι αλλης φυσης , βλεπω αντικειμενικα και οχι μεσα απο παραμορφωτικο καθρεφτη(οπως λενε και στη ψυχολογια) και σου λεω τσαμπα στενmαχωριεσαι
    Φοβαμαι πολυ να κανω λαπαροσκόπηση γιατι γινεται με ολικη ναρκωση. Η δικια μου κυστη ειναι 1.8 εκατξστα. Ειναι καλοηθης σιγουρα εχει μεσα υγρο απ οτι μου ειπαν. Ειδα οτι εσυ φοβασαι τη σκληρυνση. Εχω ξαδερφο που εχει και παιρνει αγωγη. Δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως, εχει πρόχωρησει η επιστημη σ αυτον τον κλαδο. Μη φοβασαι!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    18
    πες μου πως μπορω να σου στειλω μηνυμα πριβε?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Δεν ξερω αν γινεται. Να σου δωσω το email μου?

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    18
    ναι δωσε μου τ αν θες

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by latina bailando View Post
    ναι δωσε μου τ αν θες
    ....................
    Last edited by Aeon; 29-11-2014 at 10:55.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υποχονδριαση-ΙΨΔ???
    By Panito in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 17
    Last Post: 20-10-2012, 12:59
  2. υποχονδριαση-Χρονιες κρισεις πανικου-συνεχεις εξετασεις σε νοσοκομεια....
    By red in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 27-09-2011, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •