υποχονδριαση? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    18
    s esteila mpew n deis

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Λοιπον μετα απο μια βδομαδα που δεν καπνιζα ειδα μια μικρη βελτιωση στο εντερο δεν πηγαινα τοσο συχνα τουαλετα. Ομως χτες παλι ειχα αλλα συμπτωματα ενιωθα κατι να υπαρχει στη δεξια μου πλευρα χαμηλα την ωρα που εκανα το ψιλο μου. Φοβαμαι οτι εχω κατι στην ουροδοχο κυστη. Ειχα διαβασει παλι τυχαια στο ιντερνετ ενα 17χρονο οτι ειδε αιμα στα ουρα κ τελικα ειχε καρκινο. Εχω κανει υπερηχο κατω κοιλιας και νεφρων και δεν ειχα κατι. Υπαρχει περιπτωση να μου προκαλει το αγχος τετοιους πονους;

  3. #33
    Sofaki.. και εγώ πονάω .... σταματά να διαβάζεις το ιντερνέτ.. κακο κανει.. εγω είμαι τελεια τωρα και 1 βδομαδα που σταμάτησα να ψάχνομαι.. σήμερα μου ήρθε το μαιλ με αυτό που έγραψες και ανχωθηκα.. μην διαβάζεις το ιντερνετ.. αστο.. απλα αντιμετοπησετο πηγαίνοντας και κανε απλα μια εξεταση.. ετσι το κανω και εγω πλεων.... .. και εχω ενοχλησει εκει κατω.. μετα από μια μερα(πρην 1 μηνα) που με επιασε εντονη συχνοουρία.. εκανα υπερηχο κατω κοιλίας, καλλιέργειά ουρον, και όλα είναι οκ.. οργανισμος είναι αυτος, αργο να κατουρησω.. μου ειπε ο γιατρος ότι αυτό το κανουν τα χαπια που περνω.. ασε σου λεω μην ψάχνεις γιατι παντα λενε και της 2 ακρες.. και τα απλα και τα κακα
    915 φ

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    σε ευχαριστω που μου απαντησες. Αφου εχω κανει υπερηχο και νεφρων και ολα θεωρω οτι δεν μπορει να ειναι κατι κακο, επισης δεν φαινεται να εχω αιμα στα ουρα. Θα δω μηπως κανω καμια εξεταση. Ουφ παντως, οταν εχω ενα συμπτωμα πχ αυτο με τα ουρα μου φευγουν τα αλλα πχ πονος στην κοιλια. Οποτε μαλλον ειναι ψυχολογικο. Τι να πωωωω. Ουυυφ.

  5. #35
    Γεια σας μετα απο καιρο, ειμαι τελεια .Σημερα εκανα επαναλ. Εξετασεις γενικες κ υπατικες. Η γενικες
    ηταν τελειες. στης βιοχημικες το GTP/ALT εφτασε στο 96 με οριο 40, στην αρχη της αγωγης ηταν 48 και 15. Μέρες Πριν πάω στο νευρολογο ηταν 30
    Τα υπόλοιπα υπατικες μεσα στα όρια αλλα εχουν πάρει λιγο πάνω. Την δευτέρα θα πάω στη νευρολογο να δω τι θα κάνουμε

    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    χαλαρωσε γιατι βλεπω στο τελος να μακραινει η λιστα των γιατρων..το μονο λιγο σοβαρο ειναι οι τρανσαμινασες σου(τα υπατικα)που ειναι λιγο τσιμπημενα..αλλα ουτε κ γι αυτο να αγχωνεσαι.το συκωτι εχει την ταση να ξαναδημιουργειται.
    εγω εχω αυτοανοσο νοσημα κ χρειαζεται να παιρνω ενα φαρμακο το οποιο στην αρχη μου ανεβασε τις τρανσαμινασες..γεμισα πεταλες κ φαγουρα..
    τελικα οντως οι τρανσαμινασες μου ηταν πολυ ανεβασμενες κ φρικαρα..μολις μου μειωσαν τη δοση του φαρμακου επανηλθαν στο φυσιολογικο.
    δεν το αφηνουμε αυτο ομως οταν συμβαινει.οταν δουμε τα υπατικα υψηλα τοτε το δειχνουμε στον γιατρο κ κανονιζει ο γιατρος την δοση ή αλλαζει φαρμακο.
    ειναι κατι για το οποιο πρεπει να πραγματικα να τρεξεις..κ να μην αδιαφορησεις.
    διορθωνεται ομως αμεσα.εγω τωρα παιρνω το φαρμακο αυτο για το αυτοανοσο, 3 χρονια κ οι τρασναμινασες μου ειναι φυσιολογικες επειδη μειωσαμε την δοση.
    επισης να σου πω οτι οταν ειχα αγχωδη διαταραχη τον απριλιο ..αρχισα να ουρω αιμα...ποναγα στην κυστη πολυ..οι γιατροι ειπαν οτι απο το στρες επεσαν οι αμυνες μου κ επαθα ουρολοιμωξη..δεν εχεις τιποτα παραπανω παρα μονο στρες εντονο το οποιο το στρες αποδυναμωνει τα παντα.
    προσπαθησε με καθε τροπο να αποφορτισθεις απο αυτο, το αντικαταθλιπτικο θα σε βοηθησει.αλλα ξεκινα κ κατι αλλο οπως γικογκα ή ασκησεις χαλαρωσης με αναπνοες.
    ποσο καιρο παιρνεις το αντικαταθλιπτικο σου κ ποιο παιρνεις?

  6. #36
    Γεια σας, Σημερα πηγα απο την νευρολογο, ειδε της εξετασεις και μου αλλαξε το φαρμακο και μου εδωσε το serolux 50mg, και μου ειπε να κανω τελος του μηνα ξανα εξετασεις για τα υπατικα ... διαβασα της ανεπιθιμητες ενεργειες και ανχωθηκα, στα σπανια 1 στους 10000 εγραφε για καρκινο... :(( φοβαμε να τα παρω.... πηρα τηλεφωνο και ενα αλλο νευρολογο που ειναι στο νοσοκομειο και του μηλυσα και μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο φαρμακο, και οτι παντα πρεπει να αναφερουν μεσα κατι που εχει εμφανιστει κατα την χρηση με τετοιο φαρμακο και ας μην οφειλεται σε αυτο...εντωμεταξύ που θα καταλαβω εγω αν χειροτερευω με οτι εχει να κανει με τα ηπατικα??? αφου και πανω που ελαγα οτι ειμαι τελεια... μου κατσανε αυτα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Παιδια γεια σας, ηθελα να συζητησουμε ενα θεμα που με απασχολει. Κανω μαθηματα κατ οικον και τωρα με τις ιωσεις εχω θεμα. Αρρωσταινω ευκολα γενικα και εχω πει στους γονεις οταν τα παιδια ειναι αρρωστα να μη κανουμε μαθημα αφενος γιατι δεν αποδιδουν αφετερου για να μη κολλησω. Ενας μαθητης μου που ειναι πολυ ιδιαζουσα περιπτωση η μητερα του ειναι αρρωστος εχει πυρετο 39 40, ανακατοσουρες κλπ. Μεχρι το σαββατο ειχε πυρετο και σημερα με πηρε η μαμα του να παω για μαθημα, το επαιξα κρυωμενη για να το γλιτωσω ομως γραφει την τριτη διαγωνισμα στο σχολειο και θελει να κανουμε μαθημα αυριο. Τι να κανω? Φοβαμαι μη κολλησω γιατι αυτη η ιωση κραταει μερες και δουλευω και σε φροντιστηριο. Τι λετε να κανω;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Παιδια γεια σας, ηθελα να συζητησουμε ενα θεμα που με απασχολει. Κανω μαθηματα κατ οικον και τωρα με τις ιωσεις εχω θεμα. Αρρωσταινω ευκολα γενικα και εχω πει στους γονεις οταν τα παιδια ειναι αρρωστα να μη κανουμε μαθημα αφενος γιατι δεν αποδιδουν αφετερου για να μη κολλησω. Ενας μαθητης μου που ειναι πολυ ιδιαζουσα περιπτωση η μητερα του ειναι αρρωστος εχει πυρετο 39 40, ανακατοσουρες κλπ. Μεχρι το σαββατο ειχε πυρετο και σημερα με πηρε η μαμα του να παω για μαθημα, το επαιξα κρυωμενη για να το γλιτωσω ομως γραφει την τριτη διαγωνισμα στο σχολειο και θελει να κανουμε μαθημα αυριο. Τι να κανω? Φοβαμαι μη κολλησω γιατι αυτη η ιωση κραταει μερες και δουλευω και σε φροντιστηριο. Τι λετε να κανω;
    πρεπει να πας,δεν το συζηταω!πρωτον ειναι η δουλεια σου και δευτερον και κυριοτερο,δεν μπορεις να το κρεμασεις το παιδι!την Τριτη γραφει!προς Θεου δηλαδη,ειναι ντροπη!(και αντιεπαγγελματικο)
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ναι αλλα και εκεινοι δεν σκεφτονται οτι μπορει να κολλησω; αν αρρωστησω τι θα κανω με τα αλλα μου μαθηματα?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Ναι αλλα και εκεινοι δεν σκεφτονται οτι μπορει να κολλησω; αν αρρωστησω τι θα κανω με τα αλλα μου μαθηματα?
    δυστυχως πρεπει να το ρισκαρεις.ετσι ειναι η δουλεια!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Ναι αλλα και εκεινοι δεν σκεφτονται οτι μπορει να κολλησω; αν αρρωστησω τι θα κανω με τα αλλα μου μαθηματα?
    sofaki δυστυχως η δουλεια σου αυτα εχει.. Ειναι δυσκολη η κατασταση γιατι απο την μια εχεις την αρρωστοφοβια και απο την αλλη δεν μπορεις να αφησεις ξεκρεμαστο τον μαθητη σου.

    Σπιτι σου δεν μπορει να ερθει να μην ερθεις εσυ σε επαφη με την αρρωστη?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Μα το παιδι ειναι αρρωστο οχι η μανα, δεν ξερω αν δεν το εξεφρασα σωστα, δεν ειναι θεμα αρρωστοφοβιας και ο παθολογος μας λεει οτι ειναι εξαιρετικα μεταδοτικη ιωση και αν πρεπει να ειμαστε στον ιδιο χωρο με καποιον να φοραμε μασκα

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Μα το παιδι ειναι αρρωστο οχι η μανα, δεν ξερω αν δεν το εξεφρασα σωστα, δεν ειναι θεμα αρρωστοφοβιας και ο παθολογος μας λεει οτι ειναι εξαιρετικα μεταδοτικη ιωση και αν πρεπει να ειμαστε στον ιδιο χωρο με καποιον να φοραμε μασκα
    Α συγνωμη δεν καταλαβα εγω καλα.. Παντως η ενασχοληση σου δειχνει αρρωστοφοβια , γιατι δεν ειναι και εμπολα :)

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Μα το παιδι ειναι αρρωστο οχι η μανα, δεν ξερω αν δεν το εξεφρασα σωστα, δεν ειναι θεμα αρρωστοφοβιας και ο παθολογος μας λεει οτι ειναι εξαιρετικα μεταδοτικη ιωση και αν πρεπει να ειμαστε στον ιδιο χωρο με καποιον να φοραμε μασκα
    πρεπει να πας εστω και με μασκα λοιπον!ο εκαστοτε πελατης σε πληρωνει για να σε εχει οταν σε χρειαστει.δεν μπορεις να τον κρεμασεις σε μια δυσκολη περιπτωση.πρωτα απολα κανεις κακο στο ονομα σου και θεωρησε αναξιοπιστη.και ολα αυτα απο στομα σε στομα μαθενονται και αμαυρωνεται το ονομα σου,το οποιο αυτοματα σημαινει λιγοτεροι πελατες,λιγοτερη δουλεια,λιγοτερα εσοδα!με την δουλεια μας δεν παιζουμαι μικρη!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Αρρώστησα τελικά, πρόσεχα πρόσεχα και σήμερα αρρώστησα! Εχω πυρετό, βήχα και πονάνε τα κόκκαλα μου. Φοβάμαι μην έχω λευχαιμία ή καρκίνο του πνεύμονα. Καπνίζω λίγο, 1 τσιγάρο τη μέρα κατα μέσο όρο γιατί το κόβω για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Εκανα μεχρι 38,2 και με το ντεπόν πέφτει γρήγορα. Αύριο θα πάω στο γιατρό, αλλά φοβάμαι!!!! Πείτε μου κάτι!!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Υποχονδριαση-ΙΨΔ???
    By Panito in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 17
    Last Post: 20-10-2012, 12:59
  2. υποχονδριαση-Χρονιες κρισεις πανικου-συνεχεις εξετασεις σε νοσοκομεια....
    By red in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 27-09-2011, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •