ΓΙΑΤΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    35

    ΓΙΑΤΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?

    Καλησπερα σας και παλι μετά απο ενα μήνα και κατι μερες φαρμακευτικης αγωγης σημερα και παλι εμφανιστηκαν εντονα κριση πανικου και υπερβολικό αγχος σε σημειο που δεν μπορω να κατσω πουθενα ολα με φοβιζουν και παντου νομιζω οτι κατι θα παθω.νομιζα οτι ειχε αρχισει και με επιανε η θεραπεια αλλα δεν το βλεπω......τι μπορω να κάνω? το εχει περασει κανεις αυτο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου,ναι συνηθως μετα τις 40 μερες φαινεται αποτελεσμα με φαρμακευτικη αγωγη ισως εισαι στην φαση που ο οργανισμος σου συνηθιζει το φαρμακο κ πιστευω πρεπει να περιμενεις λιγο επιπλεον,κ εγω ειμαι με φαρμακευτικη αγωγη αρκετο καιρο κ μετα τις 40 μερες ειδα αποτελεσμα επειτα απο καιρο περασα μια αρκετα στρεσογονα φαση κ φοβηθηκα πως εστω κ με το φαρμακο θα παθω παλι καταθλιψη ημουν ετοιμη να παθω παλι ομως τωρα ειμαι πολυ καλυτερα,ισως η φαρμακευτικη αγωγη σε συγκρατει σε ενα βαθμο απο το να παθεις παλι το ιδιο ομως ειναι αναγκαιο να καταβαλλεις κ προσωπικη δραστηριοτητα κ προσπαθεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ναι θέλουν καιρό για να δράσουν... ηρεμιστικό ή αντικαταθλιπτικό παίρνεις?
    κανε υπομονη..και μην δίνεις τροφή στο πανικό...αυτά θέλει κ δυναμώνει αυτος..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    35
    καλησπερα και σε σενα και σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου ξερω οτι θελει πολυ προσπαθεια οι κρισεις πανικου δεν ειναι τωρα το εχω εδω και εξι χρονια το παλεψα με ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη εδω και ενα χρονο περιπου περναω εντονη κατασταση με υπεβολικο πρεσαρισμα και αγχος και ξαφνικα επανηρθαν οι κρισεις μιλησα με το γιατρο μου και μου ειπε οτι εγινε υποτροπη απο εντονο αγχος μου ειπε οτι θα πρεπει να ξεκινησω παλι θεραπεια βεβαια στην αρχη δεν ηθελα να το αποδεχτων και προσπαθησα μονη μου.αφου ειδα οτι δεν γινοταν ξεκινησα με ενα τεταρτο zoloft και ενα τεταρτο xanax παλι ομως τιποτα μου ειπε οτι δεν φτανει η ποσοτητα και πρεπει να υξησω το εχω κανει μισο χωρις xanax γιατι περασαν οι δυο βδομαδες του xanax και φοβηθηκα την εξαρτιση αλλα μου φαινεται οτι ουτε το μισο φτανει φοβαμαι να το παρω ολοκληρο για να πω την αληθεια γιατι καθε φορα που αυξανω εστω λιγο νιωθω να καιγομαι ολοκληρη και αυτο με κανει να φοβαμαι παρα πολυ.πραγματικα δεν ξερω τι να κανω σημερα ειμαι σε τρομερη απογνωση και με μεγαλη φοβια.δεν θα το ξεπερασω ποτε?οταν λες προσωπικη δραστηριοτητα και προσπαθεια τι εννοεις?σε κουρασα αλλα ηθελα να σου εξηγησω.ξεχασα να σου πω οτι οταν τα πηρα πρωτη φορα με ειχαν πιασει πιο γρηγορα βεβαια το ειχα παφρει ολοκληρο απο την αρχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα κ παλι φιλη μου σου στελνω την περιπτωση μου να την δεις αντιμετωπισα με επιτυχια την καταθλιψη κ πραγματικα δοκιμασα τα παντα κ βεβαια δεν επαναπαυομαι γιατι φοβαμαι μην παθω παλι,οταν λεω προσωπικη δραστηριοτητα κ προσπαθεια εννοω οτι δεν θα επαναπαυτεις αποκλειστικα στο φαρμακο καθηλωμενη στο κρεββατι η τον καναπε κ απλα περιμενοντας να νιωσεις καλα κ ειτε νιωθεις καλα ειτε δεν νιωθεις πρεπι να κινητοποιηθεις λιγο παραδειγμα δουλειες σπιτι η εκτος σπιτιου κ οπωσδηποτε εξοδοι με οικεια σου προσωπα η δραστηριοτητα παντα επιταχυνει την θεραπεια,μπορει να σου φαινεται βουνο ομως πρεπει να παλευεις κ εγω νομιζα δεν προκεται να θεραπευτω απο την καταθλιψη στον αιωνα στον απαντα ομως τα καταφερνω κ καιρος να τα καταφερνεις κ εσυ αρκει να προσπαθησεις οπως σου λεω κιολας

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    35
    καλησπερα και σε σενα νεραιδα αντικαταθλιπτικο παιρνω τωρα αλλα για λιγες μερες επαιρνα και ηρεμιστικο.....ποσο υπομονη ρε παιδια μ εχει κουρασει πολυ αυτο πραγματικα.την μια μερα ειμαι καλα και λεω οκ πιανουν και την αλλη με ριχνει κατω εντελως και πραγματικα πιεζω πολυ τον εαυτο μου γιατι πρεπει να παω και στην δουλεια δεν μπορω να λειψω.ειχα παρει δεκα μερες αδεια και ημουν καλα και με το που ξαναγυρισα ξανα τα ιδια

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    35
    καλη μου μυσπ αυτο που θελω να σου πω και αν θελεις να το πιστεψεις ειναι οτι δεν ειμαι απο τα ατομα που καθονται στο κρεββατι ή το καναπε ειμαι απο τα ατομα που τρεχουν καθε μερα ολη μερα απο πολυ πρωι ακομα και βραδυ γιατι ετσι ειναι η δουλεια μου.ακομα και στο σπιτι που γυρναω δεν βρισκω χρονο να ξεκουραστω γιατι αμεσως προσπαθω να μαζεψω σπιτι να μαγειρεψω να παω για ψωνια με δυσκολια βεβαια γιατι φοβαμαι οτι κατι θα παθω αλλα το κανω αυτο που ειναι δυσκολο να δουλεψω στο μυαλο μου ειναι οτι δεν προκειται να παθω τιποτα γιατι ολες μου οι εξετασεις ειναι αψογες αλλα δεν βγαινει απο το μυαλο και κυριως οταν οδηγαω μονη μου οταν ειμαι σπιτι μονη μου και οταν περπαταω μονη μου οταν ειμαι με αλλους ειμαι μια χαρα.δεν μπορω ν καταλαβω ομως γιατι καποιες μερες οπως σημερα εχεις ερθει στο προσκηνιο φοβια εντονη οτι κατι θα παθω.σου εχει τύχει να κανεις θεραπεια και να καιγεσαι ολοκληρη?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    35
    εχει κανεις να προτείνει
    μεθοδο χαλαρωσεις σκεψεων?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συζητατε αρκετες φορες θεματα που χρειαζονται ωρες συζητισεων κ ανελειτο μπλαμπλα αυτο το πραγμα που περιγραφεις δεν ειναι θεμα χαλαρωσης αλλα θεμα ψυχολογικης φυσεως

    απλα υπαρχουν καπιοι ανθρωποι που ειναι πιο ευαισθητοι απο τους αλλους κ οταν η ζωη τους πηγαινει κοντρα εκδηλωνουν διαφορα επιδη απλα υποχορουν συνεχεια κ βαζουν τους αλλους πανω απο τον εαυτο τους.απο ολα αυτα που περιγραφεις εγω δεν εχω καταλαβει καθολου τι σε εφτασε σε αυτο το σημειο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καταρχάς η φαρμακοθεραπεία δεν αντιμετωπίζει τα αίτια του πανικού αλλά τα συμπτώματα.

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις για τον ρόλο του αυτόνομου νευρικού συστήματος (συμπαθητικό-παρασυμπαθητικό), τον μηχανισμό πάλης-φυγής, την επίδραση της αδρεναλίνης και του υπεραερισμού στον οργανισμό.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    35
    καλημερα aeolus74 οχι δεν το εχω ξανακουσει αυτο.ειναι ευκολο να μου δωσεις να το καταλαβω.....?

  12. #12
    ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΓΩ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΗΜΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙΧΑΛΙΑ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mary115 View Post
    καλημερα aeolus74 οχι δεν το εχω ξανακουσει αυτο.ειναι ευκολο να μου δωσεις να το καταλαβω.....?
    Μου κάνει εντύπωση αυτό διότι όπως λες εδώ και ένα χρόνο κάνεις ψυχοθεραπεία. Οι προσβολές πανικού για να αντιμετωπιστούν πρέπει πρώτα να γίνει κατανοητός ο μηχανισμός πάνω στον οποίο βασίζεται. Αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο. Με ποιον τρόπο θα αντιμετωπίσεις κάτι που δεν ξέρεις τι είναι;

    Επιπρόσθετα εμπλέκεται το σύστημα των πεποιθήσεών μας, ο τρόπος που σκεφτόμαστε δηλαδή και δημιουργεί το πρόβλημα. Αν π.χ. επειδή κάπνισα πολύ χθες το βράδυ νοιώθω πόνο στο στήθος και συνηθίζω να σκέφτομαι καταστροφολογικά, τότε μία καταστοφολογική σκέψη που την πιστεύω του στυλ: "παθαίνω καρδιακή προσβολή" είναι ικανή να δώσει το έναυσμα για μία κρίση πανικού αφού η σκέψη αυτή θα με αγχώσει, το άγχος θα μου προκαλέσει επιπρόσθετα σωματικά συμπτώματα (π.χ. τρέμουλο, ιδρώτα, πνίξιμο στον λαιμο κ.α. αποτέλεσμα της υπεροψυγόνωσης και της έκκρισης αδρεναλίνης), τα συμπτώματα αυτά θα ερμηνευτούν και αυτά καταστροφολογικά και αυτός ο φαύλος κύκλος οδηγεί σε κρίση πανικού.

    Υπάρχει αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία για το θέμα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μου κάνει εντύπωση αυτό διότι όπως λες εδώ και ένα χρόνο κάνεις ψυχοθεραπεία. Οι προσβολές πανικού για να αντιμετωπιστούν πρέπει πρώτα να γίνει κατανοητός ο μηχανισμός πάνω στον οποίο βασίζεται. Αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο. Με ποιον τρόπο θα αντιμετωπίσεις κάτι που δεν ξέρεις τι είναι;

    Επιπρόσθετα εμπλέκεται το σύστημα των πεποιθήσεών μας, ο τρόπος που σκεφτόμαστε δηλαδή και δημιουργεί το πρόβλημα. Αν π.χ. επειδή κάπνισα πολύ χθες το βράδυ νοιώθω πόνο στο στήθος και συνηθίζω να σκέφτομαι καταστροφολογικά, τότε μία καταστοφολογική σκέψη που την πιστεύω του στυλ: "παθαίνω καρδιακή προσβολή" είναι ικανή να δώσει το έναυσμα για μία κρίση πανικού αφού η σκέψη αυτή θα με αγχώσει, το άγχος θα μου προκαλέσει επιπρόσθετα σωματικά συμπτώματα (π.χ. τρέμουλο, ιδρώτα, πνίξιμο στον λαιμο κ.α. αποτέλεσμα της υπεροψυγόνωσης και της έκκρισης αδρεναλίνης), τα συμπτώματα αυτά θα ερμηνευτούν και αυτά καταστροφολογικά και αυτός ο φαύλος κύκλος οδηγεί σε κρίση πανικού.

    Υπάρχει αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία για το θέμα

    Μπράβο άνθρωπε για το ποστ! Έτσι, να κατανοεί ο κόσμος μερικά πράγματα του ίδιου του του οργανισμού, και του μηχανισμού που οδηγεί σε διάφορα συμπτώματα. Έτσι μπορείς καλύτερα να αντιμετωπίσεις και το πρόβλημα.

    Mary115 μια μέθοδος χαλάρωσης σκέψεων, μπορεί να είναι και ο διαλογισμός/meditation, μη φανταστείς κάτι πολύπλοκο, απλά αν μπορείς για ένα δεκάλεπτο, τέταρτο πχ, να καθήσεις κάπου ήρεμα, (σε στάση οκλαδόν καλύτερα ή όπως σε βολεύει) και να εστιάσεις στην αναπνοή σου, στον ρυθμό της και όχι στις σκέψεις που μπορεί μεν να έρχονται, αλλά εσύ δε θα σκαλώνεις σε αυτές, αλλά θα γυρνάς πίσω στην αναπνοή και θα επικεντρώνεις σε αυτή και πάλι. Ψάξε το, ίσως σε βοηθήσει να ηρεμείς και να αποφορτίζεις το μυαλό.
    Επίσης αν μπορείς να κάνεις γρήγορο περπάτημα ή jogging ή τρέξιμο, ή κάτι άλλο αεροβικό που θα καίει την αδρεναλίνη και θα τονώνει όλο το σύστημα κάνε το, βρες πως μπορείς να το προγραμματίσεις στη ζωή σου και δε θα χάσεις. Είναι πάρα πολύ ευεργετικό σε πολλά προβλήματα άγχους. Καλή δύναμη!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by mary115 View Post
    καλη μου μυσπ αυτο που θελω να σου πω και αν θελεις να το πιστεψεις ειναι οτι δεν ειμαι απο τα ατομα που καθονται στο κρεββατι ή το καναπε ειμαι απο τα ατομα που τρεχουν καθε μερα ολη μερα απο πολυ πρωι ακομα και βραδυ γιατι ετσι ειναι η δουλεια μου.ακομα και στο σπιτι που γυρναω δεν βρισκω χρονο να ξεκουραστω γιατι αμεσως προσπαθω να μαζεψω σπιτι να μαγειρεψω να παω για ψωνια με δυσκολια βεβαια γιατι φοβαμαι οτι κατι θα παθω αλλα το κανω αυτο που ειναι δυσκολο να δουλεψω στο μυαλο μου ειναι οτι δεν προκειται να παθω τιποτα γιατι ολες μου οι εξετασεις ειναι αψογες αλλα δεν βγαινει απο το μυαλο και κυριως οταν οδηγαω μονη μου οταν ειμαι σπιτι μονη μου και οταν περπαταω μονη μου οταν ειμαι με αλλους ειμαι μια χαρα.δεν μπορω ν καταλαβω ομως γιατι καποιες μερες οπως σημερα εχεις ερθει στο προσκηνιο φοβια εντονη οτι κατι θα παθω.σου εχει τύχει να κανεις θεραπεια και να καιγεσαι ολοκληρη?
    Καλησπερα φιλη μου ευελπιστω η θεραπεια να ερθει νωριτερα μιας κ προσπαθεις αρκετα,εφοσον οι εξετασεις σου ειναι αψογες εισαι υγιης σωματικα αρα προκεται ειτε για ψυχολογικο που σωματοποιειται κ νιωθεις ετσι ειτε παρενεργειες του φαρμακου,προτεινω να περιμενεις λιγες μερες επιπλεον κ ετσι κ ειναι η ιδια φαση πηγαινε στο γιατρο για αντικατασταση η αλλαγη δοσολογιας φαρμακου κ οταν αρχιζεις θεραπεια να γνωριζεις παντως οτι ειναι συχνο φαινομενο τα σκαμπανεβασματα διαθεσης,αυτο το να καιγομαι ολοκληρη στην θεραπεια δεν μου εχει προκυψει παλια επαιρνα φαρμακο που με εκανε σαν ζομπι το αντικατεστησα με το λαντοζε κ τωρα νιωθω πολυ δυνατοτερη,τωρα παιρνω αποκλειστικα λαντοζε,Καλη δυναμη κ να γνωριζεις οτι ισως ειναι λιγο νωρις για αποτελεσμα εγω μετα τις 40 μερες ειδα αποτελεσμα ομως με εντονα σκαμπανεβασματα τωρα ειμαι καλυτερα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 10:12
  2. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 10:32
  3. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2009, 23:38
  4. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •