Πιστευετε οτι η πνευματικοτητα μπορει να ειναι λυση στο προβλημα μας? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    66psy σε ευχαριστω!!
    mnimonio :)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Καποιοι εχουν βοηθηει απο αυτο,προσωπικα κι εγω δεν πιστευω αλλα ξερω ανθρωπο που ειχε ocd και τον βοηθησε η εκκλησια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιστευω οτι οτι και να λεμε , σε στιγμες εκκρυθμης / επικινδυνης καταστασης , θα επικαλεστουμε την ανωθεν βοηθεια .
    Μην ξεχναμε , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΙΣΤΟΙ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ ..............


    Δεν θελω να επιβαλλω την γνωμη μου , μια παρατηρηση κανω .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Εγώ πάλι έχω μία απορία... Πως συνδέεται η πνευματικότητα με τις θρησκείες?

    Κι αυτό το λέω διότι οι θρησκείες έχουν απάντηση για τα πάντα ενώ ο πνευματικός άνθρωπος ξέρει κυρίως να ρωτά

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου hlias 1988, ενδιαφέρον το ερώτημά σου, αλλά για να απαντηθεί πρέπει κανείς να ορίσει τι είναι πνευματικότητα και για αυτή τη λέξη δεν υπάρχει ένας ορισμός αλλά πολλοί, και ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά! Μοιάζει σαν την ερώτηση "Πιστεύετε στο Θεό?" που πυροδοτεί πάντα ατέρμονες συζητήσεις... Εγώ απλά θα πω ότι ο άνθρωπος δεν είναι μόνο σώμα, αλλά και πνεύμα, άρα και η φροντίδα αυτού και καλλιέργεια του, σίγουρα θα τον βοηθήσει.
    Αν κανείς μιλάει μόνο για το κομμάτι της θρησκείας θα πρέπει να μπορεί να αναγνωρίζει ο άνθρωπος τι είναι αληθινά πνευματικό, τι είναι τυπολατρία, τι είναι απλά μια συνήθεια ή ένα έθιμο που κάνουν και άλλοι. Και ό,τι κάνεις να το κάνεις συνειδητά. Ακόμα και μία προσευχή.
    Επίσης αν μιλάμε για πνευματικές, μεταφυσικές αναζητήσεις, γενικότερα, καμιά φορά η διαρκής ενασχόληση και σε περίεργα "χωράφια" μπορεί κάποιον να τον αποπροσανατολίσει, γι' αυτό χρειάζεται προσοχή. Να μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τι του κάνει καλό στο πνεύμα και τι όχι.
    Εγώ θα σου έλεγα πέρα από το τι πιστεύει ο καθένας ή δεν πιστεύει, δες εσύ για τον εαυτό σου και εμπιστεύσου τον, αν σε βοηθάει κάτι και σου κάνει καλό να το κάνεις και μην παρασέρνεσαι από την οποιαδήποτε γνώμη.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ευχαριστω για τις απαντησεις! θα μου αρεσε να γραψω ενα βιβλιο με αυτα που εχω περασει. αλλα ειναι ενα ονειρο ολο αυτο.
    Νομίζω ότι αν θα σου άρεσε να γράψεις, θα ήταν ωραίο να ξεκινήσεις να το κάνεις και ας μένουν οι σημειώσεις σε ένα συρτάρι μόνο προς το παρόν. (ή αντί για συρτάρι θα 'πρεπε να πω σε ένα file μιας και ζούμε στην ηλεκτρονική εποχή, χα χα...) Ποτέ δεν ξέρεις. Αν δεις ότι σε ευχαριστεί η συγγραφή εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post

    Κι αυτό το λέω διότι οι θρησκείες έχουν απάντηση για τα πάντα
    το τελειως αντιθετο βασικα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oχι psy , ο aeolus εχει δικιο . Ολες οι θρησκειες εχουν το κοινο οτι εχουν απαντηση για τα παντα .

  9. #24
    Οχι δε θα σε βοηθησει

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιστευω οτι ο Χριστος μας αγαπαει . Ολοι οι αλλοι πιστευουν οτι ειμαστε μ@λακες ..............

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ, δλδ βοηθητικα και παραλληλα με την σωστη και συγχρονη θεραπεια, μπορει να βοηθησει οποιαδηποτε πιστη εμψυχωνει τον ανθρωπο και τον κανει να πιστεψει στον εαυτο του και στην θεραπεια του.

    απο μονη της, αν αφεθουμε στο παπαδαριο η την οποιαδηποτε προσωπικη δοξασια, μπορει να γινει η μεγαλυτερη ζημια...

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    για πειτε μου την γνωμη σας. πιστευετε οτι η θρησκεια μπορει να μας βοηθησει? η καποιος μορφης τασης ως προς την πνευματικοτητα...
    η καλυτερη βοηθεια ειναι οι καλοι φιλοι,οι δραστηριοτητες σε καποια ενδιαφεροντα,και κοινωνικοτητα οσο περισοτερο γινεται,και ασφαλως η ψυχαγωγια.
    Μεσα απο ολα αυτα θα προκυψει σιγουρα και καποιος καλος φιλος με επιπεδο ωστε να κανεις συζητησεις τετοιες που να σου απαληνουν αλλα και σου δωσουν καποιες καλες λυσεις για οτι σε απασχολει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    αν αφεθουμε στο παπαδαριο η την οποιαδηποτε προσωπικη δοξασια, μπορει να γινει η μεγαλυτερη ζημια...


    Εδω θα συμφωνησω . Θες να χασεις την πιστη σου ? κανε παρεα μεναν παπα !! και για την προσωπιικη δοξασια , παλι συμφωνω , αν αποβαλλεις ολες τις αμφιβολιες , κινδυνευεις να γινεις φανατικος .

  14. #29

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ, δλδ βοηθητικα και παραλληλα με την σωστη και συγχρονη θεραπεια, μπορει να βοηθησει οποιαδηποτε πιστη εμψυχωνει τον ανθρωπο και τον κανει να πιστεψει στον εαυτο του και στην θεραπεια του.

    απο μονη της, αν αφεθουμε στο παπαδαριο η την οποιαδηποτε προσωπικη δοξασια, μπορει να γινει η μεγαλυτερη ζημια...
    Συμφωνώ!..........

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βρήκα το πρόβλημα...τη λύση όχι
    By laterna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2013, 09:49
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ!
    By babis1925 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-04-2012, 13:41
  3. αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 06-12-2011, 03:55
  4. ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΒΙΑΣ.........
    By Remedy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 09-09-2010, 08:24
  5. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 01:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •