Εργασία στην Αγγλία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770

    Εργασία στην Αγγλία.

    Στην Ελλάδα έχω δουλέψει 4 χρόνια συνολικά σαν πωλήτρια. Τελευταία είχα δουλέψει σε μια κλινική ως νοσηλεύτρια αλλά με κρατήσανε 1 μήνα και με διώξανε. Πιστεύετε ότι αν πάω στην Αγγλία θα καταφέρω να σταδιοδρομήσω στον τομέα μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Kαμμία απάντηση;

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    δεν εχω απαντηση!

  4. #4
    η απάντηση όλγα η δικιά μου είναι όχι... χωρίς καν να ξέρω ποιος είναι ο τομέας σου...
    δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά απο τα θέματα σου που διαβάζω κατά καιρούς έχω καταλάβει πως δεν ξέρεις τι θέλεις... και έτσι πιστεύω πως δεν θέλεις και αυτό και αυτός είναι ο λόγος που πιστεύω πως δεν θα πετύχει...
    επίσης αυτή την επόχη είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά και μάλιστα στην ηλικία που είσαι και ειδικά χωρίς προυπηρεσία...
    δεν ξέρω τι να σου πω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    η απάντηση όλγα η δικιά μου είναι όχι... χωρίς καν να ξέρω ποιος είναι ο τομέας σου...
    δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά απο τα θέματα σου που διαβάζω κατά καιρούς έχω καταλάβει πως δεν ξέρεις τι θέλεις... και έτσι πιστεύω πως δεν θέλεις και αυτό και αυτός είναι ο λόγος που πιστεύω πως δεν θα πετύχει...
    επίσης αυτή την επόχη είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά και μάλιστα στην ηλικία που είσαι και ειδικά χωρίς προυπηρεσία...
    δεν ξέρω τι να σου πω..
    Noμίζω ότι δεν ξέρεις τι λες ε? Είμαι νοσηλεύτρια 39 χρονών. Πολλοί αρχίζουνε την καριέρα τους στα 40 σιγά. Και γιατί να μην προσπαθήσω κάτι έστω και στην Αγγλία; Θα βλάψω κανέναν ή θα ψοδέψω χρήματα; Και γιατί δεν ξέρω τι θέλω; Και εδώ στην Ελλάδα τι θα κάνω;

  6. #6
    η αλήθεια είναι πως ελάχιστοι ξεκινάνε την καριέρα τους στα 40 και ειδικά αν μιλάμε για γυναίκες... γιατί δυστυχώς υπάρχει θέμα με τις γυναίκες μετά τα 30 στο να βρουν δουλειά και δυστυχώς το βιώνω κι εγώ... δεν σου είπα εγώ να μην προσπαθήσεις απλά η γνώμη μου είναι πως δεν θα σε βγάλει πουθενά... και το μόνο που έχεις να χάσεις είναι να απογοητευτείς... ούτε λεφτά ούτε χρόνο... αυτα έρχονται δεύτερα... το τι μπορείς να κάνεις στην ελλάδα δεν το ξέρω... αλλά νομίζω πως δεν σου φταίει η χώρα αλλά κάτι άλλο... ίσως να σε έχει πιάσει η κρίση των 40 δεν ξέρω... και αν είναι σαν το 30 στο δυνατότερο φαντάζομαι πως δεν είναι και τόσο εύκολη φάση... αλλά την μία θες να κάνεις παιδί, την άλλη να βρεις δουλειά και μάλιστα στην αγγλία, την άλλη να κάνεις σχέση... στην ουσία δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα σου γι αυτό δεν ξέρω τι λέω... αλλά νομίζω πως ούτε κι εσύ έχεις κατάλαβει.... εκτός από την ζωή σου που την βλέπεις να χάνεται άσκοπα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    η αλήθεια είναι πως ελάχιστοι ξεκινάνε την καριέρα τους στα 40 και ειδικά αν μιλάμε για γυναίκες... γιατί δυστυχώς υπάρχει θέμα με τις γυναίκες μετά τα 30 στο να βρουν δουλειά και δυστυχώς το βιώνω κι εγώ... δεν σου είπα εγώ να μην προσπαθήσεις απλά η γνώμη μου είναι πως δεν θα σε βγάλει πουθενά... και το μόνο που έχεις να χάσεις είναι να απογοητευτείς... ούτε λεφτά ούτε χρόνο... αυτα έρχονται δεύτερα... το τι μπορείς να κάνεις στην ελλάδα δεν το ξέρω... αλλά νομίζω πως δεν σου φταίει η χώρα αλλά κάτι άλλο... ίσως να σε έχει πιάσει η κρίση των 40 δεν ξέρω... και αν είναι σαν το 30 στο δυνατότερο φαντάζομαι πως δεν είναι και τόσο εύκολη φάση... αλλά την μία θες να κάνεις παιδί, την άλλη να βρεις δουλειά και μάλιστα στην αγγλία, την άλλη να κάνεις σχέση... στην ουσία δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα σου γι αυτό δεν ξέρω τι λέω... αλλά νομίζω πως ούτε κι εσύ έχεις κατάλαβει.... εκτός από την ζωή σου που την βλέπεις να χάνεται άσκοπα..
    Aυτό που θέλω είναι εργασία και κάπως πρέπει να γίνει αφού δεν έχω δουλειά εδώ, στην Ελλάδα εννοώ. Και τι είναι η Αγγλία την σήμερον ημέρα οι αποστάσεις δεν είναι τίποτα και εφόσον είμαστε στην Ευρωπαική ένωση όλα γίνονται πιο εύκολα.

  8. #8
    δεν ξέρω βρε όλγα μου καλό είναι να κοιτάξεις μέσω ίντερνετ αν υπάρχει κάτι ή μέσω γνωστών αν έχεις εκεί... σε όλη την ευρώπη είναι δύσκολο να βρεις δουλειά όχι μόνο στην ελλάδα... πάντως κοίτα και εδώ... δεν χάνεις τίποτα και καλό θα ήταν να μην περιορίζεσαι μόνο στον τομέα σου... και καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι να βρεις δουλειά... κι εγώ νιώθω πως αν είχα δουλειά όλα θα ήταν καλύτερα στην ζωή μου... είμαι σίγουρη γι αυτό... η ανεργία με κάνει να νιώθω ακόμα πιο άχρηστη... αλλά βάλτα κι εσύ σε μια σειρά μέσα στο κεφάλι σου... θαρρώ ώρες ώρες πως τα βάζεις όλα μαζί και πελαγώνεις ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση δίνεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Για νοσηλευτές υπάρχουν πολλές δουλιές στο εξωτερικό το έχω ψάξει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Για νοσηλευτές υπάρχουν πολλές δουλιές στο εξωτερικό το έχω ψάξει.
    Εγώ πάλι νομίζω πως δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να πας.
    Μας έχεις ξαναρωτήσει και σου είπαμε ναι και η ηλικία δεν έχει κάποια σχέση με την εργασία..........μόνο αν κάποιος είναι ανω των 60 ίσως να μην τον προσλάβουν...κατα τα άλλα ποιό είναι το πρόβλημα;

    Αλλά την προηγούμενη φορα,ζοριζόσουν επειδή δεν ήξερες καλά την αγγλική.
    Πρέπει να ετοιμαστείς για κάτι και να το κάνεις Ολγα-μόνο έτσι θα αλλάξει η ζωή σου.
    Εγώ λέω ΝΑΙ αν είσαι και εσύ έτοιμη για κάτι τέτοιο-πάρε την ζωή στα χέρια σου και αξιοποίησέ την .


    Και εγώ σκεφτόμουν αν θα ήμουν καλύτερα αν έφευγα από το σπίτι μου πολύ καιρό και ρωτούσα ξανά και ξανά......ΕΦΥΓΑ και είμαι πολύ καλύτερα,όχι απλά καλύτερα!!!!
    Γιάυτό σου λέω και εσένα κάνε ένα βήμα και θα δεις ότι δεν είναι κατι το τόσο δύσκολο...μακάρι να σε προσλάβουν στην Αγγλία-θα δεις και μια άλλη ποιότητα ζωής....θα είσαι πολύ καλύτερα!

  11. #11
    αν υπάρχουν δουλειές και αν ξέρεις αγγλικά πάρε ομπρελίτσα... αδιάβροχο και καλό ταξίδι...
    έχε μόνο στο νου σου πως αν δεν έχεις μείνει ποτέ μόνη σου σε ξένη χώρα ίσως ζοριστείς λίγο παραπάνω...
    αλλά αν το έχεις πάρει απόφαση να φύγεις μην κολλάς... όσο το καθυστερρείς και το λιβανίζεις τόσο πιο δυσκόλο θα σου φαίνεται

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Εχεις τιποτα συγκεκριμενο στο μυαλο σου για την Αγγλια ή ετσι απλα θα πας να ψαξεις εκει?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Αν έχεις συγγενείς εκεί ή φίλους να σε υποστηρίξουν τον πρώτο καιρό είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    εγω ειχα μεινει με την εντυπωση οτι σου ειναι απαραιτητη η στηριξη της οικογενειας σου και η συγκατοικηση.
    αν δεν ειναι ετσι και μπορεις ανετα να εισαι ανεξαρτητη αν βρεθει δουλεια, εσυ το ξερεις.
    σε αυτην την περιπτωση, προχωρα με θαρρος.
    αν ομως χριεαζεσαι τους γονεις, αστο καλυτερα. βρες κατι αλλο στην ελλαδα, ακομα και εκτος αντικειμενου σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω ειχα μεινει με την εντυπωση οτι σου ειναι απαραιτητη η στηριξη της οικογενειας σου και η συγκατοικηση.
    αν δεν ειναι ετσι και μπορεις ανετα να εισαι ανεξαρτητη αν βρεθει δουλεια, εσυ το ξερεις.
    σε αυτην την περιπτωση, προχωρα με θαρρος.
    αν ομως χριεαζεσαι τους γονεις, αστο καλυτερα. βρες κατι αλλο στην ελλαδα, ακομα και εκτος αντικειμενου σου.
    Η αλήθεια είναι ότι παίρνω αντιψυχωτικά και δεν ξέρω αν μπορώ να πάω. Φυσικά αν το ανακαλύψουνε στην Αγγλία δεν θα με δεχτούνε. Θα ήθελα να σταματήσω τα αντιψυχωτικά γιατί νομίζω ότι είμαι καλά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εργασια στην ΕΕ , ανταλλαγη γνωσεων για αυτη την πιθανοτητα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-04-2012, 21:21
  2. Άγχος και Φοβία στην Εργασία
    By karolos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-01-2011, 15:39
  3. μεταπτυχιακο ψυχολογιας στην αγγλια
    By γιωτα in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2007, 00:49
  4. Μεταπτυχιακά ψυχολογίας στην Αγγλία
    By troop in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-2005, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •