θανατος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: θανατος.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    θανατος.

    οταν σκεφτεσαι τον θανατο και συγκεκριμενα (εγω οσο μακρινο και αν μου φαινεται τωρα καποια μερα θα πεθανω) τι νιωθετε?
    φοβο
    στεναχωρια
    απογοητευση
    θυμο
    κ.ο.κ ?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    φοβο...................

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Νομίζω ανακούφιση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νομίζω ανακούφιση...
    ναι και αυτο παιζει! ανακουφιση!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    30
    αναλογα τη διαθεση, οταν ειμαι καταθλιπτικη τον βλεπω σαν ανακουφιση, οταν δεν νιωθω ασχημα τοτε φοβος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αδιαφορια πληρη , δεν ανησυχω για κατι που δεν μπορω να το αποφυγω . Δεν ξερω αν ο θανατος ειναι κατι καλο η κακο .
    Παντως επειδη εχω δει κατι ντοκυμαντερ που λενε οτι συναντας συγγενικα προσωπα στην αλλη ζωη , ειναι κατι συγγενεις που δεν θελω να συναντησω με τιποτα .
    Μπορεις να συνεχισεις να εισαι κοινωνικος μετα θανατον , να φορας τα ρουχα που θελεις , το φαγητο ειναι καλο , χρειαζεσαι κουρεμα , ξυρισμα ?
    Πολλα ερωτηματα , καμμια απαντηση . Θα δουμε .........
    Last edited by Macgyver; 22-11-2014 at 10:42.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Suicide is a tried and tested formula for release

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Suicide is a tried and tested formula for release
    κι ομως φιλε δεν ειναι δοκιμασμενο γιατι κανεις δε γυρισε πισω να μας πει! ισα ισα ειναι το τελος ολων, μπορει παροδικα να δειχνει σαν ανακουφιση αλλα ειναι παραιτηση και τελος των παντων...δεν υπαρχει τιποτε μετα, ουτε τα καλα, ουτε τα κακα...

  9. #9
    Στην ηλικια που ειμαι(και φανταζομαι ειμαστε οι περισσοτεροι),πιο πολυ με αγχωνει το τι θα γινει παρακατω στη ζωη μου,παρα ο θανατος,που κακως μεν,αλλα τον βλεπω σαν κατι πολυ μακρινο.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    30
    Δεν εχεις αδικο, εξαρταται ποσο εισαι βεβαια :) Αν ομως ενας καταθλιπτικος τον επιδιωκει δεν τον βλεπει μακρυνο!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εμενα δεν με φοβιζει ο θανατος ακριβως..Η αρρωστια με φοβιζει.. με μια ανιατη αρρωστια ζεις ολα τα παρελκομενα του θανατου μεχρι τελικα να επελθει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αλλες φορες τον επιδιωκω και αλλες φορες στενοχωριεμαι γιαυτους που θα αφησω πισω μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εμενα δεν με φοβιζει ο θανατος ακριβως..Η αρρωστια με φοβιζει.. με μια ανιατη αρρωστια ζεις ολα τα παρελκομενα του θανατου μεχρι τελικα να επελθει!


    Σωστη mnimonio , και εμενα αυτο με φοβιζει , αν και η αρρωστια και η δυστυχια ( και οι ανθρωποι ) ειναι σαν τα σκυλια . σου επιτιθενται οταν καταλαβουν οτι φοβασαι . Μου κανει εντυπωση οτι νεα παιδια ασχολουνται με τον θανατο , κατι μαλλον μακρινο . Τι νοημα εχει να φοβασαι κατι που δεν μπορεις ναποφυγεις . Και να βρεθω σε πρασινα λιβαδια ? εμενα μου αρεσει η θαλασσα .
    Δεν με φοβιζει ο θανατος , αρκει να μην ειμαι εκει οταν συμβει.........

    Εχω ενα αλλο ερωτημα .
    Εχω τον θειο μου , 86 ετων , που επαθε εγκεφαλικο προ 20 ετων . Εκτοτε δεν μπορει να αυτοεξυπηρετηθει , να περπατησει λιγα βηματα μονο , ξεχναει τα παντα , δεν μπορει να μιλησει κατανοητα , δλδ εν ολιγοις δεν ειναι ζωη αυτο το πραμα , συν το οτι εχει γινει βαρος στους δικους του .
    Εγω στην θεση του θαυτοκτονουσα , το εννοω , εσεις πως το βλεπετε ?
    Last edited by Macgyver; 23-11-2014 at 12:46.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωστη mnimonio , και εμενα αυτο με φοβιζει , αν και η αρρωστια και η δυστυχια ( και οι ανθρωποι ) ειναι σαν τα σκυλια . σου επιτιθενται οταν καταλαβουν οτι φοβασαι . Μου κανει εντυπωση οτι νεα παιδια ασχολουνται με τον θανατο , κατι μαλλον μακρινο . Τι νοημα εχει να φοβασαι κατι που δεν μπορεις ναποφυγεις . Και να βρεθω σε πρασινα λιβαδια ? εμενα μου αρεσει η θαλασσα .
    Δεν με φοβιζει ο θανατος , αρκει να μην ειμαι εκει οταν συμβει.........

    Εχω ενα αλλο ερωτημα .
    Εχω τον θειο μου , 86 ετων , που επαθε εγκεφαλικο προ 20 ετων . Εκτοτε δεν μπορει να αυτοεξυπηρετηθει , να περπατησει λιγα βηματα μονο , ξεχναει τα παντα , δεν μπορει να μιλησει κατανοητα , δλδ εν ολιγοις δεν ειναι ζωη αυτο το πραμα , συν το οτι εχει γινει βαρος στους δικους του .
    Εγω στην θεση του θαυτοκτονουσα , το εννοω , εσεις πως το βλεπετε ?
    Τα νεα παιδια ασχολουνται με τον θανατο γιατι γεμισε η ζωη μας νευρωσεις..Εσυ εχεις καταθλιψη , αλλος εχει σχιζο και αλλος εχει μια νευρωση να σκεφτεται οτι πεθαινει και να ψαχνεται ολημερις και οληνυχτις για αρρωστιες!Αρα το ερωτημα θα επρεπε να ειναι γιατι γεμισαμε νευρωσεις ρε Θεε??

    Οσο για τον θειο σου τι να πω..Εγω θα εδινα εντολη να με εξοντωσουν!Αυτα ειναι τα ασχημα..Μακρια απο εμας Παναγια μου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Τα νεα παιδια ασχολουνται με τον θανατο γιατι γεμισε η ζωη μας νευρωσεις..Εσυ εχεις καταθλιψη , αλλος εχει σχιζο και αλλος εχει μια νευρωση να σκεφτεται οτι πεθαινει και να ψαχνεται ολημερις και οληνυχτις για αρρωστιες!Αρα το ερωτημα θα επρεπε να ειναι γιατι γεμισαμε νευρωσεις ρε Θεε??

    Οσο για τον θειο σου τι να πω..Εγω θα εδινα εντολη να με εξοντωσουν!Αυτα ειναι τα ασχημα..Μακρια απο εμας Παναγια μου!




    Να σε εξοντωσουν , ε ? πλακα εχεις !! νομιζω οτι γεμισαμε νευρωσεις , αγνωστες στο παρελθον , λογω του τρπου ζωης . Απομονωση λογω τεχνολογιας , η/υ , κινητα , προτυπα lifestyle απο ΜΜΕ , και αν εξαιρεσουμε τα τελευταια 4 χρονια κρισης , τα παιδια τα ειχαν ολα ευκολα . Δεν μπορω να εντοπισω αλλο λογο .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. O Θάνατος
    By New_Beginning in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2014, 20:30
  2. θανατος
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 29-12-2013, 00:53
  3. Θάνατος....
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 05:22
  4. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 01:27
  5. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By nala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-01-2007, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •