ο πατερας μου αυτοκτωνησε.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    ο πατερας μου αυτοκτωνησε.

    Δεν γραφω αυτο το μηνυμα για να παρω τον οικτο κανενος, αλλα ως ενα θεμα αναμεσα σε ενα παιδι και την κοινωνια. λοιπον ο πατερας μο χωρισε με την μητερα μου μολις ημουν 5 χρονων. απο τοτε πηγε στην αθηνα και δουλευε τραπεζικος υπαλληλως. εγω και η αδερφη μου τον βλεπαμε 2 φορες τον χρονο. λοιπον καταχραστηκε λεφτα απο την τραπεζα πουλησε ολες τις ελιες του καπου μπηκε υποθηκη το σπιτι του στην αθηνα και ηρθε και κλειστηκε σε ενα χτυμα. εκει περασε δυο χρονια. και εκει πηρε ενα οπλο και αυτοκτωνησε. λοιπον. αυτο εγινε το 2004 πριν 10 χρονια. ημουν 16 χρονων. τι πιστευετε εγω και η αδερφη μου χρειαζομασταν καποιο κοινωνικο λειτουργο η καποιον ψυχολογο? εγω περασα πολυ δυσκολα χρονια απο την ωρα που εφυγε απο την ζωη με αποτελεσμα να το κουβαλαω μεσα μου και μεσα σε ολες τις σχεσεις μου. μεχρι που ηρθε η στιγμη να εκραγω πραγματικα. αρχισαν με κρισεις πανικου. μετα φωνες στο κεφαλη μου και καταθλιψη. ο πατερ φιλοθεος φαρος ειναι κληρικος και ποιημαντικος ψυχοθεραπευτης αμα μπειτε στο youtube και πατησετε το ονομα του θα σας βγαλει ομιλιες του. της παρακουλουθω μου αρεσει. λοιπον. αυτο ο πατερ εχει γραψει κυριολεκτικα 20 βιβλιο και ενα απο αυτο λεγετε "ο μυθος τις ψυχικης νοσου" λεει οτι δεν υπαρχει καποια τετοια νοσος και απλα ο "αρρωστος" εχει ενα παρελθον στην πλατη του και αυτο το κουβαλα σε ολη του την ζωη. που θελω να καταληξω..? δεν ξερω που θελω να καταληξω αλλα οοοοολα αυτα με εφεραν στην στιγμη του τωρα.. παρελθον οκ! αλλα εχει χαραχτει μεσα μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι ψυχική νόσος αλλά ξέρω πως κάθε άνθρωπος έχει τα όρια του και όταν αυτά ξεπεραστούν αρχίζουν τα ωραία (κατάθλιψη, κρίσεις πανικού κτλ)...
    "έχει ένα παρελθόν που κουβαλά σε όλη του τη ζωή..." αληθές εν μέρη αλλά και πολύ απαισιόδοξο.
    Και εγώ δεν βγάζω άκρη με τα ψυχικά-ψυχολογικά μου...

    Τα κουβάλαγα και τα συσσώρευα πολλά χρόνια μέχρι που έσκασα και εγώ και μαζί έσκασαν και σε εμένα οι κρίσεις πανικού και τα λοιπά ωραία.
    Αυτό που βλέπω είναι ότι τα όποια ψυχοφάρμακα απλά ανακουφίζουν την κατάσταση και με βοηθάνε να μπορώ να λειτουργώ αλλά όλα αυτά δεν σβήνονται με τίποτα.
    Ούτε ο ψυχολόγος μπορεί να τα σβήσει ούτε κάποιο χάπι.

    Ξέρω πως τίποτα δε θα με κάνει 100% καλά καθώς όλα αυτά που περνάμε χαράσονται στο υποσυνείδητο βαθιά και ειδικά αν συνέβησαν σε παιδική-εφηβική ηλικία.
    Όλα είναι εκεί και τρέφουν τους εφιάλτες μου καθώς εκεί βρίσκουν διέξοδο συνήθως...

    Απλά το παλεύουμε φίλε Ηλία...
    Και βέβαια να πας σε ψυχολόγο - κοινωνικό λειτουργό - ψυχίατρο ότι εσύ θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    νασε καλα παναγιωτη για το χρονο σου!! (πηγαινω σε ψυχιατρο τωρα ειμαι καλητερα) απλα ηθελα στο κειμενο να δωσω περισσοτερο εμφαση σε καποια σημεια. δεν ειμαι απαισιοδοξος δεν ειναι ετσι η φυση μου! αληθεια! αν και μερικες φορες σκεφτομαι αρνητικα το παραδεχομαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ όλο λέω πως δε θα αφήσω όλα αυτά να μου καταστρέψουν την ζωή και προσπαθώ γενικά εδώ και πολλά χρόνια.
    Εγώ έχω θέματα οικογενειακά από τα 5-6 μου και ξεκίνησα σε ψυχίατρο πριν 7-8 μήνες αφού έφτασα ένα βήμα πριν την αυτοκτονία και φλέρταρα κάθε μέρα μαζί της.

    Θέλει δουλειά αρκετή όταν πλέον έχεις καταρρεύσει για να ξανασηκωθείς και θα ξαναπέσεις και θα σηκωθείς.
    Και τα ψυχοφάρμακα μπερδεύουν πολλές φορές το μυαλό.

    Η ψυχίατρος μου είχε την φαεινή ιδέα να μου κόψει τελείως τα αντικαταθληπτικά (μου έφερναν ένταση) αντί να μου τα αλλάξει με κάτι άλλο (τόσες επιλογές τι στο καλό) και της το πα θα ξαναπέσω...

    Και ξαναέπεσα την τρέλα μου μέσα και τώρα παλεύω να ξανασηκωθώ αφού με ξαναέβαλε σε αντικαταθληπτικά εδώ και μια βδομάδα.
    Περιμένω να δω πότε θα με ξανασηκώσουν.
    Με τόσο μεγάλο υπόβαθρο δε λύνονται όλα σε 5 μήνες...

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    υπομονη φλε μου... υπαρχουν και χειροτερα. αυτο να σκεφτεσαι. εγω αυτο σκεφτομαι και με παρηγορει..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυτό που μου την δίνει είναι ότι τα άτομα που μας καταστρέφουν (γονείς) δε το παίρνουν καν χαμπάρι και συνεχίζουν την ζωούλα τους και στα @@ τους...
    Και εσύ παλεύεις να βγεις από το βούρκο και να μην πέσεις στα zanax.
    Και ακόμα και να καταλάβαιναν τώρα τι νόημα θα είχε;

    Καλός ή κακός μόνος το περνούσα και το περνάω αλλά δεν είναι εύκολο.
    Με μόνη υποστήριξη την ελπίδα ότι θα βελτιωθώ.
    Δε μπορώ να πω βέβαια με έχουν βοηθήσει κάπως τα χάπια αλλά εκνευρίζομαι που πρέπει να χαπακώνομαι επειδή κάποιοι ήταν αναίσθητοι κάποτε

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παρελθον οκ! αλλα εχει χαραχτει μεσα μου..
    τι να σου πω τωρα μονο καπιος ομιοπαθης θα μπορουσε να το καταλαβει αυτο

    λιγο δυσκολο να το κατανοησεις αν δε το εχεις ζησει...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    30
    η σωστη αντιμετωπιση τοτε και το μοιρασμα αυτου του γεγονοτος, κι οχι μονο, με τον ειδικο, δε θα σε αφηνε να βρεθεις εδω που εισαι ενδεχομενως σημερα. Κι αν παρ'αυτα εφτανες εδω, θα ειχες βιωσει πιο ηπια τον δρομο αυτο. Γιατι σημασια εχεινα μη περναμε μονοι μας κατι. Δε μπορω να φανταστω πως σε μια τοσο τρυφερη ηλικια δεν ειναι σημαντικο να χανεις ετσι ενα γονιο. Δεν ειναι απλα το παρελθον, ειναι ενα τραγικο παρελθον. Οσο για τον πατερ, αν σου αρεσει τον ακους, αλλα μη ξεχναμε οτι ο ψυχιατρος κανει διαγνωση. Οχι ο πατερ.

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    ευχαριστω για τις απαντησεις.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    μπορει καποιος admin να διορθωσει το ορθογραφικο λαθος που εγινε? αυτοκτονησει οχι αυτοκτωνησει!! thanks!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε να προσλαβεις ενα αραπη να διορθωνει τα ορθογραφικα :-)

Similar Threads

  1. Ο αλκοολικός πατέρας μου...
    By Γάτος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2014, 10:41
  2. Ο πατερας μου.....και ο φιλος μου.....
    By lyk in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 01-12-2013, 00:08
  3. Ότι να 'ναι πατέρας vol2
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-02-2012, 02:35
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 15:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •