συνεχομενα ψεμματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    3

    συνεχομενα ψεμματα

    καλησπερα
    νεος στο φορουμ και προβληματισμενος μπορω να πω
    γενικοτερα αντιμετωπιζα μια δυσπιστια στον περιγυρω μου εδω και αρκετο καιρο μπορω να πω και χρονια...αλλα εμαθα απο πρωτο χερι οτι πολλα ατομα ειναι προκατειλλειμενα απεναντι μου για διαφορες καταστασεις αλλα το ποιο σημαντικο εμαθα οτι ενα ατομο υποτιθεται εμπιστοσυνης μου εχει κολλησει τοεπιθετο φιδεμπορας.....μπορω να πω οτι ετσουξε και με εβαλε να σκεφτω διαφορα...και ανακαλυψα οτι εχουν δικιο....χωρις λογο η αιτια διαστρεβλωνω την αληθεια λεω ψεμματα με το τσουβαλι χωρις να υπαρχει λογος....για την οικονομικη μου κατασταση για τα υπαρχοντα μου για διαφορες καταστασεις της ζωης τις οποιες δεν εχω ζησει αλλα παρολα αυτα εβαζα και τον εαυτο μου μεσα....ηταν ενα σοκ μπορω να πω και προσπαθησα να το μαζεψω αλλα το ψεμα η η υπερβολη σε μια ιστορια που λεω ερχεται χωρις να το καταλαβω και αφου το εχω ξεστομισει δεν μπορω να το μαζεψω..παλεψα αρκετο καιρο αλλα συνεχεια το ιδιο.....το κεφαλι φτιαχνει ψεματα ακομα και για το ποιο μικρο πραγμα που μπορει να σκεφτει κανεις...και επειδη αυτη η κατασταση πηρε τρελες διαστασεις ελεγα ακομα και στην κοπελα μου ενω θελω να ειμαι ειλικρινης μαζι της το καταλαβε και διαλυθηκε.....εχασα κολλητους και φιλους απο αυτη την ιστορια..
    που θελω να καταληξω...δεν θελω να ανακτησω την σχεση μου...θελω στις επομενες φιλιες μου και στα επομενα προσωπα που θα φερω κοντα μου να ειμαι ειλικρινης...πραγματικα ειλικρινης...
    δυστυχως εδω που μενω παρολο που ειμαστε σχετικα μεγαλο προαστειο της αθηνας συμπεριφερομαστε σαν χωριο και οταν με δουν με καποιον στον δρομο την επομενη μερα πιανουν το παιδι που μιλαγαμε και του λενε διαφορα και λογικο ειναι να προτιμησει να απομακρινθει απο εναν παρα απο το συνολο...θελω να το αντιμετωπισω ολο αυτο αλλα δεν μπορω....προσπαθησα να το ελλατωσω αλλα για καποιο λογο δεν μπορω...και το χειροτερο ειναι εξαιτιας ολης αυτης της καταστασης βλεπω οτι παντου οτι και αν μου λενε οτι λενε ψεματα η οτι με δουλευουν κλπ κλπ ενω ο αλλος μπορει να εχει τις καλυτερες διαθεσεις..
    το να παω να μιλησω στις ηδη υπαρχον παρεες και να πω οτι γινεται το και το δεν θα βοηθησει σε καμια περιπτωση γιατι ηδη υπαρχει δυσπιστια οποτε αν το παραδεχτω κιολας εκει ειναι που θα αποκοπουν ολοι απο μενα και μετα δεν θα μαζευεται...
    μου ειναι αρκετο που ενα δυο ατομα αρχισαν να απομακρυνονται εξαιτιας αυτης της καταστασης....
    καμια βοηθεια-συμβουλη?κατι τελος παντων να αρχισω να το αντιμετωπιζω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εχεις σκεφτει ποτε για πιο λογο μπορει να λες ψεματα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    3
    γενικοτερα δεν ανηκω σε αυτη την περιοχη καθως ολα τους εδω ειναι πλουσιοπαιδα της μαμας και του μπαμπα....
    αλλα γενικα νιωθω οτι δεν εχω καταφερει κατι στην ζωη μου μεχρι στιγμης...σε αλλες περιπτωσεις εχω την αισθηση οτι καποια πραγματα δεν πρεπει να βγουν παραεξω οποτε αλλοιωνω ολη την αληθεια...υπαρχουν και περιπτωσεις που ζηταω την προσοχη των αλλων γιατι με πιανουν κατι κρισεις να ειμαι το επικεντρο της παρεας-συζητησης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    3
    να σημειωσω οτι ολα αυτα αρχισαν να γινονται μετα απο χωρισμο των δικων μου ο οποιος εν μερη πηρε και μενα μπαλα καθως η μητερα μου ελεγε συνεχεια οτι ηταν εξω μαζι μου ενω ηταν με τον γκομενο....η τοτε κοπελα μου οι φιλοι μου, οι παντες βασικα μου ελεγαν οτι εχω αλλαξει παρα πολυ προς το κακο...επιθετικος χωρις λογο,να ασχολουμαι με μικρολεπτομερειες που δεν κανουν διαφορα,να πνιγομαι σε μια κουταλια νερο να το πω αλλιως....μετα απο αυτο αρχισα να παραταω τα παντα, πρωτα τον αθλητισμο,επειτα το σωμα μου πηρα κιλα αρχισα να κλεινομαι στο σπιτι ενω εβγαινα σε καθημερινη βαση....κατι μηνες μετα αποφασισα να ασχοληθω με μια μηχανη(προτζεκτ) και την εφτιαξα και επαθα ατυχημα...απο εκει και περα εχασα την μπαλα πηρα και αλλα κιλα εκει που καθομαι εκνευριζομαι και ειμαι ετοιμος να σπασω οτι βρω γυρω μου μισω τον εαυτο μου που εχασα την σχεση μου απο δικα μου λαθη...γενικοτερα νομιζω οτι το προβλημα ειναι παραπισω απο απλα ψεμματα....με γονατιζει οτιδηποτε οποιαδηποτε ψυχολογικη πιεση ειτε στη δουλεια και ειμαι μονιμος ετοιμος να κανω μπαμ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by skroutz View Post
    γενικοτερα δεν ανηκω σε αυτη την περιοχη καθως ολα τους εδω ειναι πλουσιοπαιδα της μαμας και του μπαμπα....
    αλλα γενικα νιωθω οτι δεν εχω καταφερει κατι στην ζωη μου μεχρι στιγμης...σε αλλες περιπτωσεις εχω την αισθηση οτι καποια πραγματα δεν πρεπει να βγουν παραεξω οποτε αλλοιωνω ολη την αληθεια...υπαρχουν και περιπτωσεις που ζηταω την προσοχη των αλλων γιατι με πιανουν κατι κρισεις να ειμαι το επικεντρο της παρεας-συζητησης
    Quote Originally Posted by skroutz View Post
    να σημειωσω οτι ολα αυτα αρχισαν να γινονται μετα απο χωρισμο των δικων μου ο οποιος εν μερη πηρε και μενα μπαλα καθως η μητερα μου ελεγε συνεχεια οτι ηταν εξω μαζι μου ενω ηταν με τον γκομενο....η τοτε κοπελα μου οι φιλοι μου, οι παντες βασικα μου ελεγαν οτι εχω αλλαξει παρα πολυ προς το κακο...επιθετικος χωρις λογο,να ασχολουμαι με μικρολεπτομερειες που δεν κανουν διαφορα,να πνιγομαι σε μια κουταλια νερο να το πω αλλιως....μετα απο αυτο αρχισα να παραταω τα παντα, πρωτα τον αθλητισμο,επειτα το σωμα μου πηρα κιλα αρχισα να κλεινομαι στο σπιτι ενω εβγαινα σε καθημερινη βαση....κατι μηνες μετα αποφασισα να ασχοληθω με μια μηχανη(προτζεκτ) και την εφτιαξα και επαθα ατυχημα...απο εκει και περα εχασα την μπαλα πηρα και αλλα κιλα εκει που καθομαι εκνευριζομαι και ειμαι ετοιμος να σπασω οτι βρω γυρω μου μισω τον εαυτο μου που εχασα την σχεση μου απο δικα μου λαθη...γενικοτερα νομιζω οτι το προβλημα ειναι παραπισω απο απλα ψεμματα....με γονατιζει οτιδηποτε οποιαδηποτε ψυχολογικη πιεση ειτε στη δουλεια και ειμαι μονιμος ετοιμος να κανω μπαμ
    καλημερα σκρουτζ
    εχω βρεθει στο "κοινο" ανθρωπων με συμπεριφορα οπως αυτη που περιεγραψες στο αρχικο μηνυμα και ειχα κι εγω την ιδια αντιδραση. απομακρυνθηκα.
    οταν ηταν και προκλητικοι και υποτιμουσαν την νοημοσυνη μου και την ανοχη μου, εξηγηθηκα και ξεκαθαρα πριν φυγω..
    μπορω να σου πω τι θα ηθελα εγω, για να αλλαξω γνωμη η σταση, αλλα παρακατω λες οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΝΩ ΘΕΛΕΙΣ κι αυτο νομιζω οτι ειναι κομβικο θεμα..
    πως γινεται να εχεις σκοπο να πεις αληθεια και να ξεστομιζεις ενα ψεμα ακομα? την ωρα εκεινη δεν μπορεις να βαλεις ενα φρενο? μηπως παραλληλα εισαι φλυαρος και δεν ελεγχεις καλα- καλα τι λες? δεν μπορω να το κατανοησω.

    αν μιλησω ως "κοινο" λοιπον, οπως λες κι εσυ, οταν καποιος εχει βεβαιωθει οτι λες 'δρακους" ειτε για να εξωραισεις την πραγματικοτητα, ειτε για να εξαπατησεις καποιον, νομιζω οτι αυτο που θα ηθελε για να κατανοησει η και να σε ξαναπλησιασει (εξαρταται κι απο το τι εχει προηγηθει), θα ηταν απλα μια ειλικρινης εξηγηση και το να σταματησουν τα ψεματα.
    δεν γινεται απλα να συνεχισεις σαν να μην τρεχει τιποτε, γιατι ουτε θα εχει διαθεση να κανει παρεα μαζι σου, ουτε θα σου εχει εμπιστοσυνη στο οτιδηποτε κι αν λεγεται.

    αν οπως λες ο κυκλος σου ειναι περιορισμενος, δεν μπορεις να κανεις μια νεα αρχη, χωρις να τους αντιμετωπισεις. νομιζω οτι πρεπει να το κανεις για να προχωρησεις.
    το οτι εχουν παγιωμενη αποψη για σενα, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει αν αναγνωρισεις τις συμπεριφορες αυτες και πεις οτι αλλαζεις σκεπτικο . αν μη τι αλλο, θα εκτιμησουν την ειλικρινεια . καποιοι ισως σε εμπιστευθουν και επιστρεψουν.

    το περιεργο ειναι το οτι ενω το εχεις συνειδητοποιησει, κι ενω ξερεις οτι καταστρεφει τις σχεσεις σου, το συνεχιζεις με εναν τροπο που τον περιγραφεις λιγο - πολυ ως ανεξελεγκτο..
    αυτο ακριβως με κανει να πιστευω οτι χρειαζεσαι βοηθεια ειδικου. το εχεις σκεφθει?
    σε αυτο συνηγορει και η περιγραφη των οσων νοιωθεις και κανεις , στο τελευταιο σου μηνυμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    γενικοτερα νομιζω οτι το προβλημα ειναι παραπισω απο απλα ψεμματα
    αυτο εννοειται!!
    κοιτα εχεις δοκιμασει ποτε για μια περιοδο να πεις ποτε ψεματα?
    αν ναι ξαναδοκιμασε το και προσπαθησε να δεις ποσο θα αντεξεις..
    επειτα αν δεις οτι η κατασταση δεν ελεγχεται, και επειδη δεν ειναι μονο τα ψεματα αλλα και η επιθετικοτητα, η παραμεληση του εαυτου και κατ΄επεκταση της ζωης καλο θα ηταν να δεις καποιον ειδικο για να διορθωσεις τις λαθος σκεψεις σου και να αρχισεις να παιρνεις σιγα σιγα την ζωη στα χερια σου, ωστε να την βελτιωσεις....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    εγώ συμφωνώ με την ρεμ στο ίσως πρέπει να ξεκινήσεις μιλώντας λιγότερο...
    να σου πω καταρχάς πως κι εγώ έχω στο πολύ στενό μου συγγενή με τέτοιο θέμα, το άτομο αυτό έχει καταλήξει μονο του τελειως πλέον... για εμένα είναι πολύ άσχημο που είτε μιλάει είτε ρεύεται το ίδιο είναι... ποτέ δεν πιστεύω τίποτα απ' οσα λέει... έκανε βέβαια ένα τεράστιο βήμα όπως κι εσύ να μας παραδεχτεί πως έχει αυτό το πρόβλημα... βέβαια δεν το έχει δεχτεί στο μέγεθος του το πραγματικό... το κακό είναι πως ενώ παραδέχτηκε το θέμα της... συνεχίζει απτόητη τα ψέματα για τα πάντα.. ψέματα χωρίς λόγο... πραγματικά δεν μπορώ με τίποτα να κααλάβω γιατί κάποιος να το κάνει αυτό... ένα πράγμα που θα μπορούσα εγώ να σου πω είναι να το παραδεχτείς στον στενό σου κύκλο ή στους πολυ κοντινούς σου έστω.. είναι μεγάλο βήμα αυτό... αλλά αν μείνεις μόνο σε αυτό δίκιο έχεις πως θα τα χειροτερέψεις... το επόμενο βήμα θα είναι σ' αυτούς τους ανθρώπους που έχεις εξομολογηθεί το πρόβλημα σου να αποκαλύψεις ψέματα που έχεις πει... και μετά αν μιλάς την ώρα που το πετάς να λες "σόρυ δεν είναι ακριβώς έτσι".. βέβαια για να το δεχτούν οι άλλοι θα πρέπει να είσαι συνεπέστατος... γιατί αν συνεχίσεις όπως είπα θα είναι χειρότερα... αν όμως βλεπουν πως ειλικρινώς προσπαθείς πιστεύω πως θα το εκτιμήσουν...
    μια απορία μου εμένα είναι.. πριν ανακαλύψουν οι άλλοι πως είσαι φιδέμπορας και σε απομακρύνουν... εσύ ένιωθες καλά? το ότι οι φίλοι σου και οι γνωστοί σου και ίσως και οι συγγενείς σου δεν γνωρίζουν εσένα αλλά το ψεύτικο πρόσωπο σου δεν σε κάνει να νιώθεις μόνος? και τέλος για τα πράγματα που λες ψέματα είναι επειδή νιώθεις άσχημα για την αλήθεια ή επειδή θες να πλασσάρεις πιο φανταχτερή αλήθεια?
    αν μπορείς απάντησε μου γιατί πραγατικά δεν ξέρω καθόλου πως σκέφτεστε και πως νιώθετε και όπως σου είπα έχω στο οικογενειακό μου περιβάλλον τέτοιο άτομο

Similar Threads

  1. ποσες φορες το εχετε κανει συνεχομενα?
    By KARMA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 18-12-2020, 02:33
  2. πολλά και συνεχόμενα λάθοι
    By clickm86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2012, 18:15
  3. Λεει συνεχως ψεμματα!
    By reana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-2011, 19:15
  4. Ψέμματα: καλά έκανα βρε παιδιά??
    By chr1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •